Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Άλλα ψάρια Ασίας (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=130)
-   -   Τιγρακια και φως (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=79017)

delta66 03-04-14 01:10

Τα ψαρια αυτα δεν ζουνε σε τρυπες και μαλιστα χαμηλα.
Δεν ειναι γατοψαρα.

Diskus fan 03-04-14 15:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 831005)
Απο κρυψωνες δεν εχει το ενυδρειο, δεν εχω καθολου φυτα. Μονο ενα πλοιο διακοσμητικο που εχω βαλει εχει κρυψωνες (απο κατω ειναι ολο τρυπες ωστε να μπαινουν μεσα) και παντα θα παει καποιο εκει και καθεται με το φως ανοιχτο.

Αυριο θα βαλω και φωτο να δειτε...

Μόλις ανακάλυψες τον λόγο που τα ψάρια σου... κινούνται τρομαγμένα.
Βγάλε λοιπόν το καράβι (θα σκουριάσει :D )... και φτιάξε τον χώρο τους κατάλληλα (όπως λέει κι' ο Σπύρος... από πάνω).
Όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον "στήσεις" το ενυδρείο... τόσο πιο ευτυχισμένα θα τα κάνεις.- ;)
-------------------------
Κοίτα και αυτό... μήπως σε βοηθήσει λίγο παραπάνω.
http://www.ctsa.org/files/publicatio...2942177442.pdf

nikos24 03-04-14 22:14

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 831076)
Μόλις ανακάλυψες τον λόγο που τα ψάρια σου... κινούνται τρομαγμένα.
Βγάλε λοιπόν το καράβι (θα σκουριάσει :D )... και φτιάξε τον χώρο τους κατάλληλα (όπως λέει κι' ο Σπύρος... από πάνω).
Όσο πιο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον "στήσεις" το ενυδρείο... τόσο πιο ευτυχισμένα θα τα κάνεις.- ;)
-------------------------
Κοίτα και αυτό... μήπως σε βοηθήσει λίγο παραπάνω.
http://www.ctsa.org/files/publicatio...2942177442.pdf


Σημερα ηταν πολυ καλυτερα τα ψαρακια με το φως. Ηταν πολυ πιο δραστηρια και κολυμπαγαν σε ολο το ενυδρειο, χαμηλα βεβαια αλλα πιστευω οτι αρχιζουν σιγα σιγα να συνηθιζουν το φως. Βεβαια εχουν ακομα δρομο. Οσον αφορα το θεμα των κρυψωνων η αληθεια ειναι οτι δεν εχω, δεν ξερω τι να βαλω. Αλλα και παλι τωρα πια που εχω ψαρια μπορω να βαλω; Δε θα τα τρομαξω βαζοντας το χερι μεσα;

Να και το ενυδρειο μου

Kostas12 03-04-14 22:37

Θες να με ακούσεις, βγάλε το ψεύτικο καράβι, βάλε φυτά πλατύφυλλα γύρω από την πέτρα και στην θέση που είναι το καράβι, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια σου και στο νερό του ενυδρείου σου και θα δεις και άλλες συμπεριφορές στα ψάρια σου.

nikos24 03-04-14 22:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 831131)
Θες να με ακούσεις, βγάλε το ψεύτικο καράβι, βάλε φυτά πλατύφυλλα γύρω από την πέτρα και στην θέση που είναι το καράβι, μόνο καλό θα κάνεις στα ψάρια σου και στο νερό του ενυδρείου σου και θα δεις και άλλες συμπεριφορές στα ψάρια σου.

Οκ επειδη εχω χαλικι τι φυτα μπορω να βαλω; Οση ωρα βαζω τα φυτα δε θα τρομαξουν πολυ;

Diskus fan 03-04-14 22:41

Θα τρομάξουν αφού θα κάνεις αλλαγές... αλλά δυστυχώς είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει (έστω κι' αργά)... αφού ΔΕΝ το έκανες... ΠΡΙΝ τα βάλεις.
Αυτό που έχεις φτιάξει... σίγουρα ΔΕΝ καλύπτει τις ανάγκες τους.
Ένας τρόπος που μπορείς να ακολουθήσεις είναι...
...να βγάλεις νερό από το ενυδρείο σε ένα καθαρό κουβά (που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο) τον μισό ή λίγο παραπάνω... να μεταφέρεις εκεί τα ψάρια (βγάζοντας το καραβάκι και την πέτρα... θα είναι πανεύκολο να τα πιάσεις με το διχτάκι)... και αφού φτιάξεις τον διάκοσμο τους όπως πρέπει (θα έχεις ήδη κάνει τις αγορές σου και θα είσαι έτοιμος)... να τα ξαναγυρίσεις στο ενυδρείο (15-20 λεπτά το πολύ θα σου πάρει).
Χρωματιστές χάντρες... καραβάκια και πλαστικοί δύτες... είναι καλό να αποφεύγονται αφού καμία σχέση ΔΕΝ έχουν... με το φυσικό θέαμα.
Πάρε ιδέες και από άλλα θέματα που έχουν ανοιχτεί... και θα δεις που θα φτάσεις σ' ένα αποτέλεσμα, που θα σε κάνει να το θαυμάζεις... με τις ώρες (και τα ψάρια σου...θα είναι ευτυχισμένα).- ;)

ΥΓ. Η πέτρα μπορεί να ΞΑΝΑτοποθετηθεί στο ενυδρείο.... προσωπικά (αν και το δικό σου ΔΕΝ είναι τόσο "αποκρουστικό" σαν άλλα που έχω δει) το καραβάκι... ΔΕΝ θα το έβαζα.

Kostas12 03-04-14 22:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 831132)
Οκ επειδη εχω χαλικι τι φυτα μπορω να βαλω; Οση ωρα βαζω τα φυτα δε θα τρομαξουν πολυ;

Μην ανησυχείς δεν τρομάζουν εάν οι κινήσεις σου είναι χαλαρές και δεν αισθανθούν ότι απειλούνται, ψάξε για Echinodorus υπάρχουν πολλά είδη και μερικά είναι πλατύφυλλα και υπέροχα, θα δεις φυσικές συμπεριφορές από τα ψάρια, το βράδυ θα πηγαίνουν και θα κοιμούνται κάτω από τα φύλλα των φυτών και την ημέρα θα παίζουν μέσα από τα φυτά, καταπληκτικά πράγματα

nikos24 03-04-14 22:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 831133)
Θα τρομάξουν αφού θα κάνεις αλλαγές... αλλά δυστυχώς είναι κάτι που ΠΡΕΠΕΙ να γίνει (έστω κι' αργά)... αφού ΔΕΝ το έκανες... ΠΡΙΝ τα βάλεις.
Αυτό που έχεις φτιάξει... σίγουρα ΔΕΝ καλύπτει τις ανάγκες τους.
Ένας τρόπος που μπορείς να ακολουθήσεις είναι...
...να βγάλεις νερό από το ενυδρείο σε ένα καθαρό κουβά (που θα έχεις μόνο για το ενυδρείο) τον μισό ή λίγο παραπάνω... να μεταφέρεις εκεί τα ψάρια (βγάζοντας το καραβάκι και την πέτρα... θα είναι πανεύκολο να τα πιάσεις με το διχτάκι)... και αφού φτιάξεις τον διάκοσμο τους όπως πρέπει (θα έχεις ήδη κάνει τις αγορές σου και θα είσαι έτοιμος)... να τα ξαναγυρίσεις στο ενυδρείο (15-20 λεπτά το πολύ θα σου πάρει).
Χρωματιστές χάντρες... καραβάκια και πλαστικοί δύτες... είναι καλό να αποφεύγονται αφού καμία σχέση ΔΕΝ έχουν... με το φυσικό θέαμα.
Πάρε ιδέες και από άλλα θέματα που έχουν ανοιχτεί... και θα δεις που θα φτάσεις σ' ένα αποτέλεσμα, που θα σε κάνει να το θαυμάζεις... με τις ώρες (και τα ψάρια σου...θα είναι ευτυχισμένα).- ;)

ΥΓ. Η πέτρα μπορεί να ΞΑΝΑτοποθετηθεί στο ενυδρείο.... προσωπικά (αν και το δικό σου ΔΕΝ είναι τόσο "αποκρουστικό" σαν άλλα που έχω δει) το καραβάκι... ΔΕΝ θα το έβαζα.

Αν το κανω με τα ψαρακια μεσα πειραζει; (δε θελω να τα μετακινω)
Τι φυτα να παρω; (εχω χαλικι)

Diskus fan 03-04-14 23:08

ΑΝ τα βγάλεις... θα ενοχληθούν λιγότερο. ΑΝ είναι μέσα... όσο εσύ κάνεις τις κινήσεις σου... αυτά θα νιώθουν ότι τα κυνηγάς και απειλούνται (οπότε θα τα στρεσάρεις περισσότερο).
ΔΕΝ θέλει και πολύ σκέψη... απλά είναι τα πράσγματα... εεεε; :rolleyes:
-------------------------
Ψάξε για θέματα... με ψάρια σαν τα δικά σου.-
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=131

delta66 03-04-14 23:15

Παρε για αρχη anubias, java fern, hygrophila polysperma, Ludwigia repens
Τα δυο πρωτα δενονται σε ξυλα και πετρες με πετονια, το τριτο και τεταρτο φυτευονται στο βυθο στο πισω μερος και στα πλαγια σαν "δασακια".
-------------------------
Δες κι εδω φυτα που σου κανουν http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76809

nikos24 04-04-14 00:53

Ευχαριστω παρα πολυ παιδια, αυριο θα παω να παρω... Ολα αυτα που μου λετε ελπιζω να κανουν για χαλικι... Αν ειναι θα παρω 2 ενα θα το βαλω γυρω απο την πετρα και το αλλο εκει που ειναι τωρα το καραβι... Θα κοιταξω αυτα που μου στειλατε τωρα, σας ευχαριστω πολυ για τη βοηθεια ;)
-------------------------
Θελω να ρωτησω μερικα πραγματα για να ειμαι σιγουρος, για να μην κανω καμια βλακεια αυριο και παρω λαθος πραγματα (ή τσαμπα)

1. 2 φυτα ειναι καλα (110 λιτρα) ή πρεπει να το γεμισω ολο το ενυδρειο με φυτα;
2. Χρειαζεται να βαζω κατι (πχ λιμασμα) κι αν ναι θα μου το πουν στο πετ ή να το ζητησω εγω;
3. Χρειαζεται ειδικη λαμπα για τα φυτα;
4. Γενικα τι αλλο χρειαζεται (αν χρειαζεται) να παρω για τα φυτα;

Ευχαριστω πολυ!

delta66 04-04-14 01:00

Αυτα τα φυτα ειναι ευκολα και δεν θελουν τιποτα και απο φως το ελαχιστο. (κι οτι φυτο δεν παει καλα το ξεχνας και βαζεις αλλο - γιατι ειναι και περιεργα τα φυτα, σε αλλο πανε σφαιρα και σε αλλο ιδιο ενυδρειο, ετσι κι ετσι ή χαλανε - αυτα που σου εγραψα συνηθως πανε καλα σε ολα τα ενυδρεια - πρεπει να εχει πετρελαιο αντι για νερο για να χαλασουν)
Αλλαγες νερου μονο, οπως και για τα ψαρια.
Αντε και κανενα ελαφρυ υγρο λιπασματακι και αυτο στο 1/3 της δοσολογιας πχ seachem flourish.

Δυο φυτα ποσο χωρο να πιανουν?
Θα κοιταξεις να παρεις μια ανουμπια και μια φτερη (fern) για δεσιμο στα διακοσμητικα και δυο δασακια φυτα για φυτεμα, ενα για καθε πλευρα του ενυδρειου.
Αυτα θα φουντωσουν κιολας, οποτε ασε λιγα εκατοστα κενο στις ριζες τους.

Δες κι εδω διαφορα βιντεο με οδηγιες
https://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
https://www.youtube.com/user/tratropica

nikos24 04-04-14 01:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 831160)
Αυτα τα φυτα ειναι ευκολα και δεν θελουν τιποτα και απο φως το ελαχιστο. (κι οτι φυτο δεν παει καλα το ξεχνας και βαζεις αλλο - γιατι ειναι και περιεργα τα φυτα, σε αλλο πανε σφαιρα και σε αλλο ιδιο ενυδρειο, ετσι κι ετσι ή χαλανε - αυτα που σου εγραψα συνηθως πανε καλα σε ολα τα ενυδρεια - πρεπει να εχει πετρελαιο αντι για νερο για να χαλασουν)
Αλλαγες νερου μονο, οπως και για τα ψαρια.
Αντε και κανενα ελαφρυ υγρο λιπασματακι και αυτο στο 1/3 της δοσολογιας πχ seachem flourish.

Δυο φυτα ποσο χωρο να πιανουν?
Θα κοιταξεις να παρεις μια ανουμπια και μια φτερη (fern) για δεσιμο στα διακοσμητικα και δυο δασακια φυτα για φυτεμα, ενα για καθε πλευρα του ενυδρειου.
Αυτα θα φουντωσουν κιολας, οποτε ασε λιγα εκατοστα κενο στις ριζες τους.

Δες κι εδω διαφορα βιντεο με οδηγιες
https://www.youtube.com/watch?v=44cDbR2YvK4
https://www.youtube.com/user/tratropica

Οκ υπαρχει καποιο θεμα που εχω χαλικι ή μπορω να βαλω ο,τι φυτο θελω;

delta66 04-04-14 01:17

Οχι δεν υπαρχει.
Σε χαλικι φυτεουν συνηθως, αρκει να εχει καποιο υψος (5-6 εκ)για να πιανουν τα φυτα και να μη ξεριζωνονται.
Αυτο που πρεπει να ειχες τσεκαρει ομως, ειναι αν ειναι καταλληλο το χαλικι για τα ψαρια.
Γιατι μπορει τα τιγρακια να ζουν σε ευρος σκληροτητων και πεχα, αλλα να μη γινει και ταγκανικα το ενυδρειο.
Εννοω να μην ειναι ασβεστολιθικο το χαλικι και εχεις και σκληρο νερο στη βρυση και φτασει στα ορια η σκληροτητα στο ενυδρειο.
Καλυτερα να ηταν χαλαζιακο και να μην επηρεαζει τη σκληροτητα του νερου.

nikos24 04-04-14 14:28

Παιδια νομιζω οτι εγινε μια μεγαλη βλακεια...Η αδερφη μου πηγε και πηρε 2 σκαλαρια να μου κανει εκπληξη επειδη της αρεσαν πολυ και της ειπε αυτος στο πετ οτι ταιριαζουν με τα τιγρακια. Αλλα εγω βλεπω οτι τα τιγρακια απο τοτε που μπηκαν τα σκαλαρια, ειναι ολα μαζεμενα στη γωνια και τρεμουν κι εχουν χασει το χρωμα τους. Μαλλον δεν ταιριαζουν σωστα; Τα ακουσε για τα καλα η αδερφη μου βεβαια (αν και το εκανε για καλο αλλα τεσπα). Να τα βγαλω αμεσα; Και μου ειπε οτι ηταν ακριβα κιολας αρα πρεπει να βρω να τα πουλησω καπου :(

korasidikos 04-04-14 15:34

πηγαινε τα πισω στον εξυπνο πετσοπα που ειπε οτι ταιριαζουν και παρε τα χρηματα σου πισω!!!!:smt013

nikos24 04-04-14 15:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 831227)
πηγαινε τα πισω στον εξυπνο πετσοπα που ειπε οτι ταιριαζουν και παρε τα χρηματα σου πισω!!!!:smt013

Πηρα τηλ πριν και μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου δωσουν χρηματα πισω....:smt067

stav 04-04-14 15:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikos24 (Μήνυμα 831229)
Πηρα τηλ πριν και μου ειπαν οτι δε μπορουν να μου δωσουν χρηματα πισω....:smt067

παρε κατι ισης αξιας με τα αγγελοψαρα.

nikos24 04-04-14 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 831230)
παρε κατι ισης αξιας με τα αγγελοψαρα.

Δε γινεται ουτε αυτο μου ειπε...Μπορω να τα παω πισω αλλα χρηματα δε δινονται πισω ουτε να παρω κατι αλλο να το αντισταθμισω:|

Kostas12 04-04-14 15:44

Δώστα κάπου αλλού, τώρα θα κάνεις ζημιά, είναι αλήτης ο πέτσοπας δικά του μ@λ@κία είναι να τα πάει πισω η αδελφή σου και να πει έκανα λάθος, στα χαρίζω και να έχει κόσμο το μαγαζί μέσα

korasidikos 04-04-14 15:56

τι βλακειες ειναι αυτα που σου λεει!!αφου ηξερε τι ψαρια εχεις γιατι εδωσε τα συγκεκριμενα;πηγαινε τα εκει και απαιτησε τα χρηματα σου πισω η να παρεις κατι αλλο!απο το τηλεφωνο δεν γινοντε αυτα σκασε μυτη εκει και με ηρεμο τροπο μεχρι ενα σημειο βεβαια δωστου να καταλαβει οτι το λαθος ειναι δικο του!και πες μας και το ονομα του μαγαζιου για να ξερουμε που να πηγαινουμε να ψωνιζουμε για λιγο ακομα!!!!!!!:smt013

delta66 04-04-14 16:13

Τα ψαρια δωστα σε αγγελια αμεσα.
Πηγαινε απαραιτητα στο πετσοπ και πεστου οτι μπορει να κερδισε μερικα ευρω απο τα ψαρια, αλλα θα χασει πολυ περισσοτερα απο εσενα που φυσικα δεν θα ξαναπατησεις ουτε απεξω και μαζι με εσενα και οσοι διαβασουν το θεμα εδω και δουν το ονομα του πετσοπ (που θα γραψεις) και που δεν δεχεται να επανορθωσει.
Απαραιτητα να πας, για να μη ψαχνονται οταν κλεισουν "τι εχουν τα ερμα και ψοφαν, με το φως τα βγαζω με το φως τα μπαζω".
Αν και το λαθος ειναι καθαρα της αδερφης σου. Δεν ακουμε τι λεει ο πεστοπας και ο Θεος ο ιδιος να ειναι και να εχει ανοιξει πετσοπ. Να πουλησει θα θελει.
Πρωτα διαβαζουμε.

Και βαλε βρωμοχερο στην αδερφη σου, οτι δεν κανουν δωρο ζωντανα ΠΟΤΕ.
Πρωτα ρωτανε αυτον που θα τα περιποιείται, αν μπορει και εχει τα μεσα να το κανει και πας και απαραιτητα κι εσυ να επιλεξεις ζωντανα.

Εμενα δεν μουν εχουν κανει ποτε δωρο ζωντανο, αλλα περιμενω πως και πως να δω τα μουτρα αυτου που θα το κανει οταν του πω να τα κρατησει (και θα ελεγχω και αν δεν τα πεταξει και πουθενα - γιατι εκει εχει να γινει μεγαλυτερο πανηγυρι).
Αντε γιατι τα εχω παρει.

nikos24 04-04-14 16:39

Τα ψαρια τα πηρε απο το pet city Γλυφαδας. Βασικα εγω δεν παω ποτε εκει γιατι ειμαι μακρια απλα περναγε απο'κει και ειπε να παει να παρει αυτα τα ψαρακια. Δε νομιζω να βρω ακρη γιατι στο τηλ ηταν κατηγορηματικος οτι λεφτα πισω δεν δινουν και ουτε αν παρω κατι αλλο....
Της αδερφης μου της εβαλα χερι, δεν θα ξανακανει τετοια κουταμαρα....
Που να βαλω αγγελια να τα πουλησω; Δεν ξερω ποσο θα αντεξουν ακομα τα τιγρακια :(

Kostas12 04-04-14 16:46

Επειδή ψωνίζω από τα pet city, θα σου πω ότι παίρνουν πίσω κάτι το οποίο το πήρες κατα λάθος, ή δεν σου κάνει, το έχω κάνει, απλά δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει τώρα ο υπεύθυνος. Ζόρισε τον.

nikos24 04-04-14 16:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Kostas12 (Μήνυμα 831245)
Επειδή ψωνίζω από τα pet city, θα σου πω ότι παίρνουν πίσω κάτι το οποίο το πήρες κατα λάθος, ή δεν σου κάνει, το έχω κάνει, απλά δεν θέλει να σε εξυπηρετήσει τώρα ο υπεύθυνος. Ζόρισε τον.

Πισω θα τα παρει, λεφτα ομως δε θα δωσει...

Kostas12 04-04-14 16:51

Ναι , ούτε εγώ έχω πάρει λεφτά παίρνεις κάτι άλλο, μπορούν να το κάνουν, πάρε φυτά, είναι κατάστημα που βάζει αρκετό κόσμο, εκμεταλλεύσου το

delta66 04-04-14 16:55

Εδω http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=26
Και δεν ειναι αναγκη να τα πουλησεις.
Βαλε μια συμβολικη τιμη ή χαρισε τα.
Μονο τσεκαρε που θα πανε, να πανε σε καταλληλο ενυδρειο ή το χειροτερο μη τα παρει κανενας εξυπνος με θηρευτες (πιρανχας κλπ) που ψαχνει για ζωντανη τροφη γα τα ψαρια του.

nikos24 04-04-14 17:08

Μιλησα παλι μαζι του, μου ειπε οτι δεν εχει φυτα, θα ερθουν σε 2 βδομαδες καινουρια, ουτε green tigers που ηθελα εχει. Ποια αλλα ψαρακια πανε μαζι με τιγρακια, να ειναι λιγο μεγαλυτερα οπως τα σκαλαρια; Αλλιως βαζω αγγελια αλλα αν δεν ενδιαφερθει κανεις τι θα κανω; Πως εμπλεξα ετσι;

delta66 04-04-14 17:11

Τι μεγαλυτερα?
Ουτε τα σκαλαρια χωρανε στο ενυδρειο.
Εχεις το μινιμουμ αριθμο ατομων στα τιγρακια?

Kostas12 04-04-14 17:13

Ρώτα τον εάν έχει Danio zebra και πάρε τέτοια είναι μικρά και πάνε με τιγράκια, τα είχα και εγώ μαζί.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03028 seconds with 10 queries