Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   κατεληξα.... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44164)

zipo 09-10-10 23:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 491485)
ναι γουργουριζει και δεν τραβα νερο. δεν τα αφησα στη πριζα το εβγαλα κατευθιαν. τωρα τι να κανω δεν τραβαει νερο?

Είναι μάλλον η πρώτη φορά που το ξεκινάς,έτσι?Πρέπει να γεμίσει πρώτα ο κάδος με νερό και αφού βγει όλος ο αέρας,τότε να το βάλεις στην πρίζα.Πρώτα,λοιπόν,πιάσε την εξαγωγή νερού και ρούφα μέχρι να αρχίσει να γεμίζει το φίλτρο με νερό.Μετά βάλτο στην πρίζα,αφού σιγουρευτείς ότι έχει γεμίσει.Αν ακούσεις τρομερά γουργουρητά πάλι,σημαίνει ότι δε γέμισε και το ξαναπροσπαθείς.Όταν έχει μείνει μόλις λίγος αέρας μέσα,θα ακούς ένα γουργουρητό.Για να βγεί και ο πιο λίγος αέρας θα πρέπει να κουνηθεί το φίλτρο δεξιά-αριστερά-μπρος-πίσω,ακόμα και σε παράξενες γωνίες,μέχρι να ησυχάσει.

ΥΓ.Σιγουρέψου ότι τα βανάκια είναι ανοιχτά και πως έχεις βάλει το προστατευτικό πράσινο σχαράκι πάνω από τον υαλοβάμβακα. ;)

kws 09-10-10 23:38

να ρουφηξω απο το σωληνα που φερνει το νερο στο ενυδρειο ωσπου να γεμισει με νερο? το καδο τον γεμισα με νερο απο το ενυδρειο.
-------------------------
οκ πηρε

kws 19-10-10 16:02

τωρα πιστευω πως ηρθε η ωρα. τι ψαρια να βαλω? ενα χαρεμι λαμπιμπο σιγουρα 1+3 και ποιο αλλο ειδος λετε να βαλω? αλλο ενα χαρεμι δηλαδη και θα ειμαι οκ. παρακαλω η αποψης με λινκ για να βλεπω και εικονα να ξερω πως ειναι.

zipo 19-10-10 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 495550)
τωρα πιστευω πως ηρθε η ωρα. τι ψαρια να βαλω? ενα χαρεμι λαμπιμπο σιγουρα 1+3 και ποιο αλλο ειδος λετε να βαλω? αλλο ενα χαρεμι δηλαδη και θα ειμαι οκ. παρακαλω η αποψης με λινκ για να βλεπω και εικονα να ξερω πως ειναι.

Αν θες Labidochromis,εγώ στο 240άρι προτείνω να βάλεις ακόμη ένα χαρέμι Maingano και βλέπεις.

kws 19-10-10 22:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από zipo (Μήνυμα 495564)
Αν θες Labidochromis,εγώ στο 240άρι προτείνω να βάλεις ακόμη ένα χαρέμι Maingano και βλέπεις.

και εγω για εκει το παω αλλα δεν ειναι λιγο επιθετικα?

zipo 20-10-10 00:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 495696)
και εγω για εκει το παω αλλα δεν ειναι λιγο επιθετικα?

Είναι,αλλά είναι πανέμορφα.Αν έχεις πολλές κρυψώνες και είσαι τυχερός και βγάλεις χαρεμάκι εύκολα,δε θα έχεις πρόβλημα.Δεν είναι αυτή,φυσικά,η μοναδική πρόταση.Αυτή είναι η δική μου πρόταση,το τι θα έκανα εγώ.Άκου και τις υπόλοιπες προτάσεις.

Κλεόβουλος 20-10-10 07:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 495696)
και εγω για εκει το παω αλλα δεν ειναι λιγο επιθετικα?

όλα τα mbuna γίνονται επιθετικά όταν έχουμε λάθος αναλογία αρσ./θηλ.,λίγες φωλιές-κρυψώνες,λίγα λίτρα ;)
Τα maingano είναι αρνάκια μπροστά σε afra/zebra κλπ, και καλή επιλογή.

Για δες και αυτά:
http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=889
(επιτέλους τα είδα σε μια λίστα μαγαζιού στην Αθήνα)
και αυτά
http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1460

kws 20-10-10 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 495789)
όλα τα mbuna γίνονται επιθετικά όταν έχουμε λάθος αναλογία αρσ./θηλ.,λίγες φωλιές-κρυψώνες,λίγα λίτρα ;)
Τα maingano είναι αρνάκια μπροστά σε afra/zebra κλπ, και καλή επιλογή.

Για δες και αυτά:
http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=889
(επιτέλους τα είδα σε μια λίστα μαγαζιού στην Αθήνα)
και αυτά
http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1460

το δευτερο ειδος που μου προτεινες ειναι το χρωμα του καπως ηλεκτρη? τα ειδα σε ενα πετ σοπ και μου αρεσαν πολυ(αν ειναι αυτα που λεω). η στα maingano θα παω η σαν τη δευτερη επιλογη που μου προτεινες. αυτα πως τα ξεχωριζουμε αρσενικα θηλυκα? δυο χαρεμια απο 1+3 πιστευω πως ειναι καλα. σε 240λ και 55κιλα πετρες πιστευω πως εχω επαρκεις κρυψωνες.

Κλεόβουλος 20-10-10 13:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 495895)
το δευτερο ειδος που μου προτεινες ειναι το χρωμα του καπως ηλεκτρη? όπως τα βλέπεις στο λινκτα ειδα σε ενα πετ σοπ και μου αρεσαν πολυ(αν ειναι αυτα που λεω). η στα maingano θα παω η σαν τη δευτερη επιλογη που μου προτεινες. αυτα πως τα ξεχωριζουμε αρσενικα θηλυκα?τα θηλυκά είναι πιο άχρωμα δυο χαρεμια απο 1+3 πιστευω πως ειναι καλα. σε 240λ και 55κιλα πετρες πιστευω πως εχω επαρκεις κρυψωνες.

Μια χαρά θα είσαι. Δες όμως και τα flavus που είναι και πιο δύσκολο να τα βρεις συχνά στα μαγαζιά-τα έφερε αυτός στη Κηφησιά;)

kws 20-10-10 14:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 495904)
Μια χαρά θα είσαι. Δες όμως και τα flavus που είναι και πιο δύσκολο να τα βρεις συχνά στα μαγαζιά-τα έφερε αυτός στη Κηφησιά;)

δεν θελω τα flavus γιατι ειναι και αυτα στις κιτρινες αποχρωσεις και θελω κατι σε μπλε να κανει αντιθεση. τι λες απο πετρες νομιζω οτι ειμαι καλα ο αριθμος ψαριων καλος δεν ειναι?

Κλεόβουλος 20-10-10 14:29

Βάλε φωτο να το δούμε (με τα κιλά δεν ξέρω να σου πω)
Με 2 χαρεμάκια θα είσαι καλά (μέχρι ν' αρχίσουν να γεννάνε:D)

kws 29-10-10 15:22

σημερα μαλλον φοτος!!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 495927)
Βάλε φωτο να το δούμε (με τα κιλά δεν ξέρω να σου πω)
Με 2 χαρεμάκια θα είσαι καλά (μέχρι ν' αρχίσουν να γεννάνε:D)


C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 018.jpg
-------------------------
C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 018.jpg

Τηλέμαχος 29-10-10 15:22

what??? δεν είναι αυτό ανέβασμα!:smt120

kws 29-10-10 21:00

αφου μια χαρα το βγαζει. πως σας φαινεται? ανεβαζω και αλλες
-------------------------
C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 011.jpg
C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 014.jpg

C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 015.jpg

thanasis76 29-10-10 22:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 500587)
αφου μια χαρα το βγαζει. πως σας φαινεται? ανεβαζω και αλλες
-------------------------
C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 011.jpg
C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 014.jpg

C:\Documents and Settings\My Laptop\Επιφάνεια εργασίας\Οι εικόνες μου\Εικόνα 015.jpg

δεν βγαζει τιποτα... δεν βλεπουμε φωτο εμεις...

kws 30-10-10 08:37

πως αλλιως να τις ανεβασω?

posidwnas 30-10-10 08:43

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=7550

υπάρχουν και διάφορα site όπως το www.imageshack.us που μπορείς να ανεβάσεις τις φωτό σου και μετά το λινκ να το κάνεις αντιγραφή στο θέμα σου

kws 30-10-10 09:18

http://img441.imageshack.us/gal.php?g=011xg.jpg
-------------------------
τωρα νομιζω πως μπορειτε να τις δειτε

georgetax 30-10-10 09:22

ναι τώρα φαίνονται . φίλε μου χρειάζεσαι πέτρες. τώρα από την φώτο δεν φαίνονται να υπάρχουν πολλές σπηλιές για να αποφευχθούν στο μέλλον κυνηγητά, στρεσαρίσματα κ.τ.λ. γνώμη μου ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο όμορφο θα γίνει αλλά λίγη περισσότερη πέτρα

kws 30-10-10 09:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 500714)
ναι τώρα φαίνονται . φίλε μου χρειάζεσαι πέτρες. τώρα από την φώτο δεν φαίνονται να υπάρχουν πολλές σπηλιές για να αποφευχθούν στο μέλλον κυνηγητά, στρεσαρίσματα κ.τ.λ. γνώμη μου ότι είσαι σε πολύ καλό δρόμο όμορφο θα γίνει αλλά λίγη περισσότερη πέτρα


δεν νομιζω να θελει κιαλη πετρα. εχει ηδη 55-60 και το ενυδρειο ειναι 240λιτρα. που αλλου να βαλω? να το ψηλωσω και αλλο? το φοβαμε να σου πω

mklavas 30-10-10 09:32

Πολυ ωραιο το στησιμο 

georgetax 30-10-10 09:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 500717)
δεν νομιζω να θελει κιαλη πετρα. εχει ηδη 55-60 και το ενυδρειο ειναι 240λιτρα. που αλλου να βαλω? να το ψηλωσω και αλλο? το φοβαμε να σου πω

η πέτρα σου είναι μεγάλα κομμάτια που δεν σχηματίζουν πολλές σπηλιές , κρυψώνες. δεν παίζει ρόλο το βάρος αλλά το στήσιμο . δλδ αν είχες τα ίδια κιλά αλλά σε μικρότερες πέτρες πιστεύω θα ήταν καλύτερα θα μπορούσες να δημιουργήσεις περάσματα και αρκετά μικρά κρυφά σημεία που θα παίξουν ρόλο σημαντικό στα μικρά

kws 30-10-10 09:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 500721)
η πέτρα σου είναι μεγάλα κομμάτια που δεν σχηματίζουν πολλές σπηλιές , κρυψώνες. δεν παίζει ρόλο το βάρος αλλά το στήσιμο . δλδ αν είχες τα ίδια κιλά αλλά σε μικρότερες πέτρες πιστεύω θα ήταν καλύτερα θα μπορούσες να δημιουργήσεις περάσματα και αρκετά μικρά κρυφά σημεία που θα παίξουν ρόλο σημαντικό στα μικρά



στη μεγαλη πετρα που ειναι στο κεντρο εχω κανει μια μεγαλη σπηλια(τη τρυπησα και την επεξεργαστικα) και εχει προσβασει απο πισω. εσυ που λες να προσθεσω? να δειχνει και ομορφο ομως

georgetax 30-10-10 09:41

δες τι εννοώ , πολλές πέτρες μπορεί με λιγότερα κιλά πέτρα αλλά πιο λειτουργικό. όμορφο είναι το ενυδρείο σου αλλά προσπαθούμε να το κάνουμε και λίγο πιο λειτουργικό όμως

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45166

kws 30-10-10 09:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 500727)
δες τι εννοώ , πολλές πέτρες μπορεί με λιγότερα κιλά πέτρα αλλά πιο λειτουργικό. όμορφο είναι το ενυδρείο σου αλλά προσπαθούμε να το κάνουμε και λίγο πιο λειτουργικό όμως

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=45166

το βοτσαλο δεν μου αρεσει. μπορει να παω να παρω καμια 15 κιλα ακομα και να ις κοψω με τον τροχο να προσθεσω μερικα μικρα κοματια τι λες? η να βγαλω αυτες που εχω τωρα και να τις κοψω?

Moutralewn 30-10-10 10:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 500735)
το βοτσαλο δεν μου αρεσει. μπορει να παω να παρω καμια 15 κιλα ακομα και να ις κοψω με τον τροχο να προσθεσω μερικα μικρα κοματια τι λες? η να βγαλω αυτες που εχω τωρα και να τις κοψω?

Αρχικά θα έλεγα να βγάλεις αυτές που έχεις και να τις κόψεις και κατόπιν βλέπεις αν θα χρειαστείς κι άλλες.

Το ενυδρείο με μεγάλες πέτρες είναι σίγουρα πιο όμορφο απο ότι με μικρότερες αλλά στα περιορισμένα λίτρα τα δικά μας οι μεγάλες πέτρες, δυστυχώς, δεν δημιουργούν την ποσότητα σπηλιών και περασμάτων που χρειάζονται τα ψάρια οπότε πρέπει να πας σε μικρότερες.

Όταν με το καλό φτιάξεις κάνα 2μετρο :smt020 τότε θα έχεις τον χώρο να βάλεις μεγάλες πέτρες μαζί με μικρότερες.

kws 30-10-10 10:07

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Moutralewn (Μήνυμα 500742)
Αρχικά θα έλεγα να βγάλεις αυτές που έχεις και να τις κόψεις και κατόπιν βλέπεις αν θα χρειαστείς κι άλλες.

Το ενυδρείο με μεγάλες πέτρες είναι σίγουρα πιο όμορφο απο ότι με μικρότερες αλλά στα περιορισμένα λίτρα τα δικά μας οι μεγάλες πέτρες, δυστυχώς, δεν δημιουργούν την ποσότητα σπηλιών και περασμάτων που χρειάζονται τα ψάρια οπότε πρέπει να πας σε μικρότερες.

Όταν με το καλό φτιάξεις κάνα 2μετρο :smt020 τότε θα έχεις τον χώρο να βάλεις μεγάλες πέτρες μαζί με μικρότερες.

οκ οποτε τις βλαζω σιγα σιγα και τις κοβω και βλεπουμε

vag0s 30-10-10 10:33

Είναι πολύ λίγες. Ψήλωσε το, μην το φοβάσαι, αλλά με τεχνική. Βάλε τις μεγαλύτερες και πιο πλακέ κάτω για βάσεις και χτίσε προς τα πάνω. Να είναι σταθερές όμως οι πέτρες. Φτάσε το ύψος του λόφου έως τα 3/4 του ύψους του ενυδρείου.

ΥΓ: Τι άμμο έχεις βάλει;
:)

kws 30-10-10 12:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vag0s (Μήνυμα 500755)
Είναι πολύ λίγες. Ψήλωσε το, μην το φοβάσαι, αλλά με τεχνική. Βάλε τις μεγαλύτερες και πιο πλακέ κάτω για βάσεις και χτίσε προς τα πάνω. Να είναι σταθερές όμως οι πέτρες. Φτάσε το ύψος του λόφου έως τα 3/4 του ύψους του ενυδρείου.

ΥΓ: Τι άμμο έχεις βάλει;
:)


την αμμο την πηρα απο την μαντρα ερμης και ειναι χαλαζιακη λευκη μεσαιας κοκομετριας. πηρα 2 τσουβαλια 25 κιλα το καθενα αλλα τελικα πηρε μονο το ενα μεσα. αν σε ενδιαφερει η τιμη το πηρα 10 ευρω το τσουβαλι.
η πρωτες 3 πετρες κοπηκαν στη μεση και μηκριναν συνεχιζω αυριο γιατι παιζει και η ΠΑΝΑΘΑ το βραδυ και δεν προλαβαινω

kws 31-10-10 18:55

η πετρες κοπηκαν και η διακοσμση ξανα στηστηκε απο την αρχη. οντως εχουν δημιουργηθει περισσοτερες κρυψωνες. οποτε μπορεσω θα βαλω φοτο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02706 seconds with 10 queries