Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φιλτρο 2217 δηλαδη για ολα ερωτηση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81706)

Diskus fan 07-09-14 20:28

Η φτερωτή περιστρέφεται σε έναν μεταλλικό άξονα που έχει στις άκρες πλαστικά "καπελάκια"... αν αυτά "φαγωθούν" ΙΣΩΣ να κάνει θόρυβο.
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να "ησυχάσει"... αν τους βάλεις (στα "καπελάκια") λίγο γράσο της ΕΗΕΙΜ (που δίνει μαζί σε ένα άσπρο φακελάκι) ή καθαρή βαζελίνη (χωρίς πρόσθετα).
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι... ΔΕΝ ακούμε όλοι τα ίδια πράγματα, που μας ενοχλούν.-

maikl 08-09-14 08:15

Ουτε ο αξονας (κεραμικο αξονακι) περιστρεφετε ουτε τα μαυρα ελαστικα καπελακια.Αυτα ειναι μαλιστα ετσι κατασκευασμενα να κουμπωνουν σφιχτα και τα καπελακι στις υποδοχες και το κεραμικο αξονακι στα μαυρα καπελακια. ;)
Σε αυτο το σταθερο "συστημα" περιστρεφετε η φτερωτη λογω ηλεκτρομαγνητικου πεδιου και αυτο που φθειρετε ειναι το κεραμικο αξονακι το οποιο μετα απο χρονια λεπταινει λογω φθορας.
Ενα βουιτο που ακουει κανεις στα classic ειναι απο το συντονισμο του καπακιου και ευκολα το καταλαβαινει κανεις οταν ακουμπησει το καπακι ή το αφαιρεσει.
π.χ. και πλεον μεινει οπως στη φωτο οποτε και πλεον δεν ακουγετε το παραμικρο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...w-pc132754.jpg

artsi28 08-09-14 19:37

ναι ενα βουητο ακουω κ εγω...βασικα πιο πολυ τριξιμο που νομιζω εινβαι αυτο που περιγραφεις!!!εσυ δηλαδη τι εχεις κανει απ'οτιο καταλαβα....εχεις αφαιρεσει το καπακι κ εχεις σφιξει με κατι το λαστιχο??το καπακι πως το εβγαλες??

Diskus fan 08-09-14 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 853264)
Ουτε ο αξονας (κεραμικο αξονακι) περιστρεφετε ουτε τα μαυρα ελαστικα καπελακια.Αυτα ειναι μαλιστα ετσι κατασκευασμενα να κουμπωνουν σφιχτα και τα καπελακι στις υποδοχες και το κεραμικο αξονακι στα μαυρα καπελακια. ;)
Σε αυτο το σταθερο "συστημα" περιστρεφετε η φτερωτη λογω ηλεκτρομαγνητικου πεδιου και αυτο που φθειρετε ειναι το κεραμικο αξονακι το οποιο μετα απο χρονια λεπταινει λογω φθορας.
Ενα βουιτο που ακουει κανεις στα classic ειναι απο το συντονισμο του καπακιου και ευκολα το καταλαβαινει κανεις οταν ακουμπησει το καπακι ή το αφαιρεσει.
π.χ. και πλεον μεινει οπως στη φωτο οποτε και πλεον δεν ακουγετε το παραμικρο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...w-pc132754.jpg

Έχεις δίκιο... το αξονάκι είναι λευκό κεραμικό όχι μεταλλικό όπως έγραψα (ή μπερδεύτηκα ή το έχουν αλλάξει) αλλά... ΔΕΝ κάνει μόνο τον θόρυβο συντονισμού που αναφέρεις (αυτό το βου'ι'τό... εγώ ΔΕΝ το θεωρώ καν θόρυβο)... σε κάποιες περιπτώσεις ακούγεται να κτυπάει ελαφρώς η φτερωτή (αυτό είναι θόρυβος).- ;)

artsi28 08-09-14 23:08

ναι...κ η λυση ειναι αυτο στη φωτο??βγαζουμε το καπακι??
με την φτερωτη τι γινετε???

Diskus fan 09-09-14 23:06

Που... απευθύνεις το ερώτημα; :confused:

Κλεόβουλος 10-09-14 07:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 853346)
...εχεις αφαιρεσει το καπακι κ εχεις σφιξει με κατι το λαστιχο??το καπακι πως το εβγαλες??

Το καπάκι βγαίνει εύκολα, είναι κουμπωτό.
Στη φωτο βλέπεις ένα φίλτρο που έχει βγει το καπάκι γιατί έχει σπάσει ένα κομμάτι του πλαστικού της εξόδου. Με ένα σφικτήρα έχει πιάσει το λάστιχο στο κομμάτι της εξόδου που είναι μέσα στο καπάκι και έλυσε το πρόβλημα ;)

maikl 10-09-14 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 853522)
Το καπάκι βγαίνει εύκολα, είναι κουμπωτό.
Στη φωτο βλέπεις ένα φίλτρο που έχει βγει το καπάκι γιατί έχει σπάσει ένα κομμάτι του πλαστικού της εξόδου. Με ένα σφικτήρα έχει πιάσει το λάστιχο στο κομμάτι της εξόδου που είναι μέσα στο καπάκι και έλυσε το πρόβλημα ;)

Ετσι ακριβως !;)

Με κανενα τροπο δεν προτινω να βγαλει κανεις το καπακι για να μην ακουει θορυβο, απλα οταν καποια στιγμη το εβγαλα λειτουργωντας το φιλτρο ετσι διαπιστωσα οτι χαθηκε το βουιτο που ολοι ακουνε στα φιλτρα.
Το αλλο , το "κροταλισμα" ακουγετε οταν υπαρχει αερας στο θαλαμο της φτερωτης ;)

Diskus fan 10-09-14 14:17

Το βου'ι'τό είναι τόσο "χαμηλό" που "χάνεται" κι αν βάλεις το φίλτρο... μέσα στο ντουλαπάκι (της βάσης).
Τα ΕΗΕΙΜ τον αέρα τον βγάζουν... μετά από λίγη ώρα λειτουργίας.- ;)

artsi28 11-09-14 18:34

βασικα εγω ανοιξα την φτερωτη κ την καθαρισα καλα...
αυτο ηταν...αθορυβο!!!
ευχαριστω παντως για τις απαντησεις....αν κ σε αλλου το θεμα..... ;)

artsi28 24-09-14 13:19

παιδια εμενα ξεκινησε παλι το κροταλισμα (μαλλον απο τη φτερωτη)!!
δ ξερω τι να κανω...ειχα καθαρισει τη φτερωτη κ για καποιες μερες ολα καλα!!παρατηρησα οτι αν η εισοδος τραβαει αερα (ειχαν φυγει οι βεντουζες κ τυραβαγε νερο πανω απο την αεροπετρα) κανεις τρεελο θορυβο!!τωρα ομως μου τι φταιει??βαζελινη που να βαλω??στη φτερωτη η στο κεραμικο?
heeeelp....

artsi28 07-10-14 14:04

επειδη κανενας δ εχει απαντησει απο το τελευταιο μου Post να αναφερω οτι αλλαξα το κεραμικο αξονακι!!!αλλαξαμα μαζι κ τα μαυρα πλαστικα καπαλακια...εβαλα κ καθαρη βαζελινη σε ολα το συστημα...!!!!
εχει μειωθει ο θορυβος αλλα οχι τελειως!!πραγματιακ δ ξερω τι να κανω!!!
αερα στο θαλαμο της φτερωτης??πως γινεται αυτο κ πως τον βγαζουμε γιατι με το ταρακουνημα δ βγαινει ακρη!!!
η επομενη κινηση θα ειναι να βγαλω κ εγω το καπακι κ να κανω την πατεντα του φιλου πιο πανω!!
προσπαθω να αποφυγω την αγορα φτερωτης...ειναι ψιλοακριβη!!!
τι λετε??

Κλεόβουλος 07-10-14 17:25

Μήπως η πλαστική φτερωτή γυρνάει "τρελά" πάνω στο μαγνητάκι?
Κανονικά όταν κρατάς τον μαγνήτη αυτή δεν μπορεί να περιστραφεί.

artsi28 07-10-14 18:48

δ γυρναει οταν κραταω τον μαγνητη!!!
ειναι ενα σωμα ολο αυτο!!!
-------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=Wxat...ature=youtu.be

αν καταλαβει καποιος......

artsi28 07-10-14 18:59

1 Συνημμένο(α)
να κανω κ μια ερωτηση ακομα...πανω πανω στον καδο...ακομα πιο πανω κ απο το βαμβακι...πρεπει να βαλω εκεινο το πλαστικο στρογγυλο του φιλτρου για να εχει κενο το καπακι??
δηλαδη πρεπει να ειναι τοποθετημενα κ αυθτα τα δυο πρασινα οπως στη φωτο??εγω δ τα εχω βαλει παρα μονο το ενα να χωριζω τα σφουγγαρια απο το βιολογικο!!

Κλεόβουλος 07-10-14 19:16

Να βάλεις και το επάνω και το κάτω όπως δείχνει η φωτο ;)

artsi28 07-10-14 19:18

θα το κανω....
ακουσες τον θορυβο μηπως στο link που εχω βαλει??μπας κ καταλαβεις τπτ....

Κλεόβουλος 07-10-14 19:23

Για βάλε σωστά τα υλικά με τα πλαστικά διαχωριστικά πάνω-κάτω και ξαναπές μας.

delta66 07-10-14 19:30

Και τσεκαρε αν ειναι καθαρος ο θαλαμος της φτερωτης.
Πχ αν εχει μπει μπαμπακι μεσα.

artsi28 07-10-14 19:33

λες να ευθυνεται αυτο??απο την αρχη ετσι το εχω κ κανει αυτο το ...κροταλισμα!!!
ακουσες τον θορυβο στο βιντεο??

delta66 07-10-14 19:55

Ναι τον ακουσα.
Φτερωτη χτυπαει.

artsi28 07-10-14 19:58

ο θαλαμος ειναι καθορος γιατι τον καθαρισα χθες!!!
θα βαλω κ τα πλαστικα αυριο (αρα πρεπει να βγαλω βιολογικο υλικο) κ βλεπουμε!!!
αντε να δουμε μπας κ ησυχασει!!!
ευχαριστω για τις απαντησεις κ...ξαναμιλαμε!!!

delta66 07-10-14 20:05

Τον καθαρισες χτες, αλλα σημερα μπορει να ξαναμπηκε βαμβακι, αν δεν ειχες τις σιτες στη θεση τους.

artsi28 07-10-14 20:58

σωστοοοοοοοοος..........τι να κανω...θα τον καθαρισω παλι!!!

Diskus fan 07-10-14 21:07

Αφ' ενός... συμφωνώ με τον Σπύρο.
Ο ήχος ακούγεται σαν να είναι "στεγνός" ο θάλαμος της φτερωτής.
Και να έχει μέσα στο φίλτρο αέρα... τον βγάζει μόνο του σε λίγη ώρα.
Έχε υπ' όψιν σου πως... ΑΝ ΔΕΝ βάζεις αυτά τα πλαστικά (προστασίας) και τύχει να τραβήξει μέσα βαμβάκι... μπορεί να σου μπλοκάρει το φίλτρο (ΙΣΩΣ και να στο κάψει).-

ΥΓ. Γράψε και τον τρόπο... που έχεις τοποθετήσεις τα υλικά σου.-

delta66 07-10-14 21:08

Λεμε τωρα.
Για να αποκλεισουμε καθε περιπτωση πριν πας .... για καινουρια φτερωτη :D.

Φαινετα να ειναι γεματος ο θαλαμος νερο? ή εχει κενο πανω?

artsi28 08-10-14 05:27

λετε δηλαδη οτι μπορει να μην υπαρχει σωστη ροη αππ τον υαλοβαμβακα που εχω πανω πανω χωρις πλαστικο ε;;;μακαρι...αφου θα βαλω τα πλαστικα σημερα!!

κατω κατω εχω 2 σφουγγαρια μετα το βιολογικο υλικο μου (μεσα σε τουλι ειδικο) κ απο πανω υαλοβαμβακα!!!η αληθεια ειναι οτι τα εχω λιγο τσιτα.. ηια να χωρεσει πολυ βιολογικο!!
οποτε....βαζω κατω κατω το πλαστικο (με τα "ποδαρακια" κατω) βαζω τα δυο σφουγγαρια μετα βιολογικο υλικο (αφου βγαλω μερικο) μετα υαλοβαμβακα κ τελος πανω πανω το αλλο πλαστικο (με τα "ποδαρακια" προς τα πανω);;;
απο αυτο το πλαστικο αποκλειεται να περασει -ρουφηξει υαλοβαμβακα;;;
-------------------------
α ναι κ ο θαλαμος μου φαινεται γεματος....

Diskus fan 08-10-14 10:49

Φίλε μου... ΑΝ είχες βάλει υαλοβάμβακα τα ψάρια σου, θα είχαν "αποδημήσει εις κύριον" από καιρό... προφανώς εννοείς το συνθετικό (ενυδρειακό) βαμβάκι.
Κανονικά για ακόμα καλύτερα βάζεις το filter pad (http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...art=25&ndsp=30)... αλλά είναι ακριβό (εγώ το βάζω).
Όπως και να έχει.. στο φίλτρο μπαίνουν με την σειρά που σου ορίζει η εταιρία κατασκευής... άρα τελευταίο στάδιο και κάτω από το πλαστικό... βάζεις το βαμβάκι ή την βάτα.-

ΥΓ. Και τα μπλέ σφουγγάρια... βιολογία κρατάνε. ΑΝ θέλεις κάτι καλύτερο, βγάλε το ένα και βάλε το υλικό που προτιμάς.

artsi28 08-10-14 11:07

ναι ναι ενυδρειακο βαμβακι εχω βαλει απλα νομιζα οτι το λενε ετσι!!!
ξερεις κατι...εχω ψιλομπερδευτει γιατι η ροη ξεκιναει απο κατω στο 2217 που εχω!!!εισοδο δηλαδη εχω απο κατω!!
εγω εχω (με σειρα απο κατω που ξαναλεω εχω εισοδο) σφουγγαρια - βιολογικο-ενυδρειακο βαμβακι!!
(θα βαλω κ τα πλαστικα σημερα)
μηπως τα εχω αναποδα;;δ νομιζω!!
απλα εχω διαβασει οτι σαν πρωτο παει το ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει την πολυ βρωμια!!μηπως πρεπει να το βαλω κατω κατω πριν τα σφουγγαρια;;πως θα το αλλαζω ομως...θα πρεπει να τα βγαλω ολα....
εχω μπερδευτει....:confused:

stanisalus18 08-10-14 11:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 857065)
απλα εχω διαβασει οτι σαν πρωτο παει το ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει την πολυ βρωμια!!μηπως πρεπει να το βαλω κατω κατω πριν τα σφουγγαρια;;πως θα το αλλαζω ομως...θα πρεπει να τα βγαλω ολα....
εχω μπερδευτει....:confused:

τελευταίο μπαίνει στο συγκεκριμένο φίλτρο σύμφωνα με τα λεγόμενα της Eheim, το ενυδρείακο βαμβάκι. λογικό είναι, είναι στο τέλος για να κρατάει ότι δεν κατάφεραν να κρατήσουν όλα τα προηγούμενα υλικα κ κυρίως τα πολύ μικρα μικρα. αν το βάλεις στην αρχή θα μπουκώνει παρά πολύ γρήγορα ίσως κ σε μια δύο μέρες κ θα χρειάζεται αλλαγμα κάθε λίγο.

Κλεόβουλος 08-10-14 11:23

Μη μπερδεύεσαι.....άφησε τα όπως προτείνει η eheim και είσαι οκ.
Αλλά εγώ που δεν βαριέμαι όταν καθαρίζω το φίλτρο να βγάζω όλα τα υλικά, έχω και στο κάτω μέρος πριν το σφουγγάρι, ένα λεπτό στρώμα βαμβάκι για να κρατάει τα πολλά και το βιολογικό να μένει καθαρό.
Στα φίλτρα που μπαίνει το νερό από πάνω το βαμβάκι αλλάζει και πιο εύκολα.

artsi28 08-10-14 11:38

ναι γι'αυτο το λεω κ εγω....κ θα μπουκωνει πιο ευκολα αν μπει κατω αλλα κ τωρα ειναι πολυ ευκολη η αλλαγη του...!!!
ωραια...οποτε τα υλικα ως εχουν....βαζω τα πλαστικα πανω κατω....κοιταω κ τη φτερωτη κ...ενημερωνω κλασικα!!
ευχαριστω....

Diskus fan 08-10-14 11:42

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 857065)
ναι ναι ενυδρειακο βαμβακι εχω βαλει απλα νομιζα οτι το λενε ετσι!!!
ξερεις κατι...εχω ψιλομπερδευτει γιατι η ροη ξεκιναει απο κατω στο 2217 που εχω!!!εισοδο δηλαδη εχω απο κατω!!
εγω εχω (με σειρα απο κατω που ξαναλεω εχω εισοδο) σφουγγαρια - βιολογικο-ενυδρειακο βαμβακι!!
(θα βαλω κ τα πλαστικα σημερα)
μηπως τα εχω αναποδα;;δ νομιζω!!
απλα εχω διαβασει οτι σαν πρωτο παει το ενυδρειακο βαμβακι για να κραταει την πολυ βρωμια!!μηπως πρεπει να το βαλω κατω κατω πριν τα σφουγγαρια;;πως θα το αλλαζω ομως...θα πρεπει να τα βγαλω ολα....
εχω μπερδευτει....:confused:

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stanisalus18 (Μήνυμα 857069)
τελευταίο μπαίνει στο συγκεκριμένο φίλτρο σύμφωνα με τα λεγόμενα της Eheim, το ενυδρείακο βαμβάκι. λογικό είναι, είναι στο τέλος για να κρατάει ότι δεν κατάφεραν να κρατήσουν όλα τα προηγούμενα υλικα κ κυρίως τα πολύ μικρα μικρα. αν το βάλεις στην αρχή θα μπουκώνει παρά πολύ γρήγορα ίσως κ σε μια δύο μέρες κ θα χρειάζεται αλλαγμα κάθε λίγο.

Η απάντηση δώθηκε ήδη... από τον Γιάννη.
Η σειρά των υλικών έχει ώς εξής (ως προς την ροή)... προφιλτράρισμα (μηχανικό), βιολογικό υλικό, χημικό (ΑΝ απαιτείται), βαμβάκι.
Ο λόγος είναι απλός... το τελευταίο στάδιο κρατάει οτιδήποτε θα μπορούσε να περάσει στο ενυδρείο (επειδή είναι ψιλό). Επειδή χρειάζεται συχνή αντικατάσταση... μόλις ανοίξεις το φίλτρο είναι μπροστά σου. Το αλλάζεις κλείνεις το φίλτρο.. και είναι έτοιμο για επαναλειτουργία.
Μπορείς βέβαια να κερδίσεις χώρο στο φίλτρο (για επιπλέον υλικά)... ΑΝ βάλεις το προφίλτρο εκτός (φίλτρου) ... δηλαδή μέσα στο ενυδρείο (στον σωλήνα εισόδου).
Η ΕΗΕΙΜ έχει αυτό...

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...tart=0&ndsp=23

μπορείς όμως να το κάνεις και με κάποια "πατέντα"... όπως πχ. αυτό.-

http://www.google.gr/imgres?imgurl=h...tart=0&ndsp=23

artsi28 08-10-14 12:06

ωραια...ετσι τα εχω κ μενουν μονο τα πλαστικα!!!
για μην σας κουραζω κ εσας....μολις τα βαλω κ κανω κ τον ελεγχο φτερωτης ενημερωνω....
κ παλι ευχαριστω....

Diskus fan 08-10-14 12:13

Τα πλαστικά... όπως τα είχες... το κάτω με τα ποδαράκια κάτω και το πάνω με τα ποδαράκια πάνω.
Παρακαλώ.-

artsi28 08-10-14 12:27

ναι ναι...ετσι θα τα βαλω....
δ τα ειχα ποτε μεσα βασικα...
ελπιζω να βρω λυση....

delta66 08-10-14 14:47

Για το στησιμο των φιλτρων της eheim εχω αποδεχθει πλεον απο διαφορους πειραματισμους που εχω κανει, οτι η προταση της eheim για τον τροπο στησιματος ειναι η πιο λειτουργικη.
Και φυσικα πως αλλιως θα ηταν αφου εχουν αναγαγει σε επιστιμη το σχεδιασμο και κατασκευη φιλτρων, μετα απο τοσες δεκαετιες πειρα.

Ετσι λοιπον, οι πλαστικες σιτες εχουν ρολο υπαρξης σημαντικο.
Η κατω σιτα εχει σκοπο να δημιουργει ενα χωρο υποδοχης του νερου, ετσι ωστε να αρχισει να ανεβαινει πιανωντας ολο το πλατος του καδου και να αποφευχθει η δημιουργια στενου καναλιου/περασματος απο ενα μερος μονο των υλικων.

Το πανω σχαρακι κραταει το βαμβακερο pad ή το filterwool, μακρυα απο το θαλαμο της φτερωτης ετσι ωστε να μη περασουν μεσα βαμβακια και την εμποδιζουν.

Δεν πρεπει να στουμπωσεις τα υλικα.
Πρεπει να ειναι χαλαρα τοποθετημενα, γιατι αλλιως μπορει να εχεις απο μειωμενη αποδοση εως διαρροη. Εχει τυχει αρκετες φορες.

Δεν αποκλειεται να οφειλεται και σε αυτο ο θορυβος.
Αν και μαλλον πας για αλλαγη φτερωτης (20 ευρω ζημια)
-------------------------
Μεταχειρισμενο ή καινουριο το πηρες? Και ποτε?

artsi28 08-10-14 15:10

λοιποοοον....ανοιξα το φιλτρο...εβαλα τα πρασινα πλαστικα πανω κ κατω που ποτε δ ειχα βαλει...ελεγξα τη φτερωτη κ ειναι οντος ενα σωμα με τον μαγνητη!!απλα γυρναει πολυ λιγο δεξια αριστερα!!ουτε μιση στροφη!!κακο αυτο??ειπα να το κολλησω να μην το κανει αλλα δ μου το ειχατε πει κ λεω..."ασε μην κανω καμια μαλακια..."!!!

παντως θορυβος τωρα...γιοκ!!!κανει ενα πολυ μικρο βουητο (σχεδον δ ακουγεται) που νομιζω ειναι λογικο λογω της ροης!!!


μεταχειρισμενο το πηρα μαζι με το ενυδρειο!!!

delta66 08-10-14 15:23

Οχι μην την κολλησεις. Ετσι ειναι, εχει λιγο μποσικο.

Οκ λοιπον απο τις σιτες ηταν :cool:
Μαλλον τραβαγε βαμβακι μεσα η φτερωτη χωρις την σιτα, ή κομπλαρε το νερο κατα την εισοδο του κατω στο φιλτρο και δουλευε μσογεματο το φιλτρο.

Αλλο προσεξε και το θεμα του στουμπωματος.
Μην ειναι "πετρα" τα υλικα μεσα. Να "ανασαινουν" λιγο.
Να μη χρειαζεται δλδ να το πατας με δυναμη το φιλτρο για να στριμωχθουν μεσα τα υλικα και να κλεινει.

artsi28 08-10-14 15:27

οχι οχι...μια χαρα ειναι γιατι κ με το πλαστικο μαζι κουμπωσε πολυ ανετα!!!εβγαλα αρκετο βιολογικο βασικα αλλα ενταξει!!!

σειρα τωρα εχω στο αλλο post μου.....σημερα θα κανω μετρησεις με υγρα επιτελους ...αφου με εχετε κραξει...!!!
τα λεμε"εκει"...
ευχαριστω πολυ.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:02.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03253 seconds with 11 queries