Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Διαγωνισμός Ενυδρείων 2013 (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=171)
-   -   ΔΙΑΓΩΝΙΣΜΟΣ AQUASCAPING - GAB 2013 / Σχόλια-Απορίες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66175)

stelios816 26-01-13 14:38

θεωρο πως πρεπει να διεκδεικησεις τα πνευματικα δικαιωματα της φωτο χαχαχαχ:D

maxmike 06-02-13 21:26

εχω της εξης αποριες:1)ποιοι ειναι οι κριτες για τα ριφ και 2)απο την στιγμη που θα λαμβανετε υποψην στην βαθμολογια το χρωμα οι κριτες θα χουν υποψην οτι εαν δεν εισαι επαγγελματιας με αναλογη μηχανη σε ριφ δεν μπορεις να δειξεις χρωμα με την φωτο?και 3)ειναι υποχρεωτηκο μια μεωπικη και μια πανοραμικη μετα μπορεις να αλλαξεις και της 2 απο μια φορα?εαν της αλλαξεις οι ψηφοι μεχρι εκεινη την στιγμη χανονται?

exelix 07-02-13 01:29

Αντιγράφοντας από την ανακοίνωση:

Παράθεση:

Η κατηγορία Paludarium-Vivarium-Riparium καθώς και η κατηγορία Reef δε θα έχουν κριτές και οι νικητές θα αναδειχθούν αποκλειστικά απο την ψηφοφορία του κοινού.

Όσο για τις φωτογραφίες δε νομίζω ότι μπορεί να γίνει διαφορετικά, όσο μπορεί ο καθένας και αν υπάρχει κάποιος φίλος που ξέρει καλύτερα και μπορεί να βοηθήσει ας τις τραβήξει εκείνος. Κι εγώ δεν ξέρω από φωτογραφία! Στις υπόλοιπες κατηγορίες οι κριτές θα βάλουν τα δυνατά τους να δουν πίσω από τις ατέλειες τις φωτογραφίας, όσο αυτό είναι δυνατό.


Η φωτογραφία για τη συμμετοχή θα είναι μία και μόνο και θα είναι μετωπική και πανοραμική, δηλαδή θα το πιάνει όλο και φάτσα, όχι από τα πλάγια, το μισό κλπ.

exelix 16-02-13 12:29

Ανέβηκαν οι συμμετοχές ανά κατηγορία, όπως είχατε ζητήσει, μαζί με τις πληοροφορίες του κάθε ενυδρείου!

Μην ξεχνάτε ότι έχετε το δικαίωμα να αλλάξετε μία φορά μέχρι τρεις ημέρες μέρες πριν το πέρας του ορίου υποβολής υποψηφιοτήτων τη φωτογραφία του ενυδρείου σας, σε περίπτωση που τραβήξετε κάποια καλύτερη ή ας πούμε βγάλετε τον εξοπλισμό για να μη φαίνεται.

Περιμένω τις συμμετοχές σας και ξανά καλή επιτυχία σε όλους!

nazgul 16-02-13 23:59

Πολυ καλη κινηση οι πληροφοριες για το καθε ενυδρειο. Γιατι στην ψηφοφορια του κοινου, θα μπορει ο καθενας να κρινει περα απο τα ομορφα, τα "σωστα" και δουλεμενα ενυδρεια.

ανδρεα 18-02-13 22:51

ψηνομε να συμετεχω!!

nikosn 18-02-13 23:00

και γω σιγουρα αλλα θα περιμενω να βελτιωθει...

Dimis 19-02-13 00:48

Παιδια μην το συζητατε για την συμμετοχη,απλα καντε το!

Οταν θεωρησετε οτι εχετε την διακοσμηση που θελετε (φυτα,στησιμο κ.α.) καντε μια καλη αλλαγη νερου αφαιρέστε τον εξοπλισμο που βγαζει ματι και τραβηξτε μια καλη φωτογραφια!

Η χαρα και η ικανοποιηση της συμμετοχής μετραει...

ανδρεα 19-02-13 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 738016)
Παιδια μην το συζητατε για την συμμετοχη,απλα καντε το!

Οταν θεωρησετε οτι εχετε την διακοσμηση που θελετε (φυτα,στησιμο κ.α.) καντε μια καλη αλλαγη νερου αφαιρέστε τον εξοπλισμο που βγαζει ματι και τραβηξτε μια καλη φωτογραφια!

Η χαρα και η ικανοποιηση της συμμετοχής μετραει...

θα συμμετεχω ;)

Dimis 19-02-13 14:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ανδρεα (Μήνυμα 738119)
θα συμμετεχω ;)

Σωστος! :smt023

AnthonyT. 21-02-13 20:07

Καλή σας επιτυχία παιδιά.;);)

ανδρεα 21-02-13 20:48

ευχαριστω ;)

snakepanos 21-02-13 23:45

Γεια χαρα,,τωρα που τελειώσανε Πιτες ,,Ζωοτεχνιες κλπ,,ειναι ωρα να σχοληθουμε και τον διαγωνισμο που σαν να το ξεχασατε ορισμένη .

Εγω παντως ΟΧΙ θα μπω δυναμικα μιας και σημερα εβγαλα φωτο τα ενυδρεια μου και θα τα ανεβασω μολις ετοιμάσω και την φορμα .

Εσεις εχετε σκοπο να τα ανεβασεται τα ενυδρεια σας στον Διαγωνισμο???
δεν ειναι κακο ,,,:Dειναι για καλο σκοπο,,,ας το παρουμε και σας συμμετοχή και μονο για αυτο,,οσω χαλια και να ειναι τα ενυδρεια μας ,μετραει η εμπειρια και μονο αυτη,ολοι μας απο λαθος ενυδρειο ξεκεινησαμε ,,διακοσμήσει ψαροσυνθεση ,πλαστικα φυτα,,κλπ:):)

Και αν μαθαμε το σωστο τροπο το οφείλουμε στο GAB με τα σωστα υπομνηματα που εχουν γραψει τα παιδια.

Στελιο περιμενε τις επομενες μερες τις φωτο απο τα ενυδρεια μου .

johnpecn` 22-02-13 01:46

κι εγω θελω να το βαλω ετσι να ακουσω και καμμια συμβουλη αλλα δεν μπορω να βγαλω καθαρη φωτο με τιποτα:(:(

Dimis 22-02-13 01:52

Και γι αυτο ανησυχεις???

Θα ερθει να στο βγαλει ο Στελιος...:smt044

exelix 22-02-13 01:54

Κοίτα αυτό και μπορεί να σε βοηθήσει!

Πάντως μην αφήνετε την ποιότητα της φωτογραφίας να γίνεται ανασταλτικός παράγοντας για τη συμμετοχή σας. Κάντε το καλύτερο που μπορείτε και πάρτε όλοι μέρος! Σιγά το πράγμα, κι εμένα με κοροϊδεύουν για τις φωτογραφίες μου, αλλά εννοείται ότι θα πάρω μέρος!:D

edit: Δεν πρόλαβα να γράψω και πετάχτηκε ο άλλος!

RainbowFishLover EDIT: Πως θα παρεις μερος κυριε μου? Πρεπει η φωτο σου να δειχνει τουλαχιστον ενα ενυδρειο,οχι ενα αφηρημενο κουνημενο τοπιο...:smt044

johnpecn` 22-02-13 02:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 739147)
Κοίτα αυτό και μπορεί να σε βοηθήσει!εχω δοκιμασει τα παντα δεν γινεται τιποτα

Πάντως μην αφήνετε την ποιότητα της φωτογραφίας να γίνεται ανασταλτικός παράγοντας για τη συμμετοχή σας. Κάντε το καλύτερο που μπορείτε και πάρτε όλοι μέρος! Σιγά το πράγμα, κι εμένα με κοροϊδεύουν για τις φωτογραφίες μου, αλλά εννοείται ότι θα πάρω μέρος!:Dθα κανω ενα κλεδαματακι αυριο μεθαυριο και θα την βαλω εστω και ψιλοθολη:D:D

edit: Δεν πρόλαβα να γράψω και πετάχτηκε ο άλλος!

:D:D:D:D

BORKED

Butterfly 22-02-13 02:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 739146)
Και γι αυτο ανησυχεις???

Θα ερθει να στο βγαλει ο Στελιος...:smt044

Για φωτογράφος δεν γνωρίζω εάν είναι καλός... από ταρίφας είναι και ο πρώτος :D :D :D

http://1.bp.blogspot.com/-SOkZG5lhxD...axi_card_9.gif

snakepanos 22-02-13 09:26

ΕΕΕΕΕΕΕΕ τον τρελάνατε το φιλο μου,,εγω πάντως φώναξα ενα φιλο να βγαλει φωτο γιατι δεν βγαζω καλες εγω,ασε που ολες βγαινουν κουνημένες,,,τρεμουν τα χερια μου ,,εχουμε και μια ηλικια .
Αλλα δεν ειναι εκει το προβλημα τα ενυδρεια να φαίνονται και η φορμα με τα στοιχεια και ολα ενταξη .

Kotsos 22-02-13 16:47

οποιος ντρέπεται για τις φωτογραφικές του ικανότητες, να δει τις συμμετοχές μου 109 και 308 στον προηγούμενο διαγωνισμό για να πάρει θάρρος:D

snakepanos 22-02-13 17:31

Ετσι ετσι Κωστα.:D

vaspiou 03-03-13 15:42

απλα ρε παιδια, οταν βγαζετε φωτογραφια καντε εναν κοπο και βγαλτε απο μεσα τα μηχανηματα! εστω οτι βγαινει ευκολα!! ολο σωληνες και γκουμουτσο φιλτρα βλεπουμε!!
ευκολο ειναι!!

οσο για καλη φωτογραφια, βαλτε ενα τραπεζι (αν δεν εχετε τριποδο) μπροστα στηριξτε την μηχανη σας και βαλτε αναλογες ρυθμισεις. Κλειστε να φωτα να μην κανει αντανακλαση και ΟΧΙ φλας....κατι καλυτερο θα γινει...(δεν προχωραω σε παραπανω λεπτομερειες)

snakepanos 03-03-13 15:51

Μια χαρα ειναι και ετσι,αρκεί η προσπαθεια να στηθεί και να ανεβεί.:smt023

vaspiou 03-03-13 17:41

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 742795)
Μια χαρα ειναι και ετσι,αρκεί η προσπαθεια να στηθεί και να ανεβεί.:smt023

Συμφωνω με την προσπαθεια, (που ουτως η αλλως εχει γινει, δεν νομιζω κανενας να εστησε για τον διαγωνισμο ΜΟΝΟ...)...
αλλα ας μην ειμαστε τσαπατσουληδες....δεν εχω δει κανεναν σοβαρο διαγωνισμο ενυδρειων που να εχει μεσα ΟΛΟ τον εξοπλισμο...

nospanos 05-03-13 00:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 742790)
απλα ρε παιδια, οταν βγαζετε φωτογραφια καντε εναν κοπο και βγαλτε απο μεσα τα μηχανηματα! εστω οτι βγαινει ευκολα!! ολο σωληνες και γκουμουτσο φιλτρα βλεπουμε!!
ευκολο ειναι!!

οσο για καλη φωτογραφια, βαλτε ενα τραπεζι (αν δεν εχετε τριποδο) μπροστα στηριξτε την μηχανη σας και βαλτε αναλογες ρυθμισεις. Κλειστε να φωτα να μην κανει αντανακλαση και ΟΧΙ φλας....κατι καλυτερο θα γινει...(δεν προχωραω σε παραπανω λεπτομερειες)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 742824)
Συμφωνω με την προσπαθεια, (που ουτως η αλλως εχει γινει, δεν νομιζω κανενας να εστησε για τον διαγωνισμο ΜΟΝΟ...)...
αλλα ας μην ειμαστε τσαπατσουληδες....δεν εχω δει κανεναν σοβαρο διαγωνισμο ενυδρειων που να εχει μεσα ΟΛΟ τον εξοπλισμο...

Μη συγχύζεσαι φίλε μου Βασίλη :cool:, από τη στιγμή που είναι "ικανοποιημένοι" οι συμμετέχοντες να φαίνονται ο εξοπλισμός, τα φίλτρα και οι σωλήνες (οι τελευταίοι μάλιστα και στραβά τοποθετημένοι) είναι καθαρά δικό τους θέμα και γούστο.

Προσωπική μου άποψη ότι όντως, με το να φαίνονται οι εξοπλισμοί, πάει στράφι και χαλάει όλη η προσπάθεια (στο στήσιμο και στο aquascape) που έχει καταβάλει ο εκάστοτε συγχομπίστας και το χειρότερο είναι ότι χάνεται και η παραμικρή "ψευδαίσθηση" ότι το συγκεκριμένο του ενυδρείο είναι ένα πραγματικό κομμάτι φύσης....

delta66 05-03-13 01:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nospanos (Μήνυμα 743331)
Προσωπική μου άποψη ότι όντως, με το να φαίνονται οι εξοπλισμοί, πάει στράφι και χαλάει όλη η προσπάθεια (στο στήσιμο και στο aquascape) που έχει καταβάλει ο εκάστοτε συγχομπίστας και το χειρότερο είναι ότι χάνεται και η παραμικρή "ψευδαίσθηση" ότι το συγκεκριμένο του ενυδρείο είναι ένα πραγματικό κομμάτι φύσης....

Για την "ψευδαίσθηση" της μια στιγμης που κραταει η λιψη της φωτογραφιας, στηνεται ενα ενυδρειο? :confused::confused:

platy 05-03-13 01:12

αν εισαι amano ...ναι ..στηνεται ..:D ..τώρα εμεις...δεν θεωρώ οτι στήνουμε τα ενυδρεια μας για το διαγωνισμό,αλλα αφου ειναι ηδη στημένα προσπαθούμε να τα σουλουπώσουμε-προσαρμόσουμε και να λάβουμε συμμετοχή ..;) !

delta66 05-03-13 01:13

Να χεσω και τον amano και τα ενυδρεια του τοτε :D
Γιαυτο και προτιμαω τα βιντεο κι ας ειναι και απο κινητο δεκαετιας

Butterfly 05-03-13 01:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 743344)
Να χεσω και τον amano και τα ενυδρεια του τοτε :D
Γιαυτο και προτιμαω τα βιντεο κι ας ειναι και απο κινητο δεκαετιας

Σωστός ο Σπύρος !!!!! :smt023

nazgul 05-03-13 09:04

Αν αποτελουν κομματι της φυσης τα ενυδρεια των διεθνων διαγωνισμων που θυμιζουν πρακτικη για εξετασεις στο photoshop, θα συμφωνησω και εγω με τον Σπυρο. Βιντεο, κινηση, αρμονια και ας κουνιεται η καμερα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 00:07.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02878 seconds with 11 queries