Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Παρουσίαση Neolamprologus Multifasciatus (Multies) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=71160)

snakepanos 20-05-13 17:15

Αλγη
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 764761)
Ωπ! Εσκασε ο φυλαρχος! :D

Προσεχε τι γραφεις τοτε :D
Βρε τετοια αλγη εχεις ,,,και εγω ελεγα ,,αφου μας ειπες τριχοειδής ειναι.
Και εγω εχω τετοια αλγη στο πλαι του ενυδρειου στο βυθο,,ανακατεψε την λιγο και θα φυγη ετσι κανω εγω..
Αμα προσεξεις σε σημεία που δεν εχει πολυ φως δεν βγαινη τετοια αλγη.

nazgul 20-05-13 17:24

Δεν ειπα για τριχοειδη, εσυ μαλλον καταλαβες ετσι. Για καφε ειπα και οντως εκει που δεν πεφτει πολυ φως δεν εχει. Λογικο ειναι.

Ε τι περιμενες, να βγαλει μαλλια το ενυδρειο? :D Αλλα και αυτη θελω να την περιορισω καπως.

piranha friend 20-05-13 17:59

Εμένα πάλι για καφέ άλγη μου κάνει...
Θα κάνει τον κύκλο της και θα φύγει!!:)

nazgul 20-05-13 18:22

Μην ξεχνας οτι ειναι Tanganyika το ενυδρειο, οχι φυτεμενο. Παιζουν και αλλα πραγματα ρολο, οπως η κυκλοφορια. Θα δειξει πως θα παει. Απλα δεν θελω να φυγει απο τον ελεγχο.

nazgul 21-05-13 18:44

Σημερα που ειχα αλλαγη νερου, παντως, εβαλα σκουπα βυθου σε μερικα σημεια και καθαρισε αρκετα θα ελεγα. Δεν επεμεινα, ενα μικρο περασμα στο μπροστινο μερος εκανα. Νομιζω αν κανω το ιδιο μερικες φορες, θα φυγει εντελως.

Αυτο που μου κανει εντυπωση, αν προκειται για καφε αλγη, ειναι οτι δεν εχει εμφανιστει ιχνος στα τζαμια. Απο τοτε που το εστησα, τα τζαμια ειναι "αορατα" κυριολεκτικα σε ολα τα σημεια.

diamanths 22-05-13 15:23

μπραβο πολλη καλο πανεμορφο.

nazgul 02-06-13 19:45

Για να κανω μια ερωτηση στους παλιους κατοχους Multies, τωρα που τα βλεπω να μεγαλωνουν τα δικα μου. Υπαρχει αρκετος δρομος ακομα, αλλα καποια στιγμη θα αρχισουν οι αναπαραγωγες. Σκεφτομαι τι να ταϊζω τα μωρα απο τωρα, ωστε να ειμαι ετοιμος οταν θα αρχισω να βλεπω μιροσκοπικα ματια.

Γιατι artemia δεν θα εκκολαψω, microworms λεω να μην κανω, μιας και εχω ηδη καλλιεργειες grindal και δεν θελω να γεμισω και με αλλα μπωλακια. Infusoria εχει δωσει κανενας στα μικρα, εχει αποτελεσμα?

Κλεόβουλος 02-06-13 20:21

Αρτέμια υπάρχει και έτοιμη (και αποκελυφοποιημένη).
Με τροφή σε σκόνη ή τριμμένο φυλλαράκι πάλι μια χαρά θα είναι.
(ακόμα δεν γέννησαν? πρέπει να ανησυχείς :D)

nazgul 02-06-13 20:31

Μια σταλια βρε τα πηρα, τωρα αρχισαν να βγαζουν ριγες τα περισσοτερα. Ας αργησουν, μετα δεν θα ξερω που να πρωτοδωσω :D

Εχω δει την ετοιμη artemia (σε υγρο απο την ocean nutrition, αν λεμε κατι αναλογο). Αν ειναι να φανε τα παντα (αν παρουν απο τους γονεις τους, δεν θα τα προλαβαινω και αυτα), τοτε θα το παω ετσι οπως λες και δεν θα μπλεξω με περιεργα.

nikolaosbouk 02-06-13 20:35

Άντε να σε δω και στο ληξιαρχείο τώρα να τα δηλώσεις επίθετο:-D:-D:-D

nazgul 02-06-13 20:38

Εχουν δρομο ακομα, κατσε να ενηλικιωθουν πρωτα. Αλλα οταν γεννησουν, θα τρεξω να τους δωσω το ονομα μου!:D

nazgul 06-06-13 00:25

Σημερα ειπα να κανω καμια μετρηση στο ενυδρειο, με χθεσινη αλλαγη νερου.

Μετρησα, λοιπον, kh-7 και gh-10. Το ph ειναι στο 7,8. Επειδη με τρωει ο απαυτος μου να μπλεξω, λεω να αυξησω την ανθρακικη σκληροτητα για αρχη, ωστε να αυξηθει και το ph με τον καιρο, ριχνοντας λιγη μαγειρικη σοδα στο νερο της αλλαγης. Με το gh θα δω τι θα κανω στη συνεχεια, ισως θα μπλεξω με αλατακι, εφοσον μερικες ασβεστολιθικες πετρες που εβαλα, δεν εφεραν αποτελεσμα. Να σημειωσω, βεβαια, οτι εχω ενα nerite snail, πολλα malaysian trumpet snails καπου μεσα στο βυθο και προσφατα εβαλα και 4 πολυ μικρα appe snails. Ολο και κατι θα απορροφουν και αυτα.

Θα ηθελα να παρω και καμια δευτερη γνωμη πριν αρχισω, απο τους "Αφρικανους". Αξιζει τον κοπο ή αδικα θα μπλεξω?

nikolaosbouk 06-06-13 00:47

Σε τρώει ο απαυτος σου μου φαίνεται να μπλέξεις....υπάρχουν ειδικά σκεύασμα για την kH Καλύτερα από την σοδα;-) διταθρακικη είναι πάλι αλά εργαστηριακή που είναι ποιο καθαρή από την μαγειρική:-)

nazgul 06-06-13 01:28

Ενταξει, αν εναι να μπλεξω με διαφορα σκευασματα, μπορω να βαλω και τα ετοιμα buffers, με τα οποια δεν ειμαι καθολου συμφωνος προς τη χρηση τους. Με πολυ απλα πραγματα θελω να ασχοληθω, απλα δεν ξερω αν τελικα θα αξιζε τον κοπο, μιας και μιλαμε για μικρες αλλαγες ετσι κι αλλιως.

nazgul 24-07-13 21:15

Το μονο που ευχομαι, ειναι να μην εχουν βαλει στο κεφαλι τους να σκεπασουν ολες τις πετρες με αμμο. Χιονισμενο τοπιο το εκαναν το ενυδρειο τα σκασμενα.

http://www.aquatek.gr/vb/<a href=htt...ps85c4892f.jpghttp://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps85c4892f.jpg

nikolakis94 24-07-13 21:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 778457)
Το μονο που ευχομαι, ειναι να μην εχουν βαλει στο κεφαλι τους να σκεπασουν ολες τις πετρες με αμμο. Χιονισμενο τοπιο το εκαναν το ενυδρειο τα σκασμενα.

http://www.aquatek.gr/vb/<a href=htt...ps85c4892f.jpghttp://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps85c4892f.jpg


Αστα να παιξουν.

jimbit22 25-07-13 00:10

Και που είσαι ακόμα..!
Είχαν καταφέρει να μου μισόθάψουν διαγώνια μια πέτρα50 κάτι επί 30κάτι επί 3-4 πάχος μέσα σε μερικές μέρες τα μικρά..

Όταν γίνουν μπόλικα θα δεις ενδιαφέρουσες συμπεριφορές και περιέργεια προς τα εσένα.. Όταν ήμουν ξαπλωμένος ήταν όλα ψηλά και στη γωνία να με βλέπουν και όταν σηκωνομουν σιγά σιγά κατέβαιναν προς τα κάτω..

nazgul 25-07-13 05:59

Αν ειναι να προσθεσω αμμο να εχουν να παιξουν!χαχα!

Καλα, απο συμπεριφορες εχουν πολυ ενδιαφερον. Φωτογραφικη μηχανη μη δουνε και τρεχουν να ποζαρουν. Τα ειχα παρει πολυ μικρα, αλλα ειναι σε φαση ετοιμα για γεννα πλεον (αν δεν εχουν ηδη κανενα μικρο στις σηραγγες που εχουν σκαψει), εχουν αλλαξει συμπεριφορα.

genecr 25-07-13 15:55

μπράβο
περνάνε καλά και το έριξαν στην τέχνη :D
πως το διατηρείς τόσο καθαρο από άλγη :rolleyes:

nikolaosbouk 25-07-13 16:42

Την κάνει σπανακόπιτα:-)

nazgul 25-07-13 18:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από genecr
μπράβο
περνάνε καλά και το έριξαν στην τέχνη :grin:
πως το διατηρείς τόσο καθαρο από άλγη :rolleyes:

Δεν ξερω, απλα βαζω σκουπα βυθου στο μπροστινο μονο μερος της αμμου που εμφανιζει λιγη αλγη, εκει οπου δεν σκαβουν και κανοντας αλλαγες νερου καθε εβδομαδα. Επισης, εχω ενα zebra nerite snail και προσφατα εβαλα 4 μικρα apple snails, απο τα οποια μπορει να μεινει ενα ή και κανενα οταν μεγαλωσουν. Το εχω στο νου μου να μη γινει εντελως πρασινο, αν και δεν ξερω αν θα τη γλυτωσω. Δεν τρεχει παρα πολυ το ενυδρειο, παντως, κανενα 6μηνο.

piranha friend 26-07-13 15:01

Θοδωρή πάντως αν έχεις μικρά θα ήθελα ρε συ κανα χαρεμάκι να φτιάξω και εγώ..:D

Οντως είναι πολύ καθαρό το ενυδρείο!Μπράβο!;)

nazgul 26-07-13 15:15

Ευχαριστως, αλλα ακομα ειναι νωρις. Κατσε να γενηθουν, να τα καλοταϊσω να μεγαλωσουν λιγο και μετα το βλεπουμε.:rolleyes:

piranha friend 27-07-13 10:16

Ναι ρε συ οκ απλά στο είπα για να με έχεις στα υπόψην!:D

ChocolatePuma 27-07-13 11:40

Τώρα είδα τις φωτό!!

Άνω κάτω στο έκαναν!!!:D
Μ αρέσει που σε κάθε στήσιμο ενυδρείου και στο ξεκίνημα, προσπαθούμε να τα έχουμε όλα σε τάξη (πχ όπως την πατησα εγώ με το χρυσοψαράδικο!!)

Τπτ δεν εκτιμούν αυτά τα ζωντανά...:p

takis07 27-07-13 11:54

με λιγα λογια καταπληκτικο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

nazgul 27-07-13 14:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma
Άνω κάτω στο έκαναν!!!:D

Ασε, αυτο δεν ειναι τιποτα. Το κεντρο του ενυδρειου που γινονται τα πολλα εργα, εχει γεμισει υπογειες στοες. Τα περισσοτερα κελυφη στον αερα ειναι. Οταν γινουν πολλα και σκαβουν ολα μαζι, με βλεπω να συμπληρωνω αμμο :D

ChocolatePuma 27-07-13 14:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 778767)
Ασε, αυτο δεν ειναι τιποτα. Το κεντρο του ενυδρειου που γινονται τα πολλα εργα, εχει γεμισει υπογειες στοες. Τα περισσοτερα κελυφη στον αερα ειναι. Οταν γινουν πολλα και σκαβουν ολα μαζι, με βλεπω να συμπληρωνω αμμο :D

Πέρα απ την πλάκα
Κίνδυνος "ατυχήματος" δεν υπάρχει...με τόσο σκάψιμο?
Εννοώ να μετακινηθεί κάποια μεγάλη πέτρα κλπ

nazgul 27-07-13 14:59

Ειναι καλα σφινωμενες (ελπιζω) και απο κατω εχω και αφρολεξ. Αλλα ποτε δεν ξερεις...

Δεν ειναι κανενα εντελως νταμαρι, παντως, για να γινει κατολισθηση. Να τους κοψει το μυαλο να μη γκρεμισουν τα παντα :D

nazgul 05-08-13 19:06

Και ενα ακομα ωραιο βιντεακι με τα καμαρια μου :D

http://www.youtube.com/watch?v=YiGWKWWDaUs


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 03:11.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02465 seconds with 11 queries