Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Παρουσίαση ενυδρείου Malawi!! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=46149)

κ.ω.σ.τ.α.ς. 15-01-11 16:26

Τα σοκολοφι κανουν τον χωρο του ζεβγαροματος,δεν ειναι κανενα μπουκομενο ακομι, αυτο περιμενο.τα κιτρινα σταματισαν και ετσι εκανα αυτες της αλαγες ακομι ψαχνομε να κρατισο ενα ειδος και να ξεχορισο αρσενικα θυλικα.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 18-01-11 22:00

Καινουριο προβλημα ,ενα λαμπιντο εχει ασπριση απο κατο. Και φαινεται πως ειναι ολα αρσενικα ισος και τα σοκολοφι το ιδιο,εκτος ισος απο ενα.Τι να κανο.

magnet1 02-03-11 18:37

μπραβο φιλε πολυ ομορφο το ενυδρειο σου. μου βαζειτε ιδεες να το γυρησω σε αφρικη.
και με την ευκαιρια να ρωτησω κατι και εγω? ειμαι εντελος ασχετος με αφρικη... αλλα οι κιχλιδες δε θελουν αμμο αντι για χαλικακι η κανω λαθος? εχω ακουσει οτι τρωνε περνοντας την αμμο απο τα βρανχια τους. ετσι ειναι?

Κλεόβουλος 02-03-11 20:21

καλώς ήρθες φίλε magnet1.
Άμμο θέλουν έχεις δίκιο, περνώντας την απο τα βράγχια τα καθαρίζουν.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 03-03-11 17:43

Αμμος ειναι και τι σκαβουν σινεχια,ευχαριστο για τα καλασου λογια.Τορα εχω και μικρα σοκολοφι,και σιμερα πρεπι να εχω και λαμπιντο αφου το ειδα να μιν εχει στο στομα,αλλα δεν τα ειδα ακομι, και ειναι προτι φορα που κανι αυτο το ψαρακι, ελπιζο να ειναι καπιο.Τα εχω δει πολες φορες να βαζουν αμμο στο στομα τους να την κρατανε σαν να τη μασανε και μετα να τη φτηνουν παλι προφανος θα ειναι αυτο που ανεφερες.Και αυτο που λεει ο κλεοβουλος.Και καλος να ερθεις στα αφρηκανικα.

κ.ω.σ.τ.α.ς. 22-07-11 13:58

Λοιπον,παμε για μεγαλυτερο,γιατι τα ψαρακια μας το χρειαζοντε ειναι η αληθεια, δεν ξερο αν θα ακολουθησω την αφρικη παλι αλλα τοσες επιλογες σε μπερδευουν, αν και η αφρικη ειναι φανταστικη.Θα παω σε αρκετα μεγαλυτερο με μηκος 2,27 και πλα 50 και υψ 70,και δινω αυτο που εχω 300ευρ οπως ειναι με ολα και αυτο γιατι δεν εχω που να το βαλω:p:p

Παναγιώτης Κ 14-01-12 13:32

Πολύ ωραίο το ενυδρείο σου!
Πάντως εγώ θα σου πρότεινα να μην το χαλάσεις!(αν δεν το εχεις ήδη)
Τα αφρικάνικα είναι πολύ ωραία ψάρια!Βέβαια η επιλογή είναι δική σου! Δεν μπορούμε να επεμβαινουμε στην άποψη σου! Ότι σου αρέσει εσένα!
Πάντως πολύ ωραία τα ψαράκια σου!

sx21 14-01-12 17:56

Φιλε μου κωστα αν τυχον εχεις κανενα θυληκο socolofi με ενδιαφερει...ψαχνω πολυ καιρο.Προς το παρον εχω ενα ζευγαρι 6cm.

mikele 20-01-12 19:45

πολυ ομορφο το ενυδρειο σου !!! τα σοκολοφι πως τα ξεχωριζεται?

\/ag 20-01-12 21:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikele (Μήνυμα 646150)
πολυ ομορφο το ενυδρειο σου !!! τα σοκολοφι πως τα ξεχωριζεται?

Μόνο με το μπούκωμα σιγουρεύεσαι...

sx21 21-01-12 10:07

Και με κανα χορο που κανει ο αρσενικος στη θυληκια...αλλιως δυσκολα!

κ.ω.σ.τ.α.ς. 18-03-12 01:09

παναγιωτη ειναι ακομη οπος ειταν δεν το αλαξα τελικα στο τσακ.(κριση)
αλλα το βελτιωσα με φιλτρο DYI, και δουλεβω και την αλαγη του νερου με σταγονες ακομη.(κοιτα στο DYI)

sx21 εχω αλλα δεν πιανονται με τιποτα δεν μπορω!!!!


mikele δεν ξεχοριζουν μονο οταν τα δεις μπουκομενα ξερεις

ευχαριστω ολους.τορα το ειδα.

τα φυτα τα αποδεκατιζουν αμεσος, αν τα αφησω καποια μερα χωρις φαγητο που τα αφηνω μια φορα την ευδομαδα, τρονε τα φυτα, το αρσενικο ,λες και τον ενοχλουνε.

samilias21 05-03-13 17:54

γεια σου κωστα
πολυ ομορφο το ενυδρρειο σου!
πες μου 2,3 πραγματα για την συγκατοικηση!
ρωταω διοτι και εγω θελω να βαλω λαμπιντος με σοκολοφι!
ζουνε αρμονικα? εχεις τσακωμους? σε τι αναλογια αρσενικα θηλυκα τα εβαλες?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01639 seconds with 10 queries