Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δίσκοι (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=25)
-   -   Wild brown Nhamunda Maracanha (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=51553)

Sotiris7 01-05-11 09:12

Γιατί έχεις ακόμη άνθρακα στο φίλτρο;;;;; :confused:

Γιώργος Κ 01-05-11 09:29

Για καλο και για κακο!!! :D:p

Sotiris7 01-05-11 09:36

Χαχαχαχαχαχα.......... φτάνει ρε συ......... βγάλτον..... :D :D :D

miki 01-05-11 10:18

πολυ ωραιοι οι δισκοι σου.
και το βιντεο και η φωτο.

j.p. 01-05-11 10:54

πανέμορφοι δίσκοι να τους χαίρεσαι.

Σπύρος Μ 01-05-11 11:53

Πολυ ωραίο στήσιμο Γιώργο (που σε ένα προηγούμενο ποστ με είχες πει Σταύρο :D ).

Παρ'ολα αυτά ,θεωρώ οτι είναι απο λίγα έως ελάχιστα τα λίτρα (μπορεί να μην είμαι bleher ούτε κανένας guru),αφού και στις φωτογραφίες και στο βίντεο φαίνεται οτι είναι πολυ μικρό.
Ακόμη,πιστεύω οτι αν προβείς σε αγορά "αγριων" ψαριών (που είμαι κατά,λόγω του οτι δύσκολα θα προσομοιωθεί ο βιότοπος που έμενε σε λιγότερο απο 1000λίτρα,και πάλι όμως τα ψάρια ζούσαν ελεύθερα σε ολόκληρο Αμαζόνιο :rolleyes: ),τουλάχιστον πρέπει να τους προσφέρεις τα 2πλάσια τουλάχιστον λίτρα απ'ότι έχεις τώρα..
Οι απόψεις είναι καθαρά φιλικές,δέν είναι κράξιμο,απλά θέλω να σου τονίσω,οτι τα "άγρια" ψάρια θέλουν πολλα λίτρα (και επιδέξιους χομπιστες,κάτι που το έχεις :cool:).
Φιλικά Σπύρος (και όχι Σταύρος :D )

Γιώργος Κ 01-05-11 12:00

Δικιο εχεις Σταυρο ... εεεε ... Σπυρο!!! :D:D Ειναι πολυ μικρο το ενυδρειο -πιστευα οτι θα ειναι πιο μικρα τα ψαρια ... :rolleyes: και φυσικα θα μετακομοισουν (μαζι μου) σε πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο οταν τα οικονομικα το επιτρεψουν!! ;)
Μεχρι τοτε θα ειναι διπλος ο κοπος στο να τα διατηρησω σε καλη κατασταση!

Σπύρος Μ 01-05-11 12:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 584904)
:rolleyes: και φυσικα θα μετακομοισουν (μαζι μου) σε πολυ μεγαλυτερο ενυδρειο

ποο μεγάλε τ'οξερα οτι κάποιος χομπίστας θα το έκανε και αυτό και θα έφτιαχνε paludarium το σπίτι του (οπου θα έμενε αυτός στην ξηρα) :D

Όντως,θα σε "παιδέψουν" με τις αλλαγές μιας και μου φαίνονται σχεδόν σε τελικό μέγεθος..
Να εύχεσαι πάντως Γιώργαρε μην βγεί κανένα ζευγάρι γιατί τότε την "έκατσαν" οι υπόλοιποι ;)

stavrosczc 01-05-11 13:35

Μπραβο ρε Γιωργο να τους χαιρεσαι!!!
Προσοχη με τις παραμετρους...;)

Raven 01-05-11 13:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Σπύρος Μ (Μήνυμα 584914)
Να εύχεσαι πάντως Γιώργαρε μην βγεί κανένα ζευγάρι γιατί τότε την "έκατσαν" οι υπόλοιποι ;)

Eγω παλι παρακαλαω να βγει ενα ζευγαρι :grin: .. (μωρακια f1) ;)

Dimitris77 01-05-11 13:54

Κ Α Τ Α Π Λ Η Κ Τ Ι Κ Α ψαρια!!!!!:smt120:smt120
Απλα μπραβο σου.

Σπύρος Μ 01-05-11 14:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 584952)
Eγω παλι παρακαλαω να βγει ενα ζευγαρι :grin: .. (μωρακια f1) ;)

σε 300 λιτρα,αν βγει ζεύγος,οι υπόλοιποι δίσκοι λόγω επιθετικότητας του ζευγαριού,θα "πλήξουν" απο επιθέσεις του ζεύγους λόγω των λίγων λίτρων ..
Αν βάλει και άλλες κρυψώνες θα μειωθούν τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου οπότε τα περισσότερα λίτρα είναι μονόδρομος.
Μην ξεχνάμε,οι δίσκοι είναι κιχλίδες ;)
Εγώ το βλέπω απο αυτην την άποψη για το ζεύγος,μακάρι να βγάλει μικρά,μιας και θα αποδώσουν καρπούς οι κόποι του :)

delta66 01-05-11 15:04

Αν βγει ζευγαρι και εχει ταμπεραμεντο σαν το ζευγαρι του μαλλιά, δεν φτανει ουτε τονος. :D
Ηρεμια τωρα, καλη τυχη ..... και ασε προτεινω τον ανθρακα στη θεση του.

ΥΓ Τελικα οι πραγματικοι δισκοι ειναι στρογγυλοι :D

Σπύρος Μ 01-05-11 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 584967)
ΥΓ Τελικα οι πραγματικοι δισκοι ειναι στρογγυλοι :D

εμμ ετσι που τους εχουν καταντήσει τους εκτροφης για εμπορικούς σκοπούς μπορείς να τους λες πιρέξ,συνονώματε :D

delta66 01-05-11 15:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Σπύρος Μ (Μήνυμα 584972)
εμμ ετσι που τους εχουν καταντήσει τους εκτροφης για εμπορικούς σκοπούς μπορείς να τους λες πιρέξ,συνονώματε :D

Μερικοι βγαινουν και σε πολυπτερους με λοφιο :cool:

tsilojohn 01-05-11 17:22

Ειναι πανεμορφα τα ψαρακια σου Γιωργο,να τα χαιρεσαι ;)

Γιώργος Κ 01-05-11 21:29

Ευχαριστω παιδια!!! :p Σημερα τα ειδα μονο 2 ωρες και εδειχναν πολυ καλα!!! Οι μπαρες τους αρχησαν να ξεθωριαζουν που το λαμβανω σαν καλο σημαδι!! :p
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 584967)
Αν βγει ζευγαρι και εχει ταμπεραμεντο σαν το ζευγαρι του μαλλιά, δεν φτανει ουτε τονος. :D
Ηρεμια τωρα, καλη τυχη ..... και ασε προτεινω τον ανθρακα στη θεση του.

ΥΓ Τελικα οι πραγματικοι δισκοι ειναι στρογγυλοι :D

Εννοειται ο ανθρακας εκει ... δε το διακινδυνευω!!! :p
Η συμπεριφορα τους ως τωρα με εχει εκπληξει!
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Σπύρος Μ (Μήνυμα 584955)
σε 300 λιτρα,αν βγει ζεύγος,οι υπόλοιποι δίσκοι λόγω επιθετικότητας του ζευγαριού,θα "πλήξουν" απο επιθέσεις του ζεύγους λόγω των λίγων λίτρων ..
Αν βάλει και άλλες κρυψώνες θα μειωθούν τα καθαρά λίτρα του ενυδρείου οπότε τα περισσότερα λίτρα είναι μονόδρομος.
Μην ξεχνάμε,οι δίσκοι είναι κιχλίδες ;)
Εγώ το βλέπω απο αυτην την άποψη για το ζεύγος,μακάρι να βγάλει μικρά,μιας και θα αποδώσουν καρπούς οι κόποι του :)

Σωστα αλλα αν δημιουργηθει ζευγαρακι το 300 λιτρο θα ειναι για παρτη τους!!! :p
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 584952)
Eγω παλι παρακαλαω να βγει ενα ζευγαρι :grin: .. (μωρακια f1) ;)

Και εγω και εγω!!! :D:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stavrosczc (Μήνυμα 584950)
Μπραβο ρε Γιωργο να τους χαιρεσαι!!!
Προσοχη με τις παραμετρους...;)

Κανω καθημερινα με μετρησεις!!! Δε ξεφευγει τιποτα!!! :p Ευκαιρια να τελειωσουν τα τεστακια να παρω αλλα!!! :D:D

Αν φανταστει κανεις οτι τα ψαρια κοστιζουν πιο πολυ απο το ενυδρειο (250 ευρω) μαζι με το φιλτρο (300 ευρω) ακομα και με ολο τον αλλο εξοπλισμο (:smt120) δε θα "λυπομουν" τα λεφτα για να τους δωσω μια ενυδρειαρα που τους αξιζει! το προβλημα οσοι εχουν ερθει σπιτι το καταλαβαινουν ολοι κατευθειαν ο χωρος ειναι το θεμα! Θα μπορουσα να το αναβαλω το ολο θεμα με τους αγριους αλλα ηδη το ειχα κανει πολλες φορες!! :rolleyes: Αυτοματοποιησα οσο μπορουσα την αλλαγη νερου και μπορω να πω τοσους μηνες χωρις ψαρια πια μπορω να πω πως μου λειπουν!! :D:D
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 585003)
Ειναι πανεμορφα τα ψαρακια σου Γιωργο,να τα χαιρεσαι :wink:

Εισαι πολυ κοντα περνα αυριο να τα χαρεις και εσυ!!! :smt020

Sotiris7 01-05-11 21:44

Έφτασες στη δουλειά ε;;;;;;;;; :rolleyes: :D :rolleyes: :D :rolleyes: :D :rolleyes: :D :cool:

Γιώργος Κ 01-05-11 22:24

Ναιιι σε ευχαριστω για τα πιστια!!! :p:p

Τελικα δε κοιμηθηκα!! :D:D:D

κ.ω.σ.τ.α.ς. 01-05-11 23:01

:smt023:smt103:smt103:smt103

harris samos 02-05-11 01:12

αμα ομορφιες :grin::grin::grin::grin:
σκορδα αδερφε σκορδα τα σπανε τα ψαρια
εγω ειμαι σιγουρος οτι θα βγαλεις μωρα πετρες να παρεις θα σου γεννησουνε :grin::grin::grin::grin:

οσο για αμα βγει ζευγαρι εχουμε ενυδρεια ;););)

Franx 02-05-11 02:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 585077)

Αν φανταστει κανεις οτι τα ψαρια κοστιζουν πιο πολυ απο το ενυδρειο (250 ευρω) μαζι με το φιλτρο (300 ευρω) ακομα και με ολο τον αλλο εξοπλισμο (:smt120) δε θα "λυπομουν" τα λεφτα για να τους δωσω μια ενυδρειαρα που τους αξιζει! :smt020


Δεν μας λες και το κόστος του βρε Γιώργο για να προσγειωθούμε λίγο απότομα ? :p


Ps: Στο είπα και αλλού Ψ Α Ρ Ο Υ Κ Λ Ε Σ Τ Ε Ρ Α Σ Τ Ι Ε Σ μπράβο σου ξανά !!! :)

Γιώργος Κ 02-05-11 02:17

138,10 x 6 = 828,60 :rolleyes:

Αν και για μενα η χρηματικη αξια δεν εχει τοση αξια οσο η πραγματικη ... η ζωη δεν μπορει να εκτιμηθει σε ευρω!! ;)

Franx 02-05-11 02:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 585174)
138,10 x 6 = 828,60 :rolleyes:

Αν και για μενα η χρηματικη αξια δεν εχει τοση αξια οσο η πραγματικη ... η ζωη δεν μπορει να εκτιμηθει σε ευρω!! ;)

Ouch!!! Πόνεσα !!!!
Εννοείτε Γιώργο συμφωνώ απόλυτα με αυτό που λες!!! Απλά απορία ήταν και θα έσκαγα αν δεν σε ρωτούσα!!! φτου σκόρδα σκορδόζουμα κ.τ.λ. :D
Να σου ζήσουν και πάλι και ελπίζω να τα χαρείς :D

Γιώργος Κ 02-05-11 02:46

Μη φτυνεις βρε ... με πετυχες στο ματι :D

Δε πιστευω στο ματι!! Καλα που το ειπες να δοκιμασω σκορδοζουμο στη τροφη τους!! :rolleyes:

octania246 02-05-11 08:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 585174)
138,10 x 6 = 828,60 :rolleyes:

Αν και για μενα η χρηματικη αξια δεν εχει τοση αξια οσο η πραγματικη ... η ζωη δεν μπορει να εκτιμηθει σε ευρω!! ;)


Καλα τα ψαρια τα σπανε!!!:D
Παρολαυτα εμενα μου αρεσε πολυ το κοκκινακι:grin::grin::grin:

Πάνος 02-05-11 12:43

σε σενα Γιωργο μιας και τους πηρες θα ευχηθω μπολικες αναπαραγωγες και γερα μωρα.
στα ιδια τα ψαρια θα ευχηθω περισσοτερα λιτρα και μακροημερευση.....:D

bokostas 02-05-11 12:59

Κουκλιά είναι, να τους χαίρεσαι Γιώργο.:p

beat89 02-05-11 13:06

Γιωργο ειναι απλα απιστευτοι.Ειναι πανεμορφοι.
Δεν εχω λογια...:smt120:smt120
Που ειπαμε οτι μενεις..?:D:D

Γιώργος Κ 05-05-11 01:07

Η πρωτη αλλαγη νερου εγινε χθες πριν φυγω για δουλεια!

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...n-85d33118.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...n-1b591108.jpg
Η ποιοτητα των φωτογραφιων ειναι χαλια εξαιτιας του κινητου που χρησιμοποιηθηκε σε συνδιασμο με τον χαμηλο φωτισμο! http://www.greekdiscus.com/test2000/...milies/doh.gif Προσπαθησα να τις επεξεργαστω ωστε να μειωθει ο θορυβος! :rolleyes:

Αρχιζουν να ηρεμουν απο οσο καταλαβαινω!! :p:p:p
Σημερα τους εβαλα μερικα granules - τα αγνοησαν στην αρχη αλλα πεινανε παρα πολυ και μολις μαλακωσαν τα εφαγαν ηθελαν - δεν ηθελαν ... :smt020:smt020


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02796 seconds with 10 queries