Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Δεξαμενές (τεχνητές λίμνες) (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=159)
-   -   ιδεες για κατασκευη λιμνης (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=91460)

kyriakos1908 30-03-16 15:59

Στο κομματι του ξυλου ειμαι αρκετα καλος..πατερας μαραγκος..οποτε η κατασκευη θα ειναι γερη..κατι σαν το πρωτο αλλα με σανιδες..οχι δοκο..ενοειτε βημα βημα θα εχετε και φωτο...θελω να πιστευω μετα το πασχα θα εχω τελειωσει..απλα θελω να μου προτεινεται ιδεες για φιλτρο για να ξεκινησω ψαξιμο..να βρω ιδεες και σιγα σιγα να το κατασκευασω..

thanasis76 30-03-16 16:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 933863)
Στο κομματι του ξυλου ειμαι αρκετα καλος..πατερας μαραγκος..οποτε η κατασκευη θα ειναι γερη..κατι σαν το πρωτο αλλα με σανιδες..οχι δοκο..ενοειτε βημα βημα θα εχετε και φωτο...θελω να πιστευω μετα το πασχα θα εχω τελειωσει..απλα θελω να μου προτεινεται ιδεες για φιλτρο για να ξεκινησω ψαξιμο..να βρω ιδεες και σιγα σιγα να το κατασκευασω..

φιλτρο δεν σου αρεσει στην πρωτη φωτο???

Artemisia 30-03-16 17:03

1 Συνημμένο(α)
Κυριάκο Καλησπέρα :D:D
1 Όπως σου είπαν και τα παιδια πρώτα κάνεις την "Λεκάνη" μετα βάζεις το LINER , γεμίζεις νερό μαζευεις τα "κενά" και ότι μείνει επάνω το βιδώνεις αλλά το καλυπτεις να μην το κάψει ο ήλιος .
2 Μην το κάνεις με σανίδια (χωρίς να έχω εμπειρία) θέλει εμποτισμένη ξυλεία ακόμα και κορμούς μπορείς να χρησιμοποιήσεις , γιατι το ξύλο "σανιδι" πόσο καιρό θα αντέξει την βροχή και τον ήλιο ?? Πως θα δεθεί να αντέχει την πίεση 3-4 κυβικών ??
3 Πάρε τον χρόνο σου και μην βιάζεσαι μελέτησε αργα και σταθερά τα βήματα σου , διέθεσε ένα πόσο που θα σε αποζημιώσει αργότερα σε βάθος χρόνου και δεν θα έχεις προβλήματα .
4 Δωσε όσο περισσότερο χώρο μπορείς τωρα (σε ύψος) για να μην το μετανιώσεις αργότερα .

Και η πρώτη και η δευτερη φωτό έχουν την ίδια Φίλτρανση (απλά ένα δευτερο κουτί μέσα με liner που έρχεται το νερό απο την αντλία της δεξαμενης και φιλτράρεται απο κάτω προς τα πάνω και υπερχειλίζει στην δεξαμενη ) αν δεν κατάλαβες πές μου να σου κάνω ένα σχεδιο .

kyriakos1908 30-03-16 17:59

Ωραια το χω..οποτε γεμιζω ολο αυτο με ελαφροπετρα και σφουγγαρια και ειμαι ενταξει?στο κομματι της κατασκευης μην με φοβαστε παντως..χαχα..το βαθος θα ειναι στο 65-70 τελικο..ακριβης διασταση 3*1.6*0.65 αυριο θα κανω παραγγελια ξυλα να ξεκινησω σιγα σιγα

Artemisia 30-03-16 19:23

Με το καλό Κυριάκο εύχομαι να πάνε όλα καλά :D:D:D
Έγω σε ότι έχει να κάνει με νερό λαμβάνω επιπλέον μέτρα ;) μια φορά γίνεται η ζημιά .... :smt120 εγω την έχω πάθει και έχω μάθει χαχαχαχχαχα
Στον χώρο φίλτρανσης με την σειρα που θα σου πω απο κάτω προς τα πάνω
1 Σωλήνα εισαγωγής νερού
2 Τσουβαλάκια με δίχτυ ελαφροπετρα ή crystal bio ανάλογα με τα χρήματα που θέλεις να διαθεσεις .

Αν βάλεις σφουγγάρια θα βρείς μπελά με τα Κόι κάθε μέρα θα πλένεις σφουγγάρια , μιλάμε για ρυπογόνο ζώο..... :D:D

Αν μπορείς δώσε και άλλο υψος θα βαρεθείς να σου το λέω , αλλά είναι το σωστότερο για τα ψάρια που θέλεις να διατηρήσεις , δεν τους αρέσει να είναι σε θερμοκρασίες κάτω των 10 °C πάνω απο 2 με 3 μήνες θα έχεις προβλήματα στην υγεία τους .

Περιμένουμε Νέα σου , όλα να πάνε καλά :D:D:D

kyriakos1908 30-03-16 23:18

Ωραια..θα σε ακουσω με το υψος και θα κανω οτι καλυτερο..για αντλια..αν υπολογισουμε οτι θα ειμαι 3000-3500 λιτρα ποσο δυνατη πρεπει να ειναι..και απο εκει και περα θα χρειαστω καποιο αλλο εξοπλισμο..ρωταω πολλα αλλα καθοτι δυσκολες εποχες θελω να κανω το κουμαντο μου

Artemisia 30-03-16 23:31

Ωραία Κυριάκο χαίρομαι :D:D:D
Λοιπόν αν έχεις 4000 λίτρα χρειάζεσαι Κυκλοφορία 6000 λίτρα/ώρα , αλλά πρόσεξε μην πάρεις 6000 πάρε μια 10000 ή 8000 λιτρα/ώρα γιατι με τις σωλήνες μήκος - ύψος χάνεις σε κυκλοφορία , πέφτει η απόδοση ;)
Άν δεν θα έχεις πολύ ήλιο μπορεί να μην έχεις και αιωρούμενη άλγη αν δείς ότι έχεις θα χρειαστείς και μια UV αλλά αυτό θα το δείς στην πορεία ;) Αν είναι "καλή" η uv (sterilize) κάνει και άλλη δουλεια σκοτώνει βλαβερα βακτήρια .
Tην πρώτη χρονιά δεν θα χρειαστείς αεραντλία , δεδομένου ότι θα έχεις ανατάραξη αρκετή και τα ψάρια θα είναι μικρά , αλλά αν τα Κόι αναπτύσσονται σωστά (σε μέγεθος) την δευτερη χρονιά πάρε , βελτιώνει την φίλτρανση κατα 30% και είναι ζωτικής σημασίας για τα Κόι .
Αυτάαααα :D:D:D μην αγχώνεσαι σιγά σιγά :D:D
Ρώτα ότι θέλεις :) :)

kyriakos1908 30-03-16 23:57

τωρα με εφτιαξες λιγο γτ ειχα ανγωθει..χαχα..ετοιμαζω σιγα σιγα παραγγελια ξυλειας

Artemisia 31-03-16 00:05

Οι Λίμνες θέλουν χρόνο Κυριάκο μου :D:D:D Υπομονή και πολύ παρατήρηση .
Για να ξέρεις ακριβώς τα Λίτρα σου όταν θα γεμίσεις την πρώτη φορά δές το ρολόι (του νερού ) πριν τι γράφει και όταν γεμίσει ξαναδές ;)
Επίσης φαντάζομαι έχεις μια ιδέα τι ph έχεις??
Αααααα και μην ξεχάσω με το που τελειώσεις δεν θα βάλεις τα ψάρια , κανονικά στρώσιμο ;) Εγω το έκανα με beneficial bacteria , μπορείς να στρώσεις όπως και τα ενυδρεία όμως . Γιατι το κουτάκι το πλήρωσα 50 ευρώ και πάλι περίμενα 25 ημέρες ....

kyriakos1908 31-03-16 12:29

παιδια εχω παρει ποσα τηλ για epdm και τπτ.βρηκα μονο στο askomet μεμβρανη αλλα οχι epdm αλλα πολυπροπιλαινιο που ειναι για ποσιμο νερο..παχος 0.6 και τιμη 5 το μετρο..τι λετε?

Artemisia 31-03-16 12:34

Δεν το ξέρω αυτό το υλικό .... περίμενε μηπώς και ξέρει κάποιος να σου πεί .
Θα κοιτάξω και εγω λίγο ;)
Aυτός απο Αγγλία στέλνει Ελλάδα αλλά θα πρέπει να τελειώσεις με την κατασκευη να μετρήσεις (θα σου πώ πώς) και μετα να παραγγείλεις ;) (Άν δεν μπορείς θα την κάνουμε μαζί την παραγγελία )

http://www.ebay.co.uk/itm/Pond-Liner...66Nh4dnlRf8hUw

kyriakos1908 31-03-16 12:43

ωραια..και επισης ο δικος σου που πηρα τηλ δεν μπορει να κοψει τοσο μικρο..μου ειπε να παρω pvc..οποιος ξερει ας πει αν ειναι καταλληλο

Artemisia 31-03-16 12:50

Και το pvc Κυριάκο το χρησιμοποιούσαν για την κατασκευη Λίμνων , απλά επείδή δεν έχει ελαστικότητα καταστρέφεται πιό γρήγορα .
Εξαρτάται και τι pvc θα πάρεις ..... πάνω απο 1mm μπορεί να σου πάει και 10 ετία χαλαρά αλλά το epdm θα σου πάει 25 χρόνια αν το προστατέψεις σωστα μπορεί και μια ζωή ;)

manos3 31-03-16 13:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 934031)
παιδια εχω παρει ποσα τηλ για epdm και τπτ.βρηκα μονο στο askomet μεμβρανη αλλα οχι epdm αλλα πολυπροπιλαινιο που ειναι για ποσιμο νερο..παχος 0.6 και τιμη 5 το μετρο..τι λετε?

Η μεμβράνη που έχει η Askomet είναι η μεμβράνη fpp των Πλαστικών Κρήτης. Την έχει σε 0,6mm και 1,0mm, είναι κατάλληλη για πόσιμο νερό και την χρησιμοποιούν σε δεξαμενές και λιμνοδεξαμενές.

kyriakos1908 31-03-16 18:39

Ωραια..μανο σου εχω στειλει και inbox..πριν λιγο εγινε η παραγγελια για την ξυλεια..το project ειναι σαν την πρωτη φωτο που ανεβασε η αρτεμισια με την διαφορα οτι το φιλτρο θα ειναι κατα πλατος.. Μηκος 1.60 πλατος 35 υψος 35 γεματο ελαφροπετρα..νομιζω θα ειναι ενταξει..τι λετε?
-------------------------
Οσον αφορα το liner κλεινω στην προταση του μανου αλλα στο 1 mm να ειμαι καλυμμένος.απο εδω και περα θελω προτασεις για αντλια..κοιταξα λιγο σε ελληνικα site και βρήκα της jebao στα 10000 λιτρα περιπου 120 ευρω..εχετε αλλη προταση περιπου στα ιδια χρηματα η καποιο αλλο site?

Artemisia 31-03-16 18:55

Θα είσαι εντάξει με την φίλτρανση αρκεί να μην έχεις μεγάλη ιχθυοφόρτιση να κρατήσεις δηλαδή 1 Κόι / 1000 λίτρα ;)
Τι κατανάλωση είχε η αντλία που είδες ?? Μην κερδίσεις σε χρήματα απο την αντλία και τα δίνεις κάθε χρόνο στην ΔΕΗ ....
Σε ενδιαφέρει να δώ απο εξωτερικό ??

kyriakos1908 31-03-16 23:01

65-70w...νομιζω δεν ειναι πολλα τι λες..αλλα αν εχεις κατι απο εξωτερικο στειλε μου

Artemisia 31-03-16 23:04

Κυριάκο αν είναι 70 για 10000 λιτρα είναι σούπερ για βρες το λίνκ να την δώ .
Γιατι έγω αυτες στα 10000 λίτρα που κοιτάω και eco έχουν κατανάλωση 120 watt .
Σαν αυτη ας πούμε http://www.ebay.de/itm/6200-17500l-h...3D161416767722

thanasis76 01-04-16 17:18

Παιδια τις αντλιες Jebao σας τις προτεινω ανεπιφυλακτα...!!!!
τρομερα εργαλεια, με τρομερα χαμηλη καταναλωση...
τρεχω λιμνη εξωτερικη , λιμνη εσωτερικη και ενυδρειο στο σπιτι με αντλιες Jebao....
Βγηκαν τρομερα καλες!!!!!!
Κυριακο στειλε μου pm, απο που την ειδες.... αν θελεις....

kyriakos1908 02-04-16 00:04

Παιδια την πατησα και δεν μπορω να βρω το λινκ..μολις παω σπιτι θα σας στειλω αλλες που βρηκα

kyriakos1908 03-04-16 18:24

καλησπερα παιδια..οπως καταλαβατε με εχουν παει τρενο τ 12αωρα στην δουλεια και ουτε μνμ δεν σταυρωσα..λοιπον..μετα απο μια μικρη ερευνα αγορας βρηκα αυτα..κουω γνωμες
http://www.igna.gr/index.php/eshop/a...ax-5-0m-detail

http://www.aquamedor.gr/ell/product/Jebao_KM_10.000

http://www.igna.gr/index.php/eshop/a...ax-4-2m-detail
-------------------------
Τι εγινε...ειναι κανεις εδω????χαχα

Artemisia 03-04-16 19:46

Κυριάκο καλησπέρα εσύ θα αποφασίσεις ποια σου κάνει :D Δες τα watt ;)

kyriakos1908 03-04-16 21:13

Απλα ρωταω αν εχει καποιος εμπειρια απο αυτες..να προτιμησω jebao η resun?

Artemisia 05-04-16 11:44

Κυριάκο τελικά τι αποφάσισες για αντλία ??

kyriakos1908 05-04-16 13:31

ακομα δεν εχω αποφασισει..ουτος η αλλος δεν βιαζομαι..τεταρτη πεμπτη περιμενω ξυλεια για να ξεκινησω κατασκευη...μετα θα παρω γεωυφασμα και liner και μετα αντλια για να ξεκινησω..βημα βημα...αν και για την αντλια τεινω πιο πολυ στην jebao

Artemisia 05-04-16 13:34

Ωραία με το καλό Κυριάκο :D:D περιμένουμε φωτο ;)

kyriakos1908 05-04-16 13:39

ενοειτε..!θα ανεβαζω βημα βημα

Τάκης 05-04-16 15:01

Καλή δύναμη Κυριάκο

kyriakos1908 05-04-16 23:26

Να σαι καλα τακη..μαλλον θα παω στα μερη σου..χρυσοψαρα..οποτε θελω συμβουλες-προτασεις για 3000-3500 λιτρα..ποσα να χωρανε αραγε?χαχα
-------------------------
παιδια μια ερωτηση γτ ετοιμαζομαι να παραγγειλω liner..το βαθος οπως ειπαμε θα ειναι μισο μεσα στο χωμα(40 εκ) και μισο απο εξω με ξυλοκατασκευη (35 εκ)τα ξυλα θα ειναι λεια..η ερωτηση ειναι γεωυφασμα να βαλω και στην μερια που το λινερ θα εφαπτεται με το ξυλο η μονο στο χωμα?
-------------------------
Και αλλη μια ερωτηση παιδια..φυτα πως θα βαλω εκτος απο επιφανειας?θελω να πω στον πατο της λιμνης βαζουμε αμμο η κατι αλλο η υπαρχει αλλος τροπος..?και επισης στο φιλτρο που θα κανω που θα ειναι σαν ζαρντινιερα γεματη ελαφροπετρα μπορω να φυτεψω?

thanasis76 06-04-16 06:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 934981)
Απλα ρωταω αν εχει καποιος εμπειρια απο αυτες..να προτιμησω jebao η resun?

Εγω την γνωμη μου στην ειπα πιο πανω!!!!
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kyriakos1908 (Μήνυμα 935526)
Να σαι καλα τακη..μαλλον θα παω στα μερη σου..χρυσοψαρα..οποτε θελω συμβουλες-προτασεις για 3000-3500 λιτρα..ποσα να χωρανε αραγε?χαχα
-------------------------
παιδια μια ερωτηση γτ ετοιμαζομαι να παραγγειλω liner..το βαθος οπως ειπαμε θα ειναι μισο μεσα στο χωμα(40 εκ) και μισο απο εξω με ξυλοκατασκευη (35 εκ)τα ξυλα θα ειναι λεια..η ερωτηση ειναι γεωυφασμα να βαλω και στην μερια που το λινερ θα εφαπτεται με το ξυλο η μονο στο χωμα?
-------------------------
Και αλλη μια ερωτηση παιδια..φυτα πως θα βαλω εκτος απο επιφανειας?θελω να πω στον πατο της λιμνης βαζουμε αμμο η κατι αλλο η υπαρχει αλλος τροπος..?και επισης στο φιλτρο που θα κανω που θα ειναι σαν ζαρντινιερα γεματη ελαφροπετρα μπορω να φυτεψω?

το γεουφασμα η ο πετροβαμβακας θα ειναι παντου!!! ειναι η καρδια της Λιμνης σου... ζωτικης σημασιας!!!!! δεν παιζουμε με κατι τετοια....
οτι φυτα θελεις να βαλεις στην λιμνη παντα μπαινουν μεσα σε διατρυτρες γλαστρες...
το ιδιο και στο φιλτρο . μπορεις ανα διαστηματα να βαλεις διατρυτες γλαστρες με φυτα και σε ολο τον αλλο χωρο ελαφροπετρα... και ισως στην Αρχη να εβαζα και μια σειρα απο σφουγγαρια...

Τάκης 06-04-16 07:04

Σε αυτά τα λίτρα βάζεις πολλά χρυσόψαρα :)
Αν μπορείς να δώσεις λίγο βάθος ακόμα καλύτερα, όχι για τα ψάρια ή να αυξήσεις όγξο, αλλά για τη θερμοκρασία, ή τουλάχιστον δώσε σε ένα κομμάτι, σαν σκαλοπάτια , όπως στο κέντρο

Artemisia 06-04-16 07:08

παιδια μια ερωτηση γτ ετοιμαζομαι να παραγγειλω liner..το βαθος οπως ειπαμε θα ειναι μισο μεσα στο χωμα(40 εκ) και μισο απο εξω με ξυλοκατασκευη (35 εκ)τα ξυλα θα ειναι λεια..η ερωτηση ειναι γεωυφασμα να βαλω και στην μερια που το λινερ θα εφαπτεται με το ξυλο η μονο στο χωμα?
-------------------------
Και αλλη μια ερωτηση παιδια..φυτα πως θα βαλω εκτος απο επιφανειας?θελω να πω στον πατο της λιμνης βαζουμε αμμο η κατι αλλο η υπαρχει αλλος τροπος..?και επισης στο φιλτρο που θα κανω που θα ειναι σαν ζαρντινιερα γεματη ελαφροπετρα μπορω να φυτεψω?[/QUOTE]

Γεωύφασμα να βάλεις παντού πριν το liner , αν δείς πιο αιχμηρη περιοχή μπορείς να βάλεις και πετροβάμβακα για να το προστατέψεις ;)
Έτσι μπορείς να φυτεύσεις ότι θέλεις μέσα στην λίμνη http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=88093
Επάνω στο φίλτρο μπορείς να φυτεύσεις σε μικρότερα δοχεία τα οποια θα έχουν πάλι τρύπες :D

kyriakos1908 06-04-16 12:05

Ευχαριστώ πολυ παιδια για την βοηθεια..απο βδομαδα θα εχετε φωτο με την κατασκευη

kyriakos1908 09-04-16 15:09

καλησπερα παιδια..η κατασκευη ξεκινησε και ειναι σε πολυ καλο δρομο..μεσα στην βδομαδα οι πρωτες φωτο..τα λιτρα τελικα ειναι 3500..πιστευετε με 2 τετοιες αντλιες θα ειμαι ενταξει?

http://www.igna.gr/index.php/eshop/a...p-5000w-detail

Artemisia 09-04-16 19:11

Kαλησπέρα Κυριάκο :D
Μια χαρά θα είσαι με τις αντλίες :D καμια φωτό δεν θα δούμε ???????

kyriakos1908 09-04-16 19:52

Ωραια..θα τσιμπησω αυτες..και φθηνες και χαμηλη καταναλωση..δευτερα φωτο..σκψου 12-4 κατασκευαζα και 5 ηρθα σερι για δουλεια..χαχα

Artemisia 09-04-16 20:36

Kαλή δύναμη στην κατασκευή :D:D και καλή δουλειά !!

kyriakos1908 11-04-16 12:45

2 Συνημμένο(α)
καλησπερα παιδια...μολις τελειωσε το πρωτο σταδιο της κατασκευης..περιμενω γνωμες..

https://gyazo.com/ac42f820de99cb0f082538be7f4dc1d7

https://gyazo.com/3880b7b30f8003ee08c6713aa537a342

Τάκης 11-04-16 12:47

Κούκλα θα γίνει :)
τα ξύλα τα πέρασες συντηρητικό ;

kyriakos1908 11-04-16 13:09

οχι τακη..ακομα δεν εχω περασει κατι..ελεγα να τα αφησω οπως ειναι αφου ειναι εμποτισμενα..λες να χρειαζεγαι?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:00.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,15490 seconds with 11 queries