Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   My tank (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77097)

Παναγιώτης Κ 19-01-14 23:54

Πόσο καιρό τα έχουν τα σημάδια?

correy 19-01-14 23:59

Κανα 2ωρο

Παναγιώτης Κ 20-01-14 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 814855)
Κανα 2ωρο

Μην ανησυχείς ακόμα.
Αν τα έχουν και αύριο ξεκίνα κάνε τα παραπάνω.;)

correy 20-01-14 00:54

εφυγαν ολα,και μια ερωτηση για τα φυλα των acei,πως τα χωριζουμε;

Παναγιώτης Κ 20-01-14 01:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 814872)
εφυγαν ολα,και μια ερωτηση για τα φυλα των acei,πως τα χωριζουμε;

Για τα σπυριά μην επαναπαύεσαι. Μπορεί να ξαναεμφανιστούν.

Τα φύλλα στα συγκεκριμένα δεν τα ξεχωρίζεις εύκολα. Σε πλήρη ανάπτυξη τα αρσενικά είναι λίγο μεγαλύτερα και ογκώδης απο τα θηλυκά. Δεν υπάρχει κατι άλλο που τα διαχωρίζει. Για να είσαι σίγουρος ότι κάποιο είναι θηλυκό είναι να το δεις να μπουκώνεται. Αλλιώς μην παίρνεις όρκο.;)

correy 20-01-14 01:07

δεν ειναι σπυρια,ειναι σαν μικρες φυσαλλιδες.ειναι παντου στο ενυδρειο

Παναγιώτης Κ 20-01-14 09:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 814874)
δεν ειναι σπυρια,ειναι σαν μικρες φυσαλλιδες.ειναι παντου στο ενυδρειο

Οι μικρές φυσαλίδες είναι επειδή είναι νεοστημένο το ενυδρείο. Σε 1,2 μέρες θα φύγουν. Το ότι είναι πάνω και στα ψάρια πρώτη φορά το ακούω.:rolleyes:

correy 20-01-14 23:28

Ολα καλα και σημερα χωρις σημαδια και πολυ ζωηρα ψαρια...εχω 2 ερωτησεις να κανω,εβαλα εναν ποιο δυνατο θερμοστατη στο ενυδρειο γιατι τον αλλον τον αφησα να λειτουργει εκτος νερου ( :smt038 ).απο τον eheim jager 150 πηγα στον 200,υπαρχει προβλημα;
και ερωτηση 2,οταν λεμε χαρεμι για τι αριθμο μιλαμε και τι αναλογια;

Παναγιώτης Κ 20-01-14 23:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 815146)
Ολα καλα και σημερα χωρις σημαδια και πολυ ζωηρα ψαρια...εχω 2 ερωτησεις να κανω,εβαλα εναν ποιο δυνατο θερμοστατη στο ενυδρειο γιατι τον αλλον τον αφησα να λειτουργει εκτος νερου ( :smt038 ).απο τον eheim jager 150 πηγα στον 200,υπαρχει προβλημα;
και ερωτηση 2,οταν λεμε χαρεμι για τι αριθμο μιλαμε και τι αναλογια;

Για την ιστορία, τι έπαθε ο άλλος?
Καλά έκανες και πήγες σε μεγαλύτερο. Θα δουλεύει πιο ξεκούραστα τώρα.

Το χαρέμι αποτελείται απο 1 αρσενικό με 3 ή 4 θηλυκά.

correy 20-01-14 23:37

αρχισε να καιει το πλαστικο του,να βγαζει τρελη θερμοκρασια και να καψει το πηνιο που εχει μεσα.τωρα οσον αφορα το χαρεμι,τις labido τις καταλαβαινω απο το χρωμα που εχουν η δεν εχουν στο εδρικο πτερυγιο,σωστα;τις acei Που ειναι σε μεγεθος guppy πως να τις καταλαβω;

Παναγιώτης Κ 20-01-14 23:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 815151)
αρχισε να καιει το πλαστικο του,να βγαζει τρελη θερμοκρασια και να καψει το πηνιο που εχει μεσα.τωρα οσον αφορα το χαρεμι,τις labido τις καταλαβαινω απο το χρωμα που εχουν η δεν εχουν στο εδρικο πτερυγιο,σωστα;τις acei Που ειναι σε μεγεθος guppy πως να τις καταλαβω;

Τις caeruleus και πάλι δεν είναι σίγουρο αυτό. Η αφρική είναι μεγάλο σχολείο. ΑΚόμα και μερικά διχρωμα είδη(πχ saulosi, johanni κλπ...) πολλές φορές ούτε αυτά δεν μπορείς να ξεχωρίσεις.
Τα acei δεν τα ξεχωρίζεις απο τόσο μικρά.

correy 25-01-14 22:48

2 Συνημμένο(α)
και ενα τελευταιο update απο το ενυδρειο,ολα κυλανε μια χαρα και τα ψαρια ειναι πολυ ζωηρα,θα δοκιμασω να βαλω και καμια valisneria να κρυψω θερμοστατη και φιλτρο και μια ερωτηση,στην δευτερη φωτο το ψαρι ειναι θηλυκο;

Παναγιώτης Κ 25-01-14 23:26

Όλα καλά, όλα ωραία!
Τώρα αυτο που μένει είναι να φτιάξεις τα χαρέμια.
Το ψάρι στην 2η εμένα μου κάνει για νεαρό αρσενικό, αλλά ποτέ δεν μπορείς να είσαι σίγουρος αν δεν το δεις να αναράγεται.;)

correy 30-01-14 23:27

Καλησπερα και παλι,μια ερωτηση θα ηθελα να κανω (ξανα),η αεραντλια χρειαζεται πραγματικα;σε οσα στημενα ενυδρεια εχω δει δεν εχω δει ουτε μια μπουρμπουληθρα.την σταματησα για λιγο και βλεπω τα ψαρια αμεσως πιο ζωηρα,λετε να πειραζει ο θορυβος;

platy 30-01-14 23:32

αν το φιλτρο σου (η εξοδος) ειναι ρυθμισμενη σε τετοιο υψος ωστε να προκαλεί αναταραξη στην επιφάνεια του νερου,η αεραντλία δεν χρειαζεται....αποθηκευσε τη για μελλοντικη χρηση

Παναγιώτης Κ 31-01-14 00:20

Μόνο θέμα δικής σου αισθητικής είναι.
Αν θες βγάλτη. Απο εξυγόνωση δεν λέει και πολλά. Λίγα πράγματα.

correy 08-02-14 05:02

καλημερα και παλι παιδια,μια ακομα ερωτηση θα ηθελα να κανω.εβαλα στο ενυδρειο μια valisneria και φαινεται οτι εχει παει καλα,διαβαζα λοιπον για αλλα συμβατα φυτα για τα ψαρακια(Που απο οσο βλεπω τεινουν να γινουν μοσχαρια,εχουν διπλασιαστει σε διαστημα περιπου 15 ημερων)ειδα οτι πολλοι προτεινουν και java fern.ισχυει;

Κλεόβουλος 08-02-14 09:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 819740)
καλημερα και παλι παιδια,μια ακομα ερωτηση θα ηθελα να κανω.εβαλα στο ενυδρειο μια valisneria και φαινεται οτι εχει παει καλα,διαβαζα λοιπον για αλλα συμβατα φυτα για τα ψαρακια(Που απο οσο βλεπω τεινουν να γινουν μοσχαρια,εχουν διπλασιαστει σε διαστημα περιπου 15 ημερων)ειδα οτι πολλοι προτεινουν και java fern.ισχυει;

Κώστα όπως βλέπεις κι εσύ, τα ψάρια αυτά μεγαλώνουν γρήγορα και αρκετά (περισσότερο τα acei) και το σωστό για τα λίτρα σου είναι μόνο ένα είδος ;)

Από φυτά μπορείς να δοκιμάσεις εκτός από βαλισνέριες,Java fern,κρυπτοκορίνες, ανούμπιες, crinum - τα 2 τελευταία σε μένα πάνε καλύτερα.

correy 08-02-14 10:46

οταν λες ενα ειδος;τι εννοεις;

Κλεόβουλος 08-02-14 10:56

ή τα Labidochromis (το προτιμότερο) ή τα acei

correy 08-02-14 10:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 819755)
ή τα Labidochromis (το προτιμότερο) ή τα acei

Περιεργο μου φαινεται γιατι παραπανω ειχαμε πει 2 ειδη απο ενα χαρεμι και θα ειμαστε οκ.

Κλεόβουλος 08-02-14 11:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 813323)
Το ενυδρείο σου μπορεί να έχει αρκετά λίτρα αλλά υστερεί σε μήκος.
Εγώ θα πρότεινα να κρατήσεις ένα χαρέμι Labidochromis και ίσως ένα ακόμα μικρόσωμο είδος Mbuna.

όχι ακριβώς ;)

correy 08-02-14 11:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Παναγιώτης Κ (Μήνυμα 813494)
Ακριβώς!!;)

Φίλε μου το ενυδρείο σου έχει προοπτικές.
Όπως πολύ σωστά σου είπαν κράτα τα caeruleus και βάλλε άλλα 2,3 απο αυτά.
Διώξε όλα τα άλλα, και βάλλε ακόμα ένα χαρεμάκι mbuna όπως πχ:
pseudotropheus cyaneorhabdos
pseudotropheus socolofi
pseudotropheus acei
pseudotropheus demasoni(με επιφυλάξεις και 10+ άτομα)
cynotilapia afra
κλπ...
Ότι σου αρέσει αρκεί να μην είναι της ίδιας οικογένειας και χρωματισμού.

Επίσης θέλεις κι'άλλες πέτρες. Καλό θα είναι να φτιάξεις 2 στοίβες δεξιά και αριστερά και στην μέση κενό ώστε να χωρίζεις κυριαρχίες, τα ψάρια σου να κολυμπανε περισσότερο, αλλά και να είναι πιο όμορφο αισθητικά.
Επίσης, προσπάθησε όταν θα φτιάξεις το aquascape, οι πέτρες να μην ακουμπάνε στα τζάμια καθόλου.

Επιπλέον, καλό είναι να μετράς με υγρά τεστ που είναι πιο αξιόπιστα και μακράς διάρκειας. Τα στικάκια, και τα συγκεκριμένα(τα έχω χρησιμοποιήσει) δεν μετράνε με ακρίβεια και μετά απο λίγο καιρό δεν μετράνε καθόλου.;)

Απο φυτά θα σου πρότεινα ανούμπιες, βαλισνέριες και για πιο ανθεκτικά crinum(αν βρεις).

Περιμένουμε εξελίξεις απο το όλο εγχείρημα.:)

σε αυτο το ποστ αναφερομαι :confused:

Κλεόβουλος 08-02-14 11:37

:smt102 ο καθένας μπορεί να έχει τη γνώμη του
αλλά με βάση τη δική μου εμπειρία και όσα μπορώ να γνωρίζω,
σε ενυδρείο μέχρι 1 μέτρο μήκος και 200+- λίτρα
δεν συνιστώ περισσότερα Mbuna από ένα χαρέμι (1+4/5).
Σίγουρα όταν είναι μικρά τα ψάρια μπορούμε να βάλουμε περισσότερα αλλά εδώ μιλάμε για τη δυνατότητα να φιλοξενήσεις τα ψάρια όταν είναι ενήλικα.
Κάποιος έμπειρος χομπίστας ίσως μπορεί με κατάλληλη διαμόρφωση του χώρου και μικρά χαρέμια (1+2) να φιλοξενήσει και 2 είδη mbuna από τα πιο μικρόσωμα και φιλήσυχα.

Παναγιώτης Κ 08-02-14 13:36

Πιστεύω ότι με επιφυλάξεις πάντα, μπορείς να κρατήσεις 2 χαρέμια με 1 μέτρο μήκος.
Όπως πχ, caeruleus με maingano, ή caeruleus με acei.

Ειδικά ο πρώτος συνδιασμός συναντάται συχνά σε 1ος μέτρου ενυδρεία όταν έχουμε 2 είδη.

correy 11-02-14 17:43

2 Συνημμένο(α)
γεια σας και παλι θα ηθελα να κανω αλλη μια ερωτηση,αυτα τα ψαρια ειναι http://www.cichlid-forum.com/profile...es.php?id=1460
η
http://www.cichlid-forum.com/profile...ies.php?id=704

Κλεόβουλος 11-02-14 17:53

acei

correy 11-02-14 18:15

thanx μεγαλε φυλαρχε...
βλεπω γενικα πολλες φωτογραφιες και απο τα 2 ειδη και μου φαινονται σχεδον ιδια...θα ψαξω γενικα πληροφοριες.


να κατι που βρηκα
http://www.malawicichlidhomepage.com...omis_acei.html
vs
http://www.malawicichlidhomepage.com...heus_acei.html

Κλεόβουλος 11-02-14 18:35

Αυτά που έδειξες πιό πάνω είναι διαφορετικά ψάρια.
Αυτά πιο κάτω είναι τα ίδια.
Αλλά μη μπερδεύεσαι....για τα acei δεν υπάρχει ακόμη οριστική κατάταξη σε κάποιο γένος και αυτή τη στιγμή λέγονται Pseudotropheus sp. "Acei" ("Musli" αυτά με κίτρινη ουρά και "Ngara" με την άσπρη).

correy 11-02-14 18:41

στο πρωτο ποστ και δευτερο αντιστοιχα εννοεις;οποτε τι pseudotropeus acei τι gephyrochromis acei εννοουμε το ιδιο πραγμα;

Κλεόβουλος 11-02-14 18:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 820802)
στο πρωτο ποστ και δευτερο αντιστοιχα εννοεις;οποτε τι pseudotropeus acei τι gephyrochromis acei εννοουμε το ιδιο πραγμα;

Ακριβώς.
Κάποια στιγμή λόγω κοινών μορφολογικών χαρακτηριστικών ονομάστηκαν Gephyrochromis αλλά αυτή τη στιγμή ισχύει αυτό που έγραψα (και αναμένουμε την οριστική κατάταξη τους).
Ο Konings πάντως σε ένα άρθρο του στο "Cichlid news" το 2010 θεωρεί ότι τα acei πρέπει λέγονται Pseudotropheus elegans (ονομασία που είχε δοθεί στο παρελθόν σε άλλα ψάρια).
Σε πολλά είδη γίνεται κάτι αντίστοιχο (αν googλάρεις θα τα βρεις με διαφορετικές ονομασίες) γιατί συχνά η κατάταξη τους αλλάζει αφού πιά εφαρμόζονται νέες επιστημονικές μέθοδοι και εκτός από τα μορφολογικά χαρακτηριστικά γίνονται αναλύσεις dna, μυτοχόνδριου κλπ.

Και για να υπάρχει πλήρης ενημέρωση (για όσους ψάχνονται λίγο περισσότερο):)
υπάρχουν οι εξής ποικιλίες acei (ανάλογα τον χρωματισμό και την γεωγραφική προέλευση):
Yellow-tails
"Luwala"
"Msuli"
με κίτρινη ουρά και γαλάζιο/μπλε σώμα
Black Yellow-tail
"Itungi-Tanzanian"
με κίτρινη ουρά και χρώμα σώματος προς το μαύρο
White-tail
"Ngara"
με άσπρη ουρά και σκούρο μπλε/μαύρο σώμα
και τα
"Selewa" που είναι κάτι ανάμεσα στα υπόλοιπα

correy 11-02-14 18:58

thanx thanx thanx

correy 04-03-14 13:28

καλημερα και καλη σαρακοστη να εχουμε παιδια,επανερχομαι στο post και αυτην την φορα θα ηθελα να ρωτησω για τον φωτισμο,κατι δεν μου παει καλα στο ματι με τον φωτισμο,το βλεπω πολυ λευκο.Tι θα ηταν καλο να αλλαξω στις λαμπες δεδομενου οτι εχω μεσα 4 labido,4 acei καθως και ορισμενα φυτα,5 valisneries και 1 Java fern;

correy 09-03-14 19:12

καποιος;

Παναγιώτης Κ 09-03-14 19:26

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 825129)
καλημερα και καλη σαρακοστη να εχουμε παιδια,επανερχομαι στο post και αυτην την φορα θα ηθελα να ρωτησω για τον φωτισμο,κατι δεν μου παει καλα στο ματι με τον φωτισμο,το βλεπω πολυ λευκο.Tι θα ηταν καλο να αλλαξω στις λαμπες δεδομενου οτι εχω μεσα 4 labido,4 acei καθως και ορισμενα φυτα,5 valisneries και 1 Java fern;

Πόσες και τι λάμπες έχεις μέσα;
Αν το βλέπεις πολύ λευκό, πάρε μια λάμπα με χαμηλά κελβιν που να κιτρινίζει λίγο.

correy 09-03-14 19:28

εχει 2 λαμπες,μια ροζ και μια λευκη.

Παναγιώτης Κ 09-03-14 19:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από correy (Μήνυμα 826256)
εχει 2 λαμπες,μια ροζ και μια λευκη.

Βγάλε τη ροζ και βάλε μια άσπρη με χαμηλά κελβιν που να κιτρινίζει λίγο.
Η άσπρη πόσα κελβιν λεει επανω;

Αν πάρεις απο 6500 κελβιν και πάνω το αποτέλεσμα είναι άσπρο.

correy 21-03-14 22:09

hello ξανα,εχουμε νεα,σημερα πηγαινοντας βρηκα ενα τεραστιο κομματι νεκρου βραχου που εκανε περιπου 12 ευρω,12 κιλα ηταν περιπου.οποτε ηρθα σπιτι πλυσιμο με καυτο νερο και πιεστικο,αλλαξαμε λγιο το setup,ελπιζω προς το καλυτερο.http://i58.tinypic.com/nqofae.jpg

Παναγιώτης Κ 21-03-14 23:49

Ωραίο.
Αν είναι νεκρός βράχος θαλασσινού τότε θα πιάσει και βακτήρια και θα αποικιστεί(φίλτρο στην ουσία).

correy 23-03-14 10:25

να ορισμενες ακομα φωτογραφιες,

http://i57.tinypic.com/2088rwm.jpg





http://i62.tinypic.com/xo1m6h.jpg



http://i57.tinypic.com/2ywhe1u.jpg


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 07:47.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02909 seconds with 11 queries