Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ενυδρεία με χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=162)
-   -   Φανσοκατάσταση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92144)

Diskus fan 07-07-16 22:29

Γηράσκω αεί διδασκόμενος.- ;)

Gyristroula 08-07-16 18:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 952929)
Γηράσκω αεί διδασκόμενος.- ;)

[emoji2]

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
Στο ένα ψάρι η ουρά είναι πολύ χάλια, από τη βάση της ουράς, από εκεί που τελειώνει το σώμα είναι σαν φαγωμένη, προσπαθώ να βγάλω φωτό αλλά βγαίνουν θολές, δεν φαίνεται τίποτα

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk
-------------------------
http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...69a14222d9.jpg

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 08-07-16 19:50

Οι ουρες τους εχουν προβλημα καιρο τωρα και δεν στρωνουν.
Για πες λιγο τι θεραπειες εκανες και ποσες μερες/φορες

Gyristroula 08-07-16 20:06

Είχα κάνει μέλαφιξ κ μετά μέλαφιξ συν αλάτι , συνολικά 10 μέρες νομίζω

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 08-07-16 22:12

Κάνε μια θεραπεία με esha-2000, είναι ήπιο φάρμακο αλλά πιο αποτελεσματικό απο melafix

Gyristroula 08-07-16 22:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 953063)
Κάνε μια θεραπεία με esha-2000, είναι ήπιο φάρμακο αλλά πιο αποτελεσματικό απο melafix

Να το παραγγείλω τώρα να μου 'ρθεί από Δευτέρα; να πάρω και κάτι άλλο μαζί,μήπως χρειαστεί;

Τάκης 08-07-16 22:15

Οχι, δεν χρειάζεσαι κάτι άλλο, βάλε esha-2000 και βλεπουμε

Gyristroula 08-07-16 22:19

Εντάξει, ευχαριστώ :)

Lth1 08-07-16 22:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 953063)
Κάνε μια θεραπεία με esha-2000, είναι ήπιο φάρμακο αλλά πιο αποτελεσματικό απο melafix

Πως βγαλαμε αυτο το συμπερασμα μεσιε τακη???

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 08-07-16 22:52

Αφου το μελαφιξ δεν είχε καλά αποτελέσματα, πάμε σε κάτι πιο δυνατό ;)

Lth1 08-07-16 22:54

Ναι βρε...πως ξερουμε οτι ειναι πιο ηπιο αλλα και ποιο αποτελεσματικο το εσα 2000?
Ξερετε για πιο λογο ρωταω φανταζομαι??

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Τάκης 08-07-16 23:16

Ναι βρε, είναι πιο αποτελεσματικό το esha-2000, ή θα έλεγα πιο δυνατό, για αυτό δεν είναι για πολύ καιρό, ενώ η θεραπεία με μελαφιξ μπορεί να διαρκέσει πιο πολύ.
Είναι φάρμακο όμως, με φυσικά συστατικά αλλά είναι φάρμακο, ενω το μελαφιξ είναι πιο φυσικό.

Lth1 08-07-16 23:18

Μαλιστα..με καλυψατε :-)

Στάλθηκε από το ALE-L21 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

tsala 08-07-16 23:23

Βαλε esha τωρα οπως ειπε ο Τακης , αν δεν δουμε και μ αυτο ,θα παμε σε bactopur.
Ελπιζω ομως να δουμε ..

Gyristroula 08-07-16 23:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 953084)
Βαλε esha τωρα οπως ειπε ο Τακης , αν δεν δουμε και μ αυτο ,θα παμε σε bactopur.
Ελπιζω ομως να δουμε ..

Από Δευτέρα λογικά θα το έχω,το πολύ την Τρίτη :???:

Dimis 08-07-16 23:51

Βλεπω τις φωτο απο το 5ο μηνα και οι ουρες ηταν ηδη χαλια.
Απο τοτε μεχρι σημερα και με τις θεραπειες που εχεις δοκιμασει ειδες βελτιωση?Ειδες στασιμοτητα του προβληματος?
Ειδες επιδείνωση?

Ρωταω επειδη ισως να μην χρειαζεται νεα θεραπεια,επειδη δεν διακρινω ουτε fungus,ουτε "καψιμο" στην τελευταια φωτο.

globalzero 09-07-16 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula (Μήνυμα 952127)
Απορία. Αυτά τα λεντ φωτιστικά από ebay είναι καλά; έχει πάρει κανείς;


εάν θέλεις Led σχετικά φτηνά πάρε αυτά:
http://www.ebay.com/itm/Beamswork-EV...sAAOxyBotTZh75

είναι 3 Watt, πολύ πιο δυνατά και με φτάνουν σε μεγαλύτερο βάθος.
Εάν καεί κάποιο από ελάττωμα ανοίγει σχετικά εύκολα και με κολλητήρι το αλλάζει με ένα ίδιο.

Gyristroula 09-07-16 11:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Dimis (Μήνυμα 953090)
Βλεπω τις φωτο απο το 5ο μηνα και οι ουρες ηταν ηδη χαλια.
Απο τοτε μεχρι σημερα και με τις θεραπειες που εχεις δοκιμασει ειδες βελτιωση?Ειδες στασιμοτητα του προβληματος?
Ειδες επιδείνωση?

Ρωταω επειδη ισως να μην χρειαζεται νεα θεραπεια,επειδη δεν διακρινω ουτε fungus,ουτε "καψιμο" στην τελευταια φωτο.

Στο πολύχρωμο η κατάσταση έχει παραμείνει σταθερή,ούτε καλύτερα ούτε χειρότερα. Στο χρυσό ήταν κάπως καλύτερα μέχρι χτες που το είδα και τρελάθηκα,είναι σαν να του όρμησε γάτα και να το τράβαγε από την ουρά.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από globalzero (Μήνυμα 953093)
εάν θέλεις Led σχετικά φτηνά πάρε αυτά:
http://www.ebay.com/itm/Beamswork-EV...sAAOxyBotTZh75

είναι 3 Watt, πολύ πιο δυνατά και με φτάνουν σε μεγαλύτερο βάθος.
Εάν καεί κάποιο από ελάττωμα ανοίγει σχετικά εύκολα και με κολλητήρι το αλλάζει με ένα ίδιο.

Τελείως διαφορετική η τιμή όμως,έψαχνα για κάτι φτηνό :(

Diskus fan 10-07-16 17:47

Τι έχετε πάθει με τα Led... και γενικότερα με την τεχνολογία; :confused:
Ένα ηλεκτρονικό ballast (ούτε καν μετασχηματιστές και στάρτερ) και 1-2 λάμπες Τ5... ΔΕΝ καλύπτουν πλέον τις ανάγκες ενός ενυδρείου με χρυσόψαρα;

Gyristroula 10-07-16 17:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 953285)
Τι έχετε πάθει με τα Led... και γενικότερα με την τεχνολογία; :confused:
Ένα ηλεκτρονικό ballast (ούτε καν μετασχηματιστές και στάρτερ) και 1-2 λάμπες Τ5... ΔΕΝ καλύπτουν πλέον τις ανάγκες ενός ενυδρείου με χρυσόψαρα;

Δεν μπορώ να το φτιάξω μόνη μου αυτό [emoji15]

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan 10-07-16 18:13

Φυσικά και μπορείς... έστω και λίγο να "πιάνουν" τα χέρια σου.
Εκτός αυτού... έχεις βοήθεια εδώ. ;)
Βάλε φωτογραφία... το πάνω μέρος του ενυδρείου.-

Gyristroula 10-07-16 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 953298)
Φυσικά και μπορείς... έστω και λίγο να "πιάνουν" τα χέρια σου.
Εκτός αυτού... έχεις βοήθεια εδώ. ;)
Βάλε φωτογραφία... το πάνω μέρος του ενυδρείου.-

http://uploads.tapatalk-cdn.com/2016...78a0b8c5ff.jpg

Στάλθηκε από το E2105 μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

Diskus fan 10-07-16 18:33

Τις φωτογραφίες... σε μέγεθος 800 Χ 600. Υπήρχε ήδη στο #1... και ΔΕΝ το πρόσεξα. :(
Χρειάζεσαι κι ένα καπάκι... όπως φαίνεται. Σε αυτό ο Τάκης μάλλον θα μπορούσε ΙΣΩΣ να βοηθήσει.
Έτοιμο φωτιστικό στο ενυδρείο όπως είναι... μάλλον "αλμυρό" θα σου βγει... θα κάνω την μελέτη μου και θα επανέλθω.- ;)

Gyristroula 10-07-16 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 953300)
Τις φωτογραφίες... σε μέγεθος 800 Χ 600. Υπήρχε ήδη στο #1... και ΔΕΝ το πρόσεξα. :(
Χρειάζεσαι κι ένα καπάκι... όπως φαίνεται. Σε αυτό ο Τάκης μάλλον θα μπορούσε ΙΣΩΣ να βοηθήσει.
Έτοιμο φωτιστικό στο ενυδρείο όπως είναι... μάλλον "αλμυρό" θα σου βγει... θα κάνω την μελέτη μου και θα επανέλθω.- ;)

Την ανέβασα απευθείας από το κινητό,γι'αυτό βγήκε έτσι,την βλέπω τώρα από το λάπτοπ :mad:
-------------------------
Απ'ότι κατάλαβα κ εσύ δεν είσαι φαν αυτών των φτηνών στο ebay.. ουφ... :confused:

Κωστας Malawi 10-07-16 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Gyristroula (Μήνυμα 953303)
-------------------------
Απ'ότι κατάλαβα κ εσύ δεν είσαι φαν αυτών των φτηνών στο ebay.. ουφ... :confused:

δεν ειναι φαν...ειναι Discus fan:D:D...

Gyristroula 10-07-16 18:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 953306)
δεν ειναι φαν...ειναι Discus fan:D:D...

:D:D:D:D

Diskus fan 10-07-16 19:06

Θεωρώ ότι... πρέπει να κάνεις την "δουλειά" σου.. και παράλληλα... "ουκ εν τω πολλώ το ευ".
Εν προκειμένω στην θέση σου... θα σκεφτόμουν περισσότερο ένα ακόμα μεγαλύτερο ενυδρείο για τα ψάρια... και όχι ένα σύστημα φωτισμού ακριβό (ΔΕΝ εννοώ ότι αυτό κάνεις... παράδειγμα φέρνω).
Τώρα σε αυτό το ενυδρείο που έχεις... φτιάχνεις πχ. ένα καπάκι (προσωπικά τα ενυδρεία ΔΕΝ θέλω να είναι ανοιχτά από πάνω... έχω δει δίσκο να προσγειώνεται 3 μέτρα μακριά από το ενυδρείο) από κόντρα πλακέ θαλάσσης και τοποθετείς μια ledοταινία και το τροφοδοτικό της (είναι απλή η κατασκευή) στο ανάλογο μέγεθος που σε καλύπτει (θα προσπαθήσω να φτιάξω κάτι στο photoshop... για να πάρεις μια ιδέα).
Με αυτόν τον τρόπο... ΔΕΝ θα έχεις μεγάλη εξάτμιση αλλά ούτε τρελή θερμοκρασία από τον φωτισμό. Παράλληλα... μπορείς ΑΝ θέλεις... να τοποθετήσεις ακόμα και ανεμιστηράκια.-

Τάκης 11-07-16 10:28

Gyristroula (πες μας και το όνομά σου :) )
Θα συμφωνήσω και εγω με τον Νίκο (Discus fan),
είναι καλύτερα να ασχοληθείς με ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο παρά με το καπάκι, ειδικά να προσθέσεις μήκος. Αυτή τη στιγμή το θεωρώ και εγώ πιο απαραίτητο.
Επίσης αυτό που είπε ο Νίκος, ένα καπάκι από κόντρα πλακέ θαλάσσης και με μερικές λεντοταινίες ησύχασες, κάνεις και 2 τρύπες για ανεμιστηράκια και ησύχασες για πάντα.

Gyristroula 11-07-16 11:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 953419)
Gyristroula (πες μας και το όνομά σου :) )
Θα συμφωνήσω και εγω με τον Νίκο (Discus fan),
είναι καλύτερα να ασχοληθείς με ένα λίγο μεγαλύτερο ενυδρείο παρά με το καπάκι, ειδικά να προσθέσεις μήκος. Αυτή τη στιγμή το θεωρώ και εγώ πιο απαραίτητο.
Επίσης αυτό που είπε ο Νίκος, ένα καπάκι από κόντρα πλακέ θαλάσσης και με μερικές λεντοταινίες ησύχασες, κάνεις και 2 τρύπες για ανεμιστηράκια και ησύχασες για πάντα.

Μα γι'αυτό δεν θέλω ακόμα να κάτσω να ασχοληθώ με κατασκευές κ ακριβά φωτιστικά, γιατί ΑΝ όλα πάνε καλά, και ΑΝ μετακομίσουμε σε μεγαλύτερο σπίτι εννοείται ότι θα πάρω μεγαλύτερο ενυδρείο. Δυστυχώς δεν είναι κάτι που θα γίνει άμεσα, αλλά αυτό είναι το σχέδιο ;)

Τάκης 11-07-16 12:03

Τότε δες μήπως φτιάξεις κάποιο πρόχειρο καπάκι από κοντρα πλακέ.
Ή μόνη σου ή να πας σε κάποιον ξυλουργο.
5 ή 6 κομμάτια κοντρα πλακέ θες και 2 μεντεσεδες .
Τα 4 κομμάτια θα γίνουν τελάρο , και αν θες σταθερό κομμάτι και καπάκι θα χρειαστείς 2 κομμάτια, αν γίνει μονοκόμματο καπάκι που θα ανοίγει 1 κομμάτι.
Το περνας μετά 2 χέρια συντηρητικό ξύλου εμποτισμού να αντέχει στην υγρασία και τελείωσες.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:52.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02901 seconds with 11 queries