Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   Ψαρια στιγμής (Killie Fish) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=13269)

deMetrIs 07-11-06 19:47

hi παιδια
πριν περιπου 1.30 ωρα μπηκαν τα αυγα και μεχρι τωρα εχουν ειδη βγει 2 μικρα zanzibar :D :D :D
ποπο ειμαι πολυ ενθουσιασμενος :D

Strahos 07-11-06 22:39

άντε με το καλό, σε κανα-δυο μέρες θα βάλω και τα δικά μου σε νερό για να σκάσουνε, Nothobranchius Rachovii Beira98 και Aphyosemion Australe gold και τα 2 από ebay, άντε να δούμε...

netblues 23-06-07 12:01

2 Συνημμένο(α)
Και μιας και ασχοληθηκα με φωτογραφιση, δυο φωτο απο την αποικια
Fundulopanchax gardneri nigerianus Udi-Berge η οποια εχει εξελιχθει στο κυριως κοπαδι στο ενυδρειο. Ξεκινησε απο αυγα απο το ebay...
Πρεπει να υπαρχουν τουλαχιστον 5 γεννιες, ενω το fry συνηθως κρυβεται κα εμφανιζεται ξαφνικα.
Περαν αυτου δεν κάνω κατι περιεργο.
Ουτε ειδικες τροφές, ουτε τιποτε αλλο.
Υπαρχουν παρα πολλες κρυψωνες μεσα στα φυτα παντως.
Ωρες ωρες νομιζεις οτι το ενυδρειο ειναι αδειο, ενω αλλοτε μοιαζει με ψαροκασελλα... :D
Αλλαγες νερου καθε δεκαπεντε μερες 50% με σκετη οσμωση, GH 5-6 KH 3-4, ph οπου κατσει (φυαλη 5 κιλη με βαλβιδα μαζι με τα φωτα),σιγουρα ομως κατω απο 6.6, προσθηκη equilibrium για ανασυσταση αλατων, Κ2So4 μερα παρα μερα, flourish 5ml καθημερινα, fleet enema οποτε τσιμπαει spot στο τζαμι.
Λογω βαρεμαρας εκανα τις αλλαγες ανα 15 μερες.. Εκτοτε οι αναπαραγωγες πανε πολυ καλυτερα.
Στην πρωτη φωτο ενα αρσενικο ενω στη δευτερη ενα θυληκο. Τα χρωματα στην πραγματικοτητα ειναι ακομη καλυτερα...


stat 23-06-07 14:40

1 Συνημμένο(α)
Μιας και είπες ότι τα χρώματα είναι καλύτερα στην πραγματικότητα είπα να επέμβω λίγο.

Δεν ξερω πως είναι στην πραγματικότητα αλλά δοκίμασα να τα φέρω στο πιο φυσικό. (φωτο κάτω)

Δεν ξέρω αν πέτυχε!!:confused:

Δεν το είχαδει το άρθρο, το διάβασα κα το βρήκα ενδιαφέρον

stat 23-06-07 14:42

Τώρα που το ξαναβλέπω, ίσως βγήκε αρκετά προς το πράσινο!!! Τέλος πάντων!:grin:

Strahos 01-07-07 19:59

να και τα δικά μου, Aphyosemion Australe gold

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...m-dsc03935.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...m-dsc03917.jpg

Tolis 01-07-07 22:30

2 αρσενικα?

Strahos 03-07-07 12:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 186818)
2 αρσενικα?

δεν έχω ιδέα... είναι τα 2 που έμειναν από τα 7 αυγά που είχα από το ebay
Τώρα που βλέπω τις φώτο μάλλον έβαλα 2 φώτο από το ίδιο ψάρι, αλλά κι ο 2ος έτσι είναι, καμία διαφορά.

deMetrIs 03-07-07 13:22

τοτε μαλλον έχεις 2 αρσενικά τα θυληκά έχουν πιο απαλά χρώματα (πολύ πιο απαλά)

alexinio 03-07-07 13:49

πανεμορφα ειναι!!!
ειδικα οι αρσενικοι απο τις φωτογραφιες σου Ηλια!
αληθεια απο περιεργεια και μονο ρωταω ποια ειναι τα οριακα λιτρα για εναν ζευγαρι?βασικα δεν ξερω και αν ειναι ψαρια που πανε σε ζευγαρια η πανε σε κοπαδια...μπορουν να πανε μονοι τους?

Tolis 03-07-07 14:10

1 Συνημμένο(α)
Οι διαφορές αρσενικου θηλυκου ειναι σαφεις.

Γιατι τα πηρες απο ebay? Τα australe ειναι αρκετα κοινα στην αγορα, και ειδικα η ξανθικη μορφη.

Strahos 03-07-07 17:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 187181)
Οι διαφορές αρσενικου θηλυκου ειναι σαφεις.

Γιατι τα πηρες απο ebay? Τα australe ειναι αρκετα κοινα στην αγορα, και ειδικα η ξανθικη μορφη.

Θεσσαλονίκη Τόλη δεν είδα ποτέ κανένα killie fish εκτός από μία φορά που έφερε ο Αζόρες Aplocheilichthys normani . Είναι τόσο όμορφα ψάρια, απορώ γιατί δεν βλέπω στα μαγαζιά

soza 04-07-07 00:03

O λογος που δεν κυκλοφορουν στα μαγαζια ειναι επειδη δεν ζουνε πολυ...:(

netblues 04-07-07 07:33

Που ομως τελικα δεν ειναι προβλημα γιατι αναπαραγονται και αφηνουν απογονους. Εξαλλου αν εξαιρεσουμε τα nothobranchius που ζουν γυρω στους 6-8 μηνες τα υπολοιπα ζουν σαφως περισσοτερο..
Δλδ τα guppies που πουλανε τα μαγαζια (και ζουν περισσοτερο) ποσο επιβιωνουν ?
Και στην τελική, αν πρεπει να τα ξαναγοραζει κανεις καθε χρονο, δεν ειναι το ιδανικο αναλωσιμο ψαρι για ενα μαγαζί?

PascM 04-07-07 08:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από sonia (Μήνυμα 187233)
O λογος που δεν κυκλοφορουν στα μαγαζια ειναι επειδη δεν ζουνε πολυ...:(

Sonia μου εδώ διαφωνούμε! Απλά δυστυχώς δεν έρχονται συχνά απο τους εισαγωγείς!!! Πιστεύω σύντομα αυτή η κατάστση να βελτιωθεί!

alexinio 04-07-07 13:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alexinio (Μήνυμα 187179)
αληθεια απο περιεργεια και μονο ρωταω ποια ειναι τα οριακα λιτρα για εναν ζευγαρι?βασικα δεν ξερω και αν ειναι ψαρια που πανε σε ζευγαρια η πανε σε κοπαδια...μπορουν να πανε μονοι τους?

καμια απαντησουλα παιδια?:confused:

Tolis 04-07-07 13:56

Για ενα ζευγαρι 20 λιτρα αρκουν (αν τηρουνται οι γνωστες προυποθεσεις)

jimfytakis 04-07-07 16:11

Τα εχω δει και γω στο ebay.Δλδ παιρνεις τα αυγα τα ριχνεις στο τανκ και εκολαπτονται?Η καταλαβα λαθος?Αν ειναι ετσι ειναι πιο ευκολα και απο αρτεμια!

Strahos 04-07-07 16:30

δεν είναι ακριβώς έτσι, αλλά είναι εύκολο σε γενικές γραμμές, αρκεί να έχεις τις κατάλληλες τροφές

platy 15-11-09 16:02

μαζι με σκαλαρια και τετρα κανουν??σε 125λιτρο

Dimis 15-11-09 16:14

Αν τα θελεις για τροφη για τα σκαλαρια μια χαρα εισαι...
Αν θελεις ομως να δεις γονο και να τον μεγαλωσεις θα πρεπει αρχικα τουλαχιστον να εχεις σπεσιαλ τανκ.

imichal 15-11-09 19:00

Παράθεση:

σπεσιαλ τανκ
τι ειναι αυτο ?

Lsourtzo 15-11-09 20:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 389418)
μαζι με σκαλαρια και τετρα κανουν??σε 125λιτρο

Σκαλάρια σε 125 λίτρα ?!?!?!?!
και θες να βάλεις και άλλα ψάρια ???
πόσα σκαλάρια μιλάμε ?

Strahos 17-11-09 17:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 389420)
σπεσιαλ τανκ.

species tank εννοείς προφανώς ;)

Γιώργος Κ 17-11-09 19:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 389420)
Αν τα θελεις για τροφη για τα σκαλαρια μια χαρα εισαι...
Αν θελεις ομως να δεις γονο και να τον μεγαλωσεις θα πρεπει αρχικα τουλαχιστον να εχεις σπεσιαλ τανκ.

Eνα ακομα ενυδρειο για τον γονο ... λογικα ... εννοει "νηπιαγωγειο" το λεω εγω!!

platy 03-12-09 22:35

εκανα μια αναζητηση στο ebay και βρηκα αυγα killifish σε σχετικα χαμηλες τιμες...ασ μου πει ομως καποιος που εχει κανει παραγγελια απο ebay πως θα τα παραλαβω και πως θα τα πληρωσω...σκεφτομαι να φτιαξω 2 25λιτρα ενδυρειακια το ενα διπλα στο αλλο..το 1 για τους γονεις και το αλλο ''με το καλο΄΄ για τα γεννητουρια...

Γιώργος Κ 04-12-09 18:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από platy (Μήνυμα 393638)
εκανα μια αναζητηση στο ebay και βρηκα αυγα killifish σε σχετικα χαμηλες τιμες...ασ μου πει ομως καποιος που εχει κανει παραγγελια απο ebay πως θα τα παραλαβω και πως θα τα πληρωσω...σκεφτομαι να φτιαξω 2 25λιτρα ενδυρειακια το ενα διπλα στο αλλο..το 1 για τους γονεις και το αλλο ''με το καλο΄΄ για τα γεννητουρια...

Δεν βαζεις μια αγγελια μηπως εχει καποιος εδω να σου δωσει? Μη μπλεκεις με e-bay κ.λ. Απο οτι εχω καταλαβει για αγορες απο e-bay ο καλυτερος (ασφαλεστερος) τροπος πληρωμης ειναι με πιστωτικη καρτα και paypal!

netblues 04-12-09 18:23

Μπλεκεις? Οταν λες?

Καλυτερη πηγη αυγων απο το ebay ειναι το aquabid..

Γιώργος Κ 04-12-09 18:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από netblues (Μήνυμα 393790)
Μπλεκεις? Οταν λες?

Καλυτερη πηγη αυγων απο το ebay ειναι το aquabid..

Ειναι πιο ευκολο για ενα 16χρονο να βρει κατι απο εδω ... Γνωμη μου αγορες απο e-bay καλο ειναι να γινεται απο μεγαλυτερα ατομα ωστε να ξερουν τι πρεπει να κανουν αν αυτος που πουλαει δεν ειναι συνεπης η σου στειλει αλλα απο αυτα που παρηγγηλες (εχω ακουσει πολλα και προσφατα). Εκει το μπλεξιμο κατα τα αλλα κανενα προβλημα - ειδηκα αν ο "πωλητης" ειναι αξιοπιστος!

netblues 04-12-09 18:37

Ολα ειναι θεμα εξοικιωσης.
Ξερω 16 χρονα που θα τα εμπιστευομουν πολυ περισσοτερο απο κατι γροθους πενηνταριδες..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02481 seconds with 11 queries