Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=164)
-   -   ΚΟΙΝΩΝΙΚΟ JUWEL 100lt. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88169)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 31-01-16 01:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 917681)
Μονο για τα 10 λιτρα?
Ολην την αλλαγη καντη με αντλια οπως σου εγραψα. Χαρας στο κουραγιο σου. :cool:
Ή εστω οταν θα βαρεθεις, σκεψου το κι αλλιως

Οχι εννοώ για τα 10 λίτρα χ5, θα το βάλω στο πρόγραμμα για την αντλία οπωσδήποτε, εχθρός του καλού το καλύτερο.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-02-16 07:25

Θα θελα τη γνώμη σας πάνω στο φωτισμό μου, όταν σβήνει η λευκή η λάμπα και μένει αναμένη μόνο η grolux τότε το ενυδρείο γίνεται πιο ατμοσφαιρικό και τα φυτά και τα ψάρια έχουν φοβερά χρώματα, άμα άλλαζα τη λευκή λάμπα και την έκανα κι αυτή grolux θα υπήρχε πρόβλημα; Εχω διαβάσει κατά καιρούς ότι η συγκεκριμένη λάμπα κάνει μεν για τα φυτά αλλά εξίσου και για τις άλγες, θα είχα έξαρχη αλγών λέτε αν τις έκανα και τις δύο grolux?

Νικολέτα 04-02-16 08:19

Καλημέρα Κώστα νομίζω ότι για τις άλγες εαν έχεις sylvania ειναι πολύ πιθανόνο να σου εμφανισθούν . Οι sylvania ειναι στα 8.000 κελβιν , οι eheim στα 6.000 κελβιν , νομίζω παίζουν ρόλο στις άλγες αν και δεν είμαι σιγουρη , όσο πιο πολλά κελβιν τοσο πιο πολλες άλγες . Εγω προσωπικά έχω επιλέξης μια flora - grulux eheim 48 watt ( 3.8k lumen ) , μια λευκη eheim 48ara ( 3.8k lumen) και μία led ψυχρου φωτος 18 watt ( 3.2k lumen ) και έχω και επιλέον εξωτερικου φως θερμο λευκο 50 watt φωτιστικό , που χτυπάει συκγεκριμένο σημειο του ενυδρειου που θέλω και όχι όλο .

Το θέμα επίσης είναι ότι εαν βάλεις μονο grulux δεν θα καλύπτεις όλο το φάσμα του ηλιακού φωτός που είναι απαραίτητο για την υγιή ανάπτυξη των φυτών μας , ιδιαίτερα των πιο απαιτητικών , στο ενυδρειο . Εγω για να είμαι και σίγουρη αφήνω το ενυδρείο μου να το χτυπάει και 1 ώρα ντάλα ο ήλιος την μέρα κατα το απογευματάκι 4-5 . Δεν ξέρω εαν αυτά που σου είπα για τον φωτισμό είναι απόλυτα σωστά απλώς είμαι στο στάδιο που αρχίζω να παρατηρώ κάπιοια πράγματα και εγώ με το φως και πειραματίζομαι . Σίγουρα θα υπάρχουν και πιο έμπειροι να σου πουν για το φως !

sarpijk 04-02-16 10:38

Βαλε ο,τι λαμπα θες Κωστα.

stav 04-02-16 11:38

Στο παλιο μου ενυδρειο ειχα δυο λαμπες sylavania grolux χωρις ιχνος
αλγης.

delta66 04-02-16 11:56

H grolux ευνοει την αλγη οπως ευνοει και τα φυτα, αλλα δεν δημιουργειται και απαραιτητα αλγη.
Παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο.
Σε ενα ενυδρειο που εχει την ταση να βγαζει αλγες, δεν θα την προτεινα. Αλλιως, ελευθερα.

sarpijk 04-02-16 12:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 918476)
H grolux ευνοει την αλγη οπως ευνοει και τα φυτα, αλλα δεν δημιουργειται και απαραιτητα αλγη.
Παιζουν κι αλλα πραγματα ρολο.
Σε ενα ενυδρειο που εχει την ταση να βγαζει αλγες, δεν θα την προτεινα. Αλλιως, ελευθερα.


Αυτο το πραμα δεν υφισταται. Ειναι σα να εχω ενα σκυλι που δε το προσεχω, το ταιζω ο,τι βρω να το εχω δεμενο σε ενα σκυλοσπιτο στο κρυο και να λεω οτι εχει την ταση να αρρωσταινει.

Φιλικα.

delta66 04-02-16 13:27

Αλγη δεν σημαινει αυτοματα και αρρωστια ;)
Σε νορμαλ ποσοτητα, ειναι κατι φυσικο στις περισσοτερες περιπτωσεις, και αναλογα βεβαια και την αιτια αναπτυξης της.
"Αρρωστια" ειναι να θελουμε τα ενυδρεια μας "γυαλι", "αποστειρωμενα" :)

Πχ στα ενυδρεια χρυσοψαρων ειναι προτιμοτερο να υπαρχει (πολυ μαλιστα) πρασινη αιωρουμενη.
Το θεμα του εγωισμου ή του θεματος μας αποτρεπει για κατι τετοιο.
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35122
https://www.youtube.com/watch?v=-J-zYAlKlQo
Και οχι μονο στα χρυσοψαρα
http://www.aquatek.gr/vb/showthread....870#post851870

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-02-16 14:38

Απ ο,τι καταλαβα δεν χανω τιποτα να δοκιμασω κι αμα δω προβλημα απλα μου μενει για αντικατασταση της ηδη υπαρχουσας οταν πεθανει.

Themis_aqua 04-02-16 16:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 918456)
Θα θελα τη γνώμη σας πάνω στο φωτισμό μου, όταν σβήνει η λευκή η λάμπα και μένει αναμένη μόνο η grolux τότε το ενυδρείο γίνεται πιο ατμοσφαιρικό και τα φυτά και τα ψάρια έχουν φοβερά χρώματα

Πανω σε αυτο θα ηθελα να πω πως παρατηρω ακριβως το ιδιο!!Οταν σβηνουν τα led που βγαζουν πιο ψυχρο-ασπρο φως (6000κ) σε σχεση με την pl που βγαζει πιο κιτρινο φως (4000κ) τοτε το ενυδρειο γινεται οπτασια, ψαρια και φυτα δεν χορταινεις να τα κοιτας, και τονιζονται πιο πολυ οι οποιες αντιθεσεις υπαρχουν.:pΑρα δεν θα ειναι τυχαιο!!

delta66 04-02-16 16:56

Εμενα μαρεσει παντως ο συνδυασμος gro και aquastar.
Πoλυ ροζ το σκετο Gro για συνεχη λειτουργια, να το βλεπω συνεχεια ετσι δλδ.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-02-16 17:22

Δέλτα να σου πω την αλήθεια δεν καταλαβαίνω το ροζ, αντίθετα τα κόκκινα φυτά και τα cherry barb δείχνουν απίστευτα το ίδιο όμως και τα πράσινα φυτά, bacopa, polysperma, sagitaria βγάζουν ένα χρώμα δε χορταίνω να το κοιτάω, όταν ανάβει και η δεύτερη λάμπα ξενερώνω, ουδέτερο χρώμα και χάνουν τη ζωντάνια τους ψάρια και φυτά, δυστυχώς όσο κι αν προσπάθησα δε φαίνεται στις φωτό που έβγαλα γι αυτό και δεν τις βάζω. Η aquastar που λες τι φάσμα είναι και τι χρωματισμό βγάζει;

moradin 04-02-16 17:28

Κώστα χωρίς να είμαι σίγουρος, νομίζω κάπου κάποτε είχα διαβάσει ότι η grolux δεν έχει καλό φάσμα για την σωστή ανάπτυξη των κόκκινων φυτών, ενώ για τα πράσινα είναι ιδανική.
Μπορεί να μην θυμάμαι καλά, μπορεί η πηγή να ήταν λάθος, οπότε μην το πάρεις σαν δεδομένο, αλλά σαν μια ερώτηση.

Κι εγώ οπαδός των χρωμάτων της grolux είμαι, και τις χρησιμοποιώ σχεδόν σε όλα τα φυτεμένα τόσα χρόνια χωρίς κανένα πρόβλημα. Δεν κάνουν οι grolux τις αλγες, άλλοι παράγοντες φταίνε. Ισως όμως οι grolux επειδή είναι ιδανικές για την ανάπτυξη των φυτών (προφανώς και των αλγων, φυτικοι φωτοσυνθετικοι οργανισμοί είναι κι αυτές) να μην συγχωρουν λάθη και ανισορροπιες.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 04-02-16 17:31

Ωχ ναι το θυμήθηκα τώρα που το είπες κι εγώ κάπου είχα διαβάσει ότι το φάσμα της grolux δεν κάνει για τα κόκκινα φυτά, με χάλασες τώρα αλλά καλά έκανες.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 19-03-16 11:38

1 Συνημμένο(α)
Για πείτε λίγο τη γνώμη σας, τι είναι αυτά κολλημένα στο τζάμι; Υπάρχει περίπτωση να είναι αυγά απ τα aeneus; Αν ναι τι πρέπει να κάνω μπας και βγει κανένας μπόμπιρας; Εμπειρία έχω μηδενική, έχω ένα 15λιτρο που κάθεται, μπορεί να φανεί χρήσιμο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Νικολέτα 19-03-16 12:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 930915)
Για πείτε λίγο τη γνώμη σας, τι είναι αυτά κολλημένα στο τζάμι; Υπάρχει περίπτωση να είναι αυγά απ τα aeneus; Αν ναι τι πρέπει να κάνω μπας και βγει κανένας μπόμπιρας; Εμπειρία έχω μηδενική, έχω ένα 15λιτρο που κάθεται, μπορεί να φανεί χρήσιμο; Ευχαριστώ εκ των προτέρων.

Μήπως είναι νεαρά ramshorn ? Όσο φαίνεται η φωτο δηλαδη !

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 19-03-16 12:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Νικολέτα (Μήνυμα 930924)
Μήπως είναι νεαρά ramshorn ? Όσο φαίνεται η φωτο δηλαδη !

Τ αυγά απ τα σαλιγκάρια είναι σαν μάζα κι είναι πιο μικρά, αυτά είναι μεγάλα και ποτέ δεν έχω δει αυγά σαλιγκαριών στο τζάμι παρά μόνο στα φυτά, έχουν και πιο σκούρο χρώμα, αυτά είναι άσπρα - διάφανα, πρώτη φορά βλέπω τέτοια αυγά και από άλλα θέματα που έχω διαβάσει και δει φωτό μου μοιάζουν πολύ για κόρυ απλά θέλω επιβεβαίωση και βοήθεια τι να κάνω μπας και ζήσουν μερικά. Βρήκα και την υπεύθυνη θηλυκιά, είναι μια που έχει παραχοντρύνει η κοιλιά της και σχεδόν τα βλέπω τα αυγά μέσα της οπότε είμαι σχεδόν σίγουρος ότι είναι αυγά κόρυ.

tsala 19-03-16 12:34

απο κορυντορακια ειναι ;)

BUREKAS47 19-03-16 12:43

πολυ ωραίο φίλε και παρά πολυ καλή δουλειά

mixalis1708 03-04-16 13:33

Tι εγινε με τα αυγουλακια Κωνσταντινε ;

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-04-16 16:49

3 Συνημμένο(α)
Τίποτα, δεν είδα τίποτα να κινείται στο μικρό που τα έβαλα, όσο για άλλα αυγά δεν είδα, είτε φαγώθηκαν από σαλιγκάρια, είτε απ τα λέμον, είτε απ τα ανκιστράκια, δεν έχω ιδέα, σε κάποια σημεία του ενυδρείου δεν έχω καν πρόσβαση, άμα είναι να κάτσει θα κάτσει, δεν θέλω να ξανά επέμβω. Εν τω μεταξύ ξήλωσα τη sagitaria subulata γιατί τη βαρέθηκα κι είχα την εντύπωση ότι δυσκόλευε τα γατόψαρα στην αναζήτηση τροφής, ήδη με το που το ξήλωσα το γκαζόν κάνανε πάρτι όλα στην άμμο, δεν το είχα ξαναδεί αυτό οπότε κι έτσι θα μείνει.

ChocolatePuma 11-04-16 17:37

Ωραίος!!!:D

Την 3η φωτο, στείλτην στη Seachem
Προβλέπω δώρο μερικές μετοχές :p

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-04-16 17:55

Χα χα χα, τα 3 είναι δικά της, αυτά που μου έρχονται οικονομικά, τα άλλα τα φτιάχνω μόνος μου κι απλά τους βάζω ετικέτες με πληροφορίες για να μη μπερδευτώ, δεν πιστεύω να νόμιζες ότι είναι κι αυτά της εταιρίας;

ChocolatePuma 11-04-16 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ (Μήνυμα 936859)
Χα χα χα, τα 3 είναι δικά της, αυτά που μου έρχονται οικονομικά, τα άλλα τα φτιάχνω μόνος μου κι απλά τους βάζω ετικέτες με πληροφορίες για να μη μπερδευτώ, δεν πιστεύω να νόμιζες ότι είναι κι αυτά της εταιρίας;

Yeap!;)

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-04-16 18:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 936861)
Yeap!;)

Χα χα άρα κάνω καλή δουλιά.

Themis_aqua 11-04-16 19:25

Κωστα φοβερο το βλεπω μπραβο!!Το φυτο διπλα απ το κοκκινο αριστερα ροταλα ειναι;

Στάλθηκε από το LG-D335E μου χρησιμοποιώντας Tapatalk

sarpijk 11-04-16 19:31

Bacopa caroliana ειναι Θεμη.

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 11-04-16 19:46

Ακριβώς αυτό, σ ευχαριστώ energy αλλά και πάλι ξαναλέω είναι το πρώτο μου και τα περισσότερα φυτά μπήκαν άναρχα όπως κι ρίζα γιατί για φυτεμένο βγήκε στην πορεία. Στο μέλλον θέλω να ξεκινήσω ένα απ την αρχή, μ ένα πιο πρωτότυπο στήσιμο που πλέον θα έχω και τις γνώσεις και την εμπειρία γιατί αυτό κυριολεκτικά προέκυψε.

mixalis1708 11-04-16 22:50

Μπραβο ρε Κωστα! Αν εχει τελικα κανεις μερακι για αυτο που κανει γινοται θαυματα ...

ΚΩΣΤΑΣ ΡΟΜΠΟΤΗΣ 12-04-16 22:28

-------------------------
Επίσης αυτή τη βδομάδα λόγω της bba δεν βάζω φώσφορο αλλά ρίχνω εξέλ, σήμερα παρατήρησα το νερό έχει μια απίστευτη διαύγεια που δεν έχω ξαναδεί, υπάρχει περίπτωση το enema kooper να δημιουργεί θολούρα στο νερό; Υπάρχει περίπτωση το εξέλ να ευθύνεται για τη διαύγεια, ή κατά τύχη πέτυχα να κάτσει καλά το σωληνάκι του co2 πίσω απ το φίλτρο στο εξωτερικό κυκλοφορητάκι και δεν κυκλοφορεί σκουπίδια; Ποστάρω φωτό να δείτε, δεν το έχω ξαναδεί έτσι το ενυδρείο.



http://i.imgur.com/VePSFN4.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:14.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02523 seconds with 11 queries