Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Τεχνικά θέματα για ενυδρεία με ασπόνδυλα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=226)
-   -   ενα μικρο γαριδαδικο για το σπιτι. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91220)

ikaria_jim 22-03-16 16:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 931807)
Το ξερω..
Πολλοι δεν εχουν προβληματα... Αλλοι τοσοι ειχαν:D
Δεν ξερω , δοκιμαζει ο καθενας και βλεπει..

στο 200 λιτρο που ειχα.ειχα ρεντ με αμανο και γκαπυ.ποτε δεν ειχα προβλημα.αλλα δεν με πειραζει να μην βαλω αμανο.απλα θελω να εχει λιγο ενδιαφερον.

tsala 23-03-16 00:05

Να βαλεις τοτε :p

ikaria_jim 23-03-16 17:50

καλησπερα παιδες.
ερωτηση..πετρες βαζω οτι θελω η πρεπει να ειναι ασβεστολιθικες?
θελω να βαλω μερικες μαζι με τις ριζες.

tsala 23-03-16 18:08

Καλο θα ειναι αυτες που θα βαλεις να ειναι μη ασβεστολιθικες ,για να μην ανεβασουν τις σκληροτητες.
Αν ειναι μικρες , δεν νομιζω να δεις και διαφορα.. Αλλα οι μεγαλες ,πιθανοτατα να ανεβασουν τις τιμες.
Αν ψαχνεις για αγορα , βρες πετρες λαβας η ξυλοπετρες..
Αν ψαξεις απο την φυση , κανε ενα τεστ με ακουαφορτε (αν και δεν ειναι στανταρακι) , αν αφρισουν , θα ειναι ασβεστολιθικες .
Τις πλενεις και τις σκουπιζεις καλα πριν το τεστ

ikaria_jim 23-03-16 18:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsala (Μήνυμα 932145)
Καλο θα ειναι αυτες που θα βαλεις να ειναι μη ασβεστολιθικες ,για να μην ανεβασουν τις σκληροτητες.
Αν ειναι μικρες , δεν νομιζω να δεις και διαφορα.. Αλλα οι μεγαλες ,πιθανοτατα να ανεβασουν τις τιμες.
Αν ψαχνεις για αγορα , βρες πετρες λαβας η ξυλοπετρες..
Αν ψαξεις απο την φυση , κανε ενα τεστ με ακουαφορτε (αν και δεν ειναι στανταρακι) , αν αφρισουν , θα ειναι ασβεστολιθικες .
Τις πλενεις και τις σκουπιζεις καλα πριν το τεστ

εχω και ασβεστολιθικες και μη..οποτε θα παω σε μη..οκ...ευχαριστω παρα πολυ.

ikaria_jim 28-03-16 17:21

Καλημερα παιδια το ενυδρειο λοιπον τρεχει απο το σαββατο.δεν εχω ξεκινησει στρωσιμο γιατι ειμαι σε διλημμα.η γυναικα μου θελει και ψαρια οπωσδηποτε.δεν ξερω αν το φιλτρο με καλυπτει.φλουβαλ σ4 κρεμαστο.εχω το 206 να το βαλω η θα γινει πλυντηριο?και αλλη μια απορια,που θα βρω καμια ριζα σαν δεντρο να μπει απο πανω μοσσ.?εχω μερικες απο το παλιο αλλα δεν μου ταιριαζουν.
-------------------------
κανεις?

tsala 28-03-16 19:53

εφοσων εχεις το 206 , βαλτο και το δοκιμαζεις..
αν εχει μεγαλη ροη , στραγγαλισε την εξοδο του νερου μ ενα βανακι.
οσο για την ριζα , δεν ξερω αν βρεις.. θελει ψαξιμο..
παντως μπορεις με τις παλιες που εχεις να κοψεις και να ραψεις , ωστε να φτιαξεις μονος σου ενα δεντρακι..
τα κομματια μπορεις να τα δεσεις με tire up.. ενωσεις ψηλα, ωστε να καλυφθουν με moss και να μην φαινονται

ikaria_jim 29-03-16 18:16

4 Συνημμένο(α)
Να παρετε μια εικονα.το στησιμο ειναι τις γυναικας μου οπου βρηκε ενα στο δικτυο και της αρεσε.η ριζα ειναι προς το παρων ετσι για να κατσει.θα μπει στην μεση με μοσσ πανω.θα βαλω και καποιες βεργιες πανω στις πετρες.εβαλα και το 206 και παει σφαιρα.περιμενω και τις λαμπες.δεν ειναι αυτες που εχω.ακουω αποψεις με την ιδεα οτι ετσι το θελει πφφφ.χεχε.

ikaria_jim 30-03-16 09:53

Κανενας καποια προταση!!!για φυτα εκτος απο μοσσ σκευτομαι να βαλω και φερν.μετα απο πολυ αγωνα με την γυναικα μου.δεν θελει πολυ πρασινο.ειναι πιστευω αφρικανα.της αρεσε το παλιο με τα σιμιλις.χεχε.

Τάκης 30-03-16 11:08

Γεμισε το με φυτά βρε, γαρίδες θα βάλεις, οχι αφρικάνες, πολλά και εύκολα φυτά, και όχι μόνο δεμένα σε ξύλα και πέτρες

ikaria_jim 30-03-16 11:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τάκης (Μήνυμα 933793)
Γεμισε το με φυτά βρε, γαρίδες θα βάλεις, οχι αφρικάνες, πολλά και εύκολα φυτά, και όχι μόνο δεμένα σε ξύλα και πέτρες

Για παρε τηλ την γυναικα μου να της το πεις!δεν θελει πολυ πρασινο.αλλα θα βαλω μοσσ,φερν και καμια μπαλα μοσσ.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:10.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01604 seconds with 10 queries