Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Παρουσίαση Malawi (450lt) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=83468)

pas4 06-04-15 16:18

Εύχομαι να τα χαρείς! Και καλούς απογόνους! Νομίζω έχεις ωραίες και αρκετές κρυψώνες!

kalomoiris 06-04-15 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pas4 (Μήνυμα 884154)
Εύχομαι να τα χαρείς! Και καλούς απογόνους! Νομίζω έχεις ωραίες και αρκετές κρυψώνες!

σε ευχαριστω και να σε ευχαριστησω και δημοσια για τα υπεροχα ψαρακια σου

kalomoiris 06-04-15 16:38

1 Συνημμένο(α)
Και μια καπως ποιο μακρινή

kalomoiris 09-05-15 20:30

1 Συνημμένο(α)
Ο άρχοντας

kalomoiris 31-05-15 11:02

1 Συνημμένο(α)
Μετα απο την μετακόμιση που έγινε την προηγούμενη εβδομάδα οικογενειακός το Ενυδρειο μετα απο το στήσιμο ειναι καπως έτσι η αλήθεια ειναι οτι δεβ φαίνεται αλλα εχει παρα πολλες κρυψώνες και περάσματα και βαθιές σχισμές

kalomoiris 31-05-15 11:03

1 Συνημμένο(α)
Και μια μετα απο 10 λεπτά τάισμα δεν ειχε μείνει σχεδόν τίποτα

Tanganyiκας 31-05-15 12:23

Ωραίο φαίνεται!

Κλεόβουλος 31-05-15 12:51

Όμορφο είναι!
Με τα Labeotropheus τι έκανες? έχεις τα ίδια ψάρια?

pas4 31-05-15 23:35

Φαίνεται ένα πολύ ωραίο και φυσικό τοπίο!

kalomoiris 01-06-15 08:16

Ναι η ψάροσυνθεση μένει η ίδια ακομα δεν εχω καταφέρει να βρω κάποιο μαγαζι που να εχει θηλυκά labeotropheus και ειμαι ακομα σε αναζήτησή τα demasoni μεγαλώνουν ευχάριστα στο προγραμμα εχω να μπουν και κάποια ακομα Φυτα και μετα νομίζω θα το αφήσω στην ησυχία του

kalomoiris 01-06-15 08:19

1 Συνημμένο(α)
Μια πρωινή ηλιαχτίδα

kalomoiris 07-06-15 11:59

Σήμερα μετα απο την αλλαγή νερού έκανα μετρήσεις

Ph 8
Gh 19
Kh 17
No2 0
No3 5
Πως τι βλέπετε τις μετρήσεις ;;
Μηπως πρέπει να κατέβουν λίγο η τιμές η θα ειναι εντάξει τα ψαράκια ;;

Κωστας Malawi 07-06-15 12:08

μια χαρα θα ειναι!!

kalomoiris 07-06-15 20:16

Με τρωει σήμερα όλη μερα να πάρω 10 Pseudotropheus Acei Luwala


Τι λέτε θα ειναι πολλά μετα ;;;

Κλεόβουλος 07-06-15 20:22

1 χαρέμι πιστεύω μπορείς να βάλεις.

kalomoiris 09-06-15 17:21

1 Συνημμένο(α)
Μέχρι να σχημάτισω χαρέμι όμως μπορω να πάρω 10 ;

Σήμερα ηταν μερα για θαλασσα και όπως ειναι φυσικό η κόρη μου μάζευε κοχύλια και μου φέρνει να τα δω και βλέπω ενα 2 απο τα παρακάτω και φυσικά πήγα και μάζεψα όσα βρήκα τα έβρασα και τώρα ειμαι στο να τα βάλω μεσα και για μελλοντικά να εχουν κρυψώνες οι γόνοι θα ειναι πολυ άσχετο σε ενα malawi ;

Κλεόβουλος 09-06-15 17:48

Βάλε 6-7 μικρά και θα βγάλεις χαρέμι. Προτείνω χαρέμι (1αρσ+3/4 θηλ.) γιατί τα acei γίνονται αρκετά μεγάλα ψάρια.
Τα κοχύλια είναι αφύσικα σε ένα τόσο ωραίο ενυδρείο Malawi, αλλά αν σ' αρέσουν δεν ενοχλούν τα ψάρια.

pas4 10-06-15 15:09

Κρυψώνες έχεις αρκετές θα έλεγα ακόμη και για το γόνο, μην περιμένεις ότι έτσι θα σωθούν περισσότερο, αλλά αν σου αρέσει εσένα κακό δε θα κάνουν τα κοχύλια στα ψάρια σου! Για acei θα συμφωνήσω με τον Κλεόβουλο, αν και είναι από τις πιο ήσυχες αφρικάνικες κιχλίδες, αλλά με μέτρο γιατί στο τέλος βλέπω να το φουλάρεις το ενυδρείο σου!

kalomoiris 19-06-15 18:46

Labeotropheus trewavasae Thumbi West
 
Καλησπερα

Σήμερα ειδα οτι ειναι μπουκωμένη η θηλυκιά να κάνω κάτι η να το αφήσω έτσι όπως ειναι ρωτάω ποιο πολυ γιατι δεν εχω καλό σχηματισμένο χαρέμι και φοβάμαι μηπως ο αρσενικός δεν κάτσει καλό παιδι και την στρεσάρει !!!!

Έχουμε πληροφορίες πόσες μέρες περίπου θα τα κρατάει

Απο τροφές τι έχετε να προτείνετε ;;;
Ευχαριστω εκ τον προτέρων

Κλεόβουλος 19-06-15 19:21

(μετέφερα εδώ την ερώτηση σου για να ξέρουμε για τι μιλάμε)
Αν είναι 1 αρσενικό με 1 θηλυκό το πιθανότερο είναι να την ταλαιπωρήσει.
Γνωρίζεις πόσες μέρες είναι μπουκωμένη?
Τα κρατάει γύρω στις 3 βδομάδες.

Τροφές γενικά? ή για τα μελλοντικά μικρά?

kalomoiris 19-06-15 19:32

Για μετα για τα μωρά τροφές σήμερα μπουκώθηκε εχθες έτρωγε κανονικά να προσπαθήσω να απομονώσω τον αρσενικό ;; Αν και τον βλέπω πολυ πιο ήρεμο σε σύγκριση με τις τελευταίες μέρες ποσα μικρά εχει ξέρουμε ;

Κλεόβουλος 19-06-15 19:48

Μη βιάζεσαι. Μπορεί τα αυγά να μην είναι γονιμοποιημένα. Θα δείξει αν συνεχίσει να τα κρατάει. Επίσης την πρώτη φορά από απειρία ή σαν στάδιο προπόνησης της νεαρής θηλυκιάς, μπορεί να τα φάει.
Σε περιπτώσεις που υπάρχει κίνδυνος να κακοποιηθεί το θηλυκό (όπως εδώ) το χωρίζουμε, σε κατάλληλο ενυδρείο, προσπαθώντας να το κάνουμε μετά τη 10η μέρα. Πιο νωρίς υπάρχει μεγαλύτερη πιθανότητα να τα φάει, αυτή τη φορά λόγω στρες.
Πόσα αυγά έχει δεν ξέρουμε. Ενήλικο έμπειρο θηλυκό μπορεί να βγάλει και πάνω από 20 μικρά.
Τι τροφές ταΐζεις τα μεγάλα?

kalomoiris 20-06-15 08:54

1 Συνημμένο(α)
Και την Κυριακή που κάνω αλλαγή νερού δεν ταΐζω

Κλεόβουλος 20-06-15 13:19

Οποιαδήποτε απ' αυτές αν την τρίψεις θα την τρώνε τα μικρά.

kalomoiris 20-06-15 15:18

Οπότε απο τροφή ειμαστε οκ μένει να δούμε άμα ειναι γονιμοποιημένα τα αυγά και να δω τι θα κάνω με τον αρσενικό που δεν εχω αλλο Ενυδρειο διαθέσιμο

pas4 21-06-15 12:31

Εύχομαι να πάνε όλα καλά και να δεις σύντομα ουρίτσες :p Τα δικά μου σαν πρωτάρες δεν τα κράτησαν, κάποιες και δύο φορές μάλιστα... τώρα όμως τα πράγματα πάνε καλύτερα και έχω τα πρώτα μικρά! Προσπάθησα και να την απομονώσω μία κάποια φορά μετά από μια βδομάδα...αλλά όταν ήταν μόνη της τα εξαφάνισε την επόμενη μέρα. Έτσι αποφάσισα να την απομονώνω στις 14 μέρες και όλα πήγαν καλά! Καλό θα ήταν να μην την πειράξεις καθόλου ή αν μπορείς να βγάλεις προσωρινά τον αρσενικό...αλλά όλα αυτά προϋποθέτουν να ξεστήσεις το ενυδρείο ;)

kalomoiris 21-06-15 17:14

Μακάρι μέχρι τώρα την βλέπω καλα αν και τρωει πολυ κυνήγημα απο τον αρσενικό λέω να την αφήσω έτσι όπως ειναι για 14 μέρες μηπως και δεβ ειναι γονιμοποιημένα και μετα να βρω και να ρίξω διαχωριστικό στο Ενυδρειο γιατι για να ξεστησω απλα δεβ παίζει μονο που το σκέφτομαι φρικάρω

Σκέφτομαι τώρα που άρχισαν τα παντρεματα και επειδή ταΐζω και λίγο παραπάνω να κάνω δυο φορές την εβδομάδα αλλαγη νερού μια καθε φορά που θα εχω ρεπό και μια Κυριακή

Τι λέτε θα βοηθήσει τα ψαράκια η θα τα στρεσάρει ;;;(εννοώ τώρα που ειναι μπουκωμένο το θηλυκό)

pas4 21-06-15 19:12

Επειδή τα συγκεκριμένα ζορίστηκα για να βγάλω γέννα...θα έλεγα πως όσο πιο λίγο τα ενοχλείς τόσο το καλύτερο. Εκτός και αν ανεβάζεις πολύ σύντομα νιτρικά ή η θερμοκρασία σου είναι πολύ υψηλή. Μην ξεχνάς είναι και πρωτάρα...και η πρώτη εβδομάδα νομίζω είναι η πιο δύσκολη

kalomoiris 22-06-15 17:44

Απο νιτρικά ειμαι οκ εχω κέρατο φύλλο Μεσα και κανει σκούπα και η θερμοκρασία ειναι σταθερά στους 26 στις αλλαγές παει 24 αλλα μετα απο λίγο παλι στους 26 θα την αφήσω ήσυχη αυτήν την εβδομάδα να δω πως Πάει αν και δεν νομίζω να ειναι γονιμοποιημένα γιατι τον αρσενικο τον βλέπω πολυ χαλβά όλο την κυνηγάει να την διώξει δεν μπορω να καταλάβω συμπεριφορά
-------------------------
σήμερα γύρισα απο την δουλειά και λέω να ταΐσω και βλέπω την θηλυκιά να εμφανίζεται απο το πουθενά και να καταβροχθίζει τα πάντα !!!!

Τελικά νίκησε η απειρια η την στρεσαρισε ο αρσενικός

kalomoiris 02-08-15 17:03

6 Συνημμένο(α)
ενα μικρο update


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 15:27.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02270 seconds with 11 queries