Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Εξοπλισμός - Τεχνολογία Γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=19)
-   -   φιλτρο 2217 δηλαδη για ολα ερωτηση (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=81706)

nicpapa 18-08-14 22:36

χαχα, ναι ξέχασα και τα 2 εχουν τρομπες και βανάκια. :D
Ολα μου τα φιλτρα ηταν κυριως επιλογη με βαση τα watt που καταναλωνουν , και τα λιτρα που κυκλοφορουν.
Σαν καλυτερα φιλτρακια σε κυκλοφορια εχω βλέπω τα κρεμαστα της eheim με 2,5 -3-4 watt...

tsala 18-08-14 22:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nicpapa (Μήνυμα 851157)
χαχα, ναι ξέχασα και τα 2 εχουν τρομπες και βανάκια. :D
Ολα μου τα φιλτρα ηταν κυριως επιλογη με βαση τα watt που καταναλωνουν , και τα λιτρα που κυκλοφορουν.
Σαν καλυτερα φιλτρακια σε κυκλοφορια εχω βλέπω τα κρεμαστα της eheim με 2,5 -3-4 watt...

ναι οντως ειναι καλα τα κρεμαστα της!
εγω εχω κινεζικο κρεμαστο του οποιου του εχω κανει χιλιες πατεντες για να μην βουλωνει... πλεον τωρα ειναι τουρμπο , αλλα πιο πολυ θυμιζει diy κρεμαστο :D

bouboulas 19-08-14 08:04

Μια κόλλα στιγμής... ΔΕΝ έχεις στο σπίτι;
Με μια σταγόνα... κάνεις την δουλειά σου. ;)
Εμένα πάντως... πρόβλημα... ΔΕΝ μου έχουν παρουσιάσει.- :cool:
-------------------------[/QUOTE]


Το θέμα είναι αν θα το κολλούσα με κόλλα ή ότι το κατά τα άλλα καλό και επώνυμο φίλτρο αρκετών ευρών έκοψε το ροτοράκι σαν αγγούρι; Μην μου πεις ότι συμβαίνουν αυτά, γιατί αν το ίδιο το πάθει το κινέζικο φίλτρο, θα μου πεις κινέζικο είναι και τι περιμένεις. Ας μην πω για το κόστος των ανταλλακτικών……

Εντάξει, κάποτε που δεν υπήρχε τόσο μεγάλος ανταγωνισμός το καταλαβαίνω. Τώρα όμως; Το θεωρώ αδιανόητο ένας κουβάς με μια τρύπα από κάτω και μια αντλία να κοστίζει αυτό το ποσό. Τώρα όσο αναφορά την κατανάλωση, αν έχουμε την απαίτηση η αντλία του φίλτρου να μεταφέρει 1,5 τόνους νερό την ώρα, δεν θα το κάνει με πορδές. Οπότε μην <<τσιμπάτε>> στο τι γράφει ο καθένας πάνω στο ταμπελάκι που κοτσάρει στο εκάστοτε φίλτρο.

nazgul 19-08-14 08:26

Μην ξεχναμε οτι η σειρα classic μονο νεα δεν ειναι, οποτε ειναι λογικο να ειναι λιγο "πισω" σε καποια πραγματα. Οι νεοτερες σειρες εχουν περισσοτερες ευκολιες. Δεν παυει να αποτελει μια πολυ αξιοπιστη επιλογη, ομως, ενα φιλτρο της σειρας classic.

Μην ξεχναμε, επισης, οτι και νεα μοντελα πολλων εταιριων παρουσιαζουν αρκετα προβληματα, με βασικοτερο την πορεια στο χρονο. Αξιοπιστο δεν θα λεγαμε ενα φιλτρο που θα αντεξει λιγα χρονια, μονο, ασχετα αν χρειαστει ή οχι καποια μικροανταλλακτικα, πραγμα λογικο.

Δε νομιζω να υπαρχει αμφιβολια οτι τα eheim ισως ειναι τα καλυτερα φιλτρα της αγορας (για εμενα ειναι). Μακαρι ο χρονος να βγαλει στην επιφανεια και αλλες εταιριες, το ιδιο αξιοπιστες.

tsala 19-08-14 09:43

Συμφωνω απολυτα με τον Σταματη!
κι οπως ειπε κι ο nazgul , μονο νεα δεν ειναι η συγκεκριμενη σειρα...
Απλα θελω να πω οτι τοτε ναι ηταν η κορυφαια..
αλλα υπαρχουν κι αλλες εταιριες- αλλα μοντελα πια...
νομιζω πρεπει να ειμαστε ανοιχτομυαλοι και να κοιταμε κι αλλες επιλογες ,περαν των κλασικων...
οπως πχ. τα φιλτρα της aquanova , που εχω ακουσει τα καλυτερα...

nazgul 19-08-14 10:38

Αρνητικα, μικρα ή μεγαλα, εχουν ολα τα φιλτρα. Αλλιως, ολοι θα χρησιμοποιουσαμε το ιδιο μοντελο. Σιγουρα υπαρχουν αξιολογες σειρες απο αρκετες εταιριες, πλεον, που δοκιμαζονται απο πολλους. Αυτο που λειπει στα νεα προϊοντα προς το παρον, ομως, ειναι κατι πολυ βασικο: η αξιοπιστια στο χρονο. Οποτε, ο χρονος θα δειξει για πολλα μοντελα.

Diskus fan 19-08-14 21:09

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouboulas (Μήνυμα 851171)
Μια κόλλα στιγμής... ΔΕΝ έχεις στο σπίτι;
Με μια σταγόνα... κάνεις την δουλειά σου. ;)
Εμένα πάντως... πρόβλημα... ΔΕΝ μου έχουν παρουσιάσει.- :cool:
-------------------------


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bouboulas (Μήνυμα 851171)
Το θέμα είναι αν θα το κολλούσα με κόλλα ή ότι το κατά τα άλλα καλό και επώνυμο φίλτρο αρκετών ευρών έκοψε το ροτοράκι σαν αγγούρι; Μην μου πεις ότι συμβαίνουν αυτά, γιατί αν το ίδιο το πάθει το κινέζικο φίλτρο, θα μου πεις κινέζικο είναι και τι περιμένεις. Ας μην πω για το κόστος των ανταλλακτικών……

Εντάξει, κάποτε που δεν υπήρχε τόσο μεγάλος ανταγωνισμός το καταλαβαίνω. Τώρα όμως; Το θεωρώ αδιανόητο ένας κουβάς με μια τρύπα από κάτω και μια αντλία να κοστίζει αυτό το ποσό. Τώρα όσο αναφορά την κατανάλωση, αν έχουμε την απαίτηση η αντλία του φίλτρου να μεταφέρει 1,5 τόνους νερό την ώρα, δεν θα το κάνει με πορδές. Οπότε μην <<τσιμπάτε>> στο τι γράφει ο καθένας πάνω στο ταμπελάκι που κοτσάρει στο εκάστοτε φίλτρο.

1. Και Lamborghini να αγοράσεις... σαν παράγοντας η αστοχία υλικού... ΔΕΝ παύει να υπάρχει. ;)
2. Αν ΔΕΝ κάνω λάθος... τα 2217 τα βρίσκεις από 70-90 ευρώ... εγώ αυτά τα λεφτά για κινέζικο ΔΕΝ θα τα έδινα.
Έχω πάρει ένα κινέζικο (αντίγραφο νεώτερης σειράς φίλτρων της ΕΗΕΙΜ)... και μου βγήκε η ψυχή να καθαρίσω, το λάδι που είχε μέσα. Τα καλαθάκια στραβοκάθονται κι άντε να το κλείσεις. Η τρόμπα έναρξης... ΔΕΝ δούλεψε ποτέ (οπτική απάτη είναι).
Το μεγαλύτερο λάθος που έκανε η ΕΗΕΙΜ... ήταν που έβγαλε τα O-ring τους από σιλικόνη. Έκανε τα φίλτρα αυτά (Classic)... αθάνατα.
Από εκεί και πέρα... ο καθένας πληρώνει και... απολαμβάνει τις επιλογές του.-

artsi28 04-09-14 13:18

να σας κανω κ εγω μια ερωτηση??σας κανει θορυβο το φιλτρο??εμενα κανει ενα θορυβο (σαν να ακουω τη λεπιδα να γυριζει) αλλα οταν ειναι πολυ ησυχα!!απλα μου την ψιλοσπαει!!δ κανει θορυβο σαν να εχει αερα μεσα!!
τι να κανω??λετε να θελει καθαρισμα??

Ektorakos 04-09-14 14:18

εγω μια φορα που καθαρισα ολη τη φτερωτη και τα μικροεξαρτηματα απο το καπακι , εκανε τρελο θορυβο ενω απλα τα εβαλα ολα πισω. συντονιζε το καπακι της φτερωτης και επρεπε να βρω πατεντα να σφιξει περισσοτερο!

artsi28 07-09-14 16:33

κ εγω νομιζω την φτερωτη ακουω κ μου εχει σπασει τα νευρα!!!
τελικα βρηκες πατεντα??

Diskus fan 07-09-14 20:28

Η φτερωτή περιστρέφεται σε έναν μεταλλικό άξονα που έχει στις άκρες πλαστικά "καπελάκια"... αν αυτά "φαγωθούν" ΙΣΩΣ να κάνει θόρυβο.
Επίσης υπάρχει πιθανότητα να "ησυχάσει"... αν τους βάλεις (στα "καπελάκια") λίγο γράσο της ΕΗΕΙΜ (που δίνει μαζί σε ένα άσπρο φακελάκι) ή καθαρή βαζελίνη (χωρίς πρόσθετα).
Η αλήθεια βέβαια είναι ότι... ΔΕΝ ακούμε όλοι τα ίδια πράγματα, που μας ενοχλούν.-

maikl 08-09-14 08:15

Ουτε ο αξονας (κεραμικο αξονακι) περιστρεφετε ουτε τα μαυρα ελαστικα καπελακια.Αυτα ειναι μαλιστα ετσι κατασκευασμενα να κουμπωνουν σφιχτα και τα καπελακι στις υποδοχες και το κεραμικο αξονακι στα μαυρα καπελακια. ;)
Σε αυτο το σταθερο "συστημα" περιστρεφετε η φτερωτη λογω ηλεκτρομαγνητικου πεδιου και αυτο που φθειρετε ειναι το κεραμικο αξονακι το οποιο μετα απο χρονια λεπταινει λογω φθορας.
Ενα βουιτο που ακουει κανεις στα classic ειναι απο το συντονισμο του καπακιου και ευκολα το καταλαβαινει κανεις οταν ακουμπησει το καπακι ή το αφαιρεσει.
π.χ. και πλεον μεινει οπως στη φωτο οποτε και πλεον δεν ακουγετε το παραμικρο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...w-pc132754.jpg

artsi28 08-09-14 19:37

ναι ενα βουητο ακουω κ εγω...βασικα πιο πολυ τριξιμο που νομιζω εινβαι αυτο που περιγραφεις!!!εσυ δηλαδη τι εχεις κανει απ'οτιο καταλαβα....εχεις αφαιρεσει το καπακι κ εχεις σφιξει με κατι το λαστιχο??το καπακι πως το εβγαλες??

Diskus fan 08-09-14 20:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maikl (Μήνυμα 853264)
Ουτε ο αξονας (κεραμικο αξονακι) περιστρεφετε ουτε τα μαυρα ελαστικα καπελακια.Αυτα ειναι μαλιστα ετσι κατασκευασμενα να κουμπωνουν σφιχτα και τα καπελακι στις υποδοχες και το κεραμικο αξονακι στα μαυρα καπελακια. ;)
Σε αυτο το σταθερο "συστημα" περιστρεφετε η φτερωτη λογω ηλεκτρομαγνητικου πεδιου και αυτο που φθειρετε ειναι το κεραμικο αξονακι το οποιο μετα απο χρονια λεπταινει λογω φθορας.
Ενα βουιτο που ακουει κανεις στα classic ειναι απο το συντονισμο του καπακιου και ευκολα το καταλαβαινει κανεις οταν ακουμπησει το καπακι ή το αφαιρεσει.
π.χ. και πλεον μεινει οπως στη φωτο οποτε και πλεον δεν ακουγετε το παραμικρο
http://www.aquatek.gr/rimages/albums...w-pc132754.jpg

Έχεις δίκιο... το αξονάκι είναι λευκό κεραμικό όχι μεταλλικό όπως έγραψα (ή μπερδεύτηκα ή το έχουν αλλάξει) αλλά... ΔΕΝ κάνει μόνο τον θόρυβο συντονισμού που αναφέρεις (αυτό το βου'ι'τό... εγώ ΔΕΝ το θεωρώ καν θόρυβο)... σε κάποιες περιπτώσεις ακούγεται να κτυπάει ελαφρώς η φτερωτή (αυτό είναι θόρυβος).- ;)

artsi28 08-09-14 23:08

ναι...κ η λυση ειναι αυτο στη φωτο??βγαζουμε το καπακι??
με την φτερωτη τι γινετε???

Diskus fan 09-09-14 23:06

Που... απευθύνεις το ερώτημα; :confused:

Κλεόβουλος 10-09-14 07:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από artsi28 (Μήνυμα 853346)
...εχεις αφαιρεσει το καπακι κ εχεις σφιξει με κατι το λαστιχο??το καπακι πως το εβγαλες??

Το καπάκι βγαίνει εύκολα, είναι κουμπωτό.
Στη φωτο βλέπεις ένα φίλτρο που έχει βγει το καπάκι γιατί έχει σπάσει ένα κομμάτι του πλαστικού της εξόδου. Με ένα σφικτήρα έχει πιάσει το λάστιχο στο κομμάτι της εξόδου που είναι μέσα στο καπάκι και έλυσε το πρόβλημα ;)

maikl 10-09-14 13:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 853522)
Το καπάκι βγαίνει εύκολα, είναι κουμπωτό.
Στη φωτο βλέπεις ένα φίλτρο που έχει βγει το καπάκι γιατί έχει σπάσει ένα κομμάτι του πλαστικού της εξόδου. Με ένα σφικτήρα έχει πιάσει το λάστιχο στο κομμάτι της εξόδου που είναι μέσα στο καπάκι και έλυσε το πρόβλημα ;)

Ετσι ακριβως !;)

Με κανενα τροπο δεν προτινω να βγαλει κανεις το καπακι για να μην ακουει θορυβο, απλα οταν καποια στιγμη το εβγαλα λειτουργωντας το φιλτρο ετσι διαπιστωσα οτι χαθηκε το βουιτο που ολοι ακουνε στα φιλτρα.
Το αλλο , το "κροταλισμα" ακουγετε οταν υπαρχει αερας στο θαλαμο της φτερωτης ;)

Diskus fan 10-09-14 14:17

Το βου'ι'τό είναι τόσο "χαμηλό" που "χάνεται" κι αν βάλεις το φίλτρο... μέσα στο ντουλαπάκι (της βάσης).
Τα ΕΗΕΙΜ τον αέρα τον βγάζουν... μετά από λίγη ώρα λειτουργίας.- ;)

artsi28 11-09-14 18:34

βασικα εγω ανοιξα την φτερωτη κ την καθαρισα καλα...
αυτο ηταν...αθορυβο!!!
ευχαριστω παντως για τις απαντησεις....αν κ σε αλλου το θεμα..... ;)

artsi28 24-09-14 13:19

παιδια εμενα ξεκινησε παλι το κροταλισμα (μαλλον απο τη φτερωτη)!!
δ ξερω τι να κανω...ειχα καθαρισει τη φτερωτη κ για καποιες μερες ολα καλα!!παρατηρησα οτι αν η εισοδος τραβαει αερα (ειχαν φυγει οι βεντουζες κ τυραβαγε νερο πανω απο την αεροπετρα) κανεις τρεελο θορυβο!!τωρα ομως μου τι φταιει??βαζελινη που να βαλω??στη φτερωτη η στο κεραμικο?
heeeelp....

artsi28 07-10-14 14:04

επειδη κανενας δ εχει απαντησει απο το τελευταιο μου Post να αναφερω οτι αλλαξα το κεραμικο αξονακι!!!αλλαξαμα μαζι κ τα μαυρα πλαστικα καπαλακια...εβαλα κ καθαρη βαζελινη σε ολα το συστημα...!!!!
εχει μειωθει ο θορυβος αλλα οχι τελειως!!πραγματιακ δ ξερω τι να κανω!!!
αερα στο θαλαμο της φτερωτης??πως γινεται αυτο κ πως τον βγαζουμε γιατι με το ταρακουνημα δ βγαινει ακρη!!!
η επομενη κινηση θα ειναι να βγαλω κ εγω το καπακι κ να κανω την πατεντα του φιλου πιο πανω!!
προσπαθω να αποφυγω την αγορα φτερωτης...ειναι ψιλοακριβη!!!
τι λετε??

Κλεόβουλος 07-10-14 17:25

Μήπως η πλαστική φτερωτή γυρνάει "τρελά" πάνω στο μαγνητάκι?
Κανονικά όταν κρατάς τον μαγνήτη αυτή δεν μπορεί να περιστραφεί.

artsi28 07-10-14 18:48

δ γυρναει οταν κραταω τον μαγνητη!!!
ειναι ενα σωμα ολο αυτο!!!
-------------------------
https://www.youtube.com/watch?v=Wxat...ature=youtu.be

αν καταλαβει καποιος......

artsi28 07-10-14 18:59

1 Συνημμένο(α)
να κανω κ μια ερωτηση ακομα...πανω πανω στον καδο...ακομα πιο πανω κ απο το βαμβακι...πρεπει να βαλω εκεινο το πλαστικο στρογγυλο του φιλτρου για να εχει κενο το καπακι??
δηλαδη πρεπει να ειναι τοποθετημενα κ αυθτα τα δυο πρασινα οπως στη φωτο??εγω δ τα εχω βαλει παρα μονο το ενα να χωριζω τα σφουγγαρια απο το βιολογικο!!

Κλεόβουλος 07-10-14 19:16

Να βάλεις και το επάνω και το κάτω όπως δείχνει η φωτο ;)

artsi28 07-10-14 19:18

θα το κανω....
ακουσες τον θορυβο μηπως στο link που εχω βαλει??μπας κ καταλαβεις τπτ....

Κλεόβουλος 07-10-14 19:23

Για βάλε σωστά τα υλικά με τα πλαστικά διαχωριστικά πάνω-κάτω και ξαναπές μας.

delta66 07-10-14 19:30

Και τσεκαρε αν ειναι καθαρος ο θαλαμος της φτερωτης.
Πχ αν εχει μπει μπαμπακι μεσα.

artsi28 07-10-14 19:33

λες να ευθυνεται αυτο??απο την αρχη ετσι το εχω κ κανει αυτο το ...κροταλισμα!!!
ακουσες τον θορυβο στο βιντεο??


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02598 seconds with 10 queries