Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Στρώνοντας το ενυδρείο μας... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=47684)

delta66 27-01-11 01:34

Το μισο θα ελεγα. Οχι για θεμα βιολογιας τοσο, οσο για τσεκαρισμα.
Και σε 3-4 μερες το αλλο μισο.

Esprit 27-01-11 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 544917)
Το μισο θα ελεγα. Οχι για θεμα βιολογιας τοσο, οσο για τσεκαρισμα.
Και σε 3-4 μερες το αλλο μισο.

ΟΚ, θα το κάνω έτσι... ;)

Esprit 31-01-11 17:48

Ευχάριστη εξέλιξη σήμερα αφού μειώθηκαν ραγδαία τα νιτρώδη! :smt041

Είναι η 29η μέρα σήμερα και έχουμε μηδενισμό της αμμωνίας κάθε μέρα, νιτρώδη στα 0,3mg/lit ενώ τα νιτρικά είναι στα 50mg/lt...

Νομίζω πλησιάζει η μέρα που θα βάλουμε επιτέλους ψαράκια και πρέπει να αποφασίσουμε τον κατάλληλο συνδυασμό, οπότε εδώ θα χρειαστούμε τη βοήθεια σας!

Ήθελα να ρωτήσω το εξής όμως πριν πάμε στα ψαράκια, όταν θα κάνουμε τη γενναία αλλαγή (80%) για να απαλλαχτούμε και από τα νιτρικά με ποιο τρόπο μπορούμε να απαλλαγούμε από την καφέ άλγη που υπάρχει παντού πάνω στα ξύλα αλλά και στα κερατόφυλλα? :confused:

Μπορώ να βγάλω τις δύο ρίζες και να τις ξεπλύνω βουρτσίζοντας? Αν ναι γίνεται με νερό της βρύσης ή θάλει νερό του ενυδρείου? Ρωτάω γιατί υποθέτω ότι και στις ρίζες υπάρχει αναπτυγμένη βιολογία και δε θα θέλαμε να καταστραφεί... :smt120 Το ιδιο ισχύει και για τα φυτά, μπορώ να τα ξεπλύνω και αυτά?

Κάποια άλλη συμβουλή με την αλλαγή του νερού? Πρέπει να αλλάξουμε κάποια από τα σφουγγάρια στα φίλτρα?

Ευχαριστούμε,
Δημήτρης & Βαρβάρα ;)

Πάνος 01-02-11 02:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 546940)
Νομίζω πλησιάζει η μέρα που θα βάλουμε επιτέλους ψαράκια και πρέπει να αποφασίσουμε τον κατάλληλο συνδυασμό, οπότε εδώ θα χρειαστούμε τη βοήθεια σας!oντως πλησιαζει.. ;)

Ήθελα να ρωτήσω το εξής όμως πριν πάμε στα ψαράκια, όταν θα κάνουμε τη γενναία αλλαγή (80%) για να απαλλαχτούμε και από τα νιτρικά με ποιο τρόπο μπορούμε να απαλλαγούμε από την καφέ άλγη που υπάρχει παντού πάνω στα ξύλα αλλά και στα κερατόφυλλα? :confused:μη σε σκοτιζει...κανει την εμφανιση της και φευγει τοσο αμεσα οσο ερχεται. συνηθως εφορμα σε νεοσυστημενα ενυδρεια...ολα τα αλγοφαγα επισης την εξαφανιζουν.στη μελλοντικη πορεια του ενυδρειου ισως δε τη ξανασυναντησεις.. καμια φορα μπορει να εμφανιστει λογω χαμηλου φωτισμου.

Μπορώ να βγάλω τις δύο ρίζες και να τις ξεπλύνω βουρτσίζοντας? Αν ναι γίνεται με νερό της βρύσης ή θάλει νερό του ενυδρείου? Ρωτάω γιατί υποθέτω ότι και στις ρίζες υπάρχει αναπτυγμένη βιολογία και δε θα θέλαμε να καταστραφεί... :smt120 Το ιδιο ισχύει και για τα φυτά, μπορώ να τα ξεπλύνω και αυτά? αν ειναι για την αλγη μη το κανεις....μη κανεις τιποτα βασικα. το ενυδρειο φωτιζεται αρκετες ωρες?? κανε υπομονη και θα χαθει...

Κάποια άλλη συμβουλή με την αλλαγή του νερού? Πρέπει να αλλάξουμε κάποια από τα σφουγγάρια στα φίλτρα?

Ευχαριστούμε,
Δημήτρης & Βαρβάρα ;)

οχι τα σφουγγαρια δε θελουν αλλαγμα...ουτε ξεπλυμα μιας και εισαι στην κρισιμη αρχικη φαση και μολις δημιουργηθηκαν οι αποικιες των βακτηριων...

Esprit 01-02-11 19:01

Ωραία δε θα ασχοληθώ με την άλγη τότε! :smt009

Τώρα όσο αφορά τα ψαράκια θέλουμε οπωσδήποτε να βάλουμε 6 σκαλαράκια και να βάλουμε άλλα δύο είδη μαζί τους!

Με τι μπορούμε να τα συνδυάσουμε? Και από αυτά που έχω διαβάσει πρώτα θα βάλουμε αυτά τα δύο είδη και στο τέλος τα σκαλαράκια. Σωστά?

Επίσης δε θέλουμε να βάλουμε πάρα πολλά ψάρια και το φορτώσουμε το ενυδρείο μας. Σκεφτόμαστε συνολικά όλα μαζί να μην ξεπερνάνε τα 25! Είναι καλή αυτή η ιχθυοφόρτιση? :confused:

Τα αλγόψαρα (καλά τα λέω?) πόσα πρέπει να είναι? Την Έλενα την αφήνω μέσα? Ααα Ελενα είναι το σαλιγκάρι μας...:cool:

Γιώργος Κ 01-02-11 19:15

Εχεις σκοπο να προμηθευτεις καποια αντιστροφη οσμωση?
Τα σκαλαρακια χρειαζονται μαλακό νερακι! ;)

Στα λιτρα σου γνωμη μου ειναι οτι με 7 το πολυ σκαλαρια ... εχεις καλυψει τις δυνατοτητες του ενυδρειου σου ... Ισως και μια ομαδα κορυ αλλα θα αναγκαζεσαι να κανεις ακομα πιο συχνες αλλαγες νερου!!

Τα αλγοφαγα δεν ειναι απαραιτητα ... οταν ισορροπησει το ενυδρειο σου δε θα εχεις θεματα με τις αλγες!

Esprit 01-02-11 21:17

1 Συνημμένο(α)
Αγαπητοί συνχομπίστες,

το ενυδρείο μας έστρωσε την 30στή μέρα! :smt041 :smt041 :smt041

Οι μετρήσεις που έχουμε είναι οι εξής και η απόδειξη στη φωτογραφία:

NH3:0 / NO2:0 / NO3: 25
pH:7,25 / GH:5 / KH:3 / CO2:5

Στόχος τώρα είναι να ρίξουμε το pH λίγο κάτω από το 7. Φαντάζομαι με λίγη τύρφη στο φίλτρο θα τα καταφέρουμε... :confused: ή μήπως χρειαστεί να διοχετεύσουμε και λίγο CO2?

Έχω μία ερώτηση θεωρητική σχετικά με το pH και τις σκληρότητες. Όταν είχα μετρήσει το νερό του δικτύου στην αρχή αρχή οι τιμές για το pH ήταν 7,5, για GH ήταν 9 και για το KH ήταν 6.

Η ερώτηση λοιπόν είναι αν οι τιμές του pH, GH & KH μεταβάλλονται όσο τρέχει το ενυδρείο... Από τι επηρεάζονται οι τιμές τους? Ρωτάω γιατί από τα υπομνήματα δε βρήκα :smt009 κάποια απάντηση παρά μόνο πληροφορία για το πως επηρεάζει το ένα το άλλο και πως μπορούμε να το αυξομειώσουμε...

Γιώργος Κ 01-02-11 21:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 547467)
Η ερώτηση λοιπόν είναι αν οι τιμές του pH, GH & KH μεταβάλλονται όσο τρέχει το ενυδρείο... Από τι επηρεάζονται οι τιμές τους? Ρωτάω γιατί από τα υπομνήματα δε βρήκα :smt009 κάποια απάντηση παρά μόνο πληροφορία για το πως επηρεάζει το ένα το άλλο και πως μπορούμε να το αυξομειώσουμε...

Οι απαντησεις ειναι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 ;)

Esprit 01-02-11 21:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 547469)
Οι απαντησεις ειναι εδω: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=33909 ;)

Γιώργο το έχω διαβάσει καλά το υπόμνημα αυτό, αλλά δε λέει αν επηρεάζονται όι τιμες πουθενά από μόνες τους. Επεξηγεί πολύ ωραία με ποιο τρόπο μπορούμε να μεταβάλλουμε τις τιμές τους το οποίο βέβαια μας είναι πολύ χρήσιμο να το ξέρουμε...

Εξηγούμαι όμως, πως οι σκληρότητες μας εμάς πέσανε στο μισό χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα? Ούτε τύρφη βάλαμε, ούτε σύστημα Α.Ο. έχουμε, ούτε CO2! Και το pH πως πήγε από 7,5 κοντά στο 7? Μόνο φυτά βάλαμε μέσα...

delta66 01-02-11 22:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 547474)
Εξηγούμαι όμως, πως οι σκληρότητες μας εμάς πέσανε στο μισό χωρίς να έχουμε κάνει τίποτα? Ούτε τύρφη βάλαμε, ούτε σύστημα Α.Ο. έχουμε, ούτε CO2! Και το pH πως πήγε από 7,5 κοντά στο 7? Μόνο φυτά βάλαμε μέσα...

Φωσφορικα μετρησες?

Esprit 01-02-11 22:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 547502)
Φωσφορικα μετρησες?

Δεν έχω τεστ για φωσφορικά δυστυχώς, πρέπει να πάω να αγοράσω κάποια στιγμη...

Με ποιό τρόπο επηρεάζουν? να σημειώσω δεν έχω υπόστρωμα για τα φυτά...

delta66 01-02-11 22:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 547525)
Με ποιό τρόπο επηρεάζουν? να σημειώσω δεν έχω υπόστρωμα για τα φυτά...

Τα φωσφορικα δεν μπαινουν μονο απο τη λιπανση.
Εχουν και οι τροφες.
Ειναι κατι σαν τα νιτρικα που μενουν στο τελος στο νερο.
Να φανταστεις υπαρχει και κυκλος του φωσφορου οπως κυκλος του αζωτου.

Για να καταλαβεις τη δραση που εχει στο πεχα, τα μπαφερς που κυκλοφορουν για να κατεβαζουν το πεχα, κατα 99.9% δρουν μεσω φωσφορικων.

Esprit 01-02-11 22:57

Οκ αλλά τα φωσφορικά πως δημιουργήθηκαν σε μένα? Μέσω κάποιας διαδικασίας? Ποιά είναι αυτή?

Και οι σκληρότητες? πως μειώθηκαν?

Είναι θεωρητικές οι ερωτήσεις μου, απλά μου έρχονται στο μυαλό αυτά τα ερωτήματα καθώς παρατηρώ τις μετρήσεις μου από την αρχή και αναρωτιέμαι...

Το νερό μαλακώνει από μόνο του ας πούμε?

delta66 01-02-11 23:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 547541)
Οκ αλλά τα φωσφορικά πως δημιουργήθηκαν σε μένα? Μέσω κάποιας διαδικασίας? Ποιά είναι αυτή?

Και οι σκληρότητες? πως μειώθηκαν?

Είναι θεωρητικές οι ερωτήσεις μου, απλά μου έρχονται στο μυαλό αυτά τα ερωτήματα καθώς παρατηρώ τις μετρήσεις μου από την αρχή και αναρωτιέμαι...

Το νερό μαλακώνει από μόνο του ας πούμε?

Απο τις τροφες οπως ειπα πιο πανω.

Οι σκληροτητες δεν ειναι τιποτα αλλο απο χημικες ενωσεις (οπως ασβεστιο μαγνησιο κλπ) οι οποιες καταναλωνονται απο ζωντανους οργανισμους.
Οταν δεν γινεται επαρκης ανενεωση τους, οι σκληροτητες φαινονται που πεφτουν στις μετρησεις.

Φυσικα μπορει να υπαρχουν κι αλλοι παραγοντες στο ενυδρειο σου που δεν γνωριζουμε απο τις περιγραφες.
Θα χρειαζοταν αναλυτικη παρουσιαση.

Esprit 02-02-11 01:08

Λογικές εξηγήσεις, ευχαριστώ Σπύρο!

Esprit 03-02-11 01:24

Λοιπόν κάναμε σήμερα 80% αλλαγή νερού, μετρήσαμε νιτρικά στο 12,5 το pH 7,5 και σκληρότητες GH 7, ΚΗ 5. Βάλαμε και λίγο τύρφη στο φίλτρο μήπως ρίξουμε λιγάκι το pH...

θα κάνουμε και τις μετρήσεις μας αύριο και αν όλα είναι εντάξει είμαστε έτοιμοι να βάλουμε ψαράκια!!

maneni 03-02-11 09:01

εγω θα σου συνιστουσα να μην βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου.
Καλο ειναι την τυρφη να την βαλεις στο βαρελι προετοιμασιας νερου (αν εχεις).

Esprit 03-02-11 09:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maneni (Μήνυμα 548025)
εγω θα σου συνιστουσα να μην βαλεις τυρφη στο φιλτρο σου.
Καλο ειναι την τυρφη να την βαλεις στο βαρελι προετοιμασιας νερου (αν εχεις).

Δεν έχω βαρέλι προετοιμασίας δυστυχώς. :smt009 Για ποιό λόγο δεν πρέπει να μπαίνει στο φίλτρο η τύρφη? Και μία άλλη ερώτηση, κάθε πότε πρέπει να την ανανεώνω?

Εχω ένα ειδικό κουβά μεγάλο, βαρέως τύπου και όγκου 80 λίτρων αλλά είναι ανοιχτός από πάνω, δεν έχει καπάκι. Μπορώ να κάνω προετοιμασία εκεί όταν κάνω τις τακτικές ανανεώσεις νερού? :confused:

maneni 03-02-11 12:40

η προσθηκη τυρφης στο φιλτρο εχει 2 προβληματα (κυριως):
- καποιες φορες βγαζει αμμωνια
- δεν μπορεις να εχεις σταθερες ή/και ελεγχομενες συνθηκες

Ο κουβας σου ειιναι κανονικο βαρελι. Καπακι-καλυμμα θα χρειαστει αν ειναι σε εξωτερικο χωρο ή αν αν μπορει να πεσει κατι μεσα

delta66 03-02-11 13:59

Εχω δοκιμασει 3 τροπους χρησης της τυρφης.

1. στο φιλτρο του ενυδρειου
2. σε φιλτρο στο βαρελι
3. στο φιλτρο του ενυδρειου + σε φιλτρο σε βαρελι

Πλεονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) δεν χρειαζεται βαρελι, εξτρα φιλτρο, αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο
β) δεν παρατηρουνται μετρησιμα αμμωνια/νιτρωδη, διοτι δουλευει το βιολογικο φιλτρο, επιβαρυνει μαλλον μονο σε νιτρικα αν τελικα η τυρφη βγαζει κατι.

2η περιπτωση:
α) θεωρητικη ασφαλεια στην σταθεροτητα τιμων αφου μπορει να γινει ελεγχος πριν τη χρηση του νερου στο ενυδρειο.
β) Εξοικονομιση χωρου στο φιλτρο του ενυδρειου
γ) δινεται στο νερο της αλλαγης η δυνατοτητα να "παλιωσει"

3η περιπτωση:
α) σταθεροτερες τιμες ακομα και κατα την αλλαγη νερου αφου με τη σωστη προετοιμασια μπορει να μπαινει νερο προετοιμασμενο σε ιδιες παραμετρους.


Μειονεκτηματα

1η περιπτωση:
α) θεωρητικη ανασφαλεια σταθεροτοτητας τιμων, κατι που ομως με συνετη και εξυπνη χρηση της τυρφης δεν υφισταται. Θελει απλα σωστη δοσολογια και αλλαγη της μισης ποσοτητας καθε 10-15 μερες (γινεται με τοποθετηση της τυρφης σε δυο ξεχωριστες καλστες και αλλαγη της μιας εναλλαξ καθε φορα). Κατα την αλλαγη θα υπαρχει διαφορα τιμων αφου θα μπαινει μη πρετοιμασμενο νερο ιδιων παραμετρων αλλα αν δεν χρησιμοποιειται μεγαλη δοσολογια τυρφης στο ενυδρειο (με αποτελεσμα μεγαλη πτωση των τιμων) και παραλληλα δεν γινεται υπερβολικα μεγαλο ποσοστο αλλαγης νερου, οι τιμες δεν θα αλλαξουν σε επικινδυνο βαθμο. Εξαλλου η ανοδος του πεχα δεν ειναι επικινδυνο οσο η πτωση. Ακομα και 0.5-1 βαθμο να ανεβει το πεχα κατα την αλλαγη δεν υπαρχει προβλημα αν δεν γινει πολυ αποτομα η αλλαγη.
β) Παραχωρηση χωρου απο το φιλτρο, οπου θα μπορουσε να χρησιμοποιηθει περισσοτερο βιολογικο υλικο.
γ) Συχνο ανοιγμα του φιλτρου (αν και σαν κινηση γενικα δεν αποφευγεται αφου ετσι κι αλλιως θα ανοιγει ο συντηρητης καποιο φιλτρο για να αλλαζει η τυρφη)

2η περιπτωση:
α) Αναγκη για εξτρα εξοπλισμο (βαρελι+φιλτρο+αντλια για ανεβασμα του νερου στο ενυδρειο)
β) εχει παρατηρηθει απο αρκετους εμφανιση αμμωνιας στο νερο του βαρελιου

3η περιπτωση:
Τα μεινεκτηματα και των δυο 1+2 περιπτωσεων χωρις ομως τη θεωρητικη ανασφαλεια της αλλαγης των τιμων του νερου.


Δικο μου συμπερασμα.
Η χρηση ξεχωριστου φιλτρου στο ενυδρειο μονο με τυρφη σε νορμαλ δοσολογια ειναι η πιο ανετη και σωστη λυση για τη χρηση της τυρφης.
Η πιο "επαγγελματικη" λυση ειναι η προτοιμασια νερου σε βαρελι με τυρφη σε φιλτρο κλπ
Η χρηση και των δυο περιπτωσεων (τυρφη στο ενυδρειο+τυρφη στο βαρελι) εινα περιττη.

Esprit 07-02-11 15:18

Μετά από περίπου πόσες μέρες αρχίζει να επιδρά η τύρφη στο pH οταν αυτή τοποθετηθεί στο φίλτρο?

delta66 07-02-11 17:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Esprit (Μήνυμα 549750)
Μετά από περίπου πόσες μέρες αρχίζει να επιδρά η τύρφη στο pH οταν αυτή τοποθετηθεί στο φίλτρο?

Μεσα σε 2-3 μερες πιστευω θα εχεις δει τις "χοντρες" αλλαγες.
Μεχρι και 5-7 μερες μπορει ωστοσο να βλεπεις μικρη πτωση ακομα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:38.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02264 seconds with 10 queries