Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Μπουκωμένη θηλικιά saulosi!!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=58892)

Πάνος 21-01-12 18:38

οταν διασκορπιζονται σημαινει συνηθως οτι εχουν αφησει τη μανα τους...

Παναγιώτης Κ 21-01-12 21:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 646339)
οταν διασκορπιζονται σημαινει συνηθως οτι εχουν αφησει τη μανα τους...

Που σημαίνει ότι μπορούν να τα βγάλουν πέρα μόνα τους ή όχι?
Σε πόσο καιρό και μέγεθος αν γνωρίζεις θα αρχίσουν να σουλατσάρουν?
Και κάτι άλλο. Πώς θα τρώνε?

Πάνος 22-01-12 00:04

ετσι κι αλλιως μπορουν να τα βγαλουν περα μονα τους....αρκει να μη φαγωθουν.
η μανα απλως προστατευει. αν αποσπασουμε βιαια τα ψαρακια απο τη μανα πριν τα φτυσει..παλι τα βγαζουν περα μονα τους αν τους εξασφαλισουμε ασφαλες καταφυγιο...(οχι οτι προτεινω αυτη την τακτικη προς Θεου). δεν πεθαινουν χωρις τη μανα τους απο καποια αλλη αιτια πλην των θηρευτων.
δε καταλαβαινω την ερωτηση σου ποτε θα σουλατσαρουν.
Πανο, τα ψαρακια ειναι ανεξαρτητα. εφοοσν αφησαν τη μανα τους σουλατσαρουν...οσο τα αλλα ψαρια τους επιτρεπουν.
τρωνε και τριμμενο φλεικ.

Παναγιώτης Κ 22-01-12 00:10

Τα ψάρια δεν την βλέπω να την βγάζουν!
Τα χαζά τώρα που έκλεισα το φως κάνουν βολτίτσες μπροστά στο ενυδρείο και τα παραμονεύει ο αρσενικός!
Παρεπιπτώντος απο τότε που τα έφτισε η μανα δεν τα ξαναβαλε στο στομα.
Περιμένω τι θα γίνει με τον γόνο και ανάλογα θα πράξω. Δηλαδή άμα τον φάνε τότε θα βάλω καμια μικρούλα πετρούλα moonstone για τις 2 επόμενες γέννες.

tsoum 22-01-12 00:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 646424)
Υπομονή, στρώσιμο, γερά νεύρα, και όλα θα'ρθουν!

Γιατί δεν εφαρμόζεις τις συμβουλές που δίνεις σε όλους τους αλλους;

Γιώργος Κ 22-01-12 00:14

Παναγιωτη διαβασε και εδω: http://www.psfe.gr/articles/Repro/repro.html ;)

Παναγιώτης Κ 22-01-12 11:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoum (Μήνυμα 646429)
Γιατί δεν εφαρμόζεις τις συμβουλές που δίνεις σε όλους τους αλλους;

Τι εννοείς?

Ektorakos 22-01-12 11:24

για κανε εναν πρωινο απολογισμο. :) κινειται τιποτα μικροτερο του 1 cm?

Παναγιώτης Κ 22-01-12 12:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos (Μήνυμα 646497)
για κανε εναν πρωινο απολογισμο. :) κινειται τιποτα μικροτερο του 1 cm?

Mπόρεσα να δω 3 μικρά! Πρέπει να είναι και άλλα, αλλά δεν μπορώ να τα δω γιατί δεν έχει αρκετό φώς και είναι κρυμένα παντού, όπου βρίσκουν!
Και φαντάσου ότι το πρώι πρωι που ξύπνησα είδα μόνο 1 και είπα << μάλλον πέρασε καλά ο αρσενικός το βράδυ>> αλλά τελικά κρύφτηκαν!
Ελπίζω να επιζήσουν!:roll:

Μια γενική ερώτιση όποιος γνωρίζει μου απαντάει: Ο γόνος σε πόσο καιρό θα πάρει τέτοιο μέγεθος ώστε να μην κρύβεται?
Ευχαριστώ!:)

Πάνος 22-01-12 13:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΠαναγιώτηςCR7 (Μήνυμα 646498)
Μια γενική ερώτιση όποιος γνωρίζει μου απαντάει: Ο γόνος σε πόσο καιρό θα πάρει τέτοιο μέγεθος ώστε να μην κρύβεται?
Ευχαριστώ!:)

Παναγιωτη δεν ειναι στανταρ, καθως ο ρυθμος αναπτυξης των μωρων εξαρταται απο τη διαθεσιμη τροφη,απο το ειδος της τροφης που δινεις, απο το ποσα ειναι (ανταγωνισμος)... αλλα και παλι καποια μικρα θα μεγαλωσουν γρηγοροτερα λογω της ικανοτητας τους.

\/ag 22-01-12 13:51

Παναγιώτη μην τρελαίνεσαι...παρα ασχολείσαι μου φαίνεται!:p

Άστα όπως είναι και μην αγχώνεσαι...αφού άρχισαν τα γεννητούρια σε 2-3 μήνες θα ανοίξεις θέμα ''τι να τα κάνω τόσα μικρά;;''...αυτό που σου λέω,δηλαδή,είναι να μην αγχώνεσαι και ψάχνεσαι για την μέγιστη,σε αριθμό,επιβίωση του γόνου..
Όσα ζήσουν..πρώτη γέννα είναι!!;)

Παναγιώτης Κ 22-01-12 17:40

Kαταρχήν σας ευχαριστώ που μεταφέρατε το θέμα μου!:smt041:smt041
Σας ευχαριστώ για τις πολύτιμες συμβουλές!! Όλους πραγματικά!!
Μπορώ να μετρήσω 6 απο αυτά που μπορώ να δω! Είναι πολύ χαριτωμένα!!
Είναι ψάρια ολοκληρωμένα σε πολύ μικρό μέγεθος!
Είναι όλο ενέργεια, και καμουφλάρωνται επιδέξια απο τον αρσενικό! Τα είδα και να τσιμπάνε απο το τριμένο φλέικ που τους δίνω(ότι περνάει απο δίπλα τους)
Οπότε όλα πάνε καλά. Αν και θα φαγωθούν κάποια μέχρι να μεγαλώσουν.

Κλεόβουλος 22-01-12 18:37

Άντε μπράβο. Καλώς τα δέχτηκες :)

Παναγιώτης Κ 22-01-12 18:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 646685)
Άντε μπράβο. Καλώς τα δέχτηκες :)

Ευχαριστώ!:grin:

Παναγιώτης Κ 25-01-12 19:05

Ξεμπούκωσε και η δεύτερη μόλις τώρα. Μου φαίνεται παράξενο όμως διότι δεν είχε πολλές μέρες(μόνο 16) και η πρώτη ούτε αυτή είχε πολλές(μόνο δεκαοχτώ. Φαίνεται οι δικές μου είναι εξπέρ σε αυτά και τα κάνουν πιο γρήγορα. Έβγαλε καμποσα ψαράκια τα οποία είναι μου φαίνεται πιο αναπτυγμενα απο την πρώτη που ξεμπούκωσε. Έκανα έναν απολογισμό των μικρών και έβγαλα κάπου στα 10 μαζί με τα παλιά. Δεν είναι περισσότερα διότι την ώρα που τα 'εβγαζε άρπαζε μεζέ η ξεμπουκωμένη η πρώτη(που να της κάτσει στο λαιμό να της κάτσει) και ο αρσενικός(που να μην του ξανασηκωθεί ποτέ!).
Αν δεν τσακώνονταν τα μικρά για τις περιοχές δεν θα είχα τόσσες απώλειες, αλλά βλέπεις ότι ακόμα δεν τα έβγαλε η μάνα τους περιοχές θέλουν.

Πάνος 25-01-12 19:12

:D:D
Πανο...εσυ συγχυζεσαι...αλλα ετσι θα επιβιωσουν τα ικανοτερα ψαρακια στο ενυδρειο σου..
αν θε ςνα βοηθησεις την κατασταση...φροντισε να τους προσφερεις πολλες κρυψωνες. ;)

Παναγιώτης Κ 25-01-12 22:53

Είναι φυσικό που τα έβγαλαν τόσο νωρίς? Διότι εγώ ήξερα ότι τα βγάζουν απο 18(το λιγότερο έως 25 μέρες. Οι δικές μου στα 18 και 16 τα έβγαλαν.
Έχω κάτι πολύ μικρές moonstone απο τη θάλασσα. Να βάλω 2,3 για να κρύβονται? Έχω και κάτι πολύ μικρά κέλυφη σαλιγκαριών που μοιάζουν μς το assassin το σαλιγκάρι. Κάνει να τα βάλω μπας και κρυφτεί κανένα?
Τι λέτε ρε παίδες?

Παναγιώτης Κ 27-01-12 14:50

Ξεμπούκωσε και η 3η χτες. Και αυτή είχε λίγες μέρες 16μόνο. Μάλλον τα έβγαλαν νωρίς επειδή είναι αρχάριες. Δεν έβγαλε πολλά επειδή δεν είχε πολλά. Ξεμπούκωσαν και οι 3 τους και είναι πάρα πολύ λαίμαργες για φαί!

Ektorakos 27-01-12 14:53

δηλαδη ποσα ψαρακια γεννηθηκαν στις 3 γεννες ? καμια 50ρια?

Παναγιώτης Κ 27-01-12 15:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Ektorakos (Μήνυμα 648248)
δηλαδη ποσα ψαρακια γεννηθηκαν στις 3 γεννες ? καμια 50ρια?

Όχι και 50 ρε συ!:smt120
Καμια 25ρια με το ζόρι!;)
Βέβαια επειδή είναι η πρώτη τους γέννα έκαναν πιο λίγα. Αν κάνουν κι'άλλες τις άλλες φορές θα κάνουν πιο πολλά!

Παναγιώτης Κ 27-01-12 20:46

7 Συνημμένο(α)
Nα και μερικές φωτό όπως μπόρεσα να βγάλω. Στις φωτό πέτυχα το μόνο μικρό που μπόρεσα να βγάλω. Τα υπόλοιπα δεν μπορεί να τα πιάσει ο φακός διότι είναι κρυμένα ώστε δεν μπορώ να τα βγάλω. Επίσης μια οικόνα απο τα ψάρια(κυρίως τον δράστη αρσενικό)

mikele 27-01-12 21:05

πολυ ωραια !!!!!!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 28-01-12 00:57

Να σου ζυσουν, και τορα τι θα γινουν ολλα αυτα Παναγιωτη???

panik 28-01-12 02:18

Μπραβο Παναγιωτη.

Παναγιώτης Κ 28-01-12 10:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 648337)
πολυ ωραια !!!!!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panik (Μήνυμα 648398)
Μπραβο Παναγιωτη.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 648380)
Να σου ζυσουν,

Eυχαριστώ παιδιά! Να 'στε καλά!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από κ.ω.σ.τ.α.ς. (Μήνυμα 648380)
και τορα τι θα γινουν ολλα αυτα Παναγιωτη??

Αυτά ελπίζω να μεγαλώσουν! Όσα μπορέσουν!:smt020

ΜΙΜΗΣ 02-02-12 20:24

γεια..
μπραβο στα ψαρια σου για τις γεννες
και σε σενα βεβαια.
παντος χρειαζεσε και αλλες πετρες και αλλες κρυψωνες γιατι δεν τα βλεπω καλα τα μικρα σου
σε μια περιοχη στρωσε βοτσαλα στο μεγεθος καρυδιου και απο πανω βαλε μια πλατια μεγαλη πετρα σαν σκεπη
για να δημιουργηθουν χαραμαδες απο κατω καπως ετσι http://www.youtube.com/watch?v=hV0fa...RIOWnc2SZLCQ98
καλη συνεχεια

Παναγιώτης Κ 03-02-12 14:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΜΙΜΗΣ (Μήνυμα 649939)
γεια..
μπραβο στα ψαρια σου για τις γεννες
και σε σενα βεβαια.
παντος χρειαζεσε και αλλες πετρες και αλλες κρυψωνες γιατι δεν τα βλεπω καλα τα μικρα σου
σε μια περιοχη στρωσε βοτσαλα στο μεγεθος καρυδιου και απο πανω βαλε μια πλατια μεγαλη πετρα σαν σκεπη
για να δημιουργηθουν χαραμαδες απο κατω καπως ετσι http://www.youtube.com/watch?v=hV0fa...RIOWnc2SZLCQ98
καλη συνεχεια

Χαχαχα χαριτωμένα είναι. Τέτοι μέγεθος είναι και τα δικά μου! Και μάλιστα τσακώνονται όταν συναντιούνται σαν αυτά του βίντεο!
Λοιπόν, λέω να το κάνω αυτό που έδειξες με τις πέτρες.

Δεν σας είπα. Μόλις ξεμπουκώθηκαν και οι 3 θηλικές μετά απο 4,5 μέρες ξαναμπουκώθηκε η πρώτη, και επίσης μπουκώθηκε και το 4ο θηλικό το μικρό! Μου έκανε εντύπωση διότι είναι μικρότερο απο τα άλλα θηλικά και μπουκώθηκε! Και απ'ότι βλέπω είναι έτοιμες και οι άλλες 2! Οπότε σε καμια 20ρια μέρες θα έχουμε και άλλα πολλλαααααα μικρά!!!
-------------------------
Σας παραθέτω και video των ψαριών σε ερωτικές περιπτύξεις(πριν ξεμπουκώσουν)
http://www.youtube.com/watch?v=lPg2m...ature=youtu.be
Μια ερώτιση: Γιατί ο αρσενικός μου δεν έχει τα χρώματα(σκούρο μπλε και μαύρο) όπως βλέπουμε στις φωτό και έχει και κίτρινο στην ουρά?

larrys 03-02-12 14:42

Βρε εσεις σε ενυδρειο που τρεχει σχεδον 2 μηνες εβγαλε 25 ψαρακια και ειναι
λιγαααααααααααααααα?
Δηλ.ποσα επρςπε να βγουν????
το λεω αυτο γιατι τα συγκεκριμενα εναι δικες μου γεννες που τα εδωσα στον Παναγιωτη
Φιλε εχει δικιο ο Vag,παρασχολησαι μου φενεται....
Ασε τη φυση να διαλεξει το δρομο της οπως σου ειπα και στο τηλ...
Θελεις να ζησουν ολα?παρε μια γεννηστρα και βαλτα μεσα και vualaaaaa
Ειναι απλα τα πραγματα....
τα ψαρακι θα σου γεννησουν απειρες φορες....μην αγχωνεσαι....κα τσε στον καναπε και...απολαυσε το θεαμα!!!:cool:

mikele 03-02-12 17:27

φοβερο μπραβο παλι .....και εγω ηδη αρχισα να σκεφτομαι κολπα τρικ φωλιες για να γλιτωσουν τα δικα μου...!!!!! να σε ρωτησω τα κυνηγανε ακομα να τα φανε τα μεγαλυτερα ...?

Παναγιώτης Κ 03-02-12 18:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 650144)
να σε ρωτησω τα κυνηγανε ακομα να τα φανε τα μεγαλυτερα ...?

Πλέον όχι. Διότι κρύβονται και δεν τα βλέπουν τα μεγάλα. Αλλά φυσικό είναι αν δουν κάποιο μπροστά τους να το φάνε.
Η πρώτη μέρα είναι η μέρα που θα φαγωθούν όσα είναι να φαγωθούν! Μετά βρίσκουν τις μεριές τους και δύσκολα τα ξετρυπώνουν τα μεγάλα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02525 seconds with 10 queries