Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   180 lit. χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91552)

delta66 07-05-16 12:50

Την προτειναν για ενυδρειο με συνηθισμενα ψαρια.
Οχι με χρυσοψαρα. :D

manos3 07-05-16 18:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 941569)
Την προτειναν για ενυδρειο με συνηθισμενα ψαρια. Οχι με χρυσοψαρα. :D

Έχεις δίκιο, ψάχνοντας ξανά βλέπω οτι την προτείνουν σαν ΅sacrificial plant'. Οτι τα χρυσόψαρα θα φάνε αυτή και θα αφήσουν άλλα φυτά σε ησυχία.

manos3 26-06-16 19:07

3 Συνημμένο(α)
Μπήκαν ορισμένα φυτά στο ενυδρείο για να αλλάξει λίγο. Κάποια από αυτά λογικά θα αντέξουν (java fern, crinum thaianum) άλλα μάλλον θα φαγωθούν (echinodorus bleheri, hygrophila corymbosa) αλλά μπήκαν γιατί δε χωρούσαν στο φυτεμένο. Πέρασα και ένα καθαρισμό τις anubies με χλωρίνη γιατί τις είχε αρπάξει η καφέ άλγη, όλα καλά...

Συνημμένο Αρχείο 80259 Συνημμένο Αρχείο 80260 Συνημμένο Αρχείο 80261

Bismakos 27-06-16 21:34

πολυ ωραιο το ενυδρειο σου και τα χρυσοψαρα σου :smt041!!!

manos3 27-06-16 21:56

Ευχαριστώ, τα χρυσόψαρα είναι κόλλημα και αν αρχίσεις δύσκολα τα αφήνεις :).

Bismakos 27-06-16 22:37

ειμαι και εγω παθων και χαιρομαι αφανταστα !!!:p:p

manos3 07-08-16 10:55

4 Συνημμένο(α)
Όπως έγραψα σε άλλο θέμα μου, μεταφέρθηκε μέσω φυτού ένα ψαράκι στο γαριδάδικό μου και μάλλον είναι χρυσόψαρο (φωτό). Είναι μικρότερο από 2 εβδομαδών αλλά μεγαλώνει καθημερινά. Σε περίπτωση που όντως είναι χρυσόψαρο, σε τί ηλικία το μεταφέρω στο κυρίως ενυδρείο και το βασικότερο, πώς το πιάνω χωρίς να καταστρέψω τα πάντα? Δεν έχω δοκιμάσει να το πιάσω αλλά δε νομίζω να κάτσει ήσυχο και να με περιμένει...

Συνημμένο Αρχείο 81036Συνημμένο Αρχείο 81037Συνημμένο Αρχείο 81038Συνημμένο Αρχείο 81039

tsala 07-08-16 11:27

Μοιαζει οντως με χρυσοψαρο..
Αφησε το να μεγαλωσει να μην χωραει στο στομα των αλλων , αλλα μην αρχισει να τρωει και γαριδες...
Παρακολουθα το ...
Δεν νομιζω να δυσκολευτεις να το πιασεις..

manos3 07-08-16 12:07

Σε ότι αφορά το μέγεθος λογικά σε 10-12 μέρες θα είναι καλά.

manos3 10-08-16 21:45

Ασθένεια?
 
2 Συνημμένο(α)
Νωρίτερα παρατήρησα ότι ένα από τα χρυσόψαρα έχει βγάλει ένα άσπρο σπυρί/μπιμπίκι. Ούτε αυτό, ούτε κανένα άλλο παρουσιάζει το παραμικρό σύμπτωμα ή συμπεριφέρεται διαφορετικά από τα συνηθισμένα. Είναι ασθένεια, τί κάνουμε τώρα?

Συνημμένο Αρχείο 81088 Συνημμένο Αρχείο 81089

υγ. το νερό φαίνεται βρώμικο επειδή μόλις είχα ρίξει τροφή...

delta66 10-08-16 21:50

Εγω θα εκανα για αρχη μερικα μπανια σε αλατονερο
Κανε αναζητηση για διαδικασια και δοσολογιες. Εχουν ξαναγραφτει

manos3 10-08-16 21:55

Ευχαριστώ Σπύρο, θα βρω τα θέματα και θα τα διαβάσω. Αύριο απόγευμα θα μπορέσω να το αρχίσω δυστυχώς...

Υπάρχει περίπτωση να είναι κάτι σοβαρό και να πρέπει να ψαχτώ με φάρμακα? Το λέω γιατί θα πρέπει να κάνω παραγγελία από internet και αν μεσολαβήσει το 3ήμερο θα είναι αργά...

delta66 10-08-16 22:27

Αναλογα πως θα αντιδρασει με το αλατι.
Αν δεν εβλεπα καποια βελτιωση μεσα σε μια βδομαδα, θα την εψαχνα με φαρμακα πλεον.
Επειδη λειπουν και λεπια, υποπτευομαι οτι καπου γρατζουνηθηκε σε καμια "μαχη" ζευγαρωματος. (οι πετρες ειναι αγριες)
Αυτα περνανε συνηθως ευκολα.
Αν ειναι παρασιτο ή βακτηριακη, θελει φαρμακα.
Ισως ειναι skin ulcers (πληγη στο "δερμα") σε πρωιμο σταδιο. Το αλατι τις "καιει" παντως και τις επουλωνει συνηθως.
Απλα φοβομαστε για δευτερογενεις παθησεις (μολυνση της πληγης) μεχρι να επουλωθει και προσεχουμε την ποιοτητα του νερου και συντηρηση στο φιλτρο για να μη καταφυγουμε σε φαρμακα.

manos3 10-08-16 22:36

Οπότε αγοράζω αλάτι αύριο, το ξεκινάω και από βδομάδα αν δεν έχω αποτέλεσμα βλέπουμε...

delta66 10-08-16 22:41

Επειδη δεν φαινεται και τελειως καθαρα, μπορεις να αποκλεισεις μονος σου την περιπτωση αυτα που μονμιω για βγαλμενα λεπια οτι δεν ειναι carp pox σε πρωιμο σταδιο?
Δες φωτος στο ιντερνετ https://www.google.gr/search?q=goldf..._AUIBygA&dpr=1
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από manos3 (Μήνυμα 957701)
Οπότε αγοράζω αλάτι αύριο, το ξεκινάω και από βδομάδα αν δεν έχω αποτέλεσμα βλέπουμε...

Ναι αλατι Χιων χοντρο θαλασσινο χωρις προσθετα (απο τα ΑΒ)
Αν βρεις το τυροκομικο, ακομα καλυτερα. http://www.chionsalt.gr/index.php?ro...&path=59_66_63
αλλιως το πρασινο http://www.chionsalt.gr/index.php?ro...&product_id=65

manos3 10-08-16 22:49

Δε μοιάζει με αυτό που δείχνεις στο google. Αν δεις στο 2ο post μου είχε πει και ο Τάκης, αλλά πάντα έτσι είναι. Κάποια λέπια είναι πιο ανοιχτόχρωμα.

delta66 10-08-16 22:54

OK τοτε. Αλατι.

tsala 10-08-16 22:59

Ειχε βγαλει ενα παρομοιο στο ιδιο σημειο ενα αρσενικο μου common.

Αλατι οπως ειπε και ο Σπυρος και καλυτερα μπανια σε αλατι με μεγαλυτερη δοσολογια.
Εγω εκανα 2 φορες θεραπεια με αλατι 2γρ/λιτρο στο κυριως ενυδρειο ... Αργησε να φυγει...πλεον δεν υπαρχει καθολου.
Τα μπανια θα βοηθησουν καλυτερα,απλα εγω δεν ειχα τον χρονο να τα κανω.

delta66 10-08-16 23:09

Ναι λιγο αλατι στο ενυδρειο προληπτικα πχ 0.1-0.2%
και πιο πολυ (1-2%) για 15-20λεπτα μπανια σε δοχειο με νερο απο το ενυδρειο κλπ
Καλα προδιαλυμενο το αλατι, δυνατη αεραντλια κλπ
Διαβασε αναλυτικες οδηγιες και προφυλαξεις απο αλλα θεματα.

manos3 10-08-16 23:12

Θα βρω σχετικά θέματα να διαβάσω και θα το παρουμε από την αρχή. Για να καταλάβω όμως, μιλάμε για θεραπεία σε καραντίνα ή σε όλο το ενυδρείο;

delta66 10-08-16 23:27

Το εγραψα
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 957714)
Ναι λιγο αλατι στο ενυδρειο προληπτικα πχ 0.1-0.2%
και πιο πολυ (1-2%) για 15-20λεπτα μπανια σε δοχειο με νερο απο το ενυδρειο

Πχ τα samla πλαστικα απο το Ικεα ειναι μια χαρα και φτηνα
Αναλογα το μεγεθος του ψαριου μπορει να γινει και σε καθαρο κουβα.

tsala 11-08-16 00:35

οχι δεν θελει καραντινα ...
απλα ενα καθαρο δοχειο/κουβα/λεκανη με νερο απο το ενυδρειο , εχεις διαλυσει καλα το αλατι , βαζεις το ψαρι μεσα για κανενα τεταρτο και μετα πισω στο ενυδρειο.

καθημερινα μπανια και βλεπεις πως παει..

διαβασε κι εδω , καθως κι εδω (απο το #19 και κατω)επεξηγησεις απο τον Σπυρο.

manos3 11-08-16 08:38

Ευχαριστώ Σπύρο και Γιάννη, κατατοπιστικότατοι και οι 2. Αρχικά να πω ότι σήμερα το πρωί δεν είδα κάτι διαφορετικό στο ψάρι, το σημάδι εκείνο ήταν το ίδιο, ίσως και να καλυτέρεψε λίγο. Θα το δω πάλι το απόγευμα, μετά τη δουλειά. Αν όντως έχει αρχίσει να φεύγει, να προχωρήσω με το αλάτι ή όχι?

Στην περίπτωση που γίνει η θεραπεία, ξεκινάω με αυτό που έγραψε ο Σπύρος: Ναι λίγο αλάτι στο ενυδρείο προληπτικά πχ 0.1-0.2% και πιο πολύ (1-2%) για 15-20λεπτα μπάνια σε δοχείο με νερό από το ενυδρείο

Κάνω το μπάνιο στο ψάρι σε ένα 15λιτρο του Jumbo που έχω και το επιστρέφω στο κυρίως. Δυστυχώς δεν έχω αεραντλία, έχω όμως ένα μικρό κυκλοφορητή, θα τον βάλω να ρίχνει νερό από ψηλά να κάνει ανατάραξη της επιφάνειας.

Αφού αφήσω το ψάρι στο δοχείο για 15-20 λεπτά, θα αρχίσω σταδιακά να αντικαθιστώ νερό του μπάνιου με νερό από το ενυδρείο, σύμφωνα με το παρακάτω: Ενώ τα ψάρια δέχονται καλά την απότομη αύξηση της αλατότητας, δεν συμβαίνει το ίδιο και με το αντίθετο. ΓιΆ αυτό μετά από κάθε θεραπεία με αλάτι, καλό είναι να γίνονται μικρές συχνές αλλαγές νερού ώστε η αλατότητα να επανέλθει με ομαλό και αργό τρόπο.

Πόση ώρα περίπου να διαρκέσει η σταδιακή αντικατάσταση του νερού?

christoschor 11-08-16 09:24

Μάνο καλημέρα,

Ένα παρόμοιο στίγμα είχε εμφανιστεί στο comet που έχω στο ενυδρείο, το οποίο όμως εξαφανίστηκε μετά από πέντε ημέρες χωρίς να κάνω κάτι.

manos3 11-08-16 20:11

1 Συνημμένο(α)
Γύρισα 3 super market (δεν έχουμε ΑΒ στην περιοχή μου), πουθενά αλάτι Χίων. Βρήκα ένα που λέει οτι είναι χωρίς χημικά, θα πάω με αυτό...

Συνημμένο Αρχείο 81095

Παρατηρούσα νωρίτερα το ψάρι και μου φαίνεται όπως χθες, ούτε καλύτερα, ούτε χειρότερα. Σκέφτομαι να μην το πάω σε μπάνιο ακόμα αλλά να βάλω προληπτικά 0,2% αλάτι και να το ξαναδώ αύριο. Με βάση το 1ο link που έδωσε ο Γιάννης

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Fonamstel (Μήνυμα 77310)
ΥΠΟΤΟΝΙΚΑ
0,1% (10 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....ενας καλός τρόπος "πρόληψης", με διάρκεια εφαρμογής ένα μήνα το λιγότερο.
0,2% (20 γραμμάρια αλάτι σε 10 λίτρα νερό)....αντιμετώπιση "ελαφρού προβλήματος παρασίτων", διάρκεια μέχρι ένα μήνα.

στα 180 λίτρα που είναι το ενυδρείο μου θέλω 360 γραμ.

tsala 11-08-16 21:19

Δες μονο μην εχει ιωδιο το αλατι , διαβασε καλα τι αναφερει.

Οκ , κανε στο ενυδρειο 0.2% , μπορει να φυγει ευκολα και να μην χρειαζεται να στρεσσαριστει στο μπανιο.

Αλατι θα βαλεις οσα τα καθαρα λιτρα νερου.
Αν ειναι 180 λιτρα οι διαστασεις του ενυδρειου , ειναι λιγοτερα τα λιτρα.
Αν ομως τα εχεις μετρημενα 180 , τοτε βαλε 360γρ.
Παρε ενα μετρο και μετρησε το υψος νερου απο το χαλικι και πανω , εως την σταθμη και πολλαπλασιασε το με τις υπολλοιπες εσωτερικες διαστασεις του ενυδρειου

manos3 11-08-16 21:31

Γράφει οτι είναι χωρίς χημικά, για ιώδιο δεν αναφέρει τίποτα.

Το ενυδρείο είναι το rio 180 με διαστάσεις 100x40x50, πραγματικό ύψος νερού 40cm, χωρητικότητα λίγο μικρότερη από 160 λίτρα. Έβαλα 350 γραμ, οπότε γύρω στο 2,2%.

tsala 11-08-16 21:37

Οκ!;)

manos3 12-08-16 21:25

Έχω την εντύπωση οτι το εξόγκωμα έχει αρχίσει να υποχωρεί και γιˊ αυτό δεν έκανα ούτε σήμερα μπάνιο στο ψάρι. Έκανα όμως αλλαγή νερού για να μειώσω την αλατότητα στο κυρίως.

Σημείωση: με βάση το αλάτι που πρόσθεσα χθες στο ενυδρείο το ποσοστό ήταν 0,22% και όχι 2,2% που έγραψα χθες...

Τάκης 12-08-16 21:32

Μάνο πρόσεξε τις αλλαγές για να μειώσεις το αλάτι, πρέπει να γίνουν σταδιακά και ομαλά και όχι απότομα.
Μια καλή λύση είναι 10%-15% καθημερινά


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:18.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02922 seconds with 11 queries