Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   giala me monomaxous (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39267)

achisael 01-04-10 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 432113)
υπαρχουν και εξαιρεσεις!
-------------------------
ααα!!!ειχε και 2 γκουραμι!!


ΔΕΝ του πες να βαλει και κανενα αλλο...????
λιγα δεν ειχε....:D:D:D

prospathw 01-04-10 11:21

ασε...αδειο ηταν το ενυδρειο...:-Dασε που τα σιλβερ σαρκ και το οσκαρ κουτουλουσαν στα τζαμια!!!

achisael 01-04-10 11:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από prospathw (Μήνυμα 432116)
ασε...αδειο ηταν το ενυδρειο...:-Dασε που τα σιλβερ σαρκ και το οσκαρ κουτουλουσαν στα τζαμια!!!


φανταζομαι...
εγω γι αυτην με τα χρυσοψαρα δεν ηθελα να παω να δω...
θα κανα τον τροχονομο....:D:D:D

Αλέξης6 01-04-10 14:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 432086)
δε θυμαμαι ποιος το ελεγε στην υπογραφη του...
"σου δειχνω το φεγγαρι και βλεπεις το δαχτυλο μου"...:smt120
θα με βαλετε να γραψω υπομνημα μολις εχω χρονο για το αν θα πρεπει να κανουμε σκοντο στη ζωη και την υγεια των ψαριων και να τα κραταμε εστω και σε σπανιες περιπτωσεις "περιορισμενων οικονομικων" σε γυαλα.
νομιζα πως ηταν απο τις βασικες γνωσεις αλλα τελικα δεν ειναι ετσι. φτασαμε να λεμε και για χρυσοψαρα που εζησαν καποια χρονια σε γυαλα...:smt120 δεν ειναι πρωτογνωρο το ξερουμε οτι συμβαινει...αλλα....(τι να συνεχισεις μετα το "αλλα"...ρητορικες ερωτησεις?)
τετοια παραδειγματα κι επειδη καποιος αρχαριος στον ενθουσιασμο του να κρατησει ενα ψαρακι απο το παραπανω ποστ και τις διαφωνιες παιρνει ελπιδα οτι με πολυ προσοχη θα μπορουσε ισως να το κανει ...θα το κανει. Αυτο ομως παει το χομπυ μας πισω..ενω ξερουμε με ποση δυσκολια κατακτηθηκαν αυτα τα βηματα μπροστα.
οποιος δε θελει να ασχοληθει με σεβασμο για το χομπι..τοτε να μην ασχοληθει. δεν ειναι χομπυ 2 ταχυτητων με τους μακακες που για ενα μονομαχο στηνουν ολοκληρο ενυδρειο και με αυτους που "ελα μωρε δεν εχω τοσα χρηματα" τους κρατανε οπως στα πετσοπ.
ή μπορεις ή δε μπορεις. οταν μιλαμε για ζωες παζαρια δε κανουμε. οχι τοσο σκληρα τουλαχιστον.

εδω αλλες χωρες απαγορευσαν τις γυαλες συμφωνα με τα δικαιωματα των ζωων...κι εμεις αντι να κοιταμε να το κατακτησουμε και νομικα..λεμε οτι "θα μπορουσε να γινει".
ζητω συγνωμη για τον τονο μου αλλα δε περιμενα να ειχε συνεχιστει μεχρι τωρα αυτο το ποστ και να ειχε παρει τετοια διασταση....

υ.γ. εννοειται πως δεν αναφερομαι σε καμια περιπτωση στον φιλο που ξεκινησε το ποστ και χαιρομαι που εψαξε να βρει απαντησεις γιατι αλλοι δε θα το εκαναν. σε αυτους αναφερομαι.



Συμφωνώ 100% μαζί σου Πάνο...

''Τry not.. Do.. or Do not..'' (Γιόντα από τον πόλεμο τον Άστρων :rolleyes:)

Η κάνεις μια δουλειά μέχρι τέλους σωστά και με υπευθυνότητα ή δεν την κάνεις καθόλου..

paco 01-04-10 15:59

το θεμα μας ειναι το ποσο υπευθυνοι ειμαστε κατα ατομο προτου κανουμε καποια αγορα
οταν αγοραζουμε μια τηλεοραση ψαχνομαστε σε 1002 πραγματα
εξισου το ιδιο κανουμε και για πολλα αλλα πραγματα που ειναι να αγορασουμε
εδω ομως μιλαμε για ζωντανα
κανενας μας πιστευω δεν παιρνει ενα ψαρι με την προοπτικη να το ψωφισει
το καλυτερο που εχουμε να κανουμε ειναι μια ερευνα και αυτο κανει και ο φιλος που εκανε το ποστ (μιλαω τωρα εκ του ασφαλους και εγω εκανα την ιδια πατατα στην αρχη μου)
αν δεν το ειχε κανει δεν θα βγαιναν αυτες οι αποψεις στον αερα
που ξερεται με τη συζιτηση αυτη ισως τη δει καποιο ατομο που θελει να στησει καποια γυαλα και να ναποριψει την ιδεα του
οποτε εχουμε καποιο οφελος που βεβαια ποτε δεν το μαθαινουμε εκτος απο καποιες εξομολογισεις
οταν εβαλα το ενυδρειο να δουλεψει στις σωστες συνθηκες νερου τροφης φυτων πηρα το μεγαλυτερο ευχαριστω απο τα ψαρια μου
οι καρδιναλιοι και οι αρλεκινοι εγιναν σαν λαμπες μεσα στο ενυδρειο
χρωματα που ποτε δεν ειχα δει στα πετ σοπ οπου τα αγοραζα
οταν τα εβλεπα σε φωτο ελεγα οτι ειναι τραβιγμενα τα χρωματα

το νοημα
μαθαινουμε πρωτα και μετα οτι θα δωσουμε θα απολαυουμε κιολας
χωρις ομως να εχουμε το δικαιωμα να ταλαιπορουμε τα ζωντανα

mill 01-04-10 19:44

εκτος οτι σε καποιο ποστ καποιος ειπε οτι θα βαρεθω να τα βλεπω ακινητα και θα τα επιστρεψω (αυτο θα γινει αυριο) εχετε γεμιση τοσες σελιδες αγνοοντας το γεγονος οτι οι περισοτεροι πιτσιρικαδες εχουν χρυσοψαρα σε γυαλες και δε ξερουν τι παιζει ( οπως και εγω) και καθονται μετα ψαρια ετσι.
γιαυτο ψαχτηκα να δω τη παιζει.
αμα ηξερα απο την αρχη οτι θα ηταν ετσι τα ψαρια δε θα χαλουσα τα 50ευρο μου για το τιποτα!
απο εκει και περα καποιο μιλησαν για χομπη,εγω δε το βλεπω ετσι,σαν κατοικιδιο το βλεπω....δηλαδη οι γατες και οι σκυλοι,κτλπ κτλπ χομποι ειναι?

Γιώργος Κ 01-04-10 20:35

Και εκανες πολυ καλα που το εψαξες και μπραβο σου!
Οι πιτσιρικαδες κατα καιρους ασχολουνται με πραγματα που αργοτερα εγκαταλειπουν! Παρολα αυτα αν παρουν ενα playstation θα ψαξουν να βρουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα του και τις κριτικες απο πολυ πιο πριν!
Τα ψαρια δυστηχως ολοι τα παιρνουν και μετα το ψαχνουν! :(

Χαιρομαι παρα πολυ που επελεξες να ακολουθησεις τον σωστο δρομο! Αν σου αρεσει πραγματικα το χομπυ τοτε θα επανελθεις με ολες τις γνωσεις και θα φτιαξεις κατι πανεμορφο και ισσοροπημενο! Μερακι να εχεις και ορεξη και θα τριβουμε ολοι τα ματια μας οταν δουμε το ενυδρειο σου!

Φυσικα ολοι ειναι εδω να σε βοηθησουν και να σε υποστηριξουν! :p

Dimitrisss123 01-04-10 21:28

ακουγεται λιγο περιεργο οταν το πρωτο ακουσεις χομπυ για τα ψαρακια εχεις δικιο.

Κ εγω νεος στα ενυδρια ειμαι κ μου φανηκε περιεργο οταν το πρωτο ακουσα.
Σαφος κ ειναι κατοικιδια τα ψαρακια.
Αλλα παραλληλα το ενυδριο κ γενικα ολος αυτος ο βιοτοπος που δημιουργεις θελει πολυ επεξεργασια κ προσπαθεια.Γιατι δεν περνεις απλα ενα σκυλο κ τον αφηνεις στο σπιτακι τον ταιζεις κ τελος.
Δεν ειναι καθολου ετσι με το ενυδριο εχει πολλα πραγματα να κανεις να μαθεις να ασχοληθεις.

Οποτε μαλλον για αυτο βγηκε κ η λεξη χομπυ.
-------------------------
Καποιος πιο παλιος χομπιστας κ πιο εμπειρος ισος το διευκρινησει καλυτερα αν κανω καποιο λαθος.

mill 01-04-10 21:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgarask (Μήνυμα 432272)
Και εκανες πολυ καλα που το εψαξες και μπραβο σου!
Οι πιτσιρικαδες κατα καιρους ασχολουνται με πραγματα που αργοτερα εγκαταλειπουν! Παρολα αυτα αν παρουν ενα playstation θα ψαξουν να βρουν τα τεχνικα χαρακτηριστικα του και τις κριτικες απο πολυ πιο πριν!
Τα ψαρια δυστηχως ολοι τα παιρνουν και μετα το ψαχνουν! :(

Χαιρομαι παρα πολυ που επελεξες να ακολουθησεις τον σωστο δρομο! Αν σου αρεσει πραγματικα το χομπυ τοτε θα επανελθεις με ολες τις γνωσεις και θα φτιαξεις κατι πανεμορφο και ισσοροπημενο! Μερακι να εχεις και ορεξη και θα τριβουμε ολοι τα ματια μας οταν δουμε το ενυδρειο σου!

Φυσικα ολοι ειναι εδω να σε βοηθησουν και να σε υποστηριξουν! :p

γιαυτο εβαλα και αλλο post γιατι και το site απο γνωστο pet shop λεει μ***** τεσπα καλο πασχα :cool:

Πάνος 02-04-10 00:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mill (Μήνυμα 432260)
εχετε γεμιση τοσες σελιδες αγνοοντας το γεγονος οτι οι περισοτεροι πιτσιρικαδες εχουν χρυσοψαρα σε γυαλες και δε ξερουν τι παιζει ( οπως και εγω) και καθονται μετα ψαρια ετσι.
γιαυτο ψαχτηκα να δω τη παιζει.
αμα ηξερα απο την αρχη οτι θα ηταν ετσι τα ψαρια δε θα χαλουσα τα 50ευρο μου για το τιποτα!
απο εκει και περα καποιο μιλησαν για χομπη,εγω δε το βλεπω ετσι,σαν κατοικιδιο το βλεπω....δηλαδη οι γατες και οι σκυλοι,κτλπ κτλπ χομποι ειναι?

δε το αγνοουμε καθολου. δυστυχως ξερουμε οτι πολλοι εχουν ψαρια σε γυαλες και καθε μερα πεθαινουν αμετρητα υπο ακαταλληλες συνθηκες. γιαυτο και αυτο το φορουμ οπως και ο ΠΣΦΕ (πανελληνιος συλλογος φιλων του ενυδρειου-ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟ- το ηξερες???? :p) βροντοφωναζουν ΟΧΙ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΓΥΑΛΕΣ!!!
εννοειται πως αν θελεις να κανεις ενυδρειο ακομη κι αν δε το λες χομπυ...θα πρεπει να εχεις την ιδια εμμονη και λαχταρα και μερακι οπως με ενα χομπυ για να το κανεις σωστα. οσοι ξεκινουν αδιαφορα...ειτε τους κερδιζει στην πορεια και προχωρουν παραπερα ..ειτε το εγκαταλειπουν ηθελημενα ή ακουσια (εφοσον οι συνεχεις θανατοι τους απογοητευουν και παροπλιζουν τα ενυδρεια τους).

mill 02-04-10 01:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 432336)
δε το αγνοουμε καθολου. δυστυχως ξερουμε οτι πολλοι εχουν ψαρια σε γυαλες και καθε μερα πεθαινουν αμετρητα υπο ακαταλληλες συνθηκες. γιαυτο και αυτο το φορουμ οπως και ο ΠΣΦΕ (πανελληνιος συλλογος φιλων του ενυδρειου-ΝΑΙ ΕΧΟΥΜΕ ΚΑΙ ΣΥΛΛΟΓΟ- το ηξερες???? :p) βροντοφωναζουν ΟΧΙ ΨΑΡΙΑ ΣΕ ΓΥΑΛΕΣ!!!
εννοειται πως αν θελεις να κανεις ενυδρειο ακομη κι αν δε το λες χομπυ...θα πρεπει να εχεις την ιδια εμμονη και λαχταρα και μερακι οπως με ενα χομπυ για να το κανεις σωστα. οσοι ξεκινουν αδιαφορα...ειτε τους κερδιζει στην πορεια και προχωρουν παραπερα ..ειτε το εγκαταλειπουν ηθελημενα ή ακουσια (εφοσον οι συνεχεις θανατοι τους απογοητευουν και παροπλιζουν τα ενυδρεια τους).

αυτο ειχε γινει οταν πιτσιρικας ειπα τον μπαμπα μου να παρουμε ενυδριο.....και τελικα φτιαξαμε ενα αρκετα μεγαλο ενυδριο μονοι μας 60χ100χ40 και αφου προμηθευτικαμε τα ψαρια και ενα φιλτρο που μας ειχαν προτινει σιγα σιγα τα ψαρια πεθαιναν :( οποτε οταν τελιωσαν τα ψαρια το παρατεισαμε...μιλαμε πριν 15 χρονια...

Πάνος 02-04-10 01:33

η ιστορια σου ειναι πολυ κλασικη και επαναλαμβανεται συνεχως :(....ΕΚΤΟΣ και αν καποιος αναζητησει πληροφοριες σε σωστα μερη. πλεον με το ιντερνετ εχουν "σωθει" αμετρητα ενυδρεια.
λιγη θεληση χρειαζεται και ο μαγικος κοσμος των ενυδρειων ξεδιπλωνεται μπροστα σου.:p

yannakis 02-04-10 02:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 (Μήνυμα 432281)
ακουγεται λιγο περιεργο οταν το πρωτο ακουσεις χομπυ για τα ψαρακια εχεις δικιο.

Κ εγω νεος στα ενυδρια ειμαι κ μου φανηκε περιεργο οταν το πρωτο ακουσα.
Σαφος κ ειναι κατοικιδια τα ψαρακια.
Αλλα παραλληλα το ενυδριο κ γενικα ολος αυτος ο βιοτοπος που δημιουργεις θελει πολυ επεξεργασια κ προσπαθεια.Γιατι δεν περνεις απλα ενα σκυλο κ τον αφηνεις στο σπιτακι τον ταιζεις κ τελος.
Δεν ειναι καθολου ετσι με το ενυδριο εχει πολλα πραγματα να κανεις να μαθεις να ασχοληθεις.

Οποτε μαλλον για αυτο βγηκε κ η λεξη χομπυ.
-------------------------
Καποιος πιο παλιος χομπιστας κ πιο εμπειρος ισος το διευκρινησει καλυτερα αν κανω καποιο λαθος.


αυτο να μην το ξαναπεις:smt073

dimitris vas 02-04-10 02:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 (Μήνυμα 432281)
α.Γιατι δεν περνεις απλα ενα σκυλο κ τον αφηνεις στο σπιτακι τον ταιζεις κ τελος..

ΕΛΠΙΖΩ να μην εχεις σκυλο!!:confused:αν εχεις και τον εχεις ετσι ειναι πραγματικα κριμα...αυτο ειναι σα να εχεις ενα ψαρι στη γυαλα που ελεγες αλλα περιπου 100.000.000 φορες χειροτερο!

παντως φιλε mill μπραβο που αποφασισες να κανεις το σωστο θα περιμενουμε ενα πολυ ενυδρειο απο σενα..:p

yannakis 02-04-10 02:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris vas (Μήνυμα 432356)
ΕΛΠΙΖΩ να μην εχεις σκυλο!!:confused:αν εχεις και τον εχεις ετσι ειναι πραγματικα κριμα...αυτο ειναι σα να εχεις ενα ψαρι στη γυαλα που ελεγες αλλα περιπου 100.000.000 φορες χειροτερο!

εγω το ειδα και εφριξα παντως:smt073

Dimitrisss123 02-04-10 03:40

Δεν εχω σκυλο ρε παιδια ετσι το ειπα αυτο για να δειξω την διαφορετικοτητα τις λεξεις χομπυ.
Μην βαρατε!!!!:D:D:D:D:D

yannakis 02-04-10 09:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimitrisss123 (Μήνυμα 432359)
Δεν εχω σκυλο ρε παιδια ετσι το ειπα αυτο για να δειξω την διαφορετικοτητα τις λεξεις χομπυ.
Μην βαρατε!!!!:D:D:D:D:D

δεν ειναι με την καμια ομως ετσι οτ να εχεις σκυλο!ειναι ολοκληρη εγκυκλοπαιδεια!η εκπαιδευση του,η σωστη επιλογη ρατσας απο σωστο εκτροφειου ειτε ημιαιμου,σωστος κτηνιατρος,εμβολια,αποπαρασιτωσεις,εξαρτηματα,βολτ ες,παιχνιδι,ανθρωπινη επαφη,κανονες σπιτιου και πολλα αλλα που δεν μου ρχονται τωρα!ξερω οτι ξεφυγα απο το θεμα αλλα δεν μπορουσα να μην το πω!δεν συγκρινεται το ενα με το αλλο!:smt020

frits 02-04-10 14:36

εγώ σαν απάντηση, απλά παραπέμπω στο avatar μου :D

3r4ndo 02-04-10 22:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yannakis (Μήνυμα 432098)
και αν εζησε 6 χρονια?και αν εζησε 7?
τα χρυσοψαρα ζουν πανω απο 20 και υπαρχει
και στα γκινες χρυσοψαρο που εζησε 40 χρονια!
φυσικα δεν ηταν σε καμια γυαλα ετσι δεν ειναι?

Οοοο, τι βρηκα!!

http://www.youtube.com/watch?v=SL3Fpt4tspc

44 χρονια!!!:smt020

achisael 03-04-10 12:17

φαντασου να παρεις ενα χρυσοψαρο... να το χεις εσυ...τα παιδια σου... και ......................

almost 03-04-10 13:30

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από 3r4ndo (Μήνυμα 432506)
Οοοο, τι βρηκα!!

http://www.youtube.com/watch?v=SL3Fpt4tspc

44 χρονια!!!:smt020

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 432576)
φαντασου να παρεις ενα χρυσοψαρο... να το χεις εσυ...τα παιδια σου... και ......................

Το ρεκόρ που έχει καταγραφεί είναι 120 χρόνια.
Έχει καταγραφεί στην Ιαπωνία, όπου τα κατοικίδια τα αφήνουν με διαθήκη και είναι τιμή σου να κληρονομήσεις το κατοικίδιο από τον πατέρα σου.
Από έγγραφα λοιπόν έχει προκύψει το 120 χρόνια (αν ήταν στην Ελλάδα, καταλαβαίνεις ότι θα είχε ψοφήσει και επειδή το παιδί θα ντρεπόταν θα αγόραζε άλλο και θα άφηνε το νέο στην κληρονομιά. Αλλά στην Ιαπωνία ακόμα κάνουν χαρακίρι, οπότε το 120 μάλλον ισχύει).
Δεν θυμάμαι όμως που το έχω διαβάσει, αν μπορεί κάποιος να βοηθήσει.

achisael 03-04-10 13:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 432591)
Το ρεκόρ που έχει καταγραφεί είναι 120 χρόνια.


εισαι σιγουρος?? 120 χρονια ???????

almost 03-04-10 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 432592)
εισαι σιγουρος?? 120 χρονια ???????

Ναί, από προπάππου η κληρονομιά..
-------------------------
Ψάχνω τώρα να δω αν το έχω διαβάσει σε ηλεκτρονικό βιβλίο..

achisael 03-04-10 13:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 432594)
Ναί, από προπάππου η κληρονομιά..

παιζει να θυμηθεις που το ειδες???
θελω να δω πως ηταν....
ειχε και μπαστουνακι ??? :D:D:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 432596)
παιζει να θυμηθεις που το ειδες???
θελω να δω πως ηταν....
ειχε και μπαστουνακι ??? :D:D:D

παντως απιστευτο....

almost 03-04-10 13:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από achisael (Μήνυμα 432596)
παιζει να θυμηθεις που το ειδες???
θελω να δω πως ηταν....
ειχε και μπαστουνακι ??? :D:D:D
-------------------------


παντως απιστευτο....

Δεν υπάρχει φώτο, από μαρτυρίες προκύπτει ότι έχει ζήσει τόσο χρυσόψαρο, από τα χαρτιά των κληρονομιών.
Θα σκάσω, το ψάχνω όμως..

achisael 03-04-10 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 432601)
Δεν υπάρχει φώτο, από μαρτυρίες προκύπτει ότι έχει ζήσει τόσο χρυσόψαρο, από τα χαρτιά των κληρονομιών.
Θα σκάσω, το ψάχνω όμως..

βρες το....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,27424 seconds with 10 queries