Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   επιτελους ανεβασα της πρωτες φωτογραφιες μου απο την λιμνη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35674)

giannisaek 26-03-10 00:33

Καταπληκτική δουλειά!!! είναι πανέμορφη :smt041:smt041:smt041
Βλέπω τον σκύλο σου τις καυτές μέρες του καλοκαιριού να κάνει κανά μπανάκι εκεί μέσα. :grin::grin::grin:

apostolis veroia 26-03-10 20:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Andros (Μήνυμα 430016)
Ομορφιες!!!!!!!
Τι εξοπλισμο εχεις????

Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!:p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από giannisaek (Μήνυμα 430065)
Καταπληκτική δουλειά!!! είναι πανέμορφη :smt041:smt041:smt041
Βλέπω τον σκύλο σου τις καυτές μέρες του καλοκαιριού να κάνει κανά μπανάκι εκεί μέσα. :grin::grin::grin:

Ευχαριστω! παντος καθε μερα προσθετω φυτα και πετρες θελει ακομα πολη δουλεια. ειναι πολυ μεγαλη με αποτελεσμα ολα να μου φαινοντε λιγα. οσο για τον σκυλο ακομα δεν εκανε φοβατε λιγο! εγω παλι εκανα το πρωτο γιατι εβαλα τα φυτα και μαλον θα κανω συχνα απο δω και περα!

Andros 26-03-10 22:53

[QUOTE=apostolis veroia;430194]Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!:p

apostolis γιατι δεν εχεις φιλτρα???

Τα φυτα οντως παιζουν σημαντικο ρολο μεσα σε μια λιμνη.....
Διασφαλιζουν ετσι μια βιολογικη ισορροπια αλλα δεν αντικαθιστουν ενα καλο βιολογικο φιλτρο.

Εχεις ψαρια μεσα στη λιμνη ετσι? Ποσα??

yiannossavva 27-03-10 02:38

Άντρο μην τον αγχώσεις τον άνθρωπο!
Θέλει να φτιάξει μια λίμνη που θα δουλεύει με φυσικότητα!
Τα λύτρα του είναι πολλά τα φυτά που θα βάλει θα είναι πολλά και τα ψάρια θα είναι λίγα…………. Η φύση θα φροντίσει για την βιολογία του νερού.

apostolis veroia 27-03-10 12:29

[QUOTE=Andros;430260]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 430194)
Φιλε μου δεν εχω κανενα φιλτρο. μονο κατι προφιλτρα που καλυψα τις αντλιες. οι αντλιες ειναι 5000 λιτρα την ωρα. εβαλα πολα φυτα νουφαρα 5 διαφορετικα, κατι σαν παπυρους, νεροχορτα απο λιμνουλες τις περιοχης. μακαρι να τα πανε καλα ολα αυτα τα φυτα για να εχω ενα φυσικο φιλτρο. Την λιμνη την εχω γεματη απο Νοεμβρη και παρολου που δεν εχω φιλτρα και φυτα η αλγη ειναι πολυ λιγη. την λιμνη δεν την αδειασα καμια φορα μονο που προσθετω λιγο νερο μια φορα την βδομαδα. Παντος χερομαι που σου αρεσε!:p

apostolis γιατι δεν εχεις φιλτρα???

Τα φυτα οντως παιζουν σημαντικο ρολο μεσα σε μια λιμνη.....
Διασφαλιζουν ετσι μια βιολογικη ισορροπια αλλα δεν αντικαθιστουν ενα καλο βιολογικο φιλτρο.

Εχεις ψαρια μεσα στη λιμνη ετσι? Ποσα??

αν δε μεγαλοσουν τα φυτα ψαρια δε βαζω!!! Εχω μονο 4 ψαρακια ενα κοι και 3 χρυσοψαρα το χυμωνα τα βαλα για δοκιμη. και τα πανε πολυ καλα!

apostolis veroia 27-03-10 12:34

4 Συνημμένο(α)
να και αλες φωτο! αυτο το νεροχορτο το βρικα σε μια πηγη χερι κανεις τι ειναι;

in the pond 30-03-10 12:50

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από apostolis veroia (Μήνυμα 394310)
αυτο το φυτο ονομαζετε zantedeschia aethiopice (καλλα) εμεις την λεμε και παπια. στο ιντερνετ εκει που εψαχνα για φυτα ειδα και αυτο το φυτο και λενε οτι μπενει μεχρι 30 εκ βαθος. Ξερετε αν οντος μπενει σε νερο; Γιατι εχω καλλα στον κυπο μου!

Πρόκειται για το Zantedeschia aethiopica στην Κύπρο τουλάχιστον το λέμε σε γενικολογίες κρίνο. Οι περισσότερο γνώστες το ονομάζουν calla lily.
Είναι δυστυχώς εποχιακό λουλούδι (το καλοκαίρι θα το χάσεις )με κόνδυλο και σίγουρα δεν μπαίνει μέσα στο νερό της λίμνης γιατί συγκαταλέγεται στα υδροχαρή φυτά. Για λίμνη, μόνο περιμετρικά και όχι βυθισμένο σε τόσο βάθος που αναφέρεις....!

lucy 30-03-10 13:30

Για το φυτό στην τελευταία φωτο λέμε; Εμένα μου μοιάζει για ένα είδος κύπερης. Έχω κι εγώ στην λιμνογουρνίτσα-μπανιέρα μου ( :D ) και δεν χαλάει μέσα στο νερό, ούτε παγώνει.

Απόστολε μου φαίνετε πρέπει να συντομέψω την επίσκεψη στην Βέροια!!! Η λίμνη έγινε πολύ καλή, πάντα βέβαια με την σκέψη στην τελική μορφή της! Αν υπάρχει τελική μορφή! Πάντα θα υπάρχει εξέληξη που θα την κάνει πανέμορφη!

apostolis veroia 31-03-10 08:35

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από in the pond (Μήνυμα 431345)
Πρόκειται για το Zantedeschia aethiopica στην Κύπρο τουλάχιστον το λέμε σε γενικολογίες κρίνο. Οι περισσότερο γνώστες το ονομάζουν calla lily.
Είναι δυστυχώς εποχιακό λουλούδι (το καλοκαίρι θα το χάσεις )με κόνδυλο και σίγουρα δεν μπαίνει μέσα στο νερό της λίμνης γιατί συγκαταλέγεται στα υδροχαρή φυτά. Για λίμνη, μόνο περιμετρικά και όχι βυθισμένο σε τόσο βάθος που αναφέρεις....!

αυτην ειναι η καλλα με το ασπρο λουλουδι. Οι χρωματιστες ειναι τροπικες και δε κανουν. Αυτη που εχω ειναι περιπου στα 5 εκατοστα μεσα στο νερο και εχει βγαλει νεα βλασταρια. Να και μια φωτογραφεια

apostolis veroia 31-03-10 08:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 431366)
Για το φυτό στην τελευταία φωτο λέμε; Εμένα μου μοιάζει για ένα είδος κύπερης. Έχω κι εγώ στην λιμνογουρνίτσα-μπανιέρα μου ( :D ) και δεν χαλάει μέσα στο νερό, ούτε παγώνει.

Απόστολε μου φαίνετε πρέπει να συντομέψω την επίσκεψη στην Βέροια!!! Η λίμνη έγινε πολύ καλή, πάντα βέβαια με την σκέψη στην τελική μορφή της! Αν υπάρχει τελική μορφή! Πάντα θα υπάρχει εξέληξη που θα την κάνει πανέμορφη!

Δεν υπαρχη τελικη μορφη lusy! παντα θελω παραπανω! Ολα αυτα που βλεπεις πετρες, φυτα αλλαζουν σε χρονο 0! Μου αρεσει να αλλαζω τα πραγματα γυρο μου οταν τα βαριεμαι.Φαντασου ακομα δεν εκανα τον καταραχτι και θελω να τον αλλαξω παλι μορφη! Γιαυτο και δε χρησιμοποιω καθολου κολες. Ολα στη λιμνη μου ειναι ενα μεγαλο jenga!
Και αντε να ερθεις! Αλλα να ξερεις θελω και δωρακι! :D Και αυτο να ειναι φυτο κατα προτιμηση!;)

lucy 31-03-10 18:44

Μα ... βρε Αποστόλη μου ... εννοείτε!!! Πρώτα θα πάω για πλιάτσικο :D στα σημεία που ξέρω και μετά θα έρθω για καφεδάκι!!! :smt052

apostolis veroia 31-03-10 20:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 431848)
Μα ... βρε Αποστόλη μου ... εννοείτε!!! Πρώτα θα πάω για πλιάτσικο :D στα σημεία που ξέρω και μετά θα έρθω για καφεδάκι!!! :smt052

Αντε γρηγορα!!! Σε περιμενω!!!

yiannossavva 07-04-10 13:05

Άντε θέλουμε πολλές φωτογραφίες…………

apostolis veroia 17-04-10 09:58

7 Συνημμένο(α)
ηθελα να βγαλω και τα ψαρακια μου αλλα δε μου καθοταν! :D

yiannossavva 17-04-10 11:06


Μπράβο ρε Αποστόλη.
Είναι πολύ ωραία.

apostolis veroia 17-04-10 12:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 437081)
Μπράβο ρε Αποστόλη.
Είναι πολύ ωραία.

Eυχαριστω!

almost 17-04-10 14:34

Φοβερή.. Πόσο είπες έχει το δίκλυνο; :D

POURITANOS 17-04-10 15:08

Μπράβο πολύ ωραία εξελίσσετε η λιμνούλα σου αλλά και ο περιβάλλοντας χώρος.:smt023

Αν έχεις μεγάλη αυλή κανείς ότι θες και ανοίγει και το μάτι σου.

Πολύ καλή δουλειά μπράβο φίλε.

yiannossavva 17-04-10 16:36

Εγώ θα έλεγα η επόμενη εργασία να είναι η κάλυψη περιμετρικά της λίμνης με φισηκή πέτρα (εκεί που φαίνεται το μπετόν) .
Θα την αναδείξει ακόμη ποιο πολύ.

giannisqq 17-04-10 16:48

ΦΑΝΤΑΣΤΙΚΗ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:smt041:smt041:smt04 1

apostolis veroia 17-04-10 20:19

Ευχαριστω σε ολους!!!!! μου αρεσει παρα πολυ οταν ακουω καλα λογια απο ανθρωπους που πραγματικα αγαπαν τα ψαρια!

apostolis veroia 17-04-10 20:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από almost (Μήνυμα 437143)
Φοβερή.. Πόσο είπες έχει το δίκλυνο; :D

Δε νοικιαζω! Μπορεις να μεινεις δωρεαν!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 437190)
Εγώ θα έλεγα η επόμενη εργασία να είναι η κάλυψη περιμετρικά της λίμνης με φισηκή πέτρα (εκεί που φαίνεται το μπετόν) .
Θα την αναδείξει ακόμη ποιο πολύ.

Οσο γιαυτο Γιαννο θα το κανω σιγα-σιγα με βοτσαλα που θα βρισκω σε διαφορα μεροι παραλιες ,βουνα, ωστε να με θυμιζουν και τα μεροι που επισκεφτηκα!

apostolis veroia 17-04-10 21:35

Να και η λιμνη του φιλου μου!
 
7 Συνημμένο(α)
Δεν εχει καμια υποστηριξη απο αντλιες και φυλτρα. Σε αυτες τις φωτο η λιμνη ειναι μισο γεματη, το κανε για να μου χαρισει τα ψαρακια που βλεπετε στις 2 τελευταιες φωτογραφειες:). Τον ευχαριστω παρα πολυ!!!! Μου εδωσε μεγαλη χαρα και συγκινηση:smt052!!!!!

yiannossavva 18-04-10 08:26

1 Συνημμένο(α)
Αυτό εδώ είναι ΚΟΙ?

apostolis veroia 18-04-10 10:00

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 437275)
Αυτό εδώ είναι ΚΟΙ?

ναι! σημερα ευγαλα φωτο και τα ψαρακια μεσα στη λιμνη. καπου φενετε και το κοι που ειχα. εχει μεγαλοσει!

apostolis veroia 18-04-10 12:51

2 Συνημμένο(α)
Ειμαι συνεχεια με τα ψαρια! εχω τρελαθει!:smt120 Απο το πρωι που ειμαι μαζι τους με μαθαν κιολας!

Αλέξης6 18-04-10 14:23

Πάρα πολύ μου άρεσαν οι φωτογραφίες!!!

Ελπίζω η λίμνη σου να πάει μια χαρά!!!1

Καλή συνέχεια....!!!!!

yiannossavva 18-04-10 14:45

Έχουν πολλά να σου προσφέρουν τα ψαράκια σου. Μην ξεχνάς ότι είναι Pet.
Άντε καλά φραπεδάκια και μπίρητσες παρέα με αυτά.

apostolis veroia 18-04-10 21:04

παιδια μου το λεγατε και δε το πιστευα! τα παρατηρεις και περνα η ωρα χωρις να το καταλαβεις! μενω αναβδος με αυτα που βλεπω! κεινηγαει το ενα το αλο, ερχοντε κοντα μου, αλλα δε ξερω για ποιο λογο οταν βραδιαζει κανουν σαλτα! σαν να βλεπεις αυτες τις κοπελες που κανουν χορο μεσα στο νερο!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από repanas6 (Μήνυμα 437362)
Πάρα πολύ μου άρεσαν οι φωτογραφίες!!!

Ελπίζω η λίμνη σου να πάει μια χαρά!!!1

Καλή συνέχεια....!!!!!

Αν θελεις ελα να την δεις απο κοντα! μενουμε διπλα :D

in the pond 18-04-10 21:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από yiannossavva (Μήνυμα 437368)
Άντε καλά φραπεδάκια και μπίρητσες παρέα με αυτά.

Ρε παιδιά, άστε τα φραπέ και τις μπύρες... υπάρχουν και άλλα πράγματα να κάνετε και να δείτε σε μια λίμνη. Έχει κανένας παρατηρήσει τη ζωή λίγα μέτρα μακριά από τη λίμνη σας? Υπάρχει περισσότερη ζωή εκεί απ' ότι στην ίδια τη λίμνη. Δεν είναι μόνο οι λιβελούλες...με το φραπεδάκι...εννοείται!:D


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:23.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02815 seconds with 11 queries