Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ψάρια "ουράνια τόξα" (rainbowfish) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=135)
-   -   Ποσοι απο εσας εχετε Rainbow fishes στα ενυδρεια σας? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=44291)

tsoui 17-03-11 01:47

Εδω θα πεσει σιγουρα κατσαδα 125λτ μικτα (rio 125)αλλα με καλη θελω να πιστευω φιλτρανση εξωτερικο eheim 2215 παρολα αυτα ομως 80cm μηκος οπως μου ειχες συστησει μπροστα δεν το εχω κλεισει το χωρο στο ελαχιστο

Dimis 17-03-11 02:08

Στα εχω ξαναπει...Το θυμασαι βλεπω.
Οποτε...:smt092

tsoui 17-03-11 02:20

:smt062 Εχεις δικιο, ναι δε ξεχναω προσπαθω

Konstantin79 27-04-11 19:29

Παρων κ εγω με 5 Neon Dwarf 3m/2f!
Yπεροχα χρωματα κ κινητικοτητα κ ελαχιστο βοσκισμα στα φυτα... :D

irongud 27-04-11 19:36

εχω ενα γαριδαδικο 13 λτ. περιμενω ενα 25-30 λτ απο ενα φιλο και θα μετακομισουν οι γαριδες εκει. προς το παρον εχω κοκκινα κερασια και αμανο και ψαχνω να βρω και tiger. ελεγα να βαλω ενα μονομαχο μεσα για ποικιλια αλλα σιγουρα θα θρηνησω θυματα οποτε ...
υπαρχει καποιο ειδος ουρανιο τοξο που θα μπορουσα να βαλω στα 30 με τις γαριδες? και προτασεις για αλλο ψαρι ευπροσδεκτες. το ενυδρειο θα ειναι κυβος οποτε νεον που θελουν μηκος λογικα δε θα μπορω να βαλω... οι προτασεις παρακαλω να αφορουν καποιο ειδος που θα μπορω να βρω σχετικα ευκολα εντος αττικης :)

Thrillos 27-04-11 19:48

Παρών και 'γω... Εδώ και 20 μέρες περίπου έχω την τύχη να φιλοξενώ 10 Tateurndina ocellicauda σε ένα 54 λιτρο φυτεμένο μαζί με white clouds. Τα πήρα μικρά και ήδη πλέον έχουν αρχίσει να παίρνουν πιο έντονα χρώματα.

georod7 29-04-11 00:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 487914)
Ανοιγω αυτο το θεμα για να δω ποσοι απο την παρεα διατηρουν αυτα τα υπεροχα ψαρια (melanotaenia,pseudomugil,iriatherina,chilatherina ακομα και tetaurndina) στα ενυδρεια τους.

Ποιο ειδος εχετε και ποσα ατομα του ειδους ?

Σε τι ενυδρειο το διατηρητε ?

Με τι παραμετρους (ph,kh,gh,θερμοκρασια) ?

Πεστε δυο λογια για την εμπειρια σας με αυτα τα πανεμορφα ψαρια,τι σας αρεσει σε αυτα και τι σας εκανε να τα αποκτησετε...

ποιος, τι, που, ποτε, γιατι!?!?!?!εδω εγω!!!καλα ποτε ανοιξε αυτο το θεμα και δεν το πηρα χαμπαρι!!!
λοιπον : για την ωρα εχω 9 melanotaenia praecox και 5 iriathrina werneri(θα γινουν 10) και θα μπουν και 10 pseudomugil furcatus!!!

σε RIO 300.

ph=7.6 , gh=7 , kh=6 , 25oC

τα ψαρια μιλανε απο μονα τους!!!:D παιζει να μεγαλωσω λιγο τις οικογενειες ή οταν βρω να προσθεσω και μια οικογενεια (των 10) με pseudomugil conniae!!!αντε dimi κανονισε :PPP

Dimis 29-04-11 13:14

irongud
Σε μικτα 30 λιτρα δεν μπορεις να διατηρησεις επι μακρόν κανενα ουρανιο τοξο.

Thrillos
Σωστη η επιλογη και το ταιριασμα των white cloud & tateurndina αλλα σε αυτα τα λιτρα 10 ενηλικες τετερντινες ειναι πολλες,οταν ξεχωρισεις φυλο κρατησε 2 η 3 το πολυ ζευγαρια και δωσε τα υπολοιπα ψαρακια.
Ενας πολυ γενικος κανονας που ισχυει για τις τετερντινες ειναι μινιμουμ 20 εκατοστα μηκος ενυδρειου ανα ζευγαρι.

georod
Kαταρχας μπραβο που αφιερωσες τοσα λιτρα για αυτα τα υπεροχα ψαρια!
Θα σου συνιστούσα αντι για αλλο ειδος να μεγαλωνες τα κοπαδια σου.
Κανε 12-13 τις praecox και μια 10αδα τις αθερινες,αν μπορουσες κιολας με αυτα τα 2 ειδη να εριχνες το ph σου σταδιακα στο 6.6-6.9 και να πηγαινες την θερμοκρασια στους 26-27 θα εβλεπες χρωματα και συμπεριφορές που θα σε εκαναν να τα ερωτευτεις διπλα!

georod7 29-04-11 17:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimis1978 (Μήνυμα 584322)
Thrillos
Σωστη η επιλογη και το ταιριασμα των white cloud & tateurndina αλλα σε αυτα τα λιτρα 10 ενηλικες τετερντινες ειναι πολλες,οταν ξεχωρισεις φυλο κρατησε 2 η 3 το πολυ ζευγαρια και δωσε τα υπολοιπα ψαρακια.
Ενας πολυ γενικος κανονας που ισχυει για τις τετερντινες ειναι μινιμουμ 20 εκατοστα μηκος ενυδρειου ανα ζευγαρι.

georod
Kαταρχας μπραβο που αφιερωσες τοσα λιτρα για αυτα τα υπεροχα ψαρια!
Θα σου συνιστούσα αντι για αλλο ειδος να μεγαλωνες τα κοπαδια σου.
Κανε 12-13 τις praecox και μια 10αδα τις αθερινες,αν μπορουσες κιολας με αυτα τα 2 ειδη να εριχνες το ph σου σταδιακα στο 6.6-6.9 και να πηγαινες την θερμοκρασια στους 26-27 θα εβλεπες χρωματα και συμπεριφορές που θα σε εκαναν να τα ερωτευτεις διπλα!

αντε μπραβο ρε Thrillara δωσε τα υπολοιπα σε μενα :D:D:D!!!
περα απο την πλακα οι praecox ηταν 11 στην αρχη αλλα η μια ηταν να "φυγει" και η αλλη παλι την εκανε με ελαφρα πηδηματακια(δεν ξερω γιατι!!!)μεινανε οι 9 τα πανε τωρα αποτι βλεπω πολυ καλα.οι αθερινες οπως ειπα θα γινουν ουτως η αλλως 10 απλως πηρα τωρα προχθες τις 5 και λεω να περιμενω καμμια βδομαδα να παρω τις υπολοιπες!!!το ph μου επειδη ηταν αλκαλικοτατο (8.2) το κατεβαζω σταδιακα με co2 και ελπιζω να το παω σιγα σιγα μεχρι στο 7(να ανεβει και το co2 για τα φυτα).τωρα για θερμοκρασια δεν ηξερα κατι,αλλα τωρα που το λες δεν χανω και τιποτα να το ανεβασω κανα δυο βαθμους!!!τωρα για να μην προσθεσω αλλα κοπαδια δεν εγγυουμε τιποτα γιατι ειναι πολλοι οι πειρασμοι!!!! :D:D:D

tsoui 23-05-13 21:31

Παρων ξανα με σωστη συνθεση πλεον με Pseudomugil furcatus
Dimi σε ευχαριστω για τι συμβουλες

Dimis 23-05-13 22:21

Παρουσιαση θελουμε......:p

tsoui 23-05-13 22:27

χρειαζομαι macro για να την κανω :D ειναι τελειως πιτσιρικια σκεψου τριβω τα φιλαρακια για να φανε, να μεγαλωσουν με το καλο και ερχετε....

pani 16-06-13 20:59

Καλησπέρααααααααααα και ας αργησααα

είμαι και εγώ κάτοχος ουράνιων τόξων

εχω αρκετές

Glossolepis incisus

Melanotaenia boesemani

Melanotaenia lacustris

σε ενα ενυδρείο αρκετα μεγάλο 1 1/2 μέτρο μήκος και 375 λιτρα νερό

Dimis 16-06-13 23:13

Να γραψω και εγω μιας και πλεον εχω εμπλουτισει την γκαμα μου...

Μelanotaenia Sexlineata
Melanotaenia Synergos
Melanotaenia Parva
Melanotaenia Utcheensis
Melanotaenia Parkinsoni "Orient"

Tateurndina ocellicauda

Emprire Gudgeon

Aπο Σεμπτεβρη περιμενω αλλα 2 ειδη καλως εχόντων των πραγματων

Glossolepis Pseudoincisus
Melanotaenia Dubulayi


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:33.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01876 seconds with 11 queries