Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Φίλτρανση (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=209)
-   -   Αντι-skimmer (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81169)

stelios816 09-07-14 12:08

[QUOTE=pagokoftis;846589]Έξαρση πλαγκτόν στην θάλασσα, αναπαραγωγή μεδουσών, πετρέλαιο στη θάλασσα κλπ... Από τέτοιες περιπτώσεις εμπνευστήκαμε τα σκίμμερ. Δεν είναι ικανές τέτοιες μεμονωμένες περιπτώσεις να καθαρίζουν ολόκληρους ωκεανούς από ρύπους πριν μετατραπούν σε νιτρικά!! Ταπεινή μου άποψη!!
Μην μου βγει η "βρώμα" ότι είμαι αντίθετος στη λειτουργία των σκίμμερ, ή ότι δεν θεωρώ ότι κάνουν δουλειά :D:D:D
Κι εγώ για το μεσογειακό μου, έχω ήδη αγοράσει σκίμμερ και θα έχω και ATS..
-------------------------
Και κάτι άλλο, στο θαλασσινό, απαγορεύεται η κάλτσα και είναι επιτακτική η λειτουργία του σκίμμερ...
Στο γλυκό νερό ρε παιδιά, πώς επιτρέπονται σφουγγάρια, κάλτσες και πάνε μια χαρά χωρίς σκίμμερ??????
Που πάει όόόλη αυτή η βρώμα, που στο θαλασσινό την βγάζει το σκίμμερ???
Και εκεί μάλιστα αν έχεις και scrubber έχεις πάλι μηδέν νιτρικά και οι αλλαγές νερού που γενικότερα είναι μεγαλύτερες από τα θαλασσινά (λόγω έλλειψης σκίμμερ!!!), έρχονται στα ίδια επίπεδα!!
Τι το τόσο διαφορετικό έχει το θαλασσινό???
Απλά λόγω αυξημένης πυκνότητας (αλάτι) έτυχε να μας κάτσει η λειτουργία αυτή του σκίμμερ...
Και οι λίμνες μας, χωρίς καν παφλασμό κυμμάτων, μια χαρά λειτουργούν (αν δεν τις βγάζουμε την πίστη εμείς οι ανθρωποι...)
Ξαναλέω οτι δεν είμαι αντίθετος στην λειτουργία του σκίμμερ, και μάλλον θα βάλω κι εγώ (έχω ήδη αγοράσει), απλά δεν μπορώ να ακούω ανθρώπους να λένε, κάλτσες στο θαλασσινο->απαγορεύεται, χωρίς σκίμμερ θαλασσινό->απαγορεύεται!!
Αυτά :D[/QUOTE


Αν ακομα δεν εχεις καταλαβει τι διαφορα γλυκου -θαλασσινου φιλε μου τι συζηταμε??

pagokoftis 09-07-14 15:05

Νομίζω δεν σύγκρινα τα 2 οικοσυστήματα, αλλά θα ήθελα να μου πείτε μερικές διαφορές επί της ουσίας όμως, σε στρωμένα ενυδρεία, στο θέμα καθαριότητας που μιλάμε, σχετικά με το σκίμμερ!!
Είναι διαφορετικής σύστασης οι σκατούλες των ψαριών,πιο βρόμικες? Τα βακτήρια, αν και διαφορετικά, δεν κάνουν την ίδια δουλειά? Θα ήθελα να μάθω πραγματικά!!
Τονίζω σε στρωμένα ενυδρεία, μη μου πείτε τίποτα για αμμωνία και υψηλό ph κλπ...
Μιλάω εντελώς καλοπροαίρετα, το τονίζω αυτό!!!!!! Απλά είναι γενικά λίγο αστείο το ύφος μου :D
Ασχολούμαι από το Χειμώνα σε μεγάλο βαθμό, όντως είναι μικρό χρονικό διάστημα, αλλά πιστεύω έχω μάθει αρκετά πράγματα και από εδώ μέσα φυσικά αλλά και από επαγγελματίες/επιστήμονες!!
Έχω από τον Απρίλιο ένα 40λιτρο μεσογειακό, πιο πολύ για "πειραματισμούς", το οποίο τρέχει μόνο με wet/dry σύστημα (με τη σειρά σφουγγάρι, βαμβάκι, ελαφρόπετρα, και περιοδικά ενεργό άνθρακα στη ροή του sump), καθώς ο βράχος δεν ήταν πορώδης και scrubber και οι μετρήσεις μου, αν και η θερμοκρασία φτάνει και τους 24, είναι άψογες (εκτός από φώσφορο που δεν έχω πάρει τεστς), με μηδέν άλγη στα τζάμια, εκτός λίγης καφέ στην αρχή..
Μία μεγάλη ανεμώνη, 2 ανεμωνογοβιούς, 2 καβουρια, 3 ερημίτες, 4 σαλιγκάρια, 2 μεγάλες γαρίδες, τροφή φλέικς και κατεψυγμένη γαρίδα..


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 02:20.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03384 seconds with 10 queries