Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   η μικρη μου λιμνουλα! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=49324)

in the pond 05-05-11 12:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 586573)
... εχει και κοι απο καποιον που τα αφησε ελευθερα. αργοτερα θα την γεμησω και γω με χρυσοψαρα που θα εχω γεννες.. ελπιζω...

Καλύτερα μην προβείς σε αυτή την κίνηση αγαπητέ φίλε!!! Τα κυπρινοειδή ξεφεύγουν εύκολα από τον έλεγχο, εκτοπίζοντας γηγενή ψάρια και οργανισμούς. Η ζημιά σε τέτοιες περιπτώσεις είναι ασύλληπτη και καταστροφική.

Ήδη έγινε το πρώτο λάθος που τοποθετήθηκαν κοι σε ένα έστω εν μέρει φυσικό βιότοπο με φυσική πηγή και ροή που διακλαδώνεται σε άλλα ποτάμια ή κανάλια, εκτός του τεχνητού περιορισμού.

Υπάρχει καμια φώτο πιο κοντινή με το λευκό λουλουδάκι που ζητάει απεγνωσμένα το Λουσάκι? Ε?:D

kouman 05-05-11 18:55

μια απο αυτες της μερες που θα παω να παρω απο αυτο το λουλουδι και απο τα αλλα θα βγαλω ξανα φωτο και θα σας ανεβασω. δεν εχετε παραπονο...βαζω πολλες φωτο!

in the pond 05-05-11 19:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 586741)
μια απο αυτες της μερες που θα παω να παρω απο αυτο το λουλουδι και απο τα αλλα θα βγαλω ξανα φωτο και θα σας ανεβασω. δεν εχετε παραπονο...βαζω πολλες φωτο!

Αυτό να λέγεται!:p Είσαι και ο πρώτος.;)

kouman 06-05-11 18:26

μετα απο ενα ατυχο γεγονος η λιμνη συνεχιζεται... δεν ειχα βαλει λεπτη αμμο κατω απο το λαινερ και οπως πατουσα μεσα μια κοφτερη πετρα εκανε την ζημια της... λοιπον το κολησα και απο της 2 πλευρες με κολητηκες φολες απο λαστηχο ( αυτες που κολαμε της σαμπρελες ) και μετα το κολησα απο επανω με βενζινοκολα με ενα κοματι λαινερ οση ειναι το μεγεθος της παλαμης μου. θα κρατησει? η βενζινοκολα μεσα στο νερο θα χαλασει αργοτερα>? υπαρχει αλλος τροπος να το κολησω>? α! αφου εβαλα μυαλο εβαλα απο κατω μια στρωση λεπτη αμμο και ενα υποστρομα...

Andros 06-05-11 19:08

Εχεις ορεξη παντως και ειμαι σιγουρος οτι θα κανεις πολυ ωραια δουλεια.

Σχετικα με το liner (Αν και το ξαναειπαμε αρκετες φορες στο φορουμ) ποτε δεν το βαζουμε χωρις πρωτα να αφαιρεσουμε οτιδηποτε αιχμηρο και κατοπιν να βαλουμε αμμο εκτος εαν υπαρχει μπετον.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 587151)
μετα απο ενα ατυχο γεγονος η λιμνη συνεχιζεται... δεν ειχα βαλει λεπτη αμμο κατω απο το λαινερ και οπως πατουσα μεσα μια κοφτερη πετρα εκανε την ζημια της... λοιπον το κολησα και απο της 2 πλευρες με κολητηκες φολες απο λαστηχο ( αυτες που κολαμε της σαμπρελες ) και μετα το κολησα απο επανω με βενζινοκολα με ενα κοματι λαινερ οση ειναι το μεγεθος της παλαμης μου. θα κρατησει? η βενζινοκολα μεσα στο νερο θα χαλασει αργοτερα>? υπαρχει αλλος τροπος να το κολησω>? α! αφου εβαλα μυαλο εβαλα απο κατω μια στρωση λεπτη αμμο και ενα υποστρομα...

Δεν ξερω αν κανει η βενζινοκολα, ξερω οτι σε τετοιες περιπτωσεις τα κολλουν με ειδικο πιστολακι με ζεστο αερα και με γομα ειδικα γι'αυτην τη δουλεια.

Υπαρχουν και liner που δεν θελουν γομα απλα μονο το πιστολακι ;)

kouman 06-05-11 21:02

ευχαριστω για την απαντηση σου Andros θα δοκημασω 2 κοματακι αν κολιουτναι με πιστολακη ( μεγαλι θερμοκρασια ) και αν ναι θα το κολησω και αυτο πανω απο το αλλο. δυστηχος δεν γνωριζω τι ειδος ειναι το λινερ μου... ελπιζω να μην μου ανοιξει...

Yiannis59 06-05-11 21:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 587203)
ευχαριστω για την απαντηση σου Andros θα δοκημασω 2 κοματακι αν κολιουτναι με πιστολακη ( μεγαλι θερμοκρασια ) και αν ναι θα το κολησω και αυτο πανω απο το αλλο. δυστηχος δεν γνωριζω τι ειδος ειναι το λινερ μου... ελπιζω να μην μου ανοιξει...


Μαθημα Κυπριακης διαλέκτου χε χε χε
Εκτός απο το πιστολακι σου εγραψε και την λεξη (γομα) = κολλα που μάλλον ειναι σαν αυτη που χρησιμοποίησες οπως κολλάν με θερμοκρασία τις σαμπρέλες

kouman 06-05-11 23:58

φιλε yiannis 59 οπως εγραψε και ο φιλος πιο πανω .....
Υπαρχουν και liner που δεν θελουν γομα απλα μονο το πιστολακι
και ειπα να το δοκιμασω... που ειναι το παραξενω σε αυτο που εγραψα? ωραια υπογραφη...

lucy 07-05-11 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 587151)
... μια κοφτερη πετρα εκανε την ζημια της... λοιπον το κολησα και απο της 2 πλευρες με κολητηκες φολες απο λαστηχο ( αυτες που κολαμε της σαμπρελες ) και μετα το κολησα απο επανω με βενζινοκολα με ενα κοματι λαινερ οση ειναι το μεγεθος της παλαμης μου. θα κρατησει? ...

ωωωχ! :(

εγώ πάντως - ο πατέρας μου δηλαδή γιατί κάνει καλές κολλήσεις - που το κόλλησε από έξω (το σκίσιμο είναι 10 εκ. κάτω από την επιφάνεια οπότε εύκολα το "ξεθάψαμε" ) δεν κράτησε ούτε το μπάλωμα της σαμπρέλας ούτε η βενζινόκολλα. Ίσως επειδή έχει επαφή με το χώμα.

Yiannis59 07-05-11 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 587267)
φιλε yiannis 59 οπως εγραψε και ο φιλος πιο πανω .....
Υπαρχουν και liner που δεν θελουν γομα απλα μονο το πιστολακι
και ειπα να το δοκιμασω... που ειναι το παραξενω σε αυτο που εγραψα? ωραια υπογραφη...

Τιποτε το παραξενο !!
Δεν γνωριζω αν υπαρχουν liner που κολλουν μονο με πιστολακι αλλα ο Συμπατριώτης μου εγραψε

Δεν ξερω αν κανει η βενζινοκολα, ξερω οτι σε τετοιες περιπτωσεις τα κολλουν με ειδικο πιστολακι με ζεστο αερα και με γομα ειδικα γι'αυτην τη δουλεια.
Και νομισα πως δεν το κατάλαβες.

kouman 07-05-11 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 587340)
ωωωχ! :(

εγώ πάντως - ο πατέρας μου δηλαδή γιατί κάνει καλές κολλήσεις - που το κόλλησε από έξω (το σκίσιμο είναι 10 εκ. κάτω από την επιφάνεια οπότε εύκολα το "ξεθάψαμε" ) δεν κράτησε ούτε το μπάλωμα της σαμπρέλας ούτε η βενζινόκολλα. Ίσως επειδή έχει επαφή με το χώμα.

τα δοκιμασες δηλαδη και τα 2 και δεν ειχαν αποτελεσμα? με τι το κολησες τελικα? το δικο μου εχει μια τρυπα οσο ενα καρφι αλλα το κακο ειναι πως ειναι στον πατο... την γεμησα σημερα με 300 λιτρα νερο και θα την αφησω 2-3 μερες να δω διαφορα... αλλα και παλι κατι δεν μου κολαει. . . θα προσπαθησω να βρω γομα που γινονται οι κολησεις στο λινερ για να εχω το κεφαλι μου ησηχο..

lucy 07-05-11 13:21

Ναι δοκίμασα και με τους δυο τρόπους αλλά από την εξωτερική πλευρά, το τονίζω αυτό!!! Και είναι 5 εκ. κάτω από το έδαφος!

Τώρα δεν το έχω κολλημένο. Το σκίσιμο είναι 3- 4 εκ. αλλά πότε πότε βουλώνει και γεμίζει η λιμνούλα μέχρι επάνω, όπως αυτές τις μέρες. Άλλοτε κατεβαίνει μέχρι την τρύπα 10 εκ. από την επιφάνεια.

kouman 09-05-11 14:29

να σας ρωτησω.. εχω μαζεψει αμμο ψιλη και λεπτοκοκη απο την θαλασα και θελω να την βάλω μεσα στην λιμνη ή και σε καποιο απο τα ενυδρεια μου. πως την αποστηρονουμε? υπαρχει καποιο φαρμακο που μπορουμε να βάλουμε μεσα? πρεπει να την βρασουμε ισως με ξυδι? ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!

achisael 09-05-11 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 588044)
να σας ρωτησω.. εχω μαζεψει αμμο ψιλη και λεπτοκοκη απο την θαλασα και θελω να την βάλω μεσα στην λιμνη ή και σε καποιο απο τα ενυδρεια μου. πως την αποστηρονουμε? υπαρχει καποιο φαρμακο που μπορουμε να βάλουμε μεσα? πρεπει να την βρασουμε ισως με ξυδι? ευχαριστω και παλι για τον χρονο σας!


ελα ρε αρχοντα...!! ναι βραστην ..
αλλα για να ξερεις.
λερου μερλιν τα 22 κιλα 1,70 γιουρος λεπτη ποταμισια αμμος. για να παρεις οσο θες...!!! ;);)

kouman 09-05-11 14:50

τοσο φτηνη? καλη ιδεα... αλλα και παλι αυτην πρεπει να την βρασω για να ειμαι συγουρος. αυτην που μαζεψα μου αρεσε πολυ γιαυτο και την πηρα. υπαρχει καποιο φαρμακο που θα σκωτοσει οτι εχει πανω η αμμος? αν βαλω και λιγο χλωρινη?

achisael 09-05-11 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 588051)
τοσο φτηνη? καλη ιδεα... αλλα και παλι αυτην πρεπει να την βρασω για να ειμαι συγουρος. αυτην που μαζεψα μου αρεσε πολυ γιαυτο και την πηρα. υπαρχει καποιο φαρμακο που θα σκωτοσει οτι εχει πανω η αμμος? αν βαλω και λιγο χλωρινη?


αυτο που σου ειχα πει και για αποστειρωση το esha 2000... ;)
σου το ειπα αν θες μεγαλη ποσοτητα..

Γιώργος Κ 09-05-11 17:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 588051)
υπαρχει καποιο φαρμακο που θα σκωτοσει οτι εχει πανω η αμμος? αν βαλω και λιγο χλωρινη?

pp η Potassium Permangante το βρισκεις ευκολα σε φαρμακεια!!

kouman 10-05-11 23:53

μερικες φωτο απο τα φυτα που υποσχεθηκα!
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...5-dsc00175.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...5-dsc00168.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...5-dsc00200.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...5-dsc00202.jpg
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...5-dsc00199.jpg

apostolis veroia 11-05-11 00:30

δε το πιστευω:smt119:smt107:smt107 το φυτο που εβαλες μεσα στη λιμνη σου που ειναι σαν μαργαριτα ονομαζετε Ρανούνκουλος ο Tριχόφυλλος!!!!!!!!! δε το ξερα αλλα εχθες εντελος τυχαια διαβασα γιαυτο εστειλα μηνυμα τη lysu για να το δημοσυσουμε ειναι πολυ καλο φυτο!!!!!
να το εχεις σαν τα ματια σου!!!! προτιμα νερα λιμναζοντα η με μικρη κινηση! υπαρχει σε μεγαλο πληθυσμο στο κιλκις. το νηματωιδεις φυλλομα και η μεγαλη εκταση που πιανει το κανει αψογο φιλτρο!!!!!
το θελω και γω οπως δηποτε!!!!!!!!!!
εισαι τυχαιρος ανθρωπος να το ξερεις!!!!!!!

in the pond 11-05-11 05:54

Μπράβο βρε παιδιά, μου αρέσει που γίνεται ιδιαίτερη αναφορά και προτήμιση των γηγενών φυτών. Η αλήθεια είναι ότι αυτό που βλέπω είναι θαυμάσιο. Υπάρχει πάρα πολύ ποικιλία τελικά και δεν μπορώ να πιστέψω ακόμα γιατί δεν προχωρείτε σε λιμνούλες άγριας ζωής. Είναι συστήματα που κοστίζουν κυριολεκτικά ψύχουλα και επιβραβεύουν!

Το λουλουδάκι είναι ομολογουμένως υπέροχο και σίγουρα πολύ ομορφότερο από το μυριόφυλο που έχω εγώ.

apostolis veroia 11-05-11 07:54

βασιλη δε ξερω αλλα το θεωρω ενα απο τα καλυτερα φυτα για λιμνη!!!
δε ξερω ομως αν κανει για κοι. λες να το τρωει; διαβασα οτι ειναι πολυ ανθεκτικο! παρολο που οι ανθρωποι εχουν κανει χωματερη κοντα στη λιμνη και ενα μεγαλο μερος της λιμνης καταστραφικε, αυτο ζει και βασιλευει!!!! και καθαριζει το νερο απιστευτα!!!!!!

in the pond 11-05-11 10:27

Θα το' θελα αυτό! Καλά, η Λούση πώς και δεν το' χει ξαναδει?

Νομίζω πως είναι καιρός να πάρω και εγώ σβάρνα τα ποτάμια και τους υγρότοπους της Κύπρου... Μιλώντας πριν λίγους μήνες με έναν γεωπόνο του Υπουργείου Γεωργίας της Κύπρου, μου είχε πει ότι στον υγροβιότοπο του Ακροτηρίου-Λεμεσό, υπάρχει ένα ενδημικό σαρκοφάγο φυτό. Αν μη τι άλλο να μάθουμε τους υδροχαρή θυσαυρούς που κρύβονται στις χώρες μας, μιας και στην κατηγορία των λιμνών αφιερώσαμε μια ολόκληρη υποκατηγορία για αυτά τα φυτά....ας τη δουλέψουμε λοιπόν!

apostolis veroia 11-05-11 10:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 588673)
Θα το' θελα αυτό! Καλά, η Λούση πώς και δεν το' χει ξαναδει?

ισως να το χει δει δε ξερω:rolleyes:

kouman 11-05-11 18:31

ειμαι οντος πολυ τυχερος! μιαζει με μαργαριτα και το βραδυ τα φυλα του κλεινουν! οταν το εβγαλα απο τον κουβα ειδα πως πανω του ηταν παρα πολλες μικρες γαριδουλες! της αφησα και αυτες μεσα στην λιμνουλα! :)
-------------------------
δεν μου καθετε αυτην η λιμνη με τπτ! εχανε παλι νερο το λαινερ και ξενερωσα τελειως... την ξαναξηλωσα τελικα ,την εσκαψα πιο βαθια και θα την κανω ολοκληρη με τσιμεντο και μετα θα την περασω με καποιο μονοτικο υλικο απο πανω. μαλλον το durostick d1. ετσι θα γινει πιο αθανατη πιστευω και δεν θα εχω ξανα προβληματα. εβαλα το λαινερ απο την μερια του σπιτιου για να αποφυγω τυχον υγρασια.. ετσι και αλιως θα το πετουσα,,,,.. παλι χαμαλικα, ....την λιμνη την ειχα μετρησει 1000 λιτρα, τωρα την υπολογιζω στα 1300+

http://i979.photobucket.com/albums/a...5/DSC00207.jpg
http://i979.photobucket.com/albums/a...5/DSC00206.jpg

giannisqq 11-05-11 18:34

τι τραβαμε ολοι μαζι σου:Dστο τελος θα την ξαναχαλασεις και θα την φτιαξεις μεγαλυτερη οπως σου ειπαν:p:p

Yiannis59 11-05-11 18:46

Εσυ δεν παιζεσαι παλληκαρι μου

Andros 11-05-11 19:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisqq (Μήνυμα 588823)
τι τραβαμε ολοι μαζι σου:Dστο τελος θα την ξαναχαλασεις και θα την φτιαξεις μεγαλυτερη οπως σου ειπαν:p:p

Να εισαι σιγουρος!!:D

Αφου την χορτασει, θα ξυπνησει ενα πρωι και θα πει....."οντως βιαστηκα" και...φτου απ'την αρχη :D

kouman 11-05-11 20:52

μα την εχω μεγαλωσει! :P πρεπει να ειναι στα 1300 λιτρα τωρα.αληθεια δεν με περνει για περισσοτερη προεκταση γιαυτο ανεβασα φωτο με τον χωρο που ειναι η λιμνη....δεν θα την χαλουσα αν δεν εχανε το λινερ... οπως και να εχει οταν τελειωσω την λιμνη θα ειμαι συγουρα χωρτατος....! απλα με αυτον τον τροπο θα γινει αθανατη!

in the pond 11-05-11 20:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kouman (Μήνυμα 588888)
μα την εχω μεγαλωσει! :P πρεπει να ειναι στα 1300 λιτρα τωρα.αληθεια δεν με περνει για περισσοτερη προεκταση γιαυτο ανεβασα φωτο με τον χωρο που ειναι η λιμνη....δεν θα την χαλουσα αν δεν εχανε το λινερ... οπως και να εχει οταν τελειωσω την λιμνη θα ειμαι συγουρα χωρτατος....! απλα με αυτον τον τροπο θα γινει αθανατη!

Μην το λες!:D Πάντα βρίσκεται χώρος για μεγαλύτερη...;) Από τη στιγμή που σε βλέπω από τώρα να είσαι τόσο δραστήριος, αλλάζω γνώμη με αυτά που σου είχα πει προ λίγων μηνών. Σε βλέπω να την αλλάζεις πάλι σε 6 μήνες... κάτι σαν εμένα είσαι φίλε...

Το λάινερ σου τί είδος ήταν και από ποιό υλικό κατασκευασμένο?

kouman 11-05-11 21:08

δεν γνωριζω τι ειδους ηταν το λαινερ μιας και το αγορασα απο εναν που ειχε ειδη κηπου και αυτο του ειχε περισσεψει... στην τελικη με αυτον τον τροπο που το κανω γινετε ανετα προεκταση με το ιδιο μονοτικο υλικο, αλλα οπως εγραψα μαλλον δεν ειμαι για μεγαλυτερη. δεν εχω πολυ χωρο... ελπιζω τουλαχιστον αυτην να δουλευει σωστα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:17.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02956 seconds with 10 queries