Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Βιοτοπικά - Γεωγραφικά ενυδρεία Λιμνών Ανατολικής Αφρικής (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=120)
-   -   Χρώματα στη "Μαύρη Ήπειρο" - Malawi 300 lt (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=90048)

tsoui 28-08-16 13:00

Ωραιος Λαμπρο!! Μας εσκασες αλλα αξιζε:D
Πρεπει να εριξες πολυ σκεψη για το στησιμο!

DEXFISH 28-08-16 13:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 960469)
χαχαχαχαχα... βρε συ πως θα φαίνεται ότι έχει κατολίσθηση αν δεν ξεκινάει από ψηλά... ??? Στην φωτογραφία δεν φαίνεται τόσο καλά όσο στο φυσικό.

Οι πέτρες οι μεγάλες έχουν από πίσω άλλες που τις στηρίζουν αρκετά και απλά ακουμπανε στο πίσω τζάμι.

Πάλι θα φαίνεται σαν κατολίσθηση! Από εκεί που σου λέω χωράνε ψάρια; Σίγουρα από κοντά βλέπεις πολύ περισσότερα.
Οι πίσω από τα νταμάρια ακουμπάνε τζάμι ή και τανταμάρια;

Undertaker 28-08-16 13:02

Λάμπρο οι πέτρες είναι πολυ ωραίες. Στο στήσιμο τώρα, θα άλλαζα διάταξη την κεντρική την τετραγωνισμενη, εκείνη που η μια άκρη της κοίτα ψηλά δεξιά, την μεσαία πάνω αν κατάλαβες. Επειδή έχεις πέτρες όρθιες όπως κι άλλη μια τετραγωνισμενη (δεξιά), αυτή εγώ λοιπόν θα την έβαζα στο ίδιο σημείο αλλά ξαπλωτή. Το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμες μου άρεσε πάρα πολύ. Οι πέτρες είναι απίθανες! Μπράβο σου, να το χαρείς!!!!''!

Λάμπρος.Τ 28-08-16 13:33

Ναι ρε φίλε.... έσπασα το κεφαλι μου πριν σπασω τις πέτρες....χαχαχαχαχαχα
Όντως είχα από πριν κόλλημα με τις πέτρες νταμάρια, γιατί στο βυθό δεν έχει αυτές τις ντάνες που κάνουν αρκετοί στο ενυδρείο τους.

Αν είχα βέβαια μεγαλύτερο μήκος θα έκανε άλλα πράγματα..... θα μπαίνανε και μερικές οριζόντια για να δείξουν σαν αυτό που λέω εδώ και καιρό ... τον πάγκο που θα πάνε τα ψάρια απο κάτω να ηρεμήσουν να χαλαρώσουν ...κτλ...

αυτό θα ήταν όντως πολύ καλύτερο αλλά δεν έχουμε (προς το παρόν) μεγαλύτερο μήκος.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από DEXFISH (Μήνυμα 960471)
Πάλι θα φαίνεται σαν κατολίσθηση! Από εκεί που σου λέω χωράνε ψάρια; Σίγουρα από κοντά βλέπεις πολύ περισσότερα.
Οι πίσω από τα νταμάρια ακουμπάνε τζάμι ή και τανταμάρια;

Είναι χωμένες στην αμμο. Ακουμπανε στο eggcrate και στο τζάμι. Αλλά ουσιαστικά αποροφούν την πίεση του βάρους από τα νταμάρια πάνω τους.
Δεν ξέρω αν το κατάλαβες αυτό...
βρε από πίσω από τα νταμάρια είναι κενό. έχει απίστευτο χώρο και πάνε και κρύβονται.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 960472)
Λάμπρο οι πέτρες είναι πολυ ωραίες. Στο στήσιμο τώρα, θα άλλαζα διάταξη την κεντρική την τετραγωνισμενη, εκείνη που η μια άκρη της κοίτα ψηλά δεξιά, την μεσαία πάνω αν κατάλαβες. Επειδή έχεις πέτρες όρθιες όπως κι άλλη μια τετραγωνισμενη (δεξιά), αυτή εγώ λοιπόν θα την έβαζα στο ίδιο σημείο αλλά ξαπλωτή. Το αποτέλεσμα σε γενικές γραμμες μου άρεσε πάρα πολύ. Οι πέτρες είναι απίθανες! Μπράβο σου, να το χαρείς!!!!''!

κατάλαβα τι είπες και μου έδωσες βασικά μια άλλη ιδέα..... μμμ. θα δω αυτό που μου ήρθε τώρα στο μυαλό... και αν είναι θα σας πω.
-------------------------
λοιπόν ... έκανα κάποιες αλλαγές.. έβγαλα τις πέτρες που είπε ο Σταύρος, έβαλα και την πλακέ διαγώνια και κάθετα στις άλλες μεγάλες.
Μόλις ανάψουν τα φώτα θα βάλω και τις νέες φωτό.

Undertaker 28-08-16 13:36

Λάμπρο έχε το νου σου στις πετρες που ακουμπουν στο τζάμι. Μην έχεις καμιά πραγματική κατολίσθηση και αρχίσουν να κουνιούνται.

Λάμπρος.Τ 28-08-16 13:43

Ρε μάστορα σου μοιάζω για ...αλλοδαπό ???
Εδώ είχα κανει στατική μελέτη στη μακέτα που είχα με το τρένο, στα νταμάρια δεν θα τα μελετούσα ???
Οθτε πετραδάκι δεν κουνιέται Πάνο.

pans3 28-08-16 13:58

1 Συνημμένο(α)
Να πω κι εγω ο πανάσχετος τη λαλακία μου? :D
Θα την πω, τσάμπα είναι! χαχα Παίρνω το θάρρος απ'την 5λεπτη γνωριμία μας.
Εγώ, μόνο και για το αισθητικό του πράγματος θα την έβγαζα τελείως την πέτρα στο κέντρο... πρόχειρα κάπως έτσι:Συνημμένο Αρχείο 81368

Πάντως Λάμπρο, έγινε πανέμορφο! Η μέρα με τη νύχτα με παλιότερα!
Να το χαρείς σου εύχομαι!
Κράτα το

Λάμπρος.Τ 28-08-16 14:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από pans3 (Μήνυμα 960483)
Να πω κι εγω ο πανάσχετος τη λαλακία μου? :D
Θα την πω, τσάμπα είναι! χαχα Παίρνω το θάρρος απ'την 5λεπτη γνωριμία μας.
Εγώ, μόνο και για το αισθητικό του πράγματος θα την έβγαζα τελείως την πέτρα στο κέντρο... πρόχειρα κάπως έτσι:Συνημμένο Αρχείο 81368

Πάντως Λάμπρο, έγινε πανέμορφο! Η μέρα με τη νύχτα με παλιότερα!
Να το χαρείς σου εύχομαι!
Κράτα το

χαχαχα.... είπα ότι ήδη έχουν γίνει κάποιες μικρο αλλαγές...κάτσε και θα δεις.
είναι περίπου αυτό που έγραψες.

DEXFISH 28-08-16 15:36

Και μία άλλη πρόταση. Το έχω δει σε κάποια αλλά δεν ξέρω πώς το έχουν καταφέρει... Να σκοτεινιάσεις την πλάτη. Να μην πέφτει εκεί φως. Να φαίνεται σαν να υπάρχει ένα σκοτάδι από πίσω :p

Λάμπρος.Τ 28-08-16 15:44

1 Συνημμένο(α)
και μια φωτό όπως έγινε μετά τις τελευταίες αλλαγές....

Undertaker 28-08-16 15:51

Μου αρέσει περισσότερο έτσι!! Δες αν μπορεις να πλιαγιάσεις λίγο την δεύτερη (από αριστερά) ορθια πετρα για να μην είναι ακριβώς στην ίδια διάταξη με την πρώτη μιας και έχουν το ίδιο σχήμα. Πολύ πιο ωραίο έτσι!!!

DEXFISH 28-08-16 15:54

Καλά όταν πιάσουν άλγη αυτές οι κοτρόνες θα τα σπάει! Εντάξει δεν μπορώ να πω με σιγουριά αν ήταν καλύτερο πριν ή τώρα. Ρώτα τον Πάνο που σε έβαλε να την αλλάξεις :D
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Safarpn (Μήνυμα 960496)
Μου αρέσει περισσότερο έτσι!! Δες αν μπορεις να πλιαγιάσεις λίγο την δεύτερη (από αριστερά) ορθια πετρα για να μην είναι ακριβώς στην ίδια διάταξη με την πρώτη μιας και έχουν το ίδιο σχήμα. Πολύ πιο ωραίο έτσι!!!

Πλαγιασμένη είναι. Καλύτερα να ισιώσει τελείως την τέρμα αριστερή

Λάμπρος.Τ 28-08-16 15:55

αα.. όχι... αυτές δεν τις αλλάζω.
κατά τα άλλα μου αρέσει πάρα πολύ και δεν αλλάζω τίποτε άλλο.
Μόνο αν το δεις από κοντά θα καταλάβεις αυτό που λέω και πόσο το αδικεί η φωτό.

Undertaker 28-08-16 15:59

Λάμπρο, είναι μια χαρά. Πολύ όμορφες πέτρες και πολύ καλό στησιμο. Προσωπικά μου αρέσει πάρα πολύ φίλε!

DEXFISH 28-08-16 16:05

Κι εμένα μου αρέσει πολύ. Απλά λέμε κάποιες λεπτομέρειες που είναι τελείως υποκειμενικές. Με αυτό για το φωτισμό συμφωνείς;

Λάμπρος.Τ 28-08-16 16:40

6 Συνημμένο(α)
Μερικές ακόμη φωτογραφίες....

Artemisia 28-08-16 17:57

Πολύ όμορφο Λάμπρο το καινούριο aquascape ;) Να το χαρείς !!

Λάμπρος.Τ 28-08-16 18:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Artemisia (Μήνυμα 960523)
Πολύ όμορφο Λάμπρο το καινούριο aquascape ;) Να το χαρείς !!

Σε ευχαριστώ Άρτεμη, αλλά το ξανα άλλαξα λιγάκι....;)

Τάκης 28-08-16 18:35

Είπαμε, ωραίο είναι, σταμάτα να το πειράζεις και άσε τα ψάρια στη ησυχία τους :)
Στο είπα και χθες , οι πέτρες είναι όλα τα λεφτά, έγινε όντως πολύ όμορφο

Tanganyiκας 28-08-16 18:47

Λάμπρο πολλά μπράβο!!!!Το τελευταίο είναι το καλύτερο από όλα,άφησέ το τώρα να πιάσει και την άλγη του!!!!!

Κλεόβουλος 28-08-16 19:28

Μπράβο βρε! έγινε καλύτερο απ' ότι περίμενα :)
Εγώ θα έκανα κάποιες αλλαγές αλλά αυτά είναι και υποκειμενικά. Η γενική εικόνα είναι πολύ καλή!!
Δεν μένει παρά ν' αλλάξεις ψάρια :D

kosmas 28-08-16 19:31

Μπραβο Λαμπρο!!! Μου αρεσει παρα πολυ.Οι πετρες ειναι τοσο ωραιες που οπως και να τις βαλεις δειχνει ομορφο το συνολο

Κωστας Malawi 28-08-16 20:04

μπραβο ρε Λαμπρο!!υπεροχο!!πιστευω ειδες μονος σου τη διαφορα σε σχεση με πριν..
απλα για να μην φανω τοσο γλυκουλης θα σε ρωτησω κατι..

αυτη την πετρα την την ηθελες ρε αδερφε:D?
https://s10.postimg.org/wgb4u6kyh/image.jpg

Κλεόβουλος 28-08-16 20:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tyrinthos (Μήνυμα 960553)
αυτη την πετρα την την ηθελες ρε αδερφε:D?
https://s10.postimg.org/wgb4u6kyh/image.jpg

+1..

Λάμπρος.Τ 28-08-16 20:50

Μην αγχώνεστε αυτή η πέτρα έχει ήδη φύγει. Το είπα ότι έκανα μετά από τις τελευταιες φωτό κάποιες αλλαγές.......ακόμη.
Δεν έχω βάλει τις τελευταίες φωτό.
Χαχαχαχαχα..... Κλεόβουλε. Το πρόσεξες ε..????????

Σταύρο - Χρήστο... καταλάβατε τώρα τι φοβόμουν για τις φωτό ????????
Χαχαχαχαχα.......
Ήθελες να τα βάλεις Κλεόβουλε το 2009 αυτά εσύ.
Έχω διαβάσει σχετικό πόστ.

Κωστας Malawi 28-08-16 20:53

α ενταξει τωρα ηρεμησα...μα καλα λεω δεν το βλεπει οτι ειναι σαν εξεδρα πισινας??:smt044:smt044:smt044

Κλεόβουλος 28-08-16 20:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Λάμπρος.Τ (Μήνυμα 960576)
Χαχαχαχαχα..... Κλεόβουλε. Το πρόσεξες ε..????????
....
Ήθελες να τα βάλεις Κλεόβουλε το 2009 αυτά εσύ.
Έχω διαβάσει σχετικό πόστ.

τι να προσέξω...τα χάλια ψάρια που έχεις? :cool:
Βγάλτα όλα να σου στείλω ένα χαρεμάκι original rare mbuna from Taiwan reef.

...έχω κάνει πολλές μ@!@!ς στα νιάτα μου :smt020

Κωστας Malawi 28-08-16 21:01

Κλεοβουλε κρατα τα για μενα!!με βλεπω να ξαναγυρναω στις μπουμπουνες:D

Λάμπρος.Τ 28-08-16 21:16

Χαχαχαχαχαχα......όντως μου έκανε κάπως και μένα μόλις άναψα τα φώτα....
Έχετε πλάκα.. ο Χρήστος το είπε δισκο σερβιρίσματος..εσύ βατήρα πισίνας....χαχαχαχα....
Το φαγε η μαρμάγκα μετά την 1η ματιά και τις δωτό που έβαλα...πολύ πριν μου πουν κάτι...αφού όταν μου είπαν ότι είναι ωραίο ..είπα ότι ήδη ξαναγίνανε αλλαγες..
Χαχαχαχα

Τώρα όντως βρε Κώστα είναι πολύ πιο δυνατο....
Από κοντα θα ξετρελαθείς χάνει πολύ στις φωτό.
Τώρα περιμένω να πιάσει λίγο άλγη στις πέτρες να γίνει κόλαση....!!!!

Κωστας Malawi 28-08-16 21:18

βρε ξετρελαθηκα ηδη!!μου αρεσει πολυ!!
το ηξερα οτι εισαι σε καλο δρομο;)εισαι δυνατος παιχτης:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 14:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,11508 seconds with 11 queries