Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   300 ΛΙΤΡΑ DIY (ΠΡΩΤΗ ΦΟΡΑ) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=19994)

glazar 04-11-07 23:12

Αντε ακομα λιγο και τελειωνει....!!
Ετσι οπως ειναι το καπαικι θα σε δυσκολεψει γιατι οταν θελεις να πιασεις ενα ψαρι,να αλλαξεις τον διακοσμο ή να αλλαξεις νερο,σηκώνοντας το τα φωτιστικα θα φωτίζουν εσενα και δεν θα βλεπεις μεσα στο ενυδρειο,γιατι θα σκοτεινιάζει.

kostantakis 05-11-07 00:17

δυστυχώς είχα δόσει στον μαραγκό το σχέδιο του καπακιού και πρόλαβε και έκοψε τα ξυλα... :smt120

kostantakis 08-11-07 21:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PascM (Μήνυμα 205114)
Θα δούμε λοιπόν αν χρειάζετε εφόσον η βαφή μείνει επάνω!! :D


Tελικά είχες δίκιο .... η βαφή με το σπρέι φεύγει με το παραμικρό..... :confused:
Kαμια άλλη ιδέα πως μπορώ να βάψω τις αλουμινογωνιές χωρίς ξεφτίσματα ???? :rolleyes:

johnpalavos 08-11-07 23:03

θα πας σε ενα μαγαζι και θα ζητησεις ασταρι για αλουμινιο και γαλβανιζε της βιβεχρωμ.και ενα σφουγκαρακι γυαλοχαρτο... σχολαστικοτατο τριψιμο και ασταρι μετα δυο χερια!!!! για καλυτερο δεσιμο με την μπογια, αν θες μαυρο χρωμα παλι η ο,τι αλλο, παρε ενα σπρει... και πριν στεγνωσει εντελως το δευτερο χερι απο το ασταρι , βαψε τις. ομως το χρωμα θα το κανεις σε δυο χερια... δηλαδη περνας ενα χερι μπογια οσο το δευτερο χερι με το ασταρι ειναι νωπο, και αστο να στεγνωσει... τστερα θα κανεις ενα τελευταιο χερι με σπρει για να μελωσει το χρωμα . αυτα!!! εγω τουλαχιστον αυτο κανω. να ξερεις τα πολλα χερια μπογια κανουν το ξεφλουδισμα (συνηθως).

kostantakis 09-11-07 07:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από johnpalavos (Μήνυμα 213236)
θα πας σε ενα μαγαζι και θα ζητησεις ασταρι για αλουμινιο και γαλβανιζε της βιβεχρωμ.και ενα σφουγκαρακι γυαλοχαρτο... σχολαστικοτατο τριψιμο και ασταρι μετα δυο χερια!!!! για καλυτερο δεσιμο με την μπογια, αν θες μαυρο χρωμα παλι η ο,τι αλλο, παρε ενα σπρει... και πριν στεγνωσει εντελως το δευτερο χερι απο το ασταρι , βαψε τις. ομως το χρωμα θα το κανεις σε δυο χερια... δηλαδη περνας ενα χερι μπογια οσο το δευτερο χερι με το ασταρι ειναι νωπο, και αστο να στεγνωσει... τστερα θα κανεις ενα τελευταιο χερι με σπρει για να μελωσει το χρωμα . αυτα!!! εγω τουλαχιστον αυτο κανω. να ξερεις τα πολλα χερια μπογια κανουν το ξεφλουδισμα (συνηθως).



thank you !!!!!!!! :) :)

johnpalavos 09-11-07 11:23

u are welcome! καλο κουραγιο!!! αναμενουμε νεα σου. :smt023:smt023:smt023

mmbuna 09-11-07 11:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostantakis (Μήνυμα 213221)
Tελικά είχες δίκιο .... η βαφή με το σπρέι φεύγει με το παραμικρό..... :confused:
Kαμια άλλη ιδέα πως μπορώ να βάψω τις αλουμινογωνιές χωρίς ξεφτίσματα ???? :rolleyes:


Αλουμίνιο νομίζω μόνο ηλεκτροστατικά (πούδρες χρώματα) μπορείς να το βάψεις (σου το βάψουνε) για να έχεις απαιτήσεις οτι δεν θα φύγει/ξεφτύσει με το παραμικρό.

johnpalavos 09-11-07 14:49

μα ολες οι αλουμινογωνιες ειναι βαμμενες με ηλεκτροστατικη!!!! το θεμα ειναι οτι αερνανε απο μηχανημα... οι γωνιες σκετες-οχι το ενυδρειο....

kostantakis 13-11-07 08:13

2 Συνημμένο(α)
SOS !! Είμαι στα τελειώματα του ενυδρείου μου ... εχτές αγόρασα φίλτρα θερμοστάτες και όλα τα σχετικά.... ήρθε εδώ σπίτι μου ο ιδιοκτητης του pet shop για να στήσουμε μαζί το ενυδρείο φτάνει λοιπόν η ώρα να βάλουμε την πετρα μέσα αφού όμως την περάσουμε από test aquaforte !!!! μου λέει εάν αφρίσει η πετρα δεν κάνει για το ενυδρείο malawi... ζεματίζουμε λοιπόν 1 πετρα ρίχνουμε aguaforte και άφρισε !!! :smt120 και μου λέει : εγώ στην θέση δεν θα τις έβαζα μέσα .... τι λέτε εσείς για όλα αυτά ???

dimitris21 13-11-07 09:00

Δεν κάνει για Malawi? :smt021
Φυσικά και κάνει και επιβάλλεται μάλιστα. Αυτό θέλεις σε ένα ενυδρείο Malawi. Πέτρες ασβεστολιθικές, για να σου ανεβάζουν σκληρότητες.

Υ.Γ.Μήπως τις πέτρες αυτές τις μάζεψες από τη μάνα φύση?
Αν ναι, τότε εξηγείται η άποψη του φίλου μαγαζάτορα.

billy 13-11-07 09:27

Μα φυσικά και σου κάνουν αυτές οι πέτρες .....Τι είναι αυτά που σου λέειzw

kostantakis 13-11-07 17:00

Nαι οντως τις μαζεψα απο τη μανα φυση !!! Τις εχω πλυνει πολυ καλα με χλωρινη στιν αρχη και με πολλα νερα για ξεβγαλμα..... :) niceeeeeee !!!

Neoklis 13-11-07 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostantakis (Μήνυμα 214123)
Nαι οντως τις μαζεψα απο τη μανα φυση !!! Τις εχω πλυνει πολυ καλα με χλωρινη στιν αρχη και με πολλα νερα για ξεβγαλμα..... :) niceeeeeee !!!

Εκτός από το πολύ καλό ξέβγαλμα τώρα που τις έκανες με χλωρίνη, εγώ θα έλεγα να τις έβαζες και σε κουβάδες με διπλή δόση αντιχλώριο και άστες εκεί λίγο..:rolleyes:

kostantakis 30-11-07 22:33

Να 'μαι και πάλι εδώ να σας πληροφορήσω ότι είμαι στην διαδικασία στρωσίματος του ενυδρείου ... Σε όλη την διαδικασία στρωσίματος έχω στο πλευρό μου τον CASTMANIAC (Γιωργος) τον οποιο και θέλω να ευχαριστήσω για την βοήθεια και τις πολυτιμες συμβουλές του !!! Φωτογραφίες σύντομα με αναλυτική παρουσίαση του ενυδρείου :p

johnpalavos 30-11-07 23:31

θα περιμενουμε !!!!:smt041:smt041:smt041


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01942 seconds with 10 queries