Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Sarasa comet aquarium. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87420)

MINA 19-12-15 15:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 911258)
Μια χαρουλα...να ρωτησω τι ταιζεις και γινονται τοσο μεγαλα,γτ θυμαμαι ενα απο αυτα τα μικρα πριν λιγο καιρο και τωρα το βλεπω να εχει παρει διαστασεις καλες...φτου φτου
καθως επισης με την θερμοκρασια δεν εχεις θεμα??Φαγητο και χαμηλη θερμοκρασια εννοω...λογω χαμηλου μεταβολισμου..
Κατα τα αλλα μια χαρα!Μπραβο!

Ταιζω stics για χρυσοψαρα, σκουλικι, φυλλαρακι (πολυ ) και φακη του νερου.
Αλλα ταιζω συνεχεια,ολη τη μερα , επειδη δεν εχω θεμα με τα νιτρικα.
Αλλαγη νερου δεν εχω κανει 2 μηνες .
Στο μεταξυ ειδα και μικρα , δηλ. ειχα και γεννες.
Σχετικα με το μεταβολισμο τους : εχουν πεσει οι ρυθμοι τους αλλα οταν ριχνω φαγητο γινεται κολαση.

Lth1 19-12-15 15:57

δηλ ανεξαρτητως την περιοδο τα ταραζεις στην τροφη...?σκουλικι ολοκληρο να φανταστω ετσι?

MINA 19-12-15 20:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 911285)
δηλ ανεξαρτητως την περιοδο τα ταραζεις στην τροφη...?σκουλικι ολοκληρο να φανταστω ετσι?

Φετος ειναι η πρωτη χρονια που ειναι στο μπαλκονι για να ξεχειμωνιασουν. Απο φαγητο δεν εχω σταματησει να ριχνω οτι εριχνα και το καλοκαιρι. Σκουλικι βαζω bloodworm το οποιο μολις το βγαλω απο την καταψυξη το ριχνω μεσα. Σε 2 λεπτα δεν υπαρχει τιποτα. Ριχνω 6 κυβους καθε μερα.
Επειδη στο χωριο της γυναικας μου εχει πολλους γρυλλους ειδικα το βραδυ στους δρομους, το καλοκαιρι θα φροντισω να τους τρωνε με το κιλο τα σκασμενα.

delta66 19-12-15 21:19

Με τον τροπο που γραφεις, να συμπερανω (?) οτι θελεις να πεις και να αποδειξεις, οτι αυτα που λενε για τη διαιτα των χρυσοψαρων σχετιζομενη με τη θερμοκρασια και το οτι χρειαζεται να αποψυχεται η κατεψυγμενη τροφη πριν το ταισμα, ειναι .... κουραφεξαλα?

MINA 19-12-15 21:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 911362)
Με τον τροπο που γραφεις, να συμπερανω (?) οτι θελεις να πεις και να αποδειξεις, οτι αυτα που λενε για τη διαιτα των χρυσοψαρων σχετιζομενη με τη θερμοκρασια και το οτι χρειαζεται να αποψυχεται η κατεψυγμενη τροφη πριν το ταισμα, ειναι .... κουραφεξαλα?

Σπυρο δεν θελω να αποδειξω κατι.
Γραφω εμπειρικα τι κανω στο δικο μου ενυδρειο. Καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις_προτασεις.
Νομιζω λοιπον οτι :
Αν τα ψαρια θελουν να περμενουν να αποψυχθει η τροφη, μπορουν να το κανουν, θα την εφτυναν. Δεν τα αναγκαζει κανεις να φανε.
Για το θεμα της διαιτας το χειμωνα..... δεν εχω αποψη.

Lth1 19-12-15 22:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MINA (Μήνυμα 911370)
Σπυρο δεν θελω να αποδειξω κατι.
Γραφω εμπειρικα τι κανω στο δικο μου ενυδρειο. Καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις_προτασεις.
Νομιζω λοιπον οτι :
Αν τα ψαρια θελουν να περμενουν να αποψυχθει η τροφη, μπορουν να το κανουν, θα την εφτυναν. Δεν τα αναγκαζει κανεις να φανε.
Για το θεμα της διαιτας το χειμωνα..... δεν εχω αποψη.

και εγω εμπειρικα ρωταω για το τι γινεται στο ενυδρειου του μινα :)

delta66 20-12-15 05:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από MINA (Μήνυμα 911370)
Σπυρο δεν θελω να αποδειξω κατι.
Γραφω εμπειρικα τι κανω στο δικο μου ενυδρειο. Καλοδεχουμενες ολες οι αποψεις_προτασεις.
Νομιζω λοιπον οτι :
Αν τα ψαρια θελουν να περμενουν να αποψυχθει η τροφη, μπορουν να το κανουν, θα την εφτυναν. Δεν τα αναγκαζει κανεις να φανε.
Για το θεμα της διαιτας το χειμωνα..... δεν εχω αποψη.

Πιστευεις γενικα δλδ οτι ΟΛΑ τα ψαρια των ενυδρειων δεν τα αναγκαζουμε να φανε (αργα ή γρηγορα) οτι θελουμε εμεις, αλλα εχουν δυνατοτητα επιλογης, αλλα και την υπομονη να περιμενουν να πεσει τροφη που να τους αρεσει και ειναι καλη και για την υγεια τους (ιδιως τα χρυσοψαρα :))

Αυτα τα αρθρα ειναι απο το thegab (απο τις πιο αξιοπιστες ιστοσελιδες για χρυσοψαρα).
Goldfish Nutrition
Part 1: The natural diet and digestive processes
Part 2: Food and Nutrition
Kι αυτα απο την hikari. (γιαπωνεζοι, εξειδικεμενοι ας πουμε στις τροφες χρυσοψαρων και Κοι)
http://hikari.info/topics/to_07.html

.

MINA 20-12-15 06:33

[QUOTE=delta66;911390]Πιστευεις γενικα δλδ οτι ΟΛΑ τα ψαρια των ενυδρειων δεν τα αναγκαζουμε να φανε (αργα ή γρηγορα) οτι θελουμε εμεις, αλλα εχουν δυνατοτητα επιλογης, αλλα και την υπομονη να περιμενουν να πεσει τροφη που να τους αρεσει και ειναι καλη και για την υγεια τους (ιδιως τα χρυσοψαρα :))

Θετεις ηθικα ζητηματα. Εσυ δηλ. πιστευεις οτι υπαρχουν ψαρια ενυδρειων?
Οι τροφες hikari ειναι πολυ ανωτερες σε σχεση με αυτες που δινω. Ειναι λογικο να προτεινει ποσες φορες να ταιζεις με τις δικες του τροφες.
Φροντιζω να ταιζω οση ποσοτητα τρωνε και συχνα.
Δεν μπορω να τους επιβαλλω διαιτες του καλοκαιριου και του χειμωνα.

MINA 17-02-16 17:58

Μετά από καιρό.........

https://www.youtube.com/watch?v=ekGfXPkTwnU

όλα τα σχόλια , δεκτά.

Τάκης 17-02-16 18:03

Μια χαρά φαίνονται τα ψαράκια σου Παναγιώτη, στρουμπουλά στρουμπουλά
και φραουλίτσες είδα ε :)

Artemisia 17-02-16 18:15

:smt023Το φίλτρο σου πρέπει να κάνει φανταστική δουλειά :D:D Να τα χαίρεσαι !!

tsala 17-02-16 19:13

Ωραια πραγματα!!!
Κουκλια!

Lth1 17-02-16 20:12

Και περιμενα καιρο την παρουσιαση σου :-) αυξηθηκανε οι ψαρουκλες σου ειδα??Φτου φτου αληθεια....η δουλεια με το υδροπονικη δουλεψε???

MINA 17-02-16 20:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 922407)
Μια χαρά φαίνονται τα ψαράκια σου Παναγιώτη, στρουμπουλά στρουμπουλά
και φραουλίτσες είδα ε :)

Τακη σε ευχαριστω. Ειναι οπως λεμε απο ολα εχει ο μπαξες...
Οπως εχω ξαναγραψει αν δεν εντυπωσιαζομουν απο τα δικα σου ψαρια δεν θα εβαζα χρυσοψαρα ουτε θα τα εβαζα στο μπαλκονι το οποιο ηταν η καλλιτερη επιλογη.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 922409)
:smt023Το φίλτρο σου πρέπει να κάνει φανταστική δουλειά :D:D Να τα χαίρεσαι !!

Αρτεμισια σε ευχαριστω. Τα νιτρικα ειναι 25 αυτη τη περιοδο και αρα θα κανω αλλαγη νερου. Τελευταια φορα αλλαξα το μισο πριν ενα μηνα και ειχα νιτρικα 10.
Τα φυτα λογω χειμωνα δεν αναπτυσσονται για αυτο ανεβαινουν τα νιτρικα. Σε κανα μηνα θα κατεβουν .
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 922437)
Ωραια πραγματα!!!
Κουκλια!

Σε ευχαριστω. Οταν μου λενε για χειμερινο ενυδρειο στην αυλη σκεφτομαι το δικο σου.....
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Lth1 (Μήνυμα 922453)
Και περιμενα καιρο την παρουσιαση σου :-) αυξηθηκανε οι ψαρουκλες σου ειδα??Φτου φτου αληθεια....η δουλεια με το υδροπονικη δουλεψε???

Σε ευχαριστω. Δουλευει ξεκουραστα και μου δινει το πλεονεκτημα να παιζω.
Επισης ετοιμαζω νεο σαμπ...πιο οργανωμενο...

Lth1 17-02-16 21:03

Για να δουμε :-)

MINA 30-04-16 17:41

Το ενυδρειο τρεχει απροβληματιστα. Γεννες συνεχεια.
Αυτη τη φορα θα κρατησω τα μικρα θα τα μεγαλωσω και θα τα χαρισω σε φιλους του φορουμ. Φωτο . Βιντεο συντομα.

tsala 30-04-16 20:26

Ωραιος!! Περιμενουμε φωτο/βιντεο:p

MINA 08-06-16 10:59

4 Συνημμένο(α)
Μερικές φωτο.

tsala 08-06-16 11:12

Ωραια τα λελουδα!:p
Απ τον σωληνα στην τελευταια φωτο κατεβαινει το νερο στο ενυδρειο;
Πως και δεν εχεις πρασινο νερο στο main? Γιατι στο sump βλεπω πρασινο..

MINA 08-06-16 13:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 947508)
Ωραια τα λελουδα!:p
Απ τον σωληνα στην τελευταια φωτο κατεβαινει το νερο στο ενυδρειο;
Πως και δεν εχεις πρασινο νερο στο main? Γιατι στο sump βλεπω πρασινο..

Ναι απο αυτή τη σωλήνα κατεβαίνει, είναι φ40.
Αυτή η πρασινίλα - άλγη είναι από το φως του ήλιου που χτυπάει το μισό ενυδρείο μετά τις 15:00.
Στο main δεν υπάρχει τέτοια άλγη επειδή την τρώνε τα χρυσόψαρα.
Στο sump, δεν έχω χρυσόψαρα , έχω μωρά και έχω πολλή άλγη την οποία κόβω ματσα κάθε 2-3 ημέρες και ταιζω τα χρυσόψαρα.
Στο sump έχω 10 περίπου μωρά ενός μήνα , τα οποία δεν τα έχω ταίσει ποτέ. Όλη τη μέρα βόσκουν στην άλγη.
Αν προσέξεις, στην αριστερή μεριά του σαμπ , που δεν χτυπάει ο ήλιος έχω λουλούδια και στη δεξιά , που το χτυπάει ο ήλιος έχω άλγη και μωρά.
Νιτρικά ενυδρείου κάτω από 5 ppm. Αλλαγές νερού 20% όχι στάνταρ . Κάθε 40-50 ημέρες.

stav 08-06-16 14:39

Ωραια τα φυτα αλλα τραβα μια κοντινη φωτογραφια τα ψαρια
να τα χαρουμε.

tsala 08-06-16 18:36

Πρασινο νερο (αιωρουμενη αλγη) εχεις η τριχοειδη;
Γιατι χρυσοψαρα δεν τρωνε την αιωρουμενη.

tsala 08-06-16 19:21

Και το λεω ,επειδη βλεπω απο το ενυδρειο μου, που εχω πρασινο νερο και δεν εξαφανιζεται η μειωνεται ποτε..
Σιγουρα τσιμπανε , και καλυτερα ο γοννος , αλλα δεν ειναι ικανα να εξαφανισουν πρασινο νερο ,εφοσον χτυπαει καποιες ωρες ο ηλιος.
Γι αυτο λεω δεν τρωνε , δλδ δεν κανουν καποια διαφορα στην αιωρουμενη αλγη.

MINA 08-06-16 20:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 947559)
Και το λεω ,επειδη βλεπω απο το ενυδρειο μου, που εχω πρασινο νερο και δεν εξαφανιζεται η μειωνεται ποτε..
Σιγουρα τσιμπανε , και καλυτερα ο γοννος , αλλα δεν ειναι ικανα να εξαφανισουν πρασινο νερο ,εφοσον χτυπαει καποιες ωρες ο ηλιος.
Γι αυτο λεω δεν τρωνε , δλδ δεν κανουν καποια διαφορα στην αιωρουμενη αλγη.

Πρασινο νερο δεν εχω. Ουτε ομως τριχοειδη θα την ελεγα. Ειναι σαν μαλλι της γριας, δεν ξερω αν αυτη ειναι η τριχοειδης. Την τρωνε ομως παρα πολυ.
-------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=lepzfJUgsTo

Ετσι ήταν όταν πρωτοστήθηκε το σαμπ.

tsala 08-06-16 20:50

Α,οκ τοτε, ναι..αλλαζει το πραμα!

MINA 08-06-16 20:52

https://www.youtube.com/watch?v=lepzfJUgsTo

Όταν πρωτοστήθηκε.

delta66 08-06-16 21:09

Τι μαρκα ειναι ο μαγνητης σου?

MINA 09-06-16 08:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 947573)
Τι μαρκα ειναι ο μαγνητης σου?

Mag float , καταλοιπο απο το reef sps που ειχα.

GN_AZ 09-06-16 09:22

άσχετο αλλά το υγρόμετρο - θερμόμετρο της Avidsen που έχεις να ξέρεις ότι δεν είναι κ πολύ ακριβές. μη βασίζεσαι πολύ στις ενδείξεις του

MINA 09-06-16 09:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GN_AZ (Μήνυμα 947602)
άσχετο αλλά το υγρόμετρο - θερμόμετρο της Avidsen που έχεις να ξέρεις ότι δεν είναι κ πολύ ακριβές. μη βασίζεσαι πολύ στις ενδείξεις του

Το ειχα παρει 5 ευρω. Το ειχα μεσα, βγηκε εξω και εχει πορεια προς τα σκουπιδια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 22:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02463 seconds with 11 queries