Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Όχι πλέον αρχάριος (πιστεύω) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69686)

LAKI 23-03-13 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 749257)
παιδες καλησπερα. σημερα παρελαβα 30+ γκαπυ (μικρα και μεγαλα) και τα εβαλα στο ενυδρειο. εχω βασικα καποιες ερωτησουλες.

θερμοκρασια το εβαλα στο 26 εκανα καλα?
εβαλα τουλι στο φιλτρο
τα ταιζω φιλαρακια της sera αλλα για τα μικρα δεν ειμαι σιγουρος και εαν τρωνε και αν μπορουν να τα φανε ευκολα τα φυλλαρακια.
σε ποσο καιρο μεγαλονουν αρκετα ωστε να βγαλω το τουλι?

καθε αλλη πληροφορια δεκτη

ενα μεγαλο ευχαριστω στον alex salonica που μου χαρισε τα γκαπακια

30γκαπυ:smt101:smt118:roll::smt074

nazgul 23-03-13 23:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista
παιδες καλησπερα. σημερα παρελαβα 30+ γκαπυ (μικρα και μεγαλα) και τα εβαλα στο ενυδρειο. εχω βασικα καποιες ερωτησουλες.

θερμοκρασια το εβαλα στο 26 εκανα καλα?
εβαλα τουλι στο φιλτρο
τα ταιζω φιλαρακια της sera αλλα για τα μικρα δεν ειμαι σιγουρος και εαν τρωνε και αν μπορουν να τα φανε ευκολα τα φυλλαρακια.
σε ποσο καιρο μεγαλονουν αρκετα ωστε να βγαλω το τουλι?

καθε αλλη πληροφορια δεκτη

ενα μεγαλο ευχαριστω στον alex salonica που μου χαρισε τα γκαπακια

Τα φυλλαρακια θα τα τριβεις καλα για τα μικρα. Ριχνε μερικα για να φανε τα μεγαλυτερα και τα αλλα σκονη. Να ξερεις τα πολυ μικρα θελουν πολλα συχνα γευματα μεσα στη μερα. 4-5 ταϊσματα απο λιγο δεν ειναι υπερβολη. Να ξερεις, ομως, αυτο οδηγει σε αναγκη για περισσοτερες αλλαγες νερου, ωστε να πεφτουν τα νιτρικα. Ανα 3 ημερες οσο εχεις πολυ μικρα ψαρακια, παλι δεν ειναι υπερβολη.

Το τουλι θα το εχεις πλεον μονιμα στο φιλτρο, γιατι και να μγαλωσουν αυτα, θα γεννηθουν πολυ γρηγορα αλλα. Τα 30 guppies ειναι παρα πολλα, σε ενα χρονο μπορει να γινουν και 500. Οποτε πρεπει να βρεις απο τωρα που θα τα δινεις.

ducatista 24-03-13 07:43

αυτο με τη σκονη πιανει και ευχαριστω πολυ παιδες. το θεμα ειναι οτι ποτε θα ξερω οτι χορτασαν? ειναι σαν τα χρυσοψαρα που τρωνε παντα και μπορει να σκασουν η οχι?

nazgul 24-03-13 11:51

Οσο ριχνεις θα τρωνε σαν τα χρυσοψαρα και σαν τους σκυλους! :D
Οποτε δεν θα περιμενεις να δεις αν χορτασαν. Θα ταϊζεις μια ποσοτητα και θα φανε αυτα, μην ανησυχεις.
Ενας γενικος κανονας ειναι να καταναλωθει η τροφη που ριχνεις μεσα σε 2 λεπτα, αλλιως θα παραμεινει στο ενυδρειο και θα ανεβασει την αμμωνια. Στη φυση δεν βρισκουν καθε μερα τροφη τα ψαρια, δεν θα παθουν τιποτα απολυτως. Το πολυ ταϊσμα κανει κακο, οχι το λιγο.

ducatista 25-03-13 12:53

ηρθε η στιγμη να κανω αλλαγη νερου. μετα 30+ γκαπυ μεσα τι αλλαγη νερου μου προτεινετε ρε παιδια? ολο το νερο? και εκτος απο αντιχλωριο τι αλλο να βαλω μεσα?

nazgul 25-03-13 13:18

Ποτε ολο το νερο! Ενας γενικος κανονας ειναι 30% ανα εβδομαδα, αλλα αυτο θα το δεις μονο απο τις μετρησεις. Αν ανεβαινουν τα νιτρικα γρηγορα μεσα στην εβδομαδα, θελεις πιο συχνες αλλαγες νερου. Τη ρουτινα σου θα τη βρεις με τον καιρο.

Παντα με αντιχλωριο και η αλλαγη να γινεται με νερο ιδιας θερμοκρασιας και παραμετρων.

ducatista 26-03-13 21:02

σημερα εγινε η πρωτη αλλαγη. μεχρι τωρα κανενα προβλημα. αγορασα και 2 γλυφτες αλλα ειναι πολυ υπερκινητικοι ρε παιδια:confused: τεσπα.

maxmike 26-03-13 21:28

δεν υπαρχουν γλυφτες αλλα πλακοστομοι;);)

yannis 27-03-13 17:13

Ουτε πλακοστομοι υπαρχουν αλλα Πλεκοστομοι! :smt106

ducatista 27-03-13 20:12

http://www.petsupermarket.gr/2850/%C...ater-300w.html

εχω αυτον τον θερμοστατη. ποιο κομματι του πρεπει να ειναι εξω απο το νερο?

nazgul 27-03-13 21:56

Πρεπει να λεει στο manual. Αλλιως, σχεδον μεχρι επανω, στο πλαστικο. Μην τους φοβασαι, ειναι βυθιζομενοι συνηθως. Αλλα ριξε μια καλυτερη ματια στο manual, αποκλειεται να μην λεει. Να προσεχεις μονο οταν κανεις αλλαγη και πεφτει η σταθμη του νερου. Να τον βγαζεις απο το ρευμα πριν, εχουν παρατηρηθει περιπτωσεις που σπανε οταν μενουν εκτος ενω ειναι σε λειτουργια.

ducatista 27-03-13 21:59

ναι τον βγαζω μην ανυσηχεις. φοβαμαι παντως να τον βυθησω ειναι η αληθεια:D

nazgul 27-03-13 22:01

Δεν θελω να σε παρω στο λαιμο μου, αλλα οσους εχω ειναι IP68 ολοι, δηλαδη πληρως βυθιζομενοι. Δες το manual ή ψαξε καποιο στο internet.

ducatista 27-03-13 22:08

και μενα λεει απανω με μικρα γραμματα ip68. να τον βυθισω?

nazgul 27-03-13 22:19

Βρε manual δεν εχεις? Δες τι λεει. Συνηθως τους βαζουμε μεχρι ενος σημειου, το λεει παντα ο κατασκευαστης.
-------------------------
Διαβασε αυτο:
http://usa.hagen.com/File/859528b4-d...7-7add15158da6

Πρεπει να ειναι σαν τον δικο σου, εχει και σχεδιο μεχρι που πρεπει να τον βαζεις. Λογικα θα εχει και ενδειξη πανω στο θερμοστατη.

gentlem@n 27-03-13 22:25

ναι μην το φοβασαι καθολου . Να και μια επιστημονικη ερευνα:
IP 68 Enclosures - IP rated as "dust tight" and protected against complete, continuous submersion in water. (http://www.euroboxenclosures.co.uk/I...-Explained.php)
:p:p

να και μια googliσια μεταφραση:
• IP 68 Κουτιά - IP αξιολογήθηκε ως «σκόνη σφιχτό" και προστατεύονται από πλήρη, συνεχή βύθιση στο νερό.

ducatista 29-03-13 20:36

ρε παιδες παρατηρησα σημερα 2 γκαπυ μεγαλα (το ενα σιγουρα θυλυκο) να ειναι κατω στην αμμο και να καθονται ακινητα. μονο την ουρα κουνουσαν.

υπαρχει περιπτωση να παω για γεννα?
ηδη εχω καμια 20 μικρα

nazgul 29-03-13 20:51

Και για γεννα να πηγαινεις υπαρχει περιπτωση, αλλα και για καποια ασθενεια υπαρχει περιπτωση. Μετρησεις κανεις? Εβαλες πολλα ψαρια ταυτοχρονα.

ducatista 29-03-13 20:54

να πω την αληθεια απο τοτε που στρωθηκε οχι. απλα μου εκανε εντυπωση που ολα γυρνανε γυρω γυρω ολα μια χαρα και αυτα τα δυο αραζανε κατω στην αμμο. εχεις φωτο απο αυγα να δω πως ειναι για να ψαξω?

nazgul 29-03-13 20:56

Ψαρακια γεννανε τα guppies, οχι αυγα.

alexkoun18 09-04-13 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 751113)
να πω την αληθεια απο τοτε που στρωθηκε οχι. απλα μου εκανε εντυπωση που ολα γυρνανε γυρω γυρω ολα μια χαρα και αυτα τα δυο αραζανε κατω στην αμμο. εχεις φωτο απο αυγα να δω πως ειναι για να ψαξω?

30 γκαπυ θα γεννιθουν τα δεκαπλασια εγω εχω καπου 7 μηνες 4 γκαπι και εχω καπου στα 30 μωρα

nazgul 09-04-13 01:24

Αυτο συμβαινει με τα ζωοτοκα :rolleyes:
Πριν αποφασισουμε να βαλουμε, πρεπει να εχουμε σκεφτει που θα τα δινουμε οταν παρουν μπροστα και δεν σταματανε με τιποτα :D

alexkoun18 09-04-13 20:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 753938)
Αυτο συμβαινει με τα ζωοτοκα :rolleyes:
Πριν αποφασισουμε να βαλουμε, πρεπει να εχουμε σκεφτει που θα τα δινουμε οταν παρουν μπροστα και δεν σταματανε με τιποτα :D

ναι δικιο εχεις ωποσ και να το δω το θεμα με τα ψαρια προσωπικα θελω 700 λιτρα και πανω για μενα

ducatista 17-04-13 10:44

τις τελευταιες μερες παρατηρησα μια θολουρα μονο στην επιφανεια του ενυδρειου. το νερο μεσα ειναι μια χαρα αλλα η επιφανεια εχει γινει πιο θολη. οταν βαζω μπροστα το μηχανημα για τις φουσκαλες , οι φουσκαλες στην αρχη οταν φτανουν στην επιφανεια οι περισσοτερες δεν σκανε αλλα παραμενουν εκει. αμα δουλεψει το μηχαναημα για καμια ωρα η επιφανεια ξαναγινετε καθαρη. τι ακριβως συμβαινει?

αλλαξα και το νερο αλλα δεν ειδα καποια βελτιωση. μετα απο κανα 2 μερες ξαναγινετε ιδια η επιφανεια μετα το δουλεμα απο το μηχανημα

exelix 17-04-13 12:26

Για τσέκαρε τις φωτογραφίες εκεί που λέει πρωτεϊνικό φιλμ αν μοιάζει σε κάποια.

http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38816

ducatista 17-04-13 13:23

ναι αυτο ειναι
-------------------------
δηλαδη πρεπει να μειωσω τη τροφη και να βαζω πιο συχνα το μηχανημα ε?

τρωνε πολυ τα πιρανχας ρε παιδια:D

maria p 17-04-13 14:37

σ έχω 'χάσει'... χρυσόψαρα, γκάπυς, πιράνγχας έχεις τελικά? για βάλε φωτογραφίες να δούμε:)

ducatista 17-04-13 15:38

τα χρυσοψαρα τα εδωσα στη κοπελα μου και ειναι μια χαρα. τα γκαπακια τα εδωσα σε εναν φιλο μου. τωρα εχω 9exodon paradoxus και 2 γλυφτες.

φωτο μπορω να το βγαλω αλλα δεν ξερω να τις περασω εδω μεσα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02479 seconds with 11 queries