Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Fish Only (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=204)
-   -   απο δισκαδικο σε fish only (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=95273)

SpirosLo 31-12-16 20:02

[QUOTE=voas;988083]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 988072)
σε εμενα με 140.50.60 ενυδρειο και σαμπ 100.40.40 σκεδον κατω απο 500 καθαρα λιτρα για φο με ζβ , σκεφτομουν να το βαλω... αξιζει ?
-------------------------
Οι διαστάσεις σου ειναι τρομερές Σπύρο!
Εαν θέλεις να ξεκινήσεις με f.o. θα σου πρότεινα να βάλεις μεσα ψάρια reefsafe και οχι θηρευτές για να μπορείς όποτε το θελήσεις να βάλεις και κανενα κοραλλακι χαμηλών απαιτήσεων!
Τωρα το σκίμμερ σαν εταιρία ειναι οκ απλα πες μου πιο μοντέλο θέλεις;

το curve 7 ελεγα να παρω

voas 02-01-17 16:23

[QUOTE=SpirosLo;988097]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 988083)
το curve 7 ελεγα να παρω

καλύτερα το αμέσως επόμενο το 9.....

SpirosLo 02-01-17 17:29

[QUOTE=voas;988241]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από SpirosLo (Μήνυμα 988097)

καλύτερα το αμέσως επόμενο το 9.....

μηπως ειναι υπερβολη το curve 9 για τα λιτρα μ ??? εχω κατω απο 500 καθαρα λιτρα ... ?:confused:

voas 02-01-17 19:02

[QUOTE=SpirosLo;988266]
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από voas (Μήνυμα 988241)
μηπως ειναι υπερβολη το curve 9 για τα λιτρα μ ??? εχω κατω απο 500 καθαρα λιτρα ... ?:confused:

με 500λιτρα αερα που βγάζει το 7 εγώ δεν θα το επαιρνα στα λιτρα σου,το 9 βγάζει τον διπλάσιο εχω την εντύπωση!
αν μείνεις σε φ.ο. είσαι οριακά, εάν όμως πας αργότερα σε reef θα εχεις θεμα!
-----------------------------------------------------------
αν θέλεις φτιάξε ένα θεμα στην κατηγορία των θαλασσινών ενυδρείων για μην χαλάμε το θεμα του φίλου Μιχάλη!

kalmichalis 02-01-17 21:32

Δεν πειράζει...

Να ρωτήσω, ο κυκλοφορητής Turbelle 8000l/h 6085 είναι ρυθμιζόμενος όσον αφορά την κυκλοφορία του? Γτ από ότι είδα είναι μόνο ο mp10es και ο rw8

GiorgosT 02-01-17 23:33

Δεν είναι ρυθμιζόμενος.
http://www.aquacave.com/tunze-turbel...ater-pump.html

kalmichalis 03-01-17 00:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GiorgosT (Μήνυμα 988340)
Δεν είναι ρυθμιζόμενος.
http://www.aquacave.com/tunze-turbel...ater-pump.html

Υπάρχει κανένας άλλος ρυθμιζόμενος καλός εκτός από αυτούς που προανέφερα?

voas 03-01-17 00:20

Jebao & vortech

kalmichalis 03-01-17 00:21

Ξέρει κανείς αν είναι καλός ο jebao.? Επιδη είναι κινεζια.... Είχε γράψει κάποιος σε ένα φόρουμ ότι έφυγε διακοπές και το βρήκε σταματημένο μόλις γυρισε (κλασικά όταν φεύγει κάποιος διακοπές τότε γίνονται όλα)

voas 03-01-17 00:39

Μιχάλη ξεκίνα την εξερεύνηση στο θαλασσινο κομμάτι του φόρουμ μας και θα σου λυθούν πολλά ερωτήματα!
Αυτο που ψάχνεις συγκεκριμένα υπάρχει εδω ...http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=92848

kalmichalis 03-01-17 01:22

Τώρα... Μάλιστα.... Όλα 2χρονια βλέπω να αντέχουν...

Sakisdraminos 03-01-17 23:52

Αλλιώς πας σε Sun sun που είναι σχεδόν τζάμπα αλλά χωρίς να είναι αίτηση ρυθμιζόμενοι και 220βολτ.

kalmichalis 10-01-17 13:51

Ο maxspect 200 series gyre είναι κομπλέ? Χαλάνε? Κάνει δουλειά αν πάρω τον xf130?
Αλλιώς λέω να βάλω δύο mp10w vortech...

voas 16-01-17 11:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 989835)
Ο maxspect 200 series gyre είναι κομπλέ? Χαλάνε? Κάνει δουλειά αν πάρω τον xf130?
Αλλιώς λέω να βάλω δύο mp10w vortech...

απομακρυνεσαι πολύ οικονομικά εκεί που κοιτάς φίλε Μιχαλη!
σίγουρα θα είναι καλύτερες αλλά τα νούμερα τους είναι απαγορευτικά κατ εμε!

Sakisdraminos 16-01-17 11:52

ποιοτικά σίγουρα καλύτερες από jebao.
Δεν έχω ακούσει για βλάβες στης maxspect αλλά δεν πρέπει να έχουν πάρει και αρκετές στην Ελλάδα.

kalmichalis 18-01-17 13:15

χμμμμ...καταλαβα....
ξερει αποιος να μου πει τι ειναι τα αμφιποδα και που τα βρισκω που προαναφερθηκαν για τη βιολογια?

kalmichalis 22-01-17 23:24

διάβασα σε ενα ποστ στο φορουμ οτι τα πουλανε καποια ενυδρειακα καταστηματα σε σακουλακια, ισχυει?
τελικα τα αμφιποδα κωπήποδα τι ακρινως ειναι?


επισης θα ηθελα να ρωτησω τον βραχο πως τον στερεωνουμε? παταει καπου στο τζαμι σε πλαστικο? εχει τροπο που τον φτιαχνεις?, καθότι ειχα δισκους δεν ξερω πως στερεωνουμε τις πετρες, μη και πεσουν και εχουμε ατυχηματα.... πρωτα βαζουμε αραγωνιτη και πανω το βραχο ή το αναποδο?

voas 24-01-17 13:54

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 992394)
διάβασα σε ενα ποστ στο φορουμ οτι τα πουλανε καποια ενυδρειακα καταστηματα σε σακουλακια, ισχυει?
τελικα τα αμφιποδα κωπήποδα τι ακρινως ειναι?
--------------------------------
Μιχαλη ισχύει και τα πουλάνε σαν ζωντανή τροφή!
ζωντανοί μικροργανισμοι είναι........ όταν τα δεις θα διακρίνεις εάν κινούνται μέσα στο σακουλάκι και να είναι κρύο από ψυγείο!

επισης θα ηθελα να ρωτησω τον βραχο πως τον στερεωνουμε? παταει καπου στο τζαμι σε πλαστικο? εχει τροπο που τον φτιαχνεις?, καθότι ειχα δισκους δεν ξερω πως στερεωνουμε τις πετρες, μη και πεσουν και εχουμε ατυχηματα.... πρωτα βαζουμε αραγωνιτη και πανω το βραχο ή το αναποδο?

πολλοι βαζουν πλαστικο για να μην ακουμπαει στον πατο του ενυδρειου ο βραχος!
εγώ δεν έχω βάλει τπτ.............
πρώτα βάζεις βράχο και μετά αραγωνιτη!

kalmichalis 24-01-17 21:13

Να κάνω μια άλλη ερώτηση αντί του mce600 κάτι άλλο υπάρχει για να μην παίζω οριακά?
Το aqua medic turboflotor blue 1000 ας πούμε κάνει ταιριάζει? Είναι καλό?

Sakisdraminos 24-01-17 21:48

κοίτα δεν έχω ακούσει κριτικές για αυτό ούτε το έχω δει να δουλεύει.....
Δεν θέλω να λέω ψέματα σε κάτι που δεν ξέρω!!!

alan boy 24-01-17 22:07

Κοίτα επώνυμη εταιρεία η aqua medic αλλά εγώ το σκέφτομαι αλλιώς... Σχεδόν όλοι μας είμαστε ευχαριστημένοι με το mce600 οπότε γιατί να πάω σε πειράματα;
εκτός αν θες να κάνεις εσύ το πείραμα με το aqua medic και να μάθουμε και εμείς :D:D:D

kalmichalis 28-01-17 22:25

Το MCE600 θα πάρω... Ελπίζω να το βρω από κανέναν συγχομπιστα αλλιώς θα το ο αγοράσω καινούργιο... Με την άσπρη αντλία....

Να ρωτήσω στο ριο300 πόσα κιλά αραγωνιτη θα χρειαστώ για δύο δάκτυλα? Είναι 120μηκος με βάθος 51cm...? 30-35κιλα..?

voas 29-01-17 13:33

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 993313)
Το MCE600 θα πάρω... Ελπίζω να το βρω από κανέναν συγχομπιστα αλλιώς θα το ο αγοράσω καινούργιο... Με την άσπρη αντλία....

Να ρωτήσω στο ριο300 πόσα κιλά αραγωνιτη θα χρειαστώ για δύο δάκτυλα? Είναι 120μηκος με βάθος 51cm...? 30-35κιλα..?



Δυο με τρία δάχτυλα είναι μια χαρά!

Sakisdraminos 29-01-17 14:38

περίπου 30-40 φίλε είναι οκ !

kalmichalis 31-01-17 00:52

Πρώτα μπαίνει ο αραγωνιτης ή ο βράχος?

alan boy 31-01-17 01:10

Νομίζω είναι πιο εύκολα όταν μπαίνει πρωτά ο αραγονιτης.

Sakisdraminos 31-01-17 06:27

Καλό είναι να πάρεις το egg grate άμα το λέω καλά να βάλεις κάτω από τον βράχο μετά να στήσεις τον βράχο και να τομην κολλήσεις.
έτσι θα έχεις χρόνο να κάνεις το σχήμα του πολύ πιο εύκολα.
Μόλις τελειώσεις και μαζέψεις της ακαθαρσιες από τον πάτο αλλά και από τον βράχο τότε μπορείς να ξεπλινεις καλά τον αραγωνιτη και να τον βάλεις!

kalmichalis 31-01-17 08:23

Δεν τι είχα σκεφτεί... Το Egg crate.... Αυτό μπορεί να επιρρεασει το νερό? Λόγω του ότι είναι πλαστικό? Μιας και μιλάμε για τη διάβρωση που κάνει το αλάτι

voas 31-01-17 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kalmichalis (Μήνυμα 993907)
Δεν τι είχα σκεφτεί... Το Egg crate.... Αυτό μπορεί να επιρρεασει το νερό? Λόγω του ότι είναι πλαστικό? Μιας και μιλάμε για τη διάβρωση που κάνει το αλάτι

όχι δεν το επηρεάζει!
εγώ προσωπικά δεν έχω βάλει και ο βράχος ακουμπάει στον πάτο του ενυδρείου!
καλύτερα να στίσεις πρώτα τον βράχο και μετά να βάλεις αραγωνιτη,εάν ο βράχος στηθεί πάνω του μπορεί να έχεις και μετατοπίσεις από το βάρος!

leonardos 31-01-17 21:06

εχουν δικο τα παιδια εγω το εκανα αναποδα και μικρα κωματια μετατοπιζωνται ευκολα!

kalmichalis 01-02-17 14:58

Θα βάλω Egg crate, βρήκα και Ελλάδα... To βράχο τον ενώνουν με ουπα και τρύπες? Για να κάνεις το aquascape?

Sakisdraminos 01-02-17 17:44

Και έτσι φίλε αλλά και με τσιμέντο!!!

golf4470 03-02-17 17:10

Πιστεύω οτι καλύτερα είναι με πλαστικές βίδες κ παξιμάδια. Νομίζω οτι το τσιμέντο μετά απο χρόνια αρχίζει κ τρίβεται.

voas 12-02-17 11:56

εγώ είμαι της άποψης οτι σε ακραία aquascape καλό είναι να βάζεις εσωτερικά και ακρυλικές βίδες,βέργες κτλ,εάν θελεις μόνο κόλληση και το τσιμεντο είναι σούπερ!
τώρα παίζει σημαντικό ρόλο η μάρκα του τσιμέντου γιατί θα γίνει ότι λέει και ο Δημήτρης!
η μόνο ενδεδειγμένη είναι η durostick............καλή συνέχεια!

golf4470 11-03-17 18:04

Κάναμε την αρχή στο ενυδρείο?

voas 19-05-17 16:36

Τι εχουμε εδω,μαζευτήκαμε καθόλου ή εχουμε ακόμα μέλλον;

kalmichalis 21-05-17 07:52

Τα μαζεύω σιγά σιγά τα πράγματα. Αλλά ακόμα δεν έχω βγάλει τους δίσκους από το ενυδρείο
Το ξεστησα γτ μετακόμισα αλλά αναμένω
Μέχρι στιγμή έχω πάρει διαφορά
Μου μένει ο βράχος και ο αραγωνιτης

Να κάνω δυο ερώτησεις?
Το νερό που θα φτιάχνω το αλατόνερο μπορεί να είναι μόνο από προφιλτρα η πρέπει να είναι υποχρεωτικά όσμωσης? Και γιατί?
Οι αλλαγές νερού είναι υποχρεωτικές, πήγα σε ένα σπίτι ενός συγχομπιστα και είχε reefαρα χωρίς αλλαγές νερού, έβαζε μόνο ότι εξατμιζοταν, μου είπε ότι είναι διαφορετικό από του γλυκού που αλλάζουμε νερό, και απορώ εγώ τώρα, τα οργανικά καταλυπα?

Sakisdraminos 21-05-17 10:46

Φιλαράκι καλή αρχή!

Μαζεψε και τα υπόλοιπα και ξεκινά με το καλό να στρώσει!

Δυστυχώς δεν γίνεται να επιβιώσει ενυδρείο χωρίς αλλαγές νερού .
Όποιος μα οποίος σου το λεει δεν σε βοηθάει στο να έχεις ένα υγείες ενυδρείο!
μπορεί για κάποιά περίοδο να νιώθεις ότι και χωρίς αλλαγές νερού πάει μια χαρά αλλά τα προβλήματα συσωρευονται..

Δυστυχώς η αλλαγή νερού σε βοηθάει σε πολλά πράγματα που πρόσθετεις η αφαιρείς!
Βοηθάει στο να υπάρχει ισορροπία!

Φυσικά όπως και εγώ παλιότερα έλεγα μια φορά τον μήνα μετά από την δικιά μου εμπειρία έλεγα κάθε εβδομάδα και μεγάλη αλλαγη νερού τελικά έχω κατάληξη ότι δεν χρειάζονται υπερβολές.

εβδομαδιαίες αλλαγές σε ποσοστό που ανάλογα με την κατάσταση του ενυδρείου είναι μικρότερες η μεγαλύτερες είναι το σωστό!

kalmichalis 21-05-17 11:10

Ευχαριστώ πολύ, ασφαλώς ο καθένας πράττει και λέει αυτό που πιστεύει γιαυτό θέλω κι άλλες γνώμες...
Και όσον αφορά αυτό που ρώτησα για την όσμωση? Γτ το νερό βρύσης δεν το θεωρώ κακό γτ να πρέπει να είναι όσμωσης? (από ότι έχω διαβάσει)

Στο μέλλον θα ρωτήσω για άλατος ήταν και τι κοραλια πάνε με ποια ψάρια και πόσες λαμπες η Led πρέπει να έχω... :)

Ευχαριστώ πολύ εκ των προτέρων!!

Sakisdraminos 21-05-17 11:18

Για το θέμα της αλλαγής κάτι τελευταίο θέλω θα σου πω για να μην αφήνουμε υποψίες και στους υπόλοιπους που θα το διαβάσουν!
όλοι μαζί όλοι το όνειρο τους είναι το ενυδρείο να είναι ανέξοδο το αλάτι έχει ο Κούβας 75 ευρώ περίπου.
Λες άμα είχε έστω και μια πιθανότητα να το γλίτωναν δεν θα το είχαν εξέλιξη το πως δεν θα κάνουν αλλαγή νερού;


το αλάτι έχει όλες σχεδόν τις παραμέτρους σωστές όταν το σπας με Α/Ο.
Αν βάλεις βρύσης εκτός ότι το κχ και άλλα στοιχεία θα είναι ανεβασμένα πάρα πολύ θα έχεις ίσως και ανεπιθύμητες αλγες !


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:08.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02843 seconds with 10 queries