Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135)
-   -   Ξανα απο το 0 (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=68980)

Diskus fan 02-06-14 19:51

Να σου ζήσουν.- :smt023

tsoui 02-06-14 23:03

Σε ευχαριστω πολυ!!!
Αυριο παω να παρω αρτεμια γιατι την προηγουμενη εβδομαδα ηταν κολαση στη δουλεια δε προλαβα να κανω τιποτα ,την τεταρτη κλεινουν αισιως 2 εβδομαδες ελπιζω να τα καταφερουμε θα τη φανε?Η ειναι ακομα μικρα αν ειναι να παρω και καμμια baby food για ποικιλια γιατι τωρα τα ταιζω με δαφνια αποξηραμενη της tropical (Εχω βρει τρελη πατεντα :D)

stratigos24 03-06-14 00:35

Οπως εχω ξαναπει, ειχα μεγαλωσει τους γονους των zebra danio που ειχα με tetramin baby αλλα τωρα που μου ειχε ερθει ενας γονος κατα τυχη με ενα φυτο, ειχα παρει και την hikari first bites που ειναι ακομα πιο ψηλη.. (την εχω δωσει σε φιλο με boraras brigittae..και αυτα σαν γονοι ειναι:D).

Θα ελεγα να δοκιμασεις και την Hikari.

tsala 03-06-14 19:49

αν ειναι 2 εβδομαδων ξεκινα την αρτεμια θα την φανε!
κι αν βγουν αρκετα κοριτσακια , κρατα κανενα και για μας γιατι πολλοι μαντραχαλαδες μαζευτηκαν!:D

tsoui 04-06-14 13:27

Χαχαα δυο ειναι ολα και ολα και μαλλον αρσενικα γιατι τσακωνονται συνεχεια αυτα θα σκοτωθουν μεταξυ τους ουτε betta να ηταν βεβαια εχω μπει στο τρυπακι και καθε μερα ψαχνω στο κυριωςενυδρεΙο μπας και βρω τιποτα.
Πηγα και για προμηθειες σημερα εφοδιαστηκα με artemia, baby food της tera hikari δεν ειχε και πηρα και ενα φιλτρακι να βαλω, αλλα εχω ενδοιασμους να το βαλω μην τα ρουφηξει δε τα κοβω πολυ εξυπνα :D

tsala 04-06-14 18:36

αεροφιλτρο ή κρεμαστο με σφουγγαρι για προφιλτρο...
ετσι θα εχεις και χαμηλη κυκλοφορια..
ας ελπισουμε να βγαλεις κι αλλα λοιπον:D
θα κανω κι εγω μια προσπαθεια με ενα ζευγαρι..

tsoui 04-06-14 18:47

Τελικα το εβαλα το φιλτρακι με ζεολιθο γιατι τσιμπησε η αμμωνια το πατενταρα καταλληλως ελπιζω να μην ειναι τοσο τουβλα :D
Βρηκα και αλλο 1 σημερα :smt030 μαλλον ειναι κυρια γιατι τα σνομπαρει τα αλλα:D
οποτε συνολο 3 ουτε στα πιο τρελλα ονειρα μου πιο μετα θα βαλω και βιντεακι που φαινεται η διαφορα μιας εβδομαδας ( χοντρικα)στο μεγεθος.

tsala 04-06-14 20:03

αντε να σου ζησουν!:smt041

nikkoin 04-06-14 20:17

να σου ζήσουν τα πιτσιρίκια!!!

tsoui 04-06-14 21:00

Σας ευχαριστω σας ευχαριστω
@tsala αν το δοκιμασεις γνωμη ,μου κρατα την θερμοκρασια προς το χαμηλο ευρος τους γιατι συνηθως στο φυλο παιζει ρολο η θερμοκρασια οσο πιο χαμηλη μεγαλυτερη πιθανοτητα για κοριτσακια

και εδώ μαλλον η πιτσιρικα που βρηκα σημερα σε σχεση με τα δυο αλλα που είναι περιπου 2 εβδομάδων

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps8ec6b1c1.jpg

και εδώ ανακαλυψα τι τσιμπανε συνεχεια στα τζαμια απορω γιατι ταιζω :D
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...ps903847dd.jpg

tsala 05-06-14 21:43

ρε φιλε , ποσο να το παω??
στους 24 εβγαλα αγορι :D

tsoui 05-06-14 21:50

:D:D σωστο και αυτό :D

Anna10 09-06-14 01:31

Τελικα η θερμοκρασια η το ph καθοριζουν αν θα είναι αγορια η κορίτσια;
Εμενα όλα τα ψαρακια που γεννηθηκαν στο ενυδρειο μου φαινονται κοριτσακια. Η θερμοκρασια είναι 25 βαθμοι.

tsoui 09-06-14 01:58

Γενικα στα περισσοτερα ειδη που γενουν αυγα εκτος απο την τυχη παιζει μεγαλυτερο ρολο η θερμοκρασια οσο πιο ψυχρη θερμοκρασια κοριτσακια οσο πιο ζεστη αγορακια για το phτο βλεπω δυσκολο χωρις να ξερω σιγουρα

tsoui 07-07-14 22:33

Μετα από ένα χρονο και κατι επιτελους με εμπιστεύονται :smt008

BORKED

tsala 08-07-14 10:28

κουκλια!!!

bloskas 22-07-14 20:19

ελα ρε tsui παιχτουραα! τελικα με τα μικρα τι εγινε? ποσα εβγαλες? :smt041

gordon 22-07-14 22:05

να σου ζήσουν !!υπέροχα !!!

tsoui 22-07-14 22:15

@bloskas Σε ευχαριστω!!!:D
Τελικα μονο τρια επέζησαν. Από τα πρωτα τρια που βρηκα στο ενυδρειο επεζησε το ένα, το πρωτο μαλλον το ρουφηξε το φιλτρο παρολες τις προφυλαξεις που ειχα παρει για μην συμβει αυτό <<πολύ τουβλα τελικα μονο αεροφιλτρο imo>> το δευτερο σε μια αλλαγη νερου τρομαξε και χωθηκε στη java moss η οποια εμεινε εξω από το νερο κατά την αλλαγη, γιατι την ειχα πιασει ψηλα και εψαχνα το μπετονι της αλλαγης ταπερ ταπερ επειδή νομιζα ότι το ειχα ρουφηξει και αφου στη συνεχεια εψαξα ολο το γραφειο πατωμα ταβανι και δε ξερω εγω τι άλλο γιατι μου την ειχε βιδωσει τελικα λεω δε ψαχνω και τη moss ε και εμεινα μ@@@@ μιλαμε για μεγαλη τυχη.
Στη συνεχεια βρηκα δυο αυγα οπου βγηκε το δευτερο αφου το άλλο αποφασισε στην 7 μερα να βγει από το αυγο σωνει και καλα μιλαμε για καθαρη αυτοκτονια και υστερα μαζεψα αλλα τέσσερα αυγα απ τα οποια τα δυο δεν καταφεραν να βγουν από το αυγο τα βρηκα με τις ουρες εξω και το κεφαλι μεσα στο αυγο το τριτο με το που βγηκε από το αυγο λογικα πεθανε απ την εξαντληση και το βρηκα στον πατο του ενυδρείου και το ένα τα καταφερε.
Αυτό είναι ολο το ιστορικο σας τα επρηξα λιγο :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από gordon (Μήνυμα 848315)
να σου ζήσουν !!υπέροχα !!!

Σε ευχαριστω πολύ!!

bloskas 22-07-14 22:32

ολα ηταν στο κυριως ενυδρειο? εγω 2 μεχρι στιγμης αλλα σε γεννηστρα. ειναι τωρα μιας εβδομαδας. ποσο λες θα ειναι ασφαλη στο ενυδρειο με τα ενηλικα?

tsoui 22-07-14 22:50

Αν εννοεις ότι εκει τα βρηκα ναι, αλλα τα πηρα και τα μεγαλωσα στη γενηστρα γιατι στο κυριως δε θα ειχαν καμμια τυχη τα δικα μου είναι πολύ κανιβαλα με το γονο,Οσων αφορα για ασφαλες χρονικο περιθωριο μετα από συμβουλη του tsala το εβαλα ενός μηνος όπως και αυτος αλλωστε και δεν εχει κανενα θεμα ,τα μεγαλα δεν ασχολουντε μονο όταν κανει ψευτοflaring σταματάνε να του δωσουν <<σημασια>> και αυτό εξαφανίζεται μες τα φυτα χαχα μιλαμε για πολύ γελιο.Επισης στο μηνα το δικο μου κυνηγαγε με πολύ αγριες διαθεσεις τα 2 μικροτερα στη γενηστρα αν εχουν διαφορετικες ηλικιες προσεξε το.

tsoui 05-08-14 22:48

Άλλο ένα vid με guest εμφανιση το πρωτο μικρο της παρεας,μας βγηκε με κιτρινα πτερυγια και μια υποψια ότι θα είναι high fin ειδωμεν

BORKED

tsala 05-08-14 23:21

Τα σπανε ρε φιλε!
gertrudae και ξερο ψωμι! :D
Χρηστο, ενα με καμπουρα που φαινεται, ετσι ηταν ή στραβωσε μετα?

tsoui 05-08-14 23:36

Την Νελι λογικα λες :D Αυτο ειναι μια περιεργη ιστορια που ακρη δε βρηκα ουτε με ψαξιμο σε ξενα site καποια στιγμη 3 θηλυκα σε ασχετα χρονικα διαστηματα μου παρουσιασαν τα ιδια συμπτωματα στα καλα του καθουμενου γυρναγαν στο οριζοντιο αξονα τους τρελα για πολυ ωρα και μετα εκαναν σπασμωδικες κινησεις μετα απο καμμια βδομαδα κατεληγαν:( Η Νελι για αυτο εχει και ονομα ειναι η μονη απο τις 3 που επεζησε αλλα στραβωσε η σπονδυλικη της στηλη :confused: κατα τα αλλα ζει μια χαρα και ειναι και τσαμπουκας χαχαχα

tsala 05-08-14 23:56

δεν το εχω δει, παραμονο σε ζωοτοκα..που πιστευεται οτι συμβαινει απο τις συνεχεις αιμομοιξιες..
δεν ξερω αν ο εκτροφεας ανανεωνε τα αιματα :D , παντως δεν νομιζω να ειναι απο αυτο.. λογικα καποια ασθενεια..
Να σου ζησει παντως η Νελι!:D

tsoui 06-08-14 00:07

Σε ευχαριστω:D !!!Τι να σου πω ιδεα δεν εχω δε βρηκα ακρη το μονο που βρηκα ειναι οτι οταν γερνουν το παρουσιαζουν αλλα δεν ειχαν κλεισει ουτε 7 μηνες τοτε που το παρουσιασαν οποτε γηρατεια δεν ηταν σιγουρα για εκτροφης τωρα να ηταν αγρια χλωμο και αυτο παντως αλλο δε το εχει παρουσιασει απ τα υπολοιπα που ειχα παρει μαζι φτου φτου

sarpijk 06-08-14 01:01

Μπραβο tsoui! Περιμενω και εγω μπας και δω κανα ψαρακι απο τα δικα μου!

Anna10 06-08-14 15:44

Πολύ ομορφα τα γερτρουδακια σου. Μπραβο. Κι εγω ειχα ένα θηλυκο που εγινε ετσι τον πρωτο μηνα που τα ειχα. Ειχα συμπερανει ότι από το πολύ stress και το κυνηγιτο από τα αρσενικα ειχε γινει ετσι. Ετρωγε και κολυμπουσε κανονικα για αρκετο καιρο. Αν ηταν πραγματικα ασθενεια γιατι πιανει μονο τα θηλυκα;

tsala 06-08-14 21:52

Αννα, εγω δεν νομιζω να ειναι απο στρεςς.. ενταξει εχει μια πιεση απο τα αρσενικα, αλλα δεν ειναι και για να στραβωσεις:D
αν ηταν ετσι οι κιχλιδες θα επρεπε να ειναι σαν S απο το κυνηγι που τρωνε :D
Παντως αν γινεται μονο στα θηλυκα εχεις δικιο...
μηπως πιανει ομως τα θυληκα αυτη η ασθενεια? :rolleyes: αν ειναι....

Anna10 07-08-14 13:51

Πολλα θηλυκα όπως π.χ. στις κιχλιδες αν στρεσσαριστουν πολύ από το κυνηγητο είναι πιο επιρρεπή στις ασθένειες. Το ιδιο ισως συμβαίνει και στα γερτρουδια.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 18:32.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02422 seconds with 11 queries