Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

Λάμπρος.Τ 04-09-16 21:06

Καλησπέρα σας.
έχω παρατηρήσει κάποια παράξενη συμπεριφορά στα ψάρια μου και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
Παρατήρησα λοιπόν ότι ενω στο ενυδρείο γενικότερα "κουμάντο" κάνει ο Αρσενικός Afra που έχω (τουλάχιστον αυτό πίστευα) παρατήρησα τα εξής:

Όταν ο αρσενικός Protomelas ήθελε να ζευγαρώσει δεν καταλάβαινε τίποτε, τα έπαιρνε όλα στο κυνήγι για να κράτησει χώρο μόνο για αυτόν και τη θηλυκιά.
Θεώρησα λογική αυτή τη συμπεριφορά αν κατά τα άλλα είναι πολύ ήρεμο ψάρι.

Παρατήρησα όμως τώρα τελευταία, ότι όταν τα φώτα είναι σβηστά και υπάρχει μόνο το φως της ημέρας που μπαίνει από το παράθυρο, ότι κάποια από τα ψάρια είναι πιο επιθετικά προς κάποια άλλα σε σχέση με την περίοδο που ανάβουν τα φώτα στο ενυδρείο, όπου εκεί μπορεί να γίνεται το αντίθετο. Δηλαδή αυτά που κυνηγούσαν χωρίς φως με το φως γίνονται κυνηγημένοι !!! :smt120

DEXFISH 15-09-16 18:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 962358)
Καλησπέρα σας.
έχω παρατηρήσει κάποια παράξενη συμπεριφορά στα ψάρια μου και θα ήθελα να ακούσω τη γνώμη σας.
Παρατήρησα λοιπόν ότι ενω στο ενυδρείο γενικότερα "κουμάντο" κάνει ο Αρσενικός Afra που έχω (τουλάχιστον αυτό πίστευα) παρατήρησα τα εξής:

Όταν ο αρσενικός Protomelas ήθελε να ζευγαρώσει δεν καταλάβαινε τίποτε, τα έπαιρνε όλα στο κυνήγι για να κράτησει χώρο μόνο για αυτόν και τη θηλυκιά.
Θεώρησα λογική αυτή τη συμπεριφορά αν κατά τα άλλα είναι πολύ ήρεμο ψάρι.

Παρατήρησα όμως τώρα τελευταία, ότι όταν τα φώτα είναι σβηστά και υπάρχει μόνο το φως της ημέρας που μπαίνει από το παράθυρο, ότι κάποια από τα ψάρια είναι πιο επιθετικά προς κάποια άλλα σε σχέση με την περίοδο που ανάβουν τα φώτα στο ενυδρείο, όπου εκεί μπορεί να γίνεται το αντίθετο. Δηλαδή αυτά που κυνηγούσαν χωρίς φως με το φως γίνονται κυνηγημένοι !!! :smt120

Αυτό έχει να κάνει με το "παράδοξο του φωτός", μία αποκρυφιστική τεχνική που έχουν αναπτύξει ορισμένα ψάρια! :smt120 χαχαχα.
Και τα δικά μου μία ώρα πριν κλείσουν τα φώτα, συνήθως κρύβονται και μόλις σβήσουν αρχίζουν πάλι τον χαμό. Άντε βγάλε ακρη

Λάμπρος.Τ 18-09-16 17:33

6 Συνημμένο(α)
Αποφάσισα να βάλω μερικές φωτό από το ενυδρείο μου, όπως είναι τώρα...και ελπίζω να μην μου τα "ματιάσει" κανένας...

Λάμπρος.Τ 18-09-16 17:35

6 Συνημμένο(α)
και μερικές ακόμη....

περιμένω την ώρα που θα πιάσουν λίγη πράσινη άλγη οι πέτρες....
Πιστεύω ότι θα γίνει ακόμη πιο όμορφο....

Φτου..φτου..φτου.... σκόρδα... !!!

Σας άφησα γατάκια να κερδίσετε στο διαγωνισμό και το έστησα μετά....χαχαχαχαχαχαχαχα

Bismakos 18-09-16 18:02

http://i44.photobucket.com/albums/f3...psnmdlbbih.jpg


πολυ ομορφο Λαμπρο...!!!

kosmas 18-09-16 19:45

:smt041:smt041:smt041 Φανταστικο ειναι! Γραψε βρε και την ψαροσυνθεση

Undertaker 18-09-16 20:23

Πολύ δυνατό Λαμπρούκο, πολύ όμορφο το αποτέλεσμα και τα ψαράκια σου. Αυτό το πανέμορφο ψαρι στην τελευταία φωτογραφία ποιο είναι;

Φτου σου φιλαράκι, έσκισες!!!!

Λάμπρος.Τ 18-09-16 20:39

Σε ευχαριστό φιλαράκι. Είναι Protomelas Taeniolatus.
Η φωτογραφία το αδικεί. Να δεις χρώματα και πως ιριδίζουν στο φως να πάθεις πλάκα.

Κωστας Malawi 18-09-16 20:46

θελω αλγη!!πολυ αλγη..:D

stanisalus18 18-09-16 21:29

Έγινε ολόκληρη αλλαγή εδώ από τότε που το στήσαμε μαζί ε? Ωραίος Λάμπρο :D Είναι ένα θέμα οι πολλές πέτρες βεβαία, δεν είναι τόσο απλό και εύκολο να πετύχεις κάτι στο ενυδρείο σου που να θέλεις και να φαντάζεσαι στο μυαλό σου ή που βλέπεις σε άλλα όμορφα στημένα ενυδρεία. Είναι και αρκετά τα κιλά.

Μου φαίνεται λίγο αφύσικο και όχι τόσο πετυχημένο το στήσιμο εδώ για να είμαι ειλικρινής. Αν όμως σου κάθεται εσένα καλά στο μάτι σου και είναι λειτουργικό και σωστό για τα ψάρια που έχεις, πάω πάσο. Δικό σου είναι άλλωστε το ενυδρείο. Θα πιάσει σιγά σιγά άλγη και θα είναι πολύ καλύτερο οπτικά.

Χάρηκα πολύ για το φώτο-update εδώ. Το φαντάζομαι για τα ψάρια, θα είναι πανέμορφα από κοντά.

ΥΓ: Μην νομίζεις, ούτε στο δικό μου ενυδρείο τότε που είχα τα Brichardi, δεν τα κατάφερα καλά καλά με τις πέτρες, δεν βγήκε όπως το είχα σχεδιάσει και σκεφτεί ακριβώς στο μυαλό μου. Άλλα δεν έκατσα να το αλλάξω όταν έλαβα τα ψάρια, στην πορεία το συνειδητοποιησα σιγά σιγά ότι ήταν κάπως το στήσιμο του.

Tanganyiκας 18-09-16 22:28

Λάμπρο πολύ καλό αποτέλεσμα(και δεν σου φαίνεται)!!Πιστεύω κάθε φορά που περνάς μπροστά από το ενυδρείο θα κόλλας κάνα μισάωρο:D;):D

Themis_aqua 18-09-16 22:44

..
 
Πολυ ωραιο το κανες Λαμπρο,να το χαιρεσαι:p
Εμενα μ αρεσουν πολυ τα πορτοκαλι που φαινονται μαζι στην τριτη φωτογραφια,αληθεια πως λεγονται;

Λάμπρος.Τ 19-09-16 08:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 965201)
θελω αλγη!!πολυ αλγη..:D

:) Και εγώ θέλω, αλλά πράσινη όμως !!! και μόνο πάνω στις πέτρες. :p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 965212)

Μου φαίνεται λίγο αφύσικο και όχι τόσο πετυχημένο το στήσιμο εδώ για να είμαι ειλικρινής.

Το φαντάζομαι για τα ψάρια, θα είναι πανέμορφα από κοντά.

Γιάννη, με μπέρδεψες. Από την μια γράφεις ότι είναι αφύσικο (γιατί το λες αυτό άραγε? ) και από την άλλη μου γράφεις ότι με τα ψάρια θα είναι πανέμορφο από κοντά. :confused:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 965218)
Λάμπρο πολύ καλό αποτέλεσμα(και δεν σου φαίνεται)!!Πιστεύω κάθε φορά που περνάς μπροστά από το ενυδρείο θα κόλλας κάνα μισάωρο:D;):D

Σε ευχαριστώ Γιώργο. Στις αρχές όντως κόλλαγα...τώρα που το συνήθισα κάθομαι και κοιτάζω μέσα στο ενυδρείο άλλα πράγματα.;)

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από energy52 (Μήνυμα 965219)
Πολυ ωραιο το κανες Λαμπρο,να το χαιρεσαι:p
Εμενα μ αρεσουν πολυ τα πορτοκαλι που φαινονται μαζι στην τριτη φωτογραφια,αληθεια πως λεγονται;

Σε ευχαριστώ πολύ. Πορτοκαλί ψάρια στην 3η φωτό ??? :confused:
Δεν έχω γενικά πορτοκαλί ψάρια.

Tanganyiκας 19-09-16 09:40

Τις aulonocara εννοεί!!

stanisalus18 19-09-16 10:29

Λαμπρο καλημερα, εννοουσα με το στησιμο οτι δεν υπαρχει ομοιομορφια η καπως ετσι. Τεραστιες και μικρες πετρες μαζι. Δεν ξερω πως να το εξηγησω καλυτερα, δεν ειμαι τοσο καλος σε αυτο. Εσενα να σου αρεσει ομως, αυτο μετραει περισσοτερο, ασε εμενα.

Τωρα για τα ψαρια, πανεμορφα οχι πανεμορφο οπως εγραψες εδω, ειμαι σιγουρος οτι αμα τα δει καποιος τα ψαρια απο κοντα στο ενυδρειο σου, θα ξετρελαθει με τα χρωματα τους. Την καλημερα μου εχεις και παλι :grin::grin::grin:

Themis_aqua 19-09-16 10:55

..
 
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Tanganyiκας (Μήνυμα 965264)
Τις aulonocara εννοεί!!

Ναι αυτες εννοουσα;)

Κλεόβουλος 19-09-16 17:30

Τα είπαμε τα καλά λόγια.
Γράψε μας τι και πόσα ψάρια έχεις τώρα.
:smt025

Undertaker 19-09-16 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 965392)
Τα είπαμε τα καλά λόγια.
Γράψε μας τι και πόσα ψάρια έχεις τώρα.
:smt025

Χαχαχαχαχαχ ναι, ναι Λάμπρο.....γράψε μας τα ψάρια σου χαχαχαχαχα!!!

Λάμπρος.Τ 19-09-16 18:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 965392)
Τα είπαμε τα καλά λόγια.
Γράψε μας τι και πόσα ψάρια έχεις τώρα.
:smt025

:smt034 "Τώρααα... αρχίζουν τα δύυυσκολααα.
Τώρααα... το έδαφος χάααανουμε...":smt014

Πάμε λοιπόν....

Στο ενυδρείο έχω:

1 Χαρέμι "labidochromis caeruleus" (1m + 3f )

1 ζευγάρι "Protomelas Taeniolatus" (1m + 1f )

1 ζευγάρι "Aulonocara sp" (1m + 1f )

1 Αρσενικό Cynotilapia Afra Jalo reef

1 Αρσενικό "Sciaenochromis ahli"


Αυτάαααα.....

σιγά σιγά με τους ..zw:smt067:smt067

Undertaker 19-09-16 18:50

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαααααααααααααααα......πανα ήρ κανονικό! Χαχαχχαχαχα.

Κλεόβουλος 19-09-16 18:57

:smt105 ελπίζω να μη περιμένεις να σχολιάσω :smt077

Undertaker 19-09-16 19:04

Όλα κι όλα Κλεόβουλε, επιμένω να πεις την άποψή σου και φαντάζομαι το ιδιο επιθυμει και ο Λάμπρος.

Λάμπρος.Τ 19-09-16 19:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 965420)
:smt105 ελπίζω να μη περιμένεις να σχολιάσω :smt077

ουφφφφ... ευτυχώς δεν είδα κάτι να πετάει προς τα δω...

Λοιπόν Το Afra και τα Labido μάλλον θα φύγουν και θα κρατήσω τα Protomelas και τις Aulonacara.

Εσύ είπες κάποια στιγμή για "rare mbuna" ποια είχες στο μυαλό σου? εσύ τι θα έβαζες ???

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 965425)
Όλα κι όλα Κλεόβουλε, επιμένω να πεις την άποψή σου και φαντάζομαι το ιδιο επιθυμει και ο Λάμπρος.

είσαι εσύ... για να ανάβεις φωτιά !!!!

Κλεόβουλος 19-09-16 19:21

Εγώ τους φίλους μου δεν θέλω να τους στενοχωρώ :smt056

Λάμπρος.Τ 19-09-16 19:24

Σε ευχαριστώ Κλεόβουλε.!!!
είσαι φίλος.

αλλά αλήθεια πες μου εσύ τι θα έβαζες ???

Κλεόβουλος 19-09-16 20:19

Μη ρωτάς εμένα :p
ή θα έβαζα αυτά που ήδη έχω (Ps.saulosi + Labidochromis caeruleus "Nkhomo Reef)
ή αν ήμουν Αθήνα θα ζάλιζα μερικούς μαγαζάτορες μέχρι να βρω
Metriaclima sp. "Membe Deep" ή Metriaclima sp. "Msobo Maqunga"
και θα τα συνδύαζα
τα πρώτα με Labidochromis sp. "Mbamba" ή Cynotilapia zebroides "Likoma"
και τα δεύτερα με Tropheops sp. "yellow chin" ή Tropheops sp. "mauve yellow"
ή τελοσπάντων κάποιο άλλο συνδυασμό :rolleyes:

DEXFISH 20-09-16 07:12

Εμένα μου αρέσει πολύ το στήσιμο και το θεωρώ πολύ φυσικό, όσο μπορεί να είναι σε ένα ενυδρείο

Λάμπρος.Τ 09-10-16 17:40

Ξανά πάλι αλλαγές λοιπόν.....

αφού αλλάξαμε ψαράκια.... αναγκαστικά αλλάξαμε και το scape...

Έδωσα όλα τα ψαράκια που είχα μέσα (κάποια με μεγάλη λύπη είναι αλήθεια)...και έβαλα 2 ομάδες από μικρά.

10 χ "Labidochromis Hongi Sweden"

6 X "Pseudotropheus Msobo Magunga"

Ανέβασα ένα βιντεάκι για να πάρετε μια εικόνα.

https://www.youtube.com/watch?v=16fD...ature=youtu.be

tsoui 09-10-16 17:50

Σκορδα Λαμπρο!
Θα στην σπασω το ξερω αλλα τον ψαρη στο 2:48 εχε τον λιγο στο νου σου

Undertaker 09-10-16 17:57

Λάμπρο μου αρέσει πολύ ρε και πολύ όμορφα ψάρια!!!! Με τι κάμερα τραβάς; Κινητό; Έχει πολύ καλή εικόνα το βίντεο. Το στησιμο μου αρέσει περισσότερο έτσι φίλε και το νερό πεντακάθαρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 19:03.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03436 seconds with 10 queries