Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   Pseudotropheus saulosi (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=89722)

tsoui 02-01-17 02:33

Ελα βρε Αλεξανδρε μπραβο τελειο βιντεακι αυτες οι συμπεριφορες ειναι μαγευτικες στις "Αφρικανες"!!!!

Κλεόβουλος 02-01-17 10:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsantos (Μήνυμα 988173)
Και η αποκορύφωση του hobby

https://www.youtube.com/watch?v=WtmnmyVGKvs
BORKED

Καλή Χρονιά φίλε!
Απολαυστικές εικόνες :)

isidor 02-01-17 11:11

Καλή χρόνια με υγεία.
Τελικα τα μικρά νεογέννητα κινδυνεύουν μόνο από τα αλλά ή και από την ίδια την μάνα τους;

Tanganyiκας 02-01-17 13:05

Αυτά είναι ρε φίλε,αφρικάνες...........Α-ΦΡΙ-ΚΑ-ΝΕΣ!!!!!!!!!

egeorgiou 02-01-17 14:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από isidor (Μήνυμα 988182)
Καλή χρόνια με υγεία.
Τελικα τα μικρά νεογέννητα κινδυνεύουν μόνο από τα αλλά ή και από την ίδια την μάνα τους;

Κινδυνεύουν από ότι τα δει ως τροφή ...
Η μάνα τα προστατεύει γιατί νιώθει ότι απειλούνται.
Στο μέγεθος που είναι μπορούν να δεχθούν τροφή.
Θα την απομάκρυνα από τα μικρά

tsantos 02-01-17 15:31

Καλη χρονια παιδια οτι επιθυμειτε με υγεια ;)
Απο τη στιγμη που τα φτυνει τρωνε μονα τους,αρα δεν υπαρχει κανενας λογος να το διακυνδυνευσεις και να χασεις μωρα,μετα το video χτυπησε ενα μικρο και το αφησε στον τοπο,ηταν προβληματικο και το ειδε???δεν μπορεσα να καταλαβω γιατι του ελειπε το μισο κεφαλι.
Στην προηγουμενη γεννα της με το που τα εφτυσε,παλι την εβγαλα και εζησαν σχεδον ολα.

tsantos 09-02-17 05:43

ενα νεο βιντεακι
https://www.youtube.com/watch?v=zsD5wsPVPmU&t=16s
απο 4 που μου ειχε στειλει περσι περιπου τετοια εποχη ο Κλεο εχουνε φτασει τα 30 :smt041
Συντομα θα εχουν και νεο σπιτι!

Κλεόβουλος 09-02-17 08:21

Μπράβο Άλεξ!
Με το καλό στο νέο άνετο σπίτι τους :)

tsantos 12-03-17 08:22

https://www.youtube.com/watch?v=TxpX...ature=youtu.be
:grin::grin::grin:
Δεν μπορουσα να μην το μοιραστω μαζι σας :smt060
Το μικρο μου αστερι 5.5 μηνων ο μικρος Αλεξανδρος τα λεει με τα φιλαρακια του :grin:

Κλεόβουλος 12-03-17 10:25

:smt052 να τον χαίρεσαι τον μικρό Τσαντόπουλο!!
Βλέπω έχει έφεση στις ξένες γλώσσες :D

fantomas 12-03-17 10:26

xaxaxaxaxaxaxaxa να σου ζησει και ο μπομπιρας αλλα και τα ψαρακια!!

ειναι διεθνης η γλωσσα των απανταχου μπομπιρων μπορει και να συνεννοείται μια χαρα!!:smt052:smt052

DEXFISH 12-03-17 10:30

Κι εγώ τη βάζω τη δικιά μου (6μηνων) όταν γκρινιάζει και τα κοιτάει. Αλλά δεν ενθουσιάζεται τόσο. Γυναίκες...

tsantos 12-03-17 10:41

Να στε καλα παιδια ;)
Ναι ειναι διεθνης γλωσσα :D:D:D
Σταυρο να το χαιρεσε φιλε το "ζιζανιο" σου,γερη και τυχερη να ειναι!!!
Μαλλον πηρε ποιο πολυ απ το DNA της γυναικας σου γιαυτο :smt081
Η μικρη μου 2.5 χρονων σου λεει και ποιο ψαρι ειναι το καθε ενα!
Προχθες μου λεει "μπαμπα η ψαρινα ειναι μπουκωμενη παλι" και εμεινα παγωτο,κοιταζω τη γυναικα μου και ειχε μεινει κ αυτη καγκελο!!!

tsala 12-03-17 10:50

να τον χαιρεσαι τον αγοραρο!
οπου να ναι θα ειναι ετοιμος και για αλλαγη νερου! :D

tsoui 12-03-17 11:37

Να σου ζησει ο junior!!!!!!!!!!!!!!!!Μοιαζει στον μπαμπα :D

tsantos 12-03-17 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 1001326)
να τον χαιρεσαι τον αγοραρο!
οπου να ναι θα ειναι ετοιμος και για αλλαγη νερου! :D

Να σε καλα Γιαννη!!!:grin:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 1001331)
Να σου ζησει ο junior!!!!!!!!!!!!!!!!Μοιαζει στον μπαμπα :grin:

Σ ευχαριστω Χρηστο,ιδιος!!!:smt052

Τάκης 12-03-17 20:54

Αλέξανδρε να τον χαίρεστε βρε, να σας ζήσει :)
Και άντε , ετοίμασε τον να μάθει να κάνει αλλαγές :)
Και η μικρή σου έμαθε , έχει καλό δάσκαλο :)

Θοδωρής Τσιαμίτας 13-03-17 12:50

Να σου ζήσει φίλος!!! Γερός και δυνατός να είναι!!!
Άντε να μεγαλώσει να σε βοηθάει και να φτιάξετε μαζί πολλά πολλά ενυδρεία!!!:)

stanisalus18 14-03-17 16:41

Τρομερός ο μικρός :) Να τον χαίρεσαι :D

tsantos 14-03-17 23:20

Να στε καλα παιδια σας ευχαριστω πολυ!!!
αυτο φοβαμαι Θοδωρη!!!;)
Η μικρη Τακη σε κανα χρονο θα θελει δικο της,ειδη εχει αρχισει τη μουρμουρα!

tsantos 20-03-17 09:17

Καλημερα σας,εδω και μηνες ειχα σκεφτει να τους φτιαξω ενα νεο σπιτι περιπου 300lt για να εχουν απλα,μαζι θα εμπαιναν καποια labidochromis chisumulae Mbweca και Labeotropheus trewavasae "Red Top" Thumbi Island.
Το ενυδρειο βγηκε τελικα 400lt,αποφασισα λοιπον εφοσον φτιαχτηκε για τα Saulosi να γινει ενας καθαρα Taiwan Reef βιοτοπος,αρα ουτε τα λαμπιντο ουτε τα λαμπεοτροφεους κανουν,το ενα ειναι λιγο ποιο κατω στο νησι Chisumulae και το αλλο ειναι τερμα νοτια στο Thumbi.Το μονο ψαρι που πιστευω μπορω να βρω απο εκει ειναι το Protomelas sp. Steveni (Taiwanee Reef) γινετε βεβαια γαιδουρι περιπου 20cm αλλα απ οτι διαβασα μπορει να συν στεγαστει με καποια "ψιλο" ηρεμα mbuna αρκει να ειναι μεγαλο το ενυδρειο,τα δινει minimum 300lt αρα πιστευω ειμαι ok!
Θεμα διατροφης δεν υπαρχει μιας και τα Saulosi τρωνε nls και φυλλαρακι αλγης μαζι με σπιρουλινα και τα αλλα θα τρωνε καποια σφαιριδια μεγαλα που δεν θα μπορουν να φανε τα Saulosi.
Για πειτε γνωμες

tsantos 21-03-17 23:25

Ενας,ενας μην σπρωχνεστε!!!

Κλεόβουλος 22-03-17 14:15

Τι γνώμη θέλεις βρε? Εγώ δεν είμαι πουρίστας (puriste γαλλιστί) βιοτοπικάριος και δεν αγχώνομαι να κάνω φωτοτυπική αναπαράσταση ενός μικρού σημείου της λίμνης. Αφήνω εσένα και αυτόν που σε παρασέρνει (άσχετα αν αυτό κατά τη γνώμη μου είναι αδύνατο να γίνει σ' ένα οικιακό ενυδρείο :smt016).
Όσο για τα ψάρια, εκτός από το Protomelas δεν νομίζω ότι μπορείς εύκολα να βρεις κάτι άλλο στην αγορά, από Taiwan reef.
Μελέτησε αυτό το μισάωρο βίντεο https://www.youtube.com/watch?v=2ZLAHIan5Rg και ίσως ξεχωρίσεις κάτι καλύτερα από μένα (που δεν έχω οθόνη υψηλής ευκρίνειας).
Πάντως στο 20.21' φαίνεται ένα τυπικό δείγμα αρσενικού saulosi
στο 21.58' ένα θηλυκό Labeotropheus trewavasae και στο 26.09' ένα αρσενικό,
στο 26.48' κάποιο είδος "elongatus"(?), στο 25.10' ένα ΟΒ Metriaclima και στο 4.25' ίσως ένα Metriaclima aurora.
Δώσε και κάνα ευρώπουλο να διαβάσεις το κείμενο του Konings http://www.cichlidae.com/article.php?id=203&lang=it

tsantos 22-03-17 15:47

Τη γνωμη των μαυρων απ το Malawi θελω γιατι δεν εχω αρκετη πειρα απο Malawi,απο Tanganyika κατι σκαμπαζω ;) ουτε εγω ειμαι βιοτοπικαριος και το ξερεις,αλλωστε στο μεγαλο γινετε της τρελης,απλα με αυτο εφαγα σκαλωμα!!!τα θελω οπως ειναι στη φυση!
Ειναι κακο που θελω να αναπαραστησω ενα συγκεκριμενο κομματι της λιμνης εφοσον εχω καθαρα Saulosi στα χερια μου?
Μηπως ειναι λαθος να συνδιαστουν mbuna και haps επειδη τα δευτερα τρωνε τα μωρα απ τα πρωτα?
αν ειχα synodontis μεσα το ιδιο δεν θα γινονταν?
αν δεν εβγαζα τη θυληκια απο μεσα οταν ηταν μπουκωμενη και μονο με τα Saulosi μεσα παλι το ιδιο δεν θα γινονταν?
Μηπως ειναι μικρο το ενυδρειο για ενα χαρεμακι Protomelas και καμια 40αρια Saulosi? :D
Ολα αυτα θελω να συζητησουμε,πριν παρω ψαρια και μετα βλαστημαω!
και βρε αδερφε αν δεν ρωτησω εσας ποιον θα ρωτησω???τον ακατανομαστο?

Κλεόβουλος 22-03-17 18:22

Αν θυμάμαι καλά το ενυδρείο θα είναι 1,50 μ. μήκος?
Μια χαρά θα είναι με τα saulosi που είναι μικρόσωμα mbuna. Με άλλα είδη mbuna θα είχε πρόβλημα το Protomelas. Αν και θηρευτής των μικρών (όπως σχεδόν όλες οι ενήλικες κιχλίδες) είναι βασικά φυτοφάγο και φιλήσυχο και δεν συγκατοικεί καλά με πιο μεγαλόσωμα ή περιοχικά mbuna.
Το βίντεο από το taiwan reef στο έβαλα μήπως και βρεις και κάποιο άλλο είδος από την περιοχή ;)

tsantos 22-03-17 18:42

Οχι Κλεο 1.30 ειναι με 60 βαθος και 56 μποι,νερο θα ανεβει μεχρι τους 54!
Το ειδα το βιντεο αλλα εκτος απο αυτα που λες δεν μπορω να καταλαβω τα αλλα!και που τα βλεπω δεν τα ξερω :D
Εχω στειλει ενα μηνυμα σε ξενο site μπας και μου πουνε καποια αλλα ειδη!

Κλεόβουλος 22-03-17 19:16

Και πάλι σ' αυτές τις διαστάσεις (έχει πολύ καλό πλάτος) ισχύουν αυτά που έγραψα (40 saulosi είναι όμως πολλά) :)
Οι ξένες δεν ξέρουν περισσότερα από 'μας ;)
Στον χάρτη εδώ http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50905 φαίνονται κάποια είδη που έχουν βρεθεί στην περιοχή (με παλιές ονομασίες). Κάποια που αναφέρονται και μπορείς να βρεις, όπως τα Cynotilapia sp. "Ndumbi", Metriaclima zebra, που έχουν παρόμοια με τα saulosi γράμμωση, δεν τα βάζεις λόγω ενδεχόμενου υβριδισμού. Τα άλλα δεν τα βρίσκεις στο εμπόριο εύκολα.

tsantos 22-03-17 19:35

Σ ευχαριστω πολυ Κλεο,σ αυτον που ανεβασε το βιντεο εστειλα μηνυμα.
Δεν με ενδιαφερει να βαλω και αλλα mbuna μεσα,για καποιο διαφορετικο ψαρι κοιταζω,ειδα στο βιντεο που μου εδωσες ενα Protomelas με κιτρινο κοιλιακο πτερυγιο ενω τα Steveni εχουν κοκκινο,ξερεις αν ζει και αλλο ειδος Protomelas εκει?

Κλεόβουλος 22-03-17 19:55

Πρέπει να έχει κι άλλα είδη Protomelas (νομίζω φαίνονται κάποια taeniolatus) αλλά δεν είμαι σίγουρος.
Ο Larry Johnson σίγουρα μπορεί να βοηθήσει γιατί συμμετείχε στην τελευταία απελευθέρωση saulosi στην περιοχή ;)

tsantos 22-03-17 20:12

Σ ευχαριστω Κλεο!!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:06.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02661 seconds with 11 queries