Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Επί παντός επιστητού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=13)
-   -   Eπανηλθε το paypal? (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=87557)

alan boy 20-08-15 15:06

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bonelias (Μήνυμα 896600)

Επίσης, αν δεν γίνει δεκτή η πληρωμή μπορείτε απλά να επικοινωνήσετε με τον πωλητή και να πραγματοποιήσετε κατάθεση σε προσωπικό του λογαριασμό, αν το δεχτεί (από Κίνα πολύ σπάνια να μην το δεχτούν).

εδω θελει πολυ προσοχη !!!
μπορει να παρει τα χρηματα ο κινεζος και μετα να κανει τον κινεζο...και τρεχα γυρευε

Τάκης 20-08-15 15:17

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 896613)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bonelias (Μήνυμα 896600)
Επίσης, αν δεν γίνει δεκτή η πληρωμή μπορείτε απλά να επικοινωνήσετε με τον πωλητή και να πραγματοποιήσετε κατάθεση σε προσωπικό του λογαριασμό, αν το δεχτεί (από Κίνα πολύ σπάνια να μην το δεχτούν).

εδω θελει πολυ προσοχη !!!
μπορει να παρει τα χρηματα ο κινεζος και μετα να κανει τον κινεζο...και τρεχα γυρευε

Συμφωνώ, δεν έχεις καμία εξασφάλιση πως θα σου έρθουν αυτά που αγόρασες, δεν θα το έκανα με τίποτα, όπως δεν θα έκανα αγορά χωρίς paypal, είναι ρίσκο

alan boy 20-08-15 15:20

μια απ τα ιδια

Sakisdraminos 20-08-15 16:08

Αλάνια όλα τα e-shop στο εξωτερικό κάνουν εκατομμύρια τσιρο.
Σιγά να μην κοιτάξουν πος θα φάνε τα 5 ή 10 ευρώ του πελάτη επειδή δεν μπορεί να ψωνίσεις μέσω paypal!

nazgul 20-08-15 16:15

Δεν ειναι ακριβως ετσι. Το ebay τουλαχιστον εχει τοσους πολλους πωλητης, που δεν ξερεις ποιος ειναι ποιος. Αλλο να κανεις καταθεση σε ενα e-shop που γνωριζεις και αλλο σε καποιο καταστημα του ebay, που μπορει να μη γνωριζεις τιποτα γι'αυτο. Και εσυ μπορεις να γινεις πωλητης, δεν ειναι αναγκη να εχεις επιχειρηση. Η paypal δινει μια ασφαλεια, οπως και να το κανουμε.

Τωρα αν ειναι να χαθει ενα μικροποσο, δε βαριεσαι φυσικα...αλλα αν ειναι μεγαλο το ποσο, παινεις το ρισκο σου.

Sakisdraminos 20-08-15 16:27

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 896622)
Δεν ειναι ακριβως ετσι. Το ebay τουλαχιστον εχει τοσους πολλους πωλητης, που δεν ξερεις ποιος ειναι ποιος. Αλλο να κανεις καταθεση σε ενα e-shop που γνωριζεις και αλλο σε καποιο καταστημα του ebay, που μπορει να μη γνωριζεις τιποτα γι'αυτο. Και εσυ μπορεις να γινεις πωλητης, δεν ειναι αναγκη να εχεις επιχειρηση. Η paypal δινει μια ασφαλεια, οπως και να το κανουμε.

Τωρα αν ειναι να χαθει ενα μικροποσο, δε βαριεσαι φυσικα...αλλα αν ειναι μεγαλο το ποσο, παινεις το ρισκο σου.

Πότε δεν θα ψώνιζα από μαγαζί που δεν το είχα ακουστά.
Δεν χάνονται τα λεφτά από μεριάς καταστήματος μόνο από αμέλια δικιά μας!
Είναι πολύ μεγάλο το τσιραρισμα και κανένα μαγαζί δεν θέλει την παραμικρή δυσφήμιση!
Αν θέλεις κάτι από E-bay μπορείς να ψάξεις τον πωλητή που 99% έχουν και μαγαζιά E-shop και ίσως το βρεις και φθηνότερα!
Βλέπεις της κρητικές του και μετά ψωνίζεις από το κανονικό E-shop του χωρίς το E-bay.
Επίσης μερικά E-shop στην παραγγελία έχουν να βάλεις και ασφάλεια σε περίπτωση που χαθεί το δέμα οπότε είσαι από παντού καλημενος!

nazgul 20-08-15 17:53

Απο ebay εχω παρει απειρες φορες πραγματα και ειμαι οντως πολυ ευχαριστημενος. Οποτε επικοινωνησα με πωλητη για να μου ξαναστειλει κατι επειδη δεν ηρθε, το εστειλε χωρις δευτερη κουβεντα ευγενεστατα και με επαγγελματισμο.

Οταν, ομως, μιλησεις με πωλητη για να σου στειλει κατι χωρις paypal, αυτοματως φευγεις απο το ebay και μιλας απευθειας με το καταστημα. Η συναλλαγη δε θα γινει μεσω ebay, εφοσον δεχεται μονο paypal (εκτος αν αλλαξε κατι). Εκει, δε τον νοιαζουν τα αρνητικα σχολια (τα οποια μπορουν να γινουν μονο μεσω emails), γιατι ξαναλεω, η συναλλαγη ειναι εκτος ebay.

Ολα αυτα τα γραφω για να ειμαστε ολοι λιγο προσεκτικοι σε οτι αφορα συναλλαγες με μαγαζια που δε γνωριζουμε.

Για ανεξαρτητα καταστηματα τωρα, εχω ακουσει μερικες περιπτωσεις που γινεται "στραβη" απο e-shops (υποθετω και εσυ). Οπως και αλλες που και λαθος να γινει, σε αφηνει ευχαριστημενο και με το παραπανω. Εκει ειναι που σε παιρνει με το μερος του ενα καταστηματα και επιβραβευεις τον επαγγελματισμο. Θα προτιμουσα σε καθε περιπτωση να γνωριζω την ποιοτητα εξυπηρετησης πριν προχωρησω σε αγορα απο καποιο e-shop, οταν προκειται για καποιο σχετικα σοβαρο χρηματικο ποσο.

Και κατι τελευταιο. Ενα απο τα πολυ θετικα του paypal, ειναι οτι στη συναλλαγη που κανεις, το καταστημα δε γνωριζει τιποτα για τον τραπεζικο σου λογαριασμο, οτι αυτο μπορει να σημαινει για την ασφαλεια μιας ηλεκτρονικης τραπεζικης συναλλαγης.

bonelias 20-08-15 18:05

Αν έχεις σκοπό να αγοράσεις από τον οποιοδήποτε, τότε σίγουρα θα κάνει τον Κινέζο.

Όταν όμως έχεις να κάνεις με σοβαρές επιχειρήσεις που δεν τους νοιάζει απλά να εξαπατήσουν κάποιον για ένα 200 ευρώ και γνωρίζοντας την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας, το μόνο που θέλουν είναι να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους με κάθε τρόπο.

Πίστεψε με, από την ημέρα που εφαρμόστηκαν τα capital controls, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές από Κίνα και Ηνωμένο Βασίλειο μέσω WU, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Υπενθυμίζω, ότι πραγματοποιώ αγορές από συγκεκριμένα μαγαζιά που έκανα και πριν εφαρμοστούν τα συγκεκριμένα μέτρα.

Sakisdraminos 20-08-15 18:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 896629)
Απο ebay εχω παρει απειρες φορες πραγματα και ειμαι οντως πολυ ευχαριστημενος. Οποτε επικοινωνησα με πωλητη για να μου ξαναστειλει κατι επειδη δεν ηρθε, το εστειλε χωρις δευτερη κουβεντα ευγενεστατα και με επαγγελματισμο.

Οταν, ομως, μιλησεις με πωλητη για να σου στειλει κατι χωρις paypal, αυτοματως φευγεις απο το ebay και μιλας απευθειας με το καταστημα. Η συναλλαγη δε θα γινει μεσω ebay, εφοσον δεχεται μονο paypal (εκτος αν αλλαξε κατι). Εκει, δε τον νοιαζουν τα αρνητικα σχολια (τα οποια μπορουν να γινουν μονο μεσω emails), γιατι ξαναλεω, η συναλλαγη ειναι εκτος ebay.

Ολα αυτα τα γραφω για να ειμαστε ολοι λιγο προσεκτικοι σε οτι αφορα συναλλαγες με μαγαζια που δε γνωριζουμε.

Για ανεξαρτητα καταστηματα τωρα, εχω ακουσει μερικες περιπτωσεις που γινεται "στραβη" απο e-shops (υποθετω και εσυ). Οπως και αλλες που και λαθος να γινει, σε αφηνει ευχαριστημενο και με το παραπανω. Εκει ειναι που σε παιρνει με το μερος του ενα καταστηματα και επιβραβευεις τον επαγγελματισμο. Θα προτιμουσα σε καθε περιπτωση να γνωριζω την ποιοτητα εξυπηρετησης πριν προχωρησω σε αγορα απο καποιο e-shop, οταν προκειται για καποιο σχετικα σοβαρο χρηματικο ποσο.

Και κατι τελευταιο. Ενα απο τα πολυ θετικα του paypal, ειναι οτι στη συναλλαγη που κανεις, το καταστημα δε γνωριζει τιποτα για τον τραπεζικο σου λογαριασμο, οτι αυτο μπορει να σημαινει για την ασφαλεια μιας ηλεκτρονικης τραπεζικης συναλλαγης.


Φίλε καλά τα λες από την μεριά σου αλλά δεν πιστεύω να αλλάζει ενάς επαγγελματία άμα ψωνίζεις από E-bay ή όχι.
Της περισσότερες αγορές μου φροντίζω να της κάνω εκτός e-bay-paypal γιατί υπάρχουν χρεώσεις. φυσικα εσύ μπορείς μην ''ρισκάρεις''.
Ο κάθε ένας όπως νομίζει.


τώρα για το θέμα ότι βλέπει τα τι λεφτά έχεις δεν νομίζω να φτάσει εκεί ούτε να κάτσει να κλέψει! αυτά τα λένε οι παππούδες που δεν ξέρουν.

nazgul 20-08-15 18:12

Παράθεση:

Αν έχεις σκοπό να αγοράσεις από τον οποιοδήποτε, τότε σίγουρα θα κάνει τον Κινέζο.

Όταν όμως έχεις να κάνεις με σοβαρές επιχειρήσεις που δεν τους νοιάζει απλά να εξαπατήσουν κάποιον για ένα 200 ευρώ και γνωρίζοντας την κατάσταση που επικρατεί στη χώρα μας, το μόνο που θέλουν είναι να εξυπηρετήσουν τους πελάτες τους με κάθε τρόπο.

Πίστεψε με, από την ημέρα που εφαρμόστηκαν τα capital controls, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές από Κίνα και Ηνωμένο Βασίλειο μέσω WU, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα.

Υπενθυμίζω, ότι πραγματοποιώ αγορές από συγκεκριμένα μαγαζιά που έκανα και πριν εφαρμοστούν τα συγκεκριμένα μέτρα.
Αυτο λεω πιο πανω. Απλα να ειμαστε λιγο προσεκτικοι απο που αγοραζουμε.

nazgul 20-08-15 18:24

Παράθεση:

Φίλε καλά τα λες από την μεριά σου αλλά δεν πιστεύω να αλλάζει ενάς επαγγελματία άμα ψωνίζεις από E-bay ή όχι.
Της περισσότερες αγορές μου φροντίζω να της κάνω εκτός e-bay-paypal γιατί υπάρχουν χρεώσεις. φυσικα εσύ μπορείς μην ''ρισκάρεις''.
Ο κάθε ένας όπως νομίζει.
Συμφωνω οτι ο επαγγεματιας παραμενει επαγγελματιας οπου και να ειναι.

Προσωπικα δεν κανω μεγαλες αγορες μεσω ιντερνετ (που λεφτα :D), για να με νοιαζει αν χασω και κατι. Το θεμα ειναι οτι διαβαζει κοσμος που μπορει να μην εχει εμπειρια σε ηλεκτρονικες συναλλαγες και καλο θα ειναι να ειναι προσεκτικος.

Sakisdraminos 20-08-15 18:33

Όχι όλοι στο ίδιο επίπεδο είμαστε πάνω κάτω. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας μας μπορεί να τα βάλει κάτω και να διαλέξει.
Ο μόνος λόγος που έγραψα είναι για να ακουστεί και μια άλλη άποψη άλλωστε τόσα άτομα δεν μπορούμε να έχουμε ίδιες απόψεις!;)

alan boy 20-08-15 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bonelias (Μήνυμα 896630)

Πίστεψε με, από την ημέρα που εφαρμόστηκαν τα capital controls, έχω κάνει αρκετές συναλλαγές από Κίνα και Ηνωμένο Βασίλειο μέσω WU, χωρίς το παραμικρό πρόβλημα..

φιλε στα καταστηματα του ελτα δεν λειτουργει το WU. που εχει καταστημα και μπορει να στειλει ;

παντως εχω ακουσει περιπτωση σε φορουμ με κινητα που καποιος εστειλε λεφτα με WU στην κινα και κινητο δεν ειδε ποτε.

οπως και να χει συμφωνω με αυτο
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 896635)
Όχι όλοι στο ίδιο επίπεδο είμαστε πάνω κάτω. Μεγάλα παιδιά είμαστε και ο καθένας μας μπορεί να τα βάλει κάτω και να διαλέξει.
)


stratigos24 21-08-15 12:42

Φίλος έκανε αυτό και δούλεψε κανονικά.

japetus 21-08-15 13:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stratigos24 (Μήνυμα 896669)
Φίλος έκανε αυτό και δούλεψε κανονικά.

Το είπαμε στην προηγούμενη σελίδα...

stratigos24 21-08-15 13:19

Α, μου διεφυγε..

Anna10 21-08-15 14:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 896629)
Απο ebay εχω παρει απειρες φορες πραγματα και ειμαι οντως πολυ ευχαριστημενος. Οποτε επικοινωνησα με πωλητη για να μου ξαναστειλει κατι επειδη δεν ηρθε, το εστειλε χωρις δευτερη κουβεντα ευγενεστατα και με επαγγελματισμο.

Οταν, ομως, μιλησεις με πωλητη για να σου στειλει κατι χωρις paypal, αυτοματως φευγεις απο το ebay και μιλας απευθειας με το καταστημα. Η συναλλαγη δε θα γινει μεσω ebay, εφοσον δεχεται μονο paypal (εκτος αν αλλαξε κατι). Εκει, δε τον νοιαζουν τα αρνητικα σχολια (τα οποια μπορουν να γινουν μονο μεσω emails), γιατι ξαναλεω, η συναλλαγη ειναι εκτος ebay.

Ολα αυτα τα γραφω για να ειμαστε ολοι λιγο προσεκτικοι σε οτι αφορα συναλλαγες με μαγαζια που δε γνωριζουμε.

Για ανεξαρτητα καταστηματα τωρα, εχω ακουσει μερικες περιπτωσεις που γινεται "στραβη" απο e-shops (υποθετω και εσυ). Οπως και αλλες που και λαθος να γινει, σε αφηνει ευχαριστημενο και με το παραπανω. Εκει ειναι που σε παιρνει με το μερος του ενα καταστηματα και επιβραβευεις τον επαγγελματισμο. Θα προτιμουσα σε καθε περιπτωση να γνωριζω την ποιοτητα εξυπηρετησης πριν προχωρησω σε αγορα απο καποιο e-shop, οταν προκειται για καποιο σχετικα σοβαρο χρηματικο ποσο.

Και κατι τελευταιο. Ενα απο τα πολυ θετικα του paypal, ειναι οτι στη συναλλαγη που κανεις, το καταστημα δε γνωριζει τιποτα για τον τραπεζικο σου λογαριασμο, οτι αυτο μπορει να σημαινει για την ασφαλεια μιας ηλεκτρονικης τραπεζικης συναλλαγης.

Πάντος εμένα μου έτυχε να κάνω αγορά από e-shop και μου έστειλε ελαττωματικό προϊόν παρόλο που στο ebay είχε πολύ καλές κριτικές ο συγκεκριμένος πωλητής.

Τάκης 21-08-15 15:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 896676)
Πάντος εμένα μου έτυχε να κάνω αγορά από e-shop και μου έστειλε ελαττωματικό προϊόν παρόλο που στο ebay είχε πολύ καλές κριτικές ο συγκεκριμένος πωλητής.

Μπορεί να συμβεί και αυτό, αν η πληρωμή όμως έχει γίνει μέσω PayPal μπορείς να πάρεις τα λεφτά σου πίσω, με άλλους τρόπους φοβάμαι πως θα είναι δύσκολο.

Sakisdraminos 21-08-15 16:00

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 896676)
Πάντος εμένα μου έτυχε να κάνω αγορά από e-shop και μου έστειλε ελαττωματικό προϊόν παρόλο που στο ebay είχε πολύ καλές κριτικές ο συγκεκριμένος πωλητής.

Αννα στηλε ενα mail να τους πει τι προβλημ εχεις.

bonelias 21-08-15 21:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από alan boy (Μήνυμα 896649)
φιλε στα καταστηματα του ελτα δεν λειτουργει το WU. που εχει καταστημα και μπορει να στειλει ;

Αν μπει στο site της WU αναφέρει όλους τους συνεργάτες ανά περιοχή

alan boy 21-08-15 23:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bonelias (Μήνυμα 896688)
Αν μπει στο site της WU αναφέρει όλους τους συνεργάτες ανά περιοχή

http://www.westernunion.gr/WUCOMWEB/...ename=HomePage

εδω λεει καθαρα οτι δεν μπορεις να στειλεις λεφτα εξω

Anna10 22-08-15 01:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 896679)
Αννα στηλε ενα mail να τους πει τι προβλημ εχεις.

Σάκη το περιστατικό έγινε πριν καιρό και έχει λυθεί το θέμα. Απλώς το ανέφερα ότι μπορεί να συμβεί όπως είπε και ο nuzgul. Ο συγκεκριμένος είχε κάποιο ελαττωματικό προϊόν που ήθελε να ξεφορτωθεί και ρίσκαρε να το στείλει γιατί δεν ήταν μέσω ebay. Τώρα αν η λύση είναι έκπτωση ή επιστροφή του προϊόντος, που μου ήταν δύσκολο να το πάω μέχρι το ταχυδρομείο λόγω του ότι ήταν αρκετά βαρύ, το ίδιο και το αυτό δεν είναι; Αυτός πούλησε κάτι που μπορεί να μην πουλούσε εύκολα διαφορετικά και αν το έδινε μέσω ebay θα είχε επιπτώσεις.

Sakisdraminos 22-08-15 07:58

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Anna10 (Μήνυμα 896703)
Σάκη το περιστατικό έγινε πριν καιρό και έχει λυθεί το θέμα. Απλώς το ανέφερα ότι μπορεί να συμβεί όπως είπε και ο nuzgul. Ο συγκεκριμένος είχε κάποιο ελαττωματικό προϊόν που ήθελε να ξεφορτωθεί και ρίσκαρε να το στείλει γιατί δεν ήταν μέσω ebay. Τώρα αν η λύση είναι έκπτωση ή επιστροφή του προϊόντος, που μου ήταν δύσκολο να το πάω μέχρι το ταχυδρομείο λόγω του ότι ήταν αρκετά βαρύ, το ίδιο και το αυτό δεν είναι; Αυτός πούλησε κάτι που μπορεί να μην πουλούσε εύκολα διαφορετικά και αν το έδινε μέσω ebay θα είχε επιπτώσεις.

Αννα απο την στιγμη που λυθηκε δεν υπαρχει λογος να το συζηταμε.
Τωρα αμα εσυ με αυτον τα βρηκατε με καποια εκπτωση η επιστροφη του προιοντος ειναι αλλο θεμα! νομιζω καπος ετσι γινεται και στο E-bay.

Τεσπα η αποψη μου ακουστικε το ιδιο και τον υπολοιπων. οποτε δεν τιθεται λογος να το κουραζουμε!
οπως ξανα ειπα ο καθε ενας ειναι ενηλικας και μπορει να δει που τον βολευει καλητερα!

Themis_aqua 25-08-15 23:36

..
 
παιδια εγω σημερα εκανα παραγγελια απο amazon αγγλια με χρηση πιστωτικης και την πηρε κανονικα το κοστος αγορας ηταν 25 ευρω.Βεβαια εδω δεν μεσολαβει paypal..

Konstantin79 25-08-15 23:47

Δεν επιτρέπουν ακόμα PayPal. Μόνο μέσω κάρτας.

Themis_aqua 26-08-15 00:01

..
 
Δηλαδη μπορουμε να παραγγειλουμε απο e bay παρακαμπτωντας το paypal βαζωντας κατευθειαν την καρτα μας εκει?

asteris_veria 26-08-15 00:06

εγω με πειραιως χρεωστικη δεν μπορω πουθενα.Με τι καρτες κανετε αγορες?

Konstantin79 26-08-15 00:10

Αναγκαστικά μέσω Πειραιώς, αλλά στο ebay δύσκολα θα κάνεις αγορά χωρις PayPal

asteris_veria 26-08-15 00:12

δεν δεχεται την καρτα πουθενα σε κανενα ξενο site χωρις paypal π δοκιμασα

Themis_aqua 26-08-15 00:17

..
 
Ναι αλλα απ τον Ιουνιο και μετα αν θυμαμαι καλα (μου ηρθε mail απο paypal,φανταζομαι και σ ολους τους συνδρομητες) σταματησε η συνεργασια paypal-e bay,γιαυτο μηπως μπορουμε κατευθειαν μεσω καρτας.Αυριο θα το κοιταξω και τα ξαναλεμε:)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:22.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02852 seconds with 10 queries