Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   Αποβολη νερου απο το ενυδρειο στη λεκανη της τουαλετας χωρις αντλια (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=76073)

vaspiou 03-12-13 00:23

ναι και γω 2 εχω. της εισόδου με νοιάζει

delta66 03-12-13 00:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 804495)
Εγω έχω άλλο λάστιχο για την έξοδο και άλλο για την είσοδο

Me too.
Το λαστιχο της εξαγωγης του νερου δεν με ενδιαφερει και τοσο (αν και το αδειαζω κι αυτο).
Σε αυτο προσεχω μονο να εχω καποιο προστατευτικο να μη ρουφηξει κανενα ζωντανο, και προσεχω ιδιαιτερα μονο οταν ειναι να βγαλω νερο απο το ενυδρειο για καθαρισμο υλικων φιλτρου.
Για το λαστιχο της εισαγωγης του νερου της αλλαγης τα ειπα.

Το πιο "δυσκολο" ειναι στο μεγαλο ενυδρειο, που το λαστιχο εξαγωγης και εισαγωγης ειναι το ιδιο και μονιμα συνδεδεμενο στο φιλτρο για ευκολη αλλαγη. (δεν μπορω να το ξεβιδωνω απο τη βανα καθε φορα κλπ)
Απλα το στραγγιζω καλα (ειναι διαφανες και βλεπω μεσα) και δεν εχει παρουσιαστει ποτε προβλημα.
Εξαλλου πριν βαλω νερο, πρωτα βγαζω. Αυτο το ξεπλενει καλα.
Μια φορα το χρονο του περναω και ενα καθαρισμα με διαλυμα χλωρινης νερου να γινει καινουριο και τελος.
Με το διαφανες αλφαδολαστιχο μπορεις και ελεγχεις γενικα την κατασταση,
Αυτο που πρεπει να φοβαται καποιος ειναι τα λαστιχα ποτισματος που δεν φαινονται εσωτερικα.

Τάκης 03-12-13 00:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 804501)
Me too.
Το λαστιχο της εξαγωγης του νερου δεν με ενδιαφερει και τοσο (αν και το αδειαζω κι αυτο).
Σε αυτο προσεχω μονο να εχω καποιο προστατευτικο να μη ρουφηξει κανενα ζωντανο, και προσεχω ιδιαιτερα μονο οταν ειναι να βγαλω νερο απο το ενυδρειο για καθαρισμο υλικων φιλτρου.
Για το λαστιχο της εισαγωγης του νερου της αλλαγης τα ειπα.

Το πιο "δυσκολο" ειναι στο μεγαλο ενυδρειο, που το λαστιχο εξαγωγης και εισαγωγης ειναι το ιδιο και μονιμα συνδεδεμενο στο φιλτρο για ευκολη αλλαγη. (δεν μπορω να το ξεβιδωνω απο τη βανα καθε φορα κλπ)
Απλα το στραγγιζω καλα (ειναι διαφανες και βλεπω μεσα) και δεν εχει παρουσιαστει ποτε προβλημα.
Εξαλλου πριν βαλω νερο, πρωτα βγαζω. Αυτο το ξεπλενει καλα.
Μια φορα το χρονο του περναω και ενα καθαρισμα με διαλυμα χλωρινης νερου να γινει καινουριο και τελος.
Με το διαφανες αλφαδολαστιχο μπορεις και ελεγχεις γενικα την κατασταση,
Αυτο που πρεπει να φοβαται καποιος ειναι τα λαστιχα ποτισματος που δεν φαινονται εσωτερικα.

Με αυτα τα λάστιχα αλλάζω νερό σε 3 ενυδρεία, πριν και μετα την εξαγωγή η αντλια εξαγωγής πλένεται με νερο βρύσης, όταν μπαινει στο μικρο που έχω και γαρίδες cherry εχω σακουλάκι από τούλι που μπαινει μεσα η αντλια, όταν και αν γεννήσουν οι γαριδες θα μπει σε καλτσον, το μεγάλο ειναι με ροδόστομους που δεν υπάρχει κίνδυνος και στο χρυσοψαράδικο δεν το συζητάμε

delta66 03-12-13 01:09

Απλα να παρατηρησω οτι καποιοι αποφευγουν να μπλεκουν τον εξοπλισμο διαφορετικων ενυδρειων.

Τάκης 03-12-13 01:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 804505)
Απλα να παρατηρησω οτι καποιοι αποφευγουν να μπλεκουν τον εξοπλισμο διαφορετικων ενυδρειων.

Για αυτο τη πλένω στη βρύση, και υπάρχει και 3η αντλία για backup (κινέζικες sun sun από petcumulus)

delta66 03-12-13 02:49

Δεν πετυχαινεις καποια ασφαλεια με το πλυσιμο.

stanisalus18 25-04-14 23:16

για να αδειασει ο σωληνας απο τις σταγονες νερου μεσα του σε ποσοστο θα ελεγα 90-99%, χωρις καθολου κοπο και σε δευτερολεπτα, τωρα πλεον χρησιμοποιω εναν φυσητηρα (blower) μαζι με ενα χωνι, κανει φοβερη δουλεια ετσι, στο προτεινω για οποιον δεν το εχει σκεφτει ετσι. τον βρισκεις και στο πρακτικερ και σε μαγαζια με ειδη μηχανηματων και εργαλειων στα 15 με 25 ευρω, το χωνι ειναι το κλασσικο (που χρησιμοποιουμε για τα λαδια) το βρισκεις παντου, στα ειδη κουζινας, στις λαικες, στους κινεζους με 1 ευρω.

http://www.sencan-tools.com/photo/or...ric-blower.jpg

http://www.motoraid.eu/image/cache/L...id-550x550.jpg

ΥΓ: τον φυσητηρα τον αγορασα βασικα για αλλες χρησεις, στη πορεια ομως μου ηρθε η ιδεα αυτη και οντως ειναι πολυ καλη νομιζω

ChocolatePuma 26-04-14 10:36

Νομίζω πως το ψυρίζετε...πολύ :smt025...με το θέμα των σταγόνων

Στο τέλος θα ψάχνουμε για λάστιχα μιας χρήσης!:p

no_name 26-04-14 12:37

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ChocolatePuma (Μήνυμα 834869)
Νομίζω πως το ψυρίζετε...πολύ :smt025...με το θέμα των σταγόνων

Στο τέλος θα ψάχνουμε για λάστιχα μιας χρήσης!:p

:smt023

delta66 26-04-14 12:44

Συμφωνω.
Ενα γυρισμα του λαστιχου για να αδειασει, πιστευω οτι ειναι αρκετο.

Diskus fan 26-04-14 17:04

Εγώ για να γλιτώσω τα 15 ευρώ... λέω να σταματήσω τις αλλαγές νερού!!!!! :D

stanisalus18 26-04-14 23:46

το παράκάνω λέτε ε? καλά εγώ είπα απλώς να το αναφέρω μίας κ νόμιζα ότι θα ήταν χρήσιμο για όποιον ενδιαφέρετε. άλλωστε δεν τον αγόρασα τον blower μόνο για αυτή τη χρήση, υπήρξε ήδη για άλλες δουλειές.

nikolakis94 27-04-14 00:19

Το καλυτερο είναι να βγαινεις στο μπαλκονι και να παριστάνεις τον Ιντιανα Τζοουνς μονο που αντι για μαστιγιο να εχεις το λαστιχο:D.Δεν μενει τιποτα μεσα.Αρκει να μην είναι πολύ μακρυ το λαστιχο.

iliaskeles 27-04-14 08:40

επειδη και γω ετσι το κανω μπορω να σου πω κ αλλο κολπο βαζεισ το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο μεχρι εκει που θεσ να αδιασει υπολογισε το βαθοσ μετα ρουφα πολλεσ φορεσ μεχρι το νερο να φτασει πολυ κοντα και δεν χρειαζετε να το βαλεισ στην τουαλετα λογικα απο κατω θα εχεισ τισ σιτεσ τισ αποχετευσησ αστο να τρεχη εκει να ξερεισ μεγαλο ρολο παιζει να ρουφιξεισ πολλεσ φορεσ για να ερθει με δυναμη το νερο καταλαβεσ??και μετα κανε μια πατεντα με το λαστιχο βρεσ πωσ εχουν τα φιλτρα νερου στη βρυση που διαφημηζουν που τρεχει το νερο και μετα τραβασ ενα σιδερακι και σταματαει να τρεχει απο την βρυση και τρεχει απο το φιλτρο στο ποτηρι βρεσ ενα τετοιο μονο αυτο που συνδεετε στην βρυση και συνδεσετο στο αλφαδολαστιχο και ρυθμισε ποσο ζεστο θεσ να ειναι το νερο και μετα τραβασ το σιδερακι και πασ κοιτασ τηλεωραση και αυτο θα γεμηση το ενυδρειο σου εγω σωθηκα ετσι

Τάκης 27-04-14 09:15

Παιδιά, είμαι της άποψης πως το νερό του ενυδρείου να μη το πετάμε στην αποχέτευση αλλά να χρησιμοποιείται για πότισμα (εξαιρείται βέβαια το νερό από θαλασσινά ενυδρεία) ή για άλλους λόγους όπως πλύσιμο μπαλκονιών αυλών κλπ ειδικά τώρα απο ανοίγει ο καιρός. Για το πότισμα ισχύει βέβαια για όσους έχουν φυτά σε γλάστρες ή σε κήπο, και όσοι δεν έχετε δεν θα είναι άσχημο να βρείτε λίγο χώρο στο μπαλκόνι σας και να βάλεται καμιά γλάστρα. Εγώ αυτό κάνω και για οικονομικούς λόγους (δύσκολοι καιροί σήμερα και έχω πάνω από 60-70 γλάστρες) αλλά και για οικολογικούς λόγους, είναι κρίμα να πετάμε τόσο νερό ενώ αλλού "λένε το νερό νεράκι".

nikolakis94 27-04-14 10:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 834996)
Παιδιά, είμαι της άποψης πως το νερό του ενυδρείου να μη το πετάμε στην αποχέτευση αλλά να χρησιμοποιείται για πότισμα (εξαιρείται βέβαια το νερό από θαλασσινά ενυδρεία) ή για άλλους λόγους όπως πλύσιμο μπαλκονιών αυλών κλπ ειδικά τώρα απο ανοίγει ο καιρός. Για το πότισμα ισχύει βέβαια για όσους έχουν φυτά σε γλάστρες ή σε κήπο, και όσοι δεν έχετε δεν θα είναι άσχημο να βρείτε λίγο χώρο στο μπαλκόνι σας και να βάλεται καμιά γλάστρα. Εγώ αυτό κάνω και για οικονομικούς λόγους (δύσκολοι καιροί σήμερα και έχω πάνω από 60-70 γλάστρες) αλλά και για οικολογικούς λόγους, είναι κρίμα να πετάμε τόσο νερό ενώ αλλού "λένε το νερό νεράκι".

Εγω αυτο εκανα οταν ειχα ενυδρεια και εχουμε και πολλες γλαστρες.Βεβαια οταν εχουμε ασθενεια στο ενυδρειο και δεν εχουμε καραντινα καλο ειναι το νερο να πηγαινει στην αποχετευση.

Τάκης 27-04-14 12:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nikolakis94 (Μήνυμα 835001)
Βεβαια οταν εχουμε ασθενεια στο ενυδρειο και δεν εχουμε καραντινα καλο ειναι το νερο να πηγαινει στην αποχετευση.

Συμφωνώ απόλυτα μαζί σου, όπως επίσης το ρίχνουμε στην αποχέτευση αν έχουμε ρίξει αλάτι στο ενυδρείο, τα φυτά δεν το αντέχουν το αλάτι

delta66 27-04-14 13:04

Αν βαζουμε χαμηλη δοσολογια δεν τα πειραζει τα φυτα. Εκτος κι αν ειναι τιποτα περιεργα δυσκολα φυτα, δεν ξερω τι θα γινει.
Ενα φικο που ποτιζω με το νερο απο τα χρυσοψαρα παντως που βαζω λιγο αλατακι ενιοτε (1 γρ ανα λιτρο), εχει γινει 2 μετρα δεντρο (ο κορμος χωρις το φυλλωμα, που με αυτο παει ακομα πιο ψηλα και εχει βγει εξω απο το μπαλκονι - ο kfg το εχει δει).

Diskus fan 27-04-14 13:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από iliaskeles (Μήνυμα 834991)
επειδη και γω ετσι το κανω μπορω να σου πω κ αλλο κολπο βαζεισ το λαστιχο μεσα στο ενυδρειο μεχρι εκει που θεσ να αδιασει υπολογισε το βαθοσ μετα ρουφα πολλεσ φορεσ μεχρι το νερο να φτασει πολυ κοντα και δεν χρειαζετε να το βαλεισ στην τουαλετα λογικα απο κατω θα εχεισ τισ σιτεσ τισ αποχετευσησ αστο να τρεχη εκει να ξερεισ μεγαλο ρολο παιζει να ρουφιξεισ πολλεσ φορεσ για να ερθει με δυναμη το νερο καταλαβεσ??και μετα κανε μια πατεντα με το λαστιχο βρεσ πωσ εχουν τα φιλτρα νερου στη βρυση που διαφημηζουν που τρεχει το νερο και μετα τραβασ ενα σιδερακι και σταματαει να τρεχει απο την βρυση και τρεχει απο το φιλτρο στο ποτηρι βρεσ ενα τετοιο μονο αυτο που συνδεετε στην βρυση και συνδεσετο στο αλφαδολαστιχο και ρυθμισε ποσο ζεστο θεσ να ειναι το νερο και μετα τραβασ το σιδερακι και πασ κοιτασ τηλεωραση και αυτο θα γεμηση το ενυδρειο σου εγω σωθηκα ετσι

Τα λες... λάθος.
Κανένα ρόλο ΔΕΝ "παίζει" το πόσες φορές θα ρουφήξεις για να έχει δύναμη (ή όχι... το νερό)... μια φορά είναι αρκετή... στην συνέχεια αναλαμβάνει η βαρύτητα και η διατομή του λάστιχου.-

delta66 27-04-14 13:43

Κι ομως εχω παρατηρησει (παλια που ρουφαγα κι εγω, πριν φτιαξω τα συστηματα μου για αλλαγη νερου) οτι αν δεν ρουφαγα (μια μεν φορα για να μη το καταπιω, αλλα) πολυ δυνατα, μπορει να ειχε χαμηλη ροη η εξοδος του νερου.

Diskus fan 27-04-14 13:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 835038)
Κι ομως εχω παρατηρησει (παλια που ρουφαγα κι εγω, πριν φτιαξω τα συστηματα μου για αλλαγη νερου) οτι αν δεν ρουφαγα (μια μεν φορα για να μη το καταπιω, αλλα) πολυ δυνατα, μπορει να ειχε χαμηλη ροη η εξοδος του νερου.

Ρούφα 2 τότε (μιας και είσαι αδύναμος)... να είσαι καλυμμένος!!!! :D

delta66 27-04-14 13:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 835039)
Ρούφα 2 τότε (μιας και είσαι αδύναμος)... να είσαι καλυμμένος!!!! :D

Μωρε να ρουφηξω και 3 φορες αλλα, αλλα το θεμα της απαντησης μου ειναι οτι δεν ισχυει αυτο που εγραψες απολυτα.
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Diskus fan (Μήνυμα 835026)
μια φορά είναι αρκετή...στην συνέχεια αναλαμβάνει η βαρύτητα και η διατομή του λάστιχου.-

Θα αναλαβει η βαρυτητα να συνεχισει τη ροη, αλλα αυτη οπως εγραψα μπορει να ειναι μικρη εξ'αρχης, κι ας εχεις και λαστιχο με διατομη μπουριου σομπας.

tsoui 27-04-14 15:24

Δεν νομιζω ότι υπαρχει λογος να ρουφαει καποιος από το λαστιχο για να κανει αναρρόφηση , περνεις το λαστιχο κλεινεις την μια ακρη με το δαχτυλο αν είναι μακρυ απλα το τσακιζεις περιπου στο μετρο η παραπανω, το γεμιζεις με νερο το γυρνας καθετα να φυγει ο αερας και ξαναγεμίζεις ότι λειπει κλεινεις κκαι την άλλη ακρη και όλα τα αλλα τα κανει μονο του.
Επισης η γαρδένιες δε χαιρονται με το νερο του ενυδρείου εχω καψει τρεις :D:D

Diskus fan 27-04-14 16:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 835052)
Δεν νομιζω ότι υπαρχει λογος να ρουφαει καποιος από το λαστιχο για να κανει αναρρόφηση , περνεις το λαστιχο κλεινεις την μια ακρη με το δαχτυλο αν είναι μακρυ απλα το τσακιζεις περιπου στο μετρο η παραπανω, το γεμιζεις με νερο το γυρνας καθετα να φυγει ο αερας και ξαναγεμίζεις ότι λειπει κλεινεις κκαι την άλλη ακρη και όλα τα αλλα τα κανει μονο του.
Επισης η γαρδένιες δε χαιρονται με το νερο του ενυδρείου εχω καψει τρεις :D:D

Έτσι... το έχει γράψει κάπου κι' ο Τάκης πιο πάνω (αν θυμάμαι καλά). - :smt023

Τάκης 27-04-14 21:15

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsoui (Μήνυμα 835052)
Επισης η γαρδένιες δε χαιρονται με το νερο του ενυδρείου εχω καψει τρεις :D:D

Κάτι άλλο θα έφταιγε, αν ήταν νερό από αφρικάνικο ίσως, από τροπικό όμως είναι ότι καλύτερο για τις γαρδένιες, γιατί οι γαρδένιες είναι οξύφυλλα, θέλουν όξυνο περιβάλλον δηλαδή, όπως επίσης δεν θέλουν πολύ νερό.
Εδω και 2 χρόνια ποτίζω τα φυτά μου αποκλειστικά από τα νερά των ενυδρείων και όχι μόνο πάνε πολύ καλά , πάνε τόσο καλά που μου δημιουργούν "προβλημα" , φθινόπωρο ή τελος χειμώνα ρίχνω τρελό κλάδεμα, και φέτος φάγαμε τα πιο νόστιμα μαρούλια
https://fbcdn-sphotos-b-a.akamaihd.n...38734087_n.jpg

maneni 27-04-14 21:56

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 835038)
Κι ομως εχω παρατηρησει (παλια που ρουφαγα κι εγω, πριν φτιαξω τα συστηματα μου για αλλαγη νερου) οτι αν δεν ρουφαγα (μια μεν φορα για να μη το καταπιω, αλλα) πολυ δυνατα, μπορει να ειχε χαμηλη ροη η εξοδος του νερου.

Οπως ειπε και ο φαν, καμια σχεση δεν εχει το ρουφηγμα.
Η παροχη εξαρταται απο την υψομετρικη διαφορα και τη διατομη του σωληνα.

delta66 27-04-14 22:12

Εξηγηστε τοτε γιατι ηταν μικρη η ροη αν δεν ξεκιναγε δυνατα απο την αρχη να κατεβαζει νερο

Κλεόβουλος 28-04-14 05:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 835120)
Εξηγηστε τοτε γιατι ηταν μικρη η ροη αν δεν ξεκιναγε δυνατα απο την αρχη να κατεβαζει νερο

Ανεξήγητα φαινόμενα :D:D
http://apokrifamistiria.blogspot.gr/...g-post_13.html

plin 28-04-14 08:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 835120)
Εξηγηστε τοτε γιατι ηταν μικρη η ροη αν δεν ξεκιναγε δυνατα απο την αρχη να κατεβαζει νερο

Μήπως απλά μπερδεύτηκες με την αρχική εντύπωση; Δηλ., αν ρουφάς δυνατά στην αρχή η ταχύτητα ροής θα είναι αυξημένη αλλά σταδιακά θα πέσει και θα σταθεροποιηθεί σε μια σταθερή ροή. Αυτή η σταθερή ροή εξαρτάται από τις τριβές (διατομή του λάστιχου) και την δυναμική ενέργεια (υψομετρική διαφορά).


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:53.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02906 seconds with 11 queries