Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   ΚΙΧΛΙΔΕΣ ΣΕ 50 ΛΙΤ. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=15302)

georgetax 12-02-07 19:52

τα σαλιγκάρια είναι ήδη στον φούρνο και ετοιμάζονται για γεύμα.οποίος θέλει ας περάσει:p
αληθεια τι διατροφικεσ συνηθειεσ εχουν τα συγκεκριμενα ψαράκια
neolamprologus multifasciatus?

Tolis 12-02-07 19:55

Στη λιμνη τρωνε ζωοπλαγκτον που φερνουν τα ρευματα, και λαρβες κουνουπιων που τυχαινει να πεσουν κοντα.
Αρτεμια - δαφνια - και σε λιγοτερο βαθμο σκουληκι, και μια καλη τροφη flakes.

Z_X 12-02-07 20:13

Ετοιμο το περιβάλλον

http://img130.imageshack.us/img130/8633/img4408wb4.jpg

http://img412.imageshack.us/img412/4271/img4414jw3.jpg

http://img67.imageshack.us/img67/6174/img4416gb5.jpg

Απο της τρείς μεριές που θα φαίνεται.

georgetax 12-02-07 20:23

μπράβο ρε Χρήστο.ωραίο,είσαι σε στρώσιμο τώρα?ποτέ θα μπουν οι νέοι κάτοικοι?????????θέλω να δω πως θα μπαίνουν μέσα τα ψάρια:confused::confused::confused:

Tolis 12-02-07 20:30

Χρηστο δυο πραγματα.

Βγαλε οσο χαλικι μπορεις, ακουμπα τις πετρες στον πατο του ενυδρειου, και ριξε μετα το χαλικι. Μιλαμε για επιστημονες στο σκαψιμο και μπορει καποια πετρα να μπαταρει και να κανει ζημια.

Θελει μερικες πετρες ακομα σε μια (η και στις δυο καλυτερα) γωνια του ενυδρειου, να εχουν ενα σημειο αναφορας τα ψαρια, και να κρυφτει κανενας κυνηγημενος.

Z_X 12-02-07 20:33

Αφησα το καινούργιο φίλτρο σε ένα ενυδρείο που γυρνούσε για 15 μέρες και έχει δύο μέρες που το ξεκίνησα.το νεράκι είναι λίγο(ελάχιστα)θολό.
NO3 5-10
NO2 0
GH 16
KH 15
PH 8
Νομίζω είμαι ok.
Η άμμος είναι 6-7 cm και για της πέτρες με περιορίζει ο χώρος τόλις,ακόμα δέν θα τα βάλω να δώ μήπως μπορώ να ταιριάξω καμιά πέτρα χωρίς να το φορτώσω.

Tolis 12-02-07 20:41

Αμα τα δεις πως σκαβουν και πως μετακινουν τα σαλιγκαρια, θα καταλαβεις οτι 6-7 εκ. δεν λεει τιποτα.

Αν εχεις βαλει στρωμενο φιλτρο δυο μερες τωρα σε αδειο ενυδρειο, θα πρεπει να ριχνεις λιγη τροφη, αλλιως θα ξεστρωσει πολυ γρηγορα.

georgetax 12-02-07 20:42

τι φίλτρο είναι αυτό Χρηστο?το δικό μου είναι εσωτερικό και πιάνει παρά πολύ χώρο με αποτέλεσμα να τα έχω πάρει και να θέλω να το βγάλω

Z_X 12-02-07 20:50

Το φίλτρο είναι 2208 eiehm με ένα καλαθάκι παραπάνω(σφουγκάρι+300ml substrat pro) και έχω βάλει valisneria γιά να το καλύψει και γύρω πέτρα για να μήν το ξυλόσουν.
Θα αναλάβω αν είναι την εισαγωγή για μία εβδομάδα για να ρίξω καθημερινά λίγη τροφή και μάλλον θα πρέπει σε ύψος να αυξήσω τον όγκο της πέτρας γιατί στο πλάτος είμαι οριακά.
Γιώργο 20 σαλιγκάρια και είσαι στο όριο.

georgetax 12-02-07 21:00

Χρήστο 40 λιτ έχω. οπότε δεν θα είναι πολλά τα 20?μου άρεσε το φίλτρο και είναι καλή επιλογή για να κερδίσω πολύ χώρο το σκέφτομαι να το χτυπήσω μπας και βάλω κανένα σαλιγκάρι παραπάνω

mikenuke 12-02-07 22:30

Χρηστο, χοντρη μου φαινεται η αμμος...νομιζω πρεπει να ερθεις να δεις το δικο μου για να καταλαβεις.
Αν το κανεις σε αυτο το στιλ που το εχεις τωρα, χωρις πετρες, εγω θα εβαζα πολλα σαλιγκαρια, να γινει οπως στις φωτο του βυθου, αλλιως με τοσα λιγα θα προτεινα να πας στο στυλ του δικου μου, οπου εχω στην πλατη και στις γωνιες πετρες σε μεγεθος γροθιας μεσο ορο.

Z_X 13-02-07 01:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 154568)
Χρηστο, χοντρη μου φαινεται η αμμος...νομιζω πρεπει να ερθεις να δεις το δικο μου για να καταλαβεις.
Αν το κανεις σε αυτο το στιλ που το εχεις τωρα, χωρις πετρες, εγω θα εβαζα πολλα σαλιγκαρια, να γινει οπως στις φωτο του βυθου, αλλιως με τοσα λιγα θα προτεινα να πας στο στυλ του δικου μου, οπου εχω στην πλατη και στις γωνιες πετρες σε μεγεθος γροθιας μεσο ορο.

Απλώς σκέφτομαι ότι θα είναι τρία και 20 κοχύλια τουλάχιστον προς το παρόν θα είναι αρκετά για να κρύβονται τα θυληκά του.
Ισως καμία πέτρα ακόμα και στην πρώτη αναπαραγωγή να βάλω και άλλα κοχύλια.
Μήν ξεχνάς πρέπει να τους βλέπω γιά να βγάλουμε και καμία φώτο :D .

Tolis 13-02-07 15:46

Παρ ολο που μπορουν να κρυφτουν στα κοχυλια, οσα βρισκονται τριγυρω μπορει να θεωρηθουν "μια" περιοχη, και να καθεται ο κυνηγων ωρες εξω απο το κοχυλι που κρυφτηκε ο κυνηγημενος. Μερικες πετρουλες να ψηλωσουν λιγο οι γωνιες δεν θα βλαψουνε.

billy 13-02-07 21:35

Φιλικα..
 
Νομιζω φιλε πως εχουν δικιο ο Τολης και ο μιχαλης.Πρεπει να προσθεσεις κανα δυο πετρες στις δυο γωνιες, εστι θα κρυφτει και το φιλτρο σου και θα φαινεται και αισθητικα ποιο ομορφο γιατι θα παρει και βαθος..:p:p:p;)

Z_X 14-02-07 13:42

Γειά,
έβαλα άλλα 24 σαλιγκάρια(είναι καλύτερα τώρα),το κακό είναι ότι δέν έχω ίδιο χρώμα πέτρας,θα ψάξω.
Και για το φίλτρο γ αυτό έβαλα την βαλισνέρια για να μου το καλύψει(πιστεύω σε κανα μήνα που θα μεγαλώσει).
Το κακό είναι ότι είναι διαπερές και γ αυτό πρέπει να ταιριάξει η διακόσμηση με τέτοιο τρόπο ώστε να δίνει ωραίο οπτικό αποτέλεσμα από οποιο σημείο το κοιτάξεις.

Z_X 14-02-07 15:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tolis (Μήνυμα 154666)
Παρ ολο που μπορουν να κρυφτουν στα κοχυλια, οσα βρισκονται τριγυρω μπορει να θεωρηθουν "μια" περιοχη, και να καθεται ο κυνηγων ωρες εξω απο το κοχυλι που κρυφτηκε ο κυνηγημενος. Μερικες πετρουλες να ψηλωσουν λιγο οι γωνιες δεν θα βλαψουνε.

Ουσιαστικά εννοείς να δημιουργήσω κάποιες ζώνες με της πέτρες,μία κεντρική ζώνη με τα περισσότερα κοχύλια και δύο ζώνες με κάποια κοχύλια που θα χρησιμέψουν σάν καταφύγιο στη επιθετικότητα του αρσενικού.

:smt048

Apostolis 14-02-07 15:48

Εγώ είχα βάλει μία μακρόστενη τραγάνα που χώριζε ουσιαστικά σε 2 περιοχές το ενυδρείο και πάνω απο 30 κοχύλια συνολικά... είχα μέσα σε 3 μήνες πάνω απο 25 ψαράκια-γέννα (multifasciatus) τα οποία έπιαναν το καθένα το κοχύλι του... Για τάισμα, τριμμένο flake είναι μια χαρά... γουστάρουν όμως ΨΙΛΗ άμμο... σαν αλέυρι και συχνές αλλαγούλες (20% κάθε 3 μέρες με "προετοιμασμένο" νερό)! ;)

http://s20.photobucket.com/albums/b2...nyika/?start=0

georgetax 14-02-07 16:01

πολύ ωραίο μου αρεσε Apostolis.όταν θα το κάνω ειλικρινά το μονό πράγμα που θέλω να δω είναι να σηκώνουν το σαλιγκάρι ,να το μεταφέρουν, να το θάβουν και το πως μπαίνουν μέσα.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Apostolis 14-02-07 16:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgetax (Μήνυμα 154863)
πολύ ωραίο μου αρεσε Apostolis.όταν θα το κάνω ειλικρινά το μονό πράγμα που θέλω να δω είναι να σηκώνουν το σαλιγκάρι ,να το μεταφέρουν, να το θάβουν και το πως μπαίνουν μέσα.:rolleyes::rolleyes::rolleyes::rolleyes:

Εγώ δεν τα είδα ποτέ να σηκώνουν το σαλιγκάρι και δεν ξέρω αν το κάνουν... πάντως κάτι άλλα μικρά "κωνικά" που πλησίαζαν καμια φορά στο φωλιά τους, τα ΞΑΠΟΣΤΕΛΝΑΝ... τα έπερναν στο στόμα και τα έφτυναν 20-30 εκ απο τη φωλιά τους! Στο θάψιμο και στο ξεθάψιμο πάντως, είναι ΜΑΣΤΟΡΕΣ! Το αρσενικό μου έδωσε την εντύπωση οτι θάβει όσο περισσότερα ΚΑΛΑ σαλιγκάρια μπορεί και τα ξεθάβει όταν βρεί κάποιο καινούριο θυληκό (της αγοράζει μεζονέτα!) Τώρα το πώς μπαίνουν μέσα, θα ΠΑΘΕΙΣ πλάκα! Πιό γρήγορα και απο το μάτι!:smt119 :smt055

Z_X 19-02-07 12:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Apostolis (Μήνυμα 154867)
Εγώ δεν τα είδα ποτέ να σηκώνουν το σαλιγκάρι και δεν ξέρω αν το κάνουν... πάντως κάτι άλλα μικρά "κωνικά" που πλησίαζαν καμια φορά στο φωλιά τους, τα ΞΑΠΟΣΤΕΛΝΑΝ... τα έπερναν στο στόμα και τα έφτυναν 20-30 εκ απο τη φωλιά τους! Στο θάψιμο και στο ξεθάψιμο πάντως, είναι ΜΑΣΤΟΡΕΣ! Το αρσενικό μου έδωσε την εντύπωση οτι θάβει όσο περισσότερα ΚΑΛΑ σαλιγκάρια μπορεί και τα ξεθάβει όταν βρεί κάποιο καινούριο θυληκό (της αγοράζει μεζονέτα!) Τώρα το πώς μπαίνουν μέσα, θα ΠΑΘΕΙΣ πλάκα! Πιό γρήγορα και απο το μάτι!:smt119 :smt055

Απόστολε με πόσα ξεκίνησες και ποιά ήταν η αναλογία(αρσενικό+θυληκό)?

georgetax 19-02-07 20:50

Χρήστο είσαι έτοιμος?εγώ προμηθεύτηκα πέτρες αύριο παίρνω άμμο και μετά είμαι έτοιμος.

Z_X 19-02-07 20:57

Ναί,είμαι έτοιμος.
Αύριο αν όλα πάνε καλά θα τα βάλω.
Τελικά δέν θα βάλω άλλη πέτρα,γιατί θα έχω ένα κυρίαρχο αρσενικό.
Απλώς έχω βάλει περίπου 50 κοχύλια.

georgetax 19-02-07 21:07

τι αναλογίες θα έχεις?α-θ?

Z_X 19-02-07 21:14

1 α- 2θ,άρα λογικά ΚΑΙ θεωρητικά δέν θα έχω πρόβλημα.
Θα δείξει.

georgetax 21-02-07 14:03

το ετοίμασα παιδιά τώρα για να συντηρήσω τα βακτηρίδια να ρίχνω καθημερινά λίγο τροφή η αμμωνία?

Z_X 21-02-07 22:24

Λίγο φαγητάκι κάθε μέρα θα σου κάνει δουλειά.

steady 22-02-07 00:00

το ιδο ειναι βασικα και μια σταγονα αμμωνια να ριχνεις αλλα καλυτερα τροφουλα να μην σου πεσει και παραπανω αμμωνια οπως την επαθα και γω :( :D

georgetax 22-02-07 17:11

άρε Κώστα μου έπεσε λίγο παραπάνω 3 σταγόνες αντί μια που ήθελα και να τώρα 2 μέρες μετράω αμμωνία 1.το μπόλι μάλλον δεν έπιασε.:(:(:(

steady 22-02-07 17:21

ετσι την επαθα και γω παρε τον υαλοβαμβακα απο το στρωμενο στιφτον μεσα στο μικρο στηψε και τα σφουγγαρια να γινει καφε το νερο βαλε και τη θερμοκρασια στους 32 και σε δυο μερες θα ναι οκ μετα φτιαχνεις τη θερμοκρασια και βαζεις ψαρια!

georgetax 22-02-07 17:29

ετσι θα κάνω.είχα στύψη και τα σφουγγάρια και έβαλα και το μακαρόνι που έτρεχε στο άλλο για 1 μηνά.καλά ούτε ένα δευτερόλεπτο εκτός νερού δεν ζούνε?3 μέρες έχει που τα έστυψα μέσα στο καινούργιο να το ξανακάνω??????θα έχει μείνει τίποτα?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:13.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02474 seconds with 11 queries