Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Reef (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=203)
-   -   skimmerelss 850lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87260)

kostas82 02-03-16 02:27

Γρηγόρη χτύπα μια πεταλούδα, για τις απταίσιες, για το κυανό πάρε τα βακτήρια της brightwell θα το εξαφανίσουν σε περίπου ένα μήνα. Δεν ρίχνεις τίποτα βοτκοζάχαροξυδια ε; :D
Για τις νεκρώσεις στα sps τι παρατήρεις;

gregkn73 02-03-16 09:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 926721)
Γρηγόρη χτύπα μια πεταλούδα, για τις απταίσιες, για το κυανό πάρε τα βακτήρια της brightwell θα το εξαφανίσουν σε περίπου ένα μήνα. Δεν ρίχνεις τίποτα βοτκοζάχαροξυδια ε; :D
Για τις νεκρώσεις στα sps τι παρατήρεις;

Κώστα εσύ με αυτά τα βακτήρια το αντιμετώπισες τελικά; Έκανα και μια ακόμη αλλαγή - 7λιτρα ελαφρόπετρα σε diy ριακτορα, με χαμηλη ροη για απονιτροποιηση-και περιμένω να αποικισθει με βακτηρια ,να δω με φυσικό τρόπο αν καταφερω να το πολεμησω. Ασε που αν ζεστανει η θαλασσα πιστευω οτι και με αυτα τα βακτηρια ισως το πολεμησω.Άνθρακα δεν ρίχνω έξτρα. Ta 3 αγορά στα sps , τα έχω βγάλει από τότε που πήρα τα δικά σου φραγκακια. Το stn είχε προχωρήσει πολύ, ένα το φράγkαρισα αλλά ασπρισαν Κάιντα φραγκακια, μάλλον έπρεπε να τα φραγκαρω με το που το είχα δει το stn! Τα υπόλοιπα φραγκακια από σπς που έχω ,εκτώς από το κόκκινο δικό σου που χαιρέτησε από την αρχή, πάνε καλά αναπτύσονται και έχουν και καλό χρώμα, μάλλον μου έλειπε κάλιο , και ιχνοστοιχεία που αρχιασα , να ρίχνω από το νέο έτος.

kostas82 02-03-16 13:24

Ναι τελικά καθάρισε, είδα και άσπρο τον αραγωνίτη χαχαχα έχει κάνα δυο μέρες αλλά το πήρα λίγο σοβαρά το θέμα γιατί είχε παραμεληθεί το ενυδρείο και πήγαινε αυτόματο για μισό χρόνο.Για την ελαφρόπετρα φοβάμαι λίγο ότι θα μπορούσε να τροφοδοτεί το κυανό καθώς περιέχει πυριτικές ενώσεις αν δεν κάνω λάθος, ψάξτο λίγο.Τελικά κάλιο πήρες από τα αγροεφόδια ε;,γιατί σιγα σιγά θα χρειαστώ και εγώ.

gregkn73 02-03-16 16:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 926843)
Ναι τελικά καθάρισε, είδα και άσπρο τον αραγωνίτη χαχαχα έχει κάνα δυο μέρες αλλά το πήρα λίγο σοβαρά το θέμα γιατί είχε παραμεληθεί το ενυδρείο και πήγαινε αυτόματο για μισό χρόνο.Για την ελαφρόπετρα φοβάμαι λίγο ότι θα μπορούσε να τροφοδοτεί το κυανό καθώς περιέχει πυριτικές ενώσεις αν δεν κάνω λάθος, ψάξτο λίγο.Τελικά κάλιο πήρες από τα αγροεφόδια ε;,γιατί σιγα σιγά θα χρειαστώ και εγώ.

Πιστεύεις ότι σε βοιηθησααν τα συγκεκριμένα βακτήρια Κώστα; Ή απλά έκανε τον κύκλο του;

Φιλέ η ελαφρόπετρα περιέχει κατά κόρον οξείδιο του πυριτίου, αλλά δεν νομίζω να ξεφεύγει κάτι στο νερό. Θεωρείται τελείως αδρανές υλικο. Πολύ χρησιμοπούνται το Μάτριξ=ακριβή ελαφρόπετρα :-)) για το σκοπό που σου έγραψα. Εξάλλου διατομικη που αποδεδειγμένα οφελειται από τον πυρητιο δεν είδα. Παρεμπιπτόντως το κυανό δεν βοηθείται από το πυρητιο καθόλου! Αλλά σχεδόν από όλα τα αλλά ανόργανα και οργανικά θρεπτικα!

Κάλιο φιλέ δεν πήρα το γεωπονικό γιατί πουλούσαν μόνο 25κιλο σακί. Ένας γνωστός μου γεωπόνος που θα μπορούσε να ανοίξει σακί να μου δώσει, θα έφερνε κατά το καλοκαίρι μου είπε! Πήρα εργαστηριακής καθαρότητας 10€/kg από http://www.chembiotin.gr

ΥΓ πεταλούδα το μυστικό να διαλεξω μια να τρώει απταισιες και όχι κλαμ ή αλλά ωφέλιμα του ριφ μου, θα μου του πεις; :-)))

ChocolatePuma 02-03-16 16:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 926539)
Έχει μειωθεί στο ελάχιστο ή τριχοειδής, αλλά επιμένει το κυανοβακτήριο. Απταισιες φουλ, αλλά κατά τα αλλά όλα τα ζωντανά σε άριστη κατάσταση!

Ως αρχάριος στο θαλασσινο :D, να ρωτήσω γιατί δεν καταπολεμάτε τις απταισιες με λεμόνι?

Όσες φορές το δοκίμασα, δούλεψε μια χαρα!

gregkn73 02-03-16 16:31

Λεμόνι και ξύδι πιστεύω πρέπει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός με τις ποσότητες που ρίχνει ακόμη και γι αυτόν τον σκοπό. Εγω χρησιμοποιώ το πιο ασφαλές καλκ, αλλά είναι πολλές, φτανω ελάχιστες και ξαναβγαίνουν παραδίπλα! Μονος σωστός τρόπος είναι ο θηρευτής! Αλλά τα bergia δεν μοιυ κατσανε όπως και οι πεοερμιντ που αν μ!μπορούσα να τις πιάσω θα τις τηγανιζα τις ατιμες, εξαιτίας των τελευταίων φοβάμαι ότι άλλο θηρευτη βάλω, θα μου βγει σε κακο και όχι σε καλό!

ChocolatePuma 02-03-16 16:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 926907)
Λεμόνι και ξύδι πιστεύω πρέπει να είναι κανείς πολύ προσεκτικός με τις ποσότητες που ρίχνει ακόμη και γι αυτόν τον σκοπό. Εγω χρησιμοποιώ το πιο ασφαλές καλκ, αλλά είναι πολλές, φτανω ελάχιστες και ξαναβγαίνουν παραδίπλα! Μονος σωστός τρόπος είναι ο θηρευτής! Αλλά τα bergia δεν μοιυ κατσανε όπως και οι πεοερμιντ που αν μ!μπορούσα να τις πιάσω θα τις τηγανιζα τις ατιμες, εξαιτίας των τελευταίων φοβάμαι ότι άλλο θηρευτη βάλω, θα μου βγει σε κακο και όχι σε καλό!

Αρκεί να έχεις τα καταλληλα λιτρα για να μπει
Γιατί αν έχεις απταισιες σε nano ενυδρεία, τότε αναγκαστικά θα πας σε λεμόνι ή ξύδι
Ή θα βγάλεις εντελώς τον βράχο

Τι μπορεί να προκαλέσει η Χ παραπάνω ποσότητα λεμονιού?
(το ρωταω γιατι χθες σκοτωσα μια απταισια με λεμόνι - συνήθως βάζω 2.5 ml χυμό λεμονιού σε 60λιτρο)

kostas82 02-03-16 16:40

Γρηγόρη δυο φορές που έβαλλα έτρωγαν και οι δυο και δεν χτυπούσαν κλαμ, ένα συν είναι να τρώει κατεψυγμένες οπότε μόλις τις φάει όλες να μπορείς να την ταιζεις εσύ! Τα δυαλύματα καλύτερα να τα αποφύγετε γιατί ότι μένει γινεται νέα ανεμώνη σκοτώνεις μία και ξεφυτρώνουν άλλες δέκα.

gregkn73 02-03-16 16:40

Το ξύδι bacterial bloom, το λεμόνι?

Sakisdraminos 02-03-16 17:10

Για το θέμα της απταίζιας και εγώ είμαι υπέρ της πεταλούδας!
Αλλά για να το καταλάβει ο κόσμος η απταιζια είναι κάτι σαν τον καρκίνο!
Δεν μπορείς να τον βγάλεις 100% για κανένα λόγο!
πάντα θα βγαίνουν οπουδήποτε μπορείς να φανταστείς και το μόνο που κάνουμε όταν μπει στο ενυδρείο ειναι φροντίζουμε με θηρευτές να το έχουμε με μικρο αριθμό!
Λίγα ενυδρεία δεν έχουν απταιζιες και χαίρουμε που είμαι ένας από αυτούς!

kostas82 02-03-16 17:22

Το λεμόνι τι ρε Γρηγόρη χαχαχα

gregkn73 02-03-16 18:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kostas82 (Μήνυμα 926928)
Το λεμόνι τι ρε Γρηγόρη χαχαχα

Δεν ξερω ,γι αυτο εβαλα ερωτηματικο :-)

ChocolatePuma 02-03-16 21:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 926921)
Για το θέμα της απταίζιας και εγώ είμαι υπέρ της πεταλούδας!
Αλλά για να το καταλάβει ο κόσμος η απταιζια είναι κάτι σαν τον καρκίνο!
Δεν μπορείς να τον βγάλεις 100% για κανένα λόγο!
πάντα θα βγαίνουν οπουδήποτε μπορείς να φανταστείς και το μόνο που κάνουμε όταν μπει στο ενυδρείο ειναι φροντίζουμε με θηρευτές να το έχουμε με μικρο αριθμό!
Λίγα ενυδρεία δεν έχουν απταιζιες και χαίρουμε που είμαι ένας από αυτούς!

Ισαάκ εγώ πάντως συνεχίζω να έχω την ίδια απορία
Πεταλούδες δεν μπορείς να βάλεις σε nano ενυδρείο

Στην περίπτωση αυτή, τι κάνεις? (εφόσον δεν μπορείς να βγάλεις το βράχο)

gregkn73 02-03-16 22:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 926992)
Ισαάκ εγώ πάντως συνεχίζω να έχω την ίδια απορία
Πεταλούδες δεν μπορείς να βάλεις σε nano ενυδρείο

Στην περίπτωση αυτή, τι κάνεις? (εφόσον δεν μπορείς να βγάλεις το βράχο)

Bergia

Artemisia 02-03-16 22:15

Ασχετο , Γρηγόρη βάλε καμια φωτό ;) να δώ πώς μεγαλώνουν αυτα τα κοράλλια σου :D:D:D

gregkn73 02-03-16 22:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 927013)
Ασχετο , Γρηγόρη βάλε καμια φωτό ;) να δώ πώς μεγαλώνουν αυτα τα κοράλλια σου :D:D:D

Ειμαι τιγκα στο κυανοβακτηριο αρτεμης, φεν ειναι ομορφο θεαμα :-((

kostas82 03-03-16 00:15

Σε νάνο καλή επιλογή είναι μερικές γαρίδες και μπεργκια αλλά αντε βρες τα ριμαδια

Sakisdraminos 03-03-16 00:59

Τα μπέρτζια οι περισσοτεροι τα χανουν απο ρασάκια και μάλλον το παίζεις λόττο με τίς γαρίδες!

voas 16-03-16 16:01

καλησπερα γρηγορη!τι λεει φιλε?ολα καλα?
εχεις κανενα νεο απο το οπλο σου?
τι εγινε με το κυανό και τις απταισιες?περιοριστηκαν καθελου?

gregkn73 16-03-16 18:39

Φουλ και από τα 2. Ειδικά με τις απταισιες, αν δεν κάνει κάτι ή πεταλούδα που πήρα απόφαση να βάλω, το χάνω το παιχνίδι. Ήδη κάνουν ζημιά σε αρκετά κοράλια και όσο τις χτυπάω μεε καλκ, είναι σαν την Λερναία Ύδρα. Κοβεις ένα βγαίνουν 10 στην θέση του! Ελπιζω να βρω γρήγορα πεταλούδα , να μην την ενοχλήσει το κτενοχαετους που έχω, και να είναι ορεξατη! Αλλιώς......

voas 16-03-16 19:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gregkn73 (Μήνυμα 930195)
Φουλ και από τα 2. Ειδικά με τις απταισιες, αν δεν κάνει κάτι ή πεταλούδα που πήρα απόφαση να βάλω, το χάνω το παιχνίδι. Ήδη κάνουν ζημιά σε αρκετά κοράλια και όσο τις χτυπάω μεε καλκ, είναι σαν την Λερναία Ύδρα. Κοβεις ένα βγαίνουν 10 στην θέση του! Ελπιζω να βρω γρήγορα πεταλούδα , να μην την ενοχλήσει το κτενοχαετους που έχω, και να είναι ορεξατη! Αλλιώς......

δεν μπορεις να παραγγείλεις από κανενα πετ σοπ και να σου στειλει?


-------------------------
και αθηνα αμα βρεις πες μου να παω και στην στειλω με κτελ!:)

gregkn73 17-03-16 08:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 930200)
δεν μπορεις να παραγγείλεις από κανενα πετ σοπ και να σου στειλει?


-------------------------
και αθηνα αμα βρεις πες μου να παω και στην στειλω με κτελ!:)

Παραγγελια μπηκε ηδη. Να δω αν θα ερθει ομως..... Το 99% των ζωντανων απο Αθηνα εχει ερθει! Την πολυτελεια , βλεπω και αγοραζω δυστυχως δεν την εχω, ουτε προκειται.....αλλα το γνωριζα και το εχω αποδεχθει.

leonardos 17-03-16 10:20

γρηγορη τα berghia τα σκεφτηκες η δεν βρισκονται ευκολα?

Sakisdraminos 17-03-16 15:22

η bergia δεν ειναι λυση αμα εχει wrasse ψαρια μεσα Λεο!

gregkn73 17-03-16 15:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 930390)
η bergia δεν ειναι λυση αμα εχει wrasse ψαρια μεσα Λεο!

Τα ρασε δεν τρωνε ολα απο το βραχο Σακη. Τα cirhilabrus & paraechilinus που εχω εγω τρωνε μονο απο στηλη του νερου.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από leonardos (Μήνυμα 930315)
γρηγορη τα berghia τα σκεφτηκες η δεν βρισκονται ευκολα?

Εβαλα αν δεις σε προηγουμενα ποστ, μαλλον τα εφαγαν οι πεπερμιντ, αλλους θξφευτες τιυς δεν εχω!

Sakisdraminos 17-03-16 15:43

Εγώ που είδα σε 3 άτομα που είχαν wrasakia χάθηκαν τα bergia από όταν τα έβαλαν!
Δεν ξέρω άμα είναι τυχαίο αλλά πιστεύω οτι ευθήνονται τα wrasakia....

gregkn73 17-03-16 15:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 930402)
Εγώ που είδα σε 3 άτομα που είχαν wrasakia χάθηκαν τα bergia από όταν τα έβαλαν!
Δεν ξέρω άμα είναι τυχαίο αλλά πιστεύω οτι ευθήνονται τα wrasakia....

Σακη αν ειχαν μελανουρους ναι θα τα εφαγε σιγιυρα, το κυανοπλευρα το δικο μου αποκλειεται, εξαρταται απο το ρασε, αυτο σου εχω γραψει παμπολες φορες, δεν τρωνε ολα τα ρασε απο τον βραχο.

Sakisdraminos 17-03-16 16:02

Δεν μπορείς να είσαι απόλυτος ! Δεν ξέρω το ψαράκι σου αλλά σίγουρα δεν μπορείς να βάλεις το χέρι σου στην φωτιά.
Το θέμα μας είναι να φύγουν οι απτεζιες οπότε μην χανόμαστε.
Πιστεύω η πεταλούδα πολύ καλή λύση αλλά λίγο λαχείο.

gregkn73 17-03-16 16:20

Φιλε για τα cirhilabrus & paraechilinus ειμαι απολυτως γιατι τα ειδα καινστην πραξη αφου τονειχα διαβασει πριν τα παρω. Βεβαια εξαιρεση στοννκανονα παντα υπαρχει, αλλα ειναι απολυτα ασφαλη....

Η πεταλουδα αν μου κατσει, παιζω στο καπακι λαχειο :-))) αλλα με τη γκαντεμια που με δερνει......δυσκολο

leonardos 17-03-16 20:48

απ' οτι εχω διαβασει η πεταλουδα απλα τρωει οτι φτανει πραγμα που σιμενει οτι αν αυτη για καποιο λογο εκλιψει η απτεσια θα ξαναεμφανιστει! αν υποθεσουμε οτι τα berghia ειναι η μονη αποτελεσματικη λυση (σε ζωντανο οργανισμο) τοτε μηπος πρεπει να σκεφτεις να κανεις το περιβαλλον ασφαλες για αυτα ετσι ωστε να σε καθαρισουν απο την απτεσια και μετα ξαναβαζεις οτι ψαρι θες? (δεν ξερω μια ιδεα λεω, κατι δηλ που θα εκανα εγω αν ειχα καποιο τετοιο προβλημα)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:34.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02551 seconds with 11 queries