Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις ενυδρείων με Bettas (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=174)
-   -   διακοποενυδριο-χορηγια,παρουσιαση:-) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=63414)

kgf12345 24-10-12 19:56

ναι καπου εκει σαυτες τις διαστασεις.θα το δω οταν ερθει η ωρα.

βιοτοπικο για ποιο λες,για τον κυβο τωρα?ε δε θα τολεγα βιοτοπικο ακριβως,αλλα αν μπορεσω να το κανω να μοιασει στη φωτο παραπανω θα μου ειναι αρκετο προς το παρον.οσο πιο βιοτοπικο γινεται τελοσπαντων....οπως και το επομενο....
μη σου πω δηλαδη οτι εχω αρχισει να σκεφτομαι ταξιδι σε ταυλανδη αλλα και rio negro για να δω τα μερη απο κοντα...

Nick74 24-10-12 20:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 706211)
μη σου πω δηλαδη οτι εχω αρχισει να σκεφτομαι ταξιδι σε ταυλανδη αλλα και rio negro για να δω τα μερη απο κοντα...

αν το σκεφτεσαι σοβαρα πριν πας πες μου, αντι για Ται θα σου αντιπροτεινα αλλα μερη εκει γυρω που μπορεις να βουτηχτεις σε ορυζονες οσο γουσταρεις ;) και υπαρχουν και οι σωστοι "οδηγοι" (που ασχολουνται με το να ποιανουν betta και ξερουν και τα μερη που να βρεις τι )

kgf12345 24-10-12 20:14

οταν ερθει εκεινη η ωρα θα σε εχω υποψιν μου:Dσοβαρα το σκεφτομαι ναι.

Nick74 24-10-12 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kgf12345 (Μήνυμα 706221)
οταν ερθει εκεινη η ωρα θα σε εχω υποψιν μου:Dσοβαρα το σκεφτομαι ναι.


οκ, στην πρωτη ελονοσια θα πας να ανεβεις τη σκαλα και θα νομιζεις οτι ειναι το Αραρατ, στις υπολοιπες θα το εχεις συνηθισει :D :smt036:smt036:smt036

delta66 24-10-12 20:23

Δεν ειναι αναγκη να ειναι κοντο το ενυδρειο.
Το κανεις paludarium και το κανεις ακομα πιο βιοτοπικο προσομοιωνοντας και το χωρο πανω απο το νερο.
Ultimate βιοτοπικο.

ΥΓ. Τα impelis δεν ειναι επιθετικα σαν τα splendens

Nick74 24-10-12 20:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 706227)
Δεν ειναι αναγκη να ειναι κοντο το ενυδρειο.
Το κανεις paludarium και το κανεις ακομα πιο βιοτοπικο προσομοιωνοντας και το χωρο πανω απο το νερο.
Ultimate βιοτοπικο.


Εννωειται, αν και στο βιοτοπικο μου ρχεται κατι τετοιο:

http://www.tuncalik.com/2009/09/biotope-in-my-study/ (μπορει να εχω βαλει το λινκ 100 φορες αλλα το παλικαρι τα σπαει)

kgf12345 24-10-12 20:55

το λινκ το εχω δει,πολυ ωραιο! και το palundarium το σκεφτομαι πολυ σοβαρα εδω και πολυ καιρο.κατι τετοιο εχω στο μυαλο μου.

kgf12345 28-10-12 17:38

1 Συνημμένο(α)
παλι φωλια εκανε το κ...ψαρο.τωρα θα του τη χαλασω παλι με την αλλαγη χωρις να το θελω.ακου να αγχωνομαι εγω για τα ....τικα του ψαριου!:rolleyes::D

Butterfly 28-10-12 18:16

Τα σπάει George... :smt060

kgf12345 28-10-12 18:23

θα μπορουσε να ειναι και καλυτερο,θελω να προσθεσω κανα δυο πραγματακια ακομα,αλλα κιεμενα μου αρεσει μπορω να πω.ευχαριστω:)

Butterfly 28-10-12 18:26

Αυτός που έχει μεράκι φαίνεται :p :p

Nick74 28-10-12 18:27

τσιμπα μια ιδεα για καλυτερο :p;)



http://img176.imageshack.us/img176/3...darium2gv0.jpg

kgf12345 28-10-12 18:36

με περιοριζει λιγο το καπακι.θελω να βαλω φοινικοφυλλα απο πανω προς τα κατω να ακουμπανε το νερο και να δινουν και λιγο περισσοτερη σκια.αποτι εχω διαβασει ομως ειναι καλυτερα να υπαρχει καπακι οχι μονο λογω πηδηματων,αλλα και γιατι ο αερας που αναπνεουνε πρεπει να ειναι υγρος και στην ιδια θερμοκρασια οσο γινεται με αυτη του νερου.ειδικα στο γονο,αποτι εχω διαβασει μπορει να δημιουργηθει προβλημα με την αναπτυξη του λαβυρινθου αν ο αερας πανω απτο ενυδρειο ειναι πολυ διαφορετικος.ασχετα αν εγω δεν παω για αναπαραγωγη.ετσι με το καπακι ειναι λιγο δυσκολο να μπουνε φυλλα και φυτα οπως τα θελω....εκτος αν μπουνε με βεντουζες.(τα φυλλα τουλαχιστον)...
-------------------------
στο μυαλο μου εισαι Nick:Dαλλα δες την απαντηση μου απο πανω:D

Butterfly 28-10-12 18:43

Γιατί δεν βάζεις κανένα μπεκ τεχνητής βροχής ή μπεκ ποτίσματος?

kgf12345 28-10-12 18:55

george το σκεφτομαι για mist/fog maker.δεν ξερω ομως πως θα κατσει και αν ταιριαζει.ισως η τεχνητη βροχη να ειναι πιο "σωστη" βιοτοπικα.δεν το γνωριζω ομως.πρεπει να το ψαξω λιγο και να δω και πως λειτουργουνε τα δυο συστηματα γιατι δεν εχω ιδεα.ειδικα για την τεχνητη βροχη...
-------------------------
τωρα που το σκεφτομαι θα μπορουσα ισως για την τεχνητη βροχη να χρησιμοποιησω το φιλτρο...δεν ξερω,το κανει κανεις ετσι?...

να μπει δηλαδη μια δευτερη σωληνα εξοδου με ψηλες τρυπουλες που να ερχεται απο πανω ψηλα και να το γυρνας σε αυτη την εξοδο οταν θες με ενα βανακι ξερωγω....δεν ξερω ισως να λεω και μ...κιες τωρα:rolleyes:

Butterfly 28-10-12 18:55

Για ρίξε μια ματιά

BORKED

kgf12345 28-10-12 19:00

χμμμμ...με μπριζωνεις τωρα:Dαυτο που γραφω απο πανω λες να γινεται?

Butterfly 28-10-12 19:02

Πιστεύω ότι γίνεται... για κοίτα και εδώ

kgf12345 28-10-12 19:14

ωχ! σωστος! και το ειχα δει κιολας το θεμα παλιοτερα!ευχαριστω;).αυριο ειμαι για πρακτικερ:D

εχω και μια αντλιουλα μικρη απο καταρακτη για terarium.θα δοκιμασω τωρα να δω αν ειναι αρκετα δυνατη.αν ειναι θα το φτιαξω τωρα με αυτη και αλφαδολαστιχο,αλλιως θα δω αυριο πρακτικερ για να χρησιμοποιησω το φιλτρο.

Nick74 28-10-12 19:57

βασικα σχετικα με τον υγρο ζεστο αερα εχω γραψει αρκετες φορες τη λυση, ζελατινη τροφιμων σε μερικα σημεια (δεν ειναι αναγκη να το κλεινει εντελως)

kgf12345 28-10-12 20:07

μπα δεν φτανει,ειναι αδυνατη πολυ.θα περιμενει μεχρι αυριο τωρα αναγκαστικα:D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 707177)
βασικα σχετικα με τον υγρο ζεστο αερα εχω γραψει αρκετες φορες τη λυση, ζελατινη τροφιμων σε μερικα σημεια (δεν ειναι αναγκη να το κλεινει εντελως)

ναι ειναι μια λυση κιαυτη.κοιτα και το καπακι που εχω τωρα δεν το κλεινει τελειως,και μπορω να το μετακινησω κιαλλο.απλα δεν ξερω ποσο περιθωριο κενου μπορω να εχω χωρις να χανει ολη την υγρασια.δεν εχω κανει δοκιμες.και δεν εχω και υγρασιομετρο να εβλεπα τουλαχιστον.ισως πρεπει να παρω ενα καποια στιγμη....

Nick74 28-10-12 20:15

Κοιτα, αυτο σχετικα με τον αερα πιθανον να το εχεις διαβασει απο μενα.
Το υγρομετρο το βλεπω σχετικα χρησιμο, αλλα χρησιμοτερο ειναι ενα θερμομετρο χωρου (βασικα βγαζεις και το ποσοστο υγρασιας ετσι)
Αν καλυψεις ενα καλο μερος με ζελατινη μια χαρα ειναι και η θερμοκρασια και η υγρασια (το φερνεις με πειραματισμους) και σκοπος ειναι να μην εχει μεγαλη (η αν γινεται καθολου) διαφορα η θερμοκρασια του αερα απο αυτη του νερου.
Τα φυτα ετσι κι αλλιως βοηθανε σε αυτο, ειδικα τα πλατυφυλλα οποτε στην κατασκευη που σου εδειξα δε θα υπαρχει μεγαλο προβλημα να κρατας σωστα θερμοκρασιες / υγρασιες

kgf12345 28-10-12 20:36

θα το κοιταξω αυριο να δω τι μπορω να κανω και θα δω και για φυτα καταλληλα σε κανα φυτωριο.αν και δυσκολο το βλεπω να βρω.θα ριξω ομως ματιες μπας και...

Nick74 28-10-12 21:09

εγω εχω ξεκινησει τη μελετη για το σπιτι των unimaculata και βλεπω γμτ οτι ο παπυρος θεωρειται Αφρικανικος κι οχι Ασιατικο φυτο, απο την αλλη κοβω το κεφαλι μου οτι στην Ασια εχω δει παπυρους γυρω απ τα καναλια εκτος κι αν μπερδευω αλλο ειδος φυτου που μοιαζει... (η αν απλα μεταφερθηκε και επειδη ποιανει ευκολα διαδοθηκε παντου, η leda που εχει παπυρακια ειπε οτι και με ενα φυλο ποιανει)
Θα μου χαλασει αραγε τη "βιοτοπικοτητα"? :D

kgf12345 28-10-12 22:13

χαχαχα:Dδεν αποκλειεται να εχει "μεταφερθει" κιεκει ο παπυρος.αλλα αυτα τα φυτα ειναι προβλημα ρε γμτ.αντε να βρεις ασιατικα ενδημικα ειδη(εκτος πετσοπ):rolleyes:.δεν προκειται να βρω, οποτε μαλον οτι ναναι θα βαλω.και δεν τα ξερω και καλα τα φυτα οποτε μου ειναι ακομα πιο δυσκολο.τωρα εχω μαζεψει "ελληνικη" μος και σκεφτομαι να εφτιαχνα μια πλατη και να την εβαζα αλλα θα το δω αυριο τι θα κανω,το σκεφτομαι.

υ.γ ωραια ψαρια τα unimaculata.κιεγω θα κοιταξω να βρω mahachai μολις φυγω.το επομενο betta μου τετοιο θαναι οπωσδηποτε.

Nick74 28-10-12 22:26

ε κοιτα, φτερη πχ εχει κι εδω, παπυρακια το ιδιο, μπαμπου επισεις...
Στο τελος κι εγω το ξερω πως θα βαλω οτι να ναι, (ως συνηθως) αλλα κοιταω μηπως και καταφερω επιτελους να το κανω λιγο πιο βιοτοπικο (εστω με φυτα που βρισκονται σε ολα τα μηκη και τα πλατη και κανα δυο που να ειναι αποκλειστικα στο βιοτοπο)

kgf12345 28-10-12 22:36

αν βρεις τιποτα φυτα πεστο και σ'εμας:Dγιατι θα φαω ολη την αθηνα ψαχνωντας και παλι δε θα βρω.η θα βρω και δεν θα ξερω οτι το βρηκα:D
για φτερη ποια φτερη λες? την "κοινη"? αλλα αυτη θελει χωμα.εκτος αν φτιαξω την πλατη που λεω και τη βαλω εκει...

Nick74 28-10-12 22:43

κοιτα, η κοινη υπαρχει σχεδον παντου, κυριως στο βορειο ημισφαιριο βεβαια αλλα τη βλεπεις και στα τροπικα οχι και σε μικρη ποσοτητα και βρισκεις και αλλα ειδη.
Νομιζω αρκετα ειδη φτερης ειναι κατι σαν τα βρυοφυτα τυπου moss... απλα υπαρχουν εδω και εκατομμυρια χρονια σε ολα τα μηκη και τα πλατη

kgf12345 28-10-12 22:50

ναι ειναι παρα πολλα τα ειδη που υπαρχουνε.το θεμα ειναι να βρθει καποιο που να θελει και νερο πολυ.η εστω να μην εχει προβλημα με την υγρασια στο ενυδρειο,αν φτιαξω την πλατη που λεω και τα βαλω εκει.

γιατι δε θελω να βαλω γλαστρες γυρω γυρω απτο ενυδρειο μεσα στο δωματιο:Dδεν εχω χωρο δηλαδη αλλιως το εχω σκεφτει κιαυτο:D
θα παω σε κανα δυο-τρια φυτωρια που ξερω εδω γυρω αυριο και θα δω.μπορει να εχουνε κιαυτοι καμια ιδεα.

σε ενα παλιοτερο θεμα υπαρχει μια λιστα με ασιατικα φυτα βιοτοπικα μονομαχων και μη,αλλα κιαυτα ειναι "ενυδρειακα" φυτα.ενω εγω ψαχνω για υδροχαρη ασιατικα και οχι για υδροβια.
πχ εδω εχει μερικα που ομως δεν φαινονται καταλληλα για ενυδρειο.εκτος απτον παπυρο ισως.

Nick74 28-10-12 23:04

καλε τι γλαστρες? υδροφιλο ειναι... στη φυση τη βλεπεις γυρω απο καναλια


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:25.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02443 seconds with 11 queries