Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Παρουσιάσεις Φυτεμένων Ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=55)
-   -   το νεο μου ενυδρειο (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=27119)

harilaos 14-01-09 03:03

Πολύ ωραίο εξελίσσεται! Μόλις φουντώσει λίγο το γρασίδι και καλυφτεί ο εξοπλισμός θα γίνει ακόμα πιο όμορφο! Δοκίμασες καθόλου μαύρο φόντο;

xontros 14-01-09 14:23

Πολύ ωραία εξέλιξη.. Φαντάζομαι ότι όταν γεμίσει με φυτά (όταν απλώσει και το γρασιδάκι) θα γίνει άψογο..

Κάτι που θα άλλαζα εγώ είναι κάποιες μικρές μετακινήσεις στις πέτρες.. Συγκεκριμένα, θα αύξανα λίγο την κλίση στην τέρμα αριστερά και στην τέρμα δεξιά, να γίνουν λίγο πιο κατακόρυφες.. Επίσης, την τέρμα αριστερά θα την μετακινούσα ελάχιστα δεξιότερα.. Και τέλος, θα μετακινούσα και λίγο την δεύτερη από αριστερά, λίγο προς τα δεξιά, και με τρόπο ώστε να δημιουργεί μία ευθεία παράλληλη προς την κεντρική μεγάλη πέτρα.. Με τον τρόπο αυτό, σχηματίζονται 2 νοητά τρίγωνα, ένα "ανάποδο" αριστερά, και ένα "όρθιο" δεξιά, με τις κορυφές του καθενός να βρίσκονται σε σημεία χρυσών τομών.. Είναι ένας γενικός "οπτικός" κανόνας που ακολουθούν γενικά τα τύπου Iwagumi, ειδικά για όσους τους αρέσουνε τα μαθηματικά και οι γεωμετρίες (που άλλωστε τις συναντάμε και στη φύση)..

Και άλλο ένα θεματάκι (που δεν έχω ξεκαθαρίσει ακόμη αν έχει ή δεν έχει νόημα τελικά), είναι ότι στα περισσότερα Iwagumi χρησιμοποιούν μονό αριθμό βράχων.. Και εσύ έχεις τέσσερις (δηλαδή ζυγό αριθμό).. Βασικά, 5 πρέπει να έχεις αν διακρίνω καλά, αλλά οι 2 είναι ακουμπισμένες μεταξύ τους και φαίνονται σαν ένας όγκος.. Εγώ, στη θέση σου, μάλλον θα το δοκίμαζα, να τις "ξεχωρίσω" λίγο..

Δε λέω για μεγάλες μετακινήσεις, αναφέρομαι σε λίγα μόνο εκατοστά, καθώς το αποτέλεσμα είναι ήδη πάρα πολύ όμορφο, και αφήνει λοιπόν περιθώρια να ασχοληθεί κανείς με τις παραμικρές λεπτομέρειες..

Μπράβο και πάλι! :p

vasilakis 14-01-09 17:06

ΠΟΛΥ ΩΡΑΙΟ Γιωργο-Σταυρε ! :o
Αντε να δουμε και το σκετο Σταυρε!

N4505 14-01-09 17:58

Εξαιρετικό.... πολύ όμορφο και πολύ ωραίες πέτρες... :smt038:smt038

GIORGOSKARA 14-01-09 18:30

παιδια σας ευχαριστω, ομως και εγω με την σειρα μου να ευχαριστησω το φιλο μας το Σταυρο για την μεγαλη του υπομονη και βοηθεια που μου προσφερει

Τσιόνογλου Σταύρος 14-01-09 18:46

Τον λογαριασμο θα στον στείλω αυριο.Λοιπόν εκτός απο κάποια (αρκετα :D χιχιχι) φυτά που έδωσα στο Γιώργο το όλο στήσιμο το έκανε μόνος του και μπορώ να πώ οτι το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ εντυπωσιακο.Θα συμφωνίσω με άρκετες απο τις παρατηρήσεις που αφορούν το στήσιμο του βράχου ,προσωπικά θα έβαζα και λιγότερες πέτρες για να έχω και περισσότερο χώρο για φυτά,σημειώνοντας οτι πολλά απο τα υπάρχοντα φυτά θα φύγουν κάποια στιγμη,βέβαια εδώ μπαίνει το προσωπικό γούστο του καθενός.Επίσης θα ήθελα να επισημάνω και μια δυσκολία που υπάρχει στην ε'ρεση -προμήθεια ορισμένων πραγμάτων στην επαρχία οπως είναι τα φυτά.Σκοπός ήταν να μπούν μεσα στο ενυδρείο μονο Blyxa,pogostemon helferi ,cuba και ίσως λίγη Rotala walliichi.Δυστυχώς όμως η κοροϊδια απο πολλά καταστήματα δεν έχει ορια παίρνεις τηλέφωνο ζητας κάτι και σου λένε οτι θα σε ξαναπάρουν και σε γράφουν και οταν τους το λές σου λένε οτι δεν σε έχουν και ανάγκη,καταθέτεις λεφτα και δεν σου στέλνουν τα φυτά πρφασιζόμενοι οτι δεν είναι καλά και άλλα πολλά και σου ξαναδίνουν τα λεφτα πίσω οπότε πολλές φορες ξεκινάς ενα ενυδρείο έχοντας το 99% των πραγμάτων και ζορίζεσαι να βρείς το 1% το οποίο μπορεί να είναι και ολο το ρεζουμέ της υπόθεσης.

xontros 14-01-09 19:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 319972)
Τον λογαριασμο θα στον στείλω αυριο.Λοιπόν εκτός απο κάποια (αρκετα :D χιχιχι) φυτά που έδωσα στο Γιώργο το όλο στήσιμο το έκανε μόνος του και μπορώ να πώ οτι το αποτέλεσμα είναι πάρα πολύ εντυπωσιακο.Θα συμφωνίσω με άρκετες απο τις παρατηρήσεις που αφορούν το στήσιμο του βράχου ,προσωπικά θα έβαζα και λιγότερες πέτρες για να έχω και περισσότερο χώρο για φυτά,σημειώνοντας οτι πολλά απο τα υπάρχοντα φυτά θα φύγουν κάποια στιγμη,βέβαια εδώ μπαίνει το προσωπικό γούστο του καθενός.Επίσης θα ήθελα να επισημάνω και μια δυσκολία που υπάρχει στην ε'ρεση -προμήθεια ορισμένων πραγμάτων στην επαρχία οπως είναι τα φυτά.Σκοπός ήταν να μπούν μεσα στο ενυδρείο μονο Blyxa,pogostemon helferi ,cuba και ίσως λίγη Rotala walliichi.Δυστυχώς όμως η κοροϊδια απο πολλά καταστήματα δεν έχει ορια παίρνεις τηλέφωνο ζητας κάτι και σου λένε οτι θα σε ξαναπάρουν και σε γράφουν και οταν τους το λές σου λένε οτι δεν σε έχουν και ανάγκη,καταθέτεις λεφτα και δεν σου στέλνουν τα φυτά πρφασιζόμενοι οτι δεν είναι καλά και άλλα πολλά και σου ξαναδίνουν τα λεφτα πίσω οπότε πολλές φορες ξεκινάς ενα ενυδρείο έχοντας το 99% των πραγμάτων και ζορίζεσαι να βρείς το 1% το οποίο μπορεί να είναι και ολο το ρεζουμέ της υπόθεσης.

Υπάρχει πάντα και η εναλλακτική.. Στέλνεις ένα π.μ. σε κάποιον να πάει στο συγκεκριμένο κατάστημα, να πάρει τα φυτά που θέλεις, και να σου τα στείλει ο ίδιος.. ;)

Τσιόνογλου Σταύρος 14-01-09 19:16

Δηλαδή για το δικό μου να σε έχω υπόψιν:D.Αλλά και πάλι τίθεται το θέμα οτι πάντα πρέπει να αγγαρεύουμαι κάποιον.

xontros 14-01-09 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 319985)
Δηλαδή για το δικό μου να σε έχω υπόψιν:D.Αλλά και πάλι τίθεται το θέμα οτι πάντα πρέπει να αγγαρεύουμαι κάποιον.

Χαρά μας.. Μόνο και μόνο για τις φωτογραφίες, απ'όπου παίρνουμε κι εμείς λίγο μάτι, αξίζει τον κόπο! :p

GIORGOSKARA 14-01-09 19:44

παιδια τα πραγματα ειναι ακριβως ετσι οπως τα ειπε ο Σταυρος επεσε μεγαλο δουλεμα με τις παραγγελιες, σχεδον 2μιση εβδομαδες τα περιμεναμε τα φυτα και φυτα δεν πηραμε,να πουμε οτι καναμε και 15 τηλεφωνα περιπου.

Τσιόνογλου Σταύρος 14-01-09 19:45

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 319989)
Χαρά μας.. Μόνο και μόνο για τις φωτογραφίες, απ'όπου παίρνουμε κι εμείς λίγο μάτι, αξίζει τον κόπο! :p


H δική μου χαρα θα ήταν κάποια στιγμή να τα πούμε απο κοντά.

paco 14-01-09 20:07

πολυ ομορφα στημενο και πιστευω στο διμηνο θα βγαζει ματια (με οποιον δασκαλο καθησεις τετοια γραμματα θα μαθεις)

Σπύρος Μ 14-01-09 20:14

Είναι οτι καλύτερο σε iwagumi style απο ολα τα άλλα ελληνικά ενυδρεία που εχω δει(τουλάχιστον στην ελίτ των 5)...
Τα ψάρια ταιριάζουν απόλυτα με το σετ-απ(τα ινδιανάκια)...
Αν και στην θέση σου ίσως εύγαζα τα σκαλάρια και κρατούσα τα μικρόψαρα σε μεγαλύτερο κοπάδι και θα προσέθετα γαρίδες!!!
Κατα τ'άλλα:Α-Π-Α-Ι-Χ-Τ-Ο!!!

GIORGOSKARA 14-01-09 20:19

τα σκαλαρια θα τα βγαλω, θελω να βαλω cardinal

Πάνος 15-01-09 01:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από xontros (Μήνυμα 319983)
Υπάρχει πάντα και η εναλλακτική.. Στέλνεις ένα π.μ. σε κάποιον να πάει στο συγκεκριμένο κατάστημα, να πάρει τα φυτά που θέλεις, και να σου τα στείλει ο ίδιος.. ;)

;);)...ευχαριστω ..ευχαριστα γεματε!!

Perazzi 15-01-09 02:13

Καλορίζικο Γιώργο , είναι πολύ όμορφο εύχομαι να μη πάθεις κάτι κακό αυτή τη φορά.. ;)

GIORGOSKARA 15-01-09 15:26

ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ.ΚΑΙ ΕΓΩ ΕΥΧΟΜΑΙ ΝΑ ΠΑΝΕ ΟΛΑ ΚΑΛΑ

GIORGOSKARA 15-01-09 21:52

6 Συνημμένο(α)
παιδια να βαλω και τις φωτο απο το δευτερο φωτογραφο, το φιλο μας το Μανωλη.

GIORGOSKARA 22-01-09 01:33

τα σκαλαρια τσακωνονται
 
ειναι τραβηγμενο με το κινητο και δεν εχει καλη εικονα.
απο το πρωι που πηγα στο μαγαζι εως και το μεσημερι που εφυγα, επεφτε ξυλο.
πρωτη φορα τα εχω δει ετσι.
ζευγαρωμα? τι συμβαινει?


http://www.greektube.org/content/view/51005/2/

Nik25 22-01-09 10:44

Tο ενυδρειο απλα ειναι εκπληκτικο!!Αυτες τις πετρες τις λατρεψα απο την συναντηση που μου τις εδειξες στο κινητο σου.Μπραβο φιλε μου.Εχεις και σπουδαιο δασκαλο ομως εε??Θελω παρομοιες πετρες ΤΩΡΑ!
keep up!

GIORGOSKARA 22-01-09 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nik25 (Μήνυμα 324606)
Tο ενυδρειο απλα ειναι εκπληκτικο!!Αυτες τις πετρες τις λατρεψα απο την συναντηση που μου τις εδειξες στο κινητο σου.Μπραβο φιλε μου.Εχεις και σπουδαιο δασκαλο ομως εε??Θελω παρομοιες πετρες ΤΩΡΑ!
keep up!






ευχαριστω nik.Υπομονη και σε μικρο διαστημα θα γινει παρουσιαση και το ενυδρειο του δασκαλου μου.ΚΑΤΑΛΑΒΑΙΝΕΙΣ....

GIORGOSKARA 25-01-09 19:05

μετα απο μερικες μερες
 
15 Συνημμένο(α)
στην τελευταια φωτο μην παει το μυαλο σας οτι το ψαρι εχει βγει απο το ενυδρειο

vro 25-01-09 19:50

Να ρωτησω κατι χαζο....Πώς εσπασε το τζαμι του ενυδρειου; Ειναι ευκολο να ανοιξει ή να σπάσει το τζαμι ενος ενυδρειου; Και με το νερο που χυνεται; Το λεω επειδη εχω ενα 20αρι και σκεφτομαι να παρω ενα 60-80αρι. Αν σπασει στο σαλονι θα μας κυνηγησει η κυρα.....

Raven 25-01-09 20:00

Γιωργο, παει πολυ καλα ! Να γινει και το γρασιδι και θα τριβουμε τα ματια μας ..:p
Καλοφαγωτο το τονακι :D:smt033

Πάνος 25-01-09 20:12

πολυ ομορφες φωτο ενος πολυ ομορφου ενυδρειου...:rolleyes:

GIORGOSKARA 25-01-09 20:25

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vro (Μήνυμα 325813)
Να ρωτησω κατι χαζο....Πώς εσπασε το τζαμι του ενυδρειου; Ειναι ευκολο να ανοιξει ή να σπάσει το τζαμι ενος ενυδρειου; Και με το νερο που χυνεται; Το λεω επειδη εχω ενα 20αρι και σκεφτομαι να παρω ενα 60-80αρι. Αν σπασει στο σαλονι θα μας κυνηγησει η κυρα.....




το σαββατο εφυγα απο το μαγαζι και κυριακη μεσημερι που πηγα για αλλαγη το βρηκα σπασμενο (απο πανω και εφτανε εως κατω)ειχε χασει περιπου 40 L. ευτυχως δεν ανοιξαν τα τζαμια για να φυγει το νερο απευθειας,220L.
για το νερο που θα χυθει (κουβα και σφουγγαριστρα)
και για να σπασει πρεπει να χτυπηθει (το δικο μου το αφησα ενταξει και το βρηκα σπασμενο.δεν ξερω πως να το δικαιολογησω),
οσο για το ανοιγμα δεν ξερω να σου πω.

nashty11 25-01-09 20:35

Το τονοειδές συρτούλα συρτούλα?:D

GIORGOSKARA 25-01-09 20:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 325818)
Γιωργο, παει πολυ καλα ! Να γινει και το γρασιδι και θα τριβουμε τα ματια μας ..:p
Καλοφαγωτο το τονακι :D:smt033



αυτο το γρασιδι θα βγει και θα φυτευτει HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES CUBA (εχουμε δρομο ακομη)

GIORGOSKARA 01-03-09 00:03

9 Συνημμένο(α)
επιτελους φυτεψαμε και την HEMIANTHUS CALLITRICHOIDES CUBA

Πάνος 01-03-09 00:30

υπεροχο θα γινει και με το "κουβανεζικο" χαλι....:p..το φανταζομαι απο τωρα...:rolleyes:

(ηθελα να ρωτησω τι τιμες πεχα σκληροτητες κρατας....δεδομενου οτι θεωρω τα ροδοστομα δεικτες καταλληλοτητας του νερου και δεν ειναι οι μουρες τους τοσο κοκκινες...)

_antonis_ 01-03-09 01:08

Ναι ρε παιδί μου, μεγάλη επιτυχία με τις πέτρες, τί πράγμα είναι αυτό!
Πραγματικά λές και είναι φωτογραφία του βυθού μέσα στο ενυδρείο, φανταστικές!

GIORGOSKARA 01-03-09 08:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 336848)
υπεροχο θα γινει και με το "κουβανεζικο" χαλι....:p..το φανταζομαι απο τωρα...:rolleyes:

(ηθελα να ρωτησω τι τιμες πεχα σκληροτητες κρατας....δεδομενου οτι θεωρω τα ροδοστομα δεικτες καταλληλοτητας του νερου και δεν ειναι οι μουρες τους τοσο κοκκινες...)



ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Πανο μηπως φοβουνται απο τα σκαλαρια?Τα εχω σχεδον μηνα.


PH - 6.70
GH - 5
KH - 5
NITRITE - προσθεσα 4 gr. στην αλλαγη νερου εχθες,το τεστ ηταν 0,5 και
προσθεσα ακομη 2 gr.
PHOSPHORUS - προσθεσα 2gr. και το τεςστ ηταν 0,25

Τσιόνογλου Σταύρος 01-03-09 13:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIORGOSKARA (Μήνυμα 336875)
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Πανο μηπως φοβουνται απο τα σκαλαρια?Τα εχω σχεδον μηνα.


PH - 6.70
GH - 5
KH - 5
NITRITE - προσθεσα 4 gr. στην αλλαγη νερου εχθες,το τεστ ηταν 0,5 και
προσθεσα ακομη 2 gr.
PHOSPHORUS - προσθεσα 2gr. και το τεςστ ηταν 0,25

ΝΟ3 βρε όχι ΝΟ2.

Πάνος 01-03-09 23:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από GIORGOSKARA (Μήνυμα 336875)
ΚΑΛΟ ΜΗΝΑ ΠΑΙΔΙΑ.

Πανο μηπως φοβουνται απο τα σκαλαρια?Τα εχω σχεδον μηνα.
PH - 6.70
GH - 5
KH - 5

το νερο σου ειναι μαλακο...κι εγω με σκαλαρια τα εχω.....αλλα οι μουρες τους ειναι εντονο κοκκινο...
κατι πιθανως τα στρεσσαρει....
για παραδειγμα απο το πετσοπ που τα πηρα οι μουσουδες τους ηταν "ροζ-διαφανεις"..σε 1-2 μερες γινονταν κατακοκκινα...
αξιζει παντως λιγο να το ψαξεις γιατι θα δεις τεραστιο διαφορα στο χρωματισμο...

GIORGOSKARA 02-03-09 22:11

παιδια σημερα απο την ηλεκτροβανα του CO2 ακουγοταν ενα βουιτο,την πειραξα αλλα παλι τα ιδια.γνωριζει καποιος απο τη μπορει να ειναι?

Τσιόνογλου Σταύρος 02-03-09 22:12

Μήπως συντονίζει Γιώργο.

vasilakis 03-03-09 01:29

Πιαστην με καποιο τροπο να ειναι στον αερα , να μην ακουμπαει καπου.

GIORGOSKARA 08-05-09 00:09

10 Συνημμένο(α)
Δειτε και τις νεες φωτο μετα το διαστημα των 2 μηνων αν και ακομη θελουμε καιρο για να καλυψη η cyba,εχουμε αρκετο δρομο μπροστα μας
και το ασχημο ειναι οτι η μαυρη αλγη στις πετρες εχει κανει τρομερη παρουσια.

δειτε και το βιντεακι.
http://www.greektube.org/content/view/61162/2/

Raven 08-05-09 00:53

Πολυ ωραιο γινεται.
Μια συμβουλη : την bba μην την αφηνεις...βγαλε τις πετρες και ζεματισε τες.
Την αιτια που εμφανιστηκε ψαξε την στο CO2. Ειναι συνδεδεμενη η παρουσια της με χαμηλα ποσοστα co2.

GIORGOSKARA 08-05-09 13:45

το CO2 ειναι πανω απο 250 φυσαλιδες το λεπτο.
εκτος απο το ζεματισμα υπαρχει καποιος αλλος τροπος?
το χαλικι δεν ειναι στο ιδιο επιπεδο και αν βγουνε οι πετρες θα γινει χαμος,


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:50.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03059 seconds with 10 queries