Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Γαριδοσυνδυασμός και αλλαγές νερού (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=77879)

Alex_Salonica 13-02-14 14:48

Σπύρο δεν είναι ότι δεν σε πιστεύουμε και στα βασικά τα ίδια λέμε αλλά επέκτεινε λίγο τη σκέψη σου με τις αλλαγές και τις παραμέτρους.
π.χ. αν για κάποιο λόγο παρουσιαστεί κάποια βλάβη ή αλλαγή στην υδροδότηση από την ΕΥΔΑΠ ή ακόμα και στις σωληνώσεις, το νερό σου θα είναι διαφορετικό σε παραμέτρους από αυτό που έχεις στο ενυδρείο σου. Με μικρή αλλαγή νερού πιθανόν να μην υπάρξει πρόβλημα ενώ με μεγάλη ποσότητα υπάρχουν μεγαλύτερες πιθανότητες δημιουργίας προβλήματος.

Σε ένα υγιές γαριδάδικο εξάλλου δεν χρειάζεται μεγάλη αλλαγή νερού αφού τα νιτρικά και γενικά οι ρύποι είναι περιορισμένοι. Μόνο όταν κρίνεται αναγκαίο κάνουμε μεγάλη αλλαγή νερού.

Το ότι τόσα χρόνια κάνεις τόσο μεγάλες αλλαγές νερού πιστεύω ότι απλά είσαι τυχερός σε συνδυασμό βέβαια με τις ανθεκτικές rcs. Μια φορά αρκεί για να γίνει το κακό και προσωπικά στις sulawesi μου αλλά και σε άλλα ευαίσθητα είδη δεν θα το ρίσκαρα καθόλου.

bilaras7 13-02-14 17:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 821209)
Μη βάλεις bamboo ακόμα, περίμενε να στρώσει καλά το ενυδρείο σου πρώτα.

σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση..παντως νομιζω οτι δε γινεται να στρωσει καλυτερα..εννοω νερο πεντακαθαρο νιτρικα κατω απο 5 φυτα αναπτυσσοντε ..λαθρεπιβατες ειναι στο βυθο οχι πανω πανω στα τζαμια..οι γαριδες κινιτικες..ποτε πιστευεις μπορω να βαλω μια bamboo ?kanei gia ta litra moy?

Alex_Salonica 13-02-14 18:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 (Μήνυμα 821268)
σε ευχαριστω για την αμμεση απαντηση..παντως νομιζω οτι δε γινεται να στρωσει καλυτερα..εννοω νερο πεντακαθαρο νιτρικα κατω απο 5 φυτα αναπτυσσοντε ..λαθρεπιβατες ειναι στο βυθο οχι πανω πανω στα τζαμια..οι γαριδες κινιτικες..ποτε πιστευεις μπορω να βαλω μια bamboo ?kanei gia ta litra moy?

Η συγκεκριμένη γαρίδα τρέφεται με μικροοργανισμούς και όχι με τυποποιημένη τροφή. Θα μπορούσες να την βάλεις μετά από 6 μήνες λειτουργίας του ενυδρείου σου αλλά και πάλι τα λίτρα σου είναι οριακά για ένα άτομο ειδικά με τις rcs που μπορεί πολύ γρήγορα να γεμίσουν το ενυδρείο σου.
Προσωπικά δεν θα την έβαζα σε 50 λίτρα ενυδρείο.

bilaras7 16-02-14 14:49

κοιτα η φωτογραφια δεν παιζει κανενα ρολο..τα δικα μου ειναι φιλικα προς τη δημοσιοτητα..:) και επειδη εχω πολλα σιγουρα καποιο ειναι πιο ομορφο απτα δικα σου !! οποτε ας συμφωνησουμε οτι διαφωνουμε..;)

nospanos 01-03-14 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 (Μήνυμα 824643)
αποφασισ να προσθεσω και μια γαριδα bamboo..τα καθαρα μου λιτρα ειναι 50 ξερει καποιος μεχρι ποσες τετοιες μπορουν να μπουν και σε τι κατασταση πρεπει να ναι στο πετσοπ που θα τις παρω?

Κατ' αρχίν να σου πω ότι είσαι οριακά για 1 σε αριθμό γαρίδα (κάθε μία χρειάζεται 50 λίτρα το ελάχιστο).
Δεύτερον θα πρέπει να υπάρχει στο ενυδρείο σου ένα σημείο με έντονη ροή ώστε να μπορεί να σταθεί και με τις ευαίσθητες βεντάλιες της να συλλέγει την τροφή της (μικροοργανισμούς από τη στήλη νερού).
Να ξέρεις ότι δεν είναι και τόσο εύκολη όπως οι red cherry και χρειάζεται καλά στρωμένο φίλτρο (κι εννοείται βυθό), γενικότερα να είναι σταθερές οι παράμετροι του ενυδρείου σου (ώριμο ενυδρείο) ;)
Διάβασε κι αυτό για περισσότερες πληροφορίες: http://www.planetinverts.com/Bamboo_Shrimp.html

Υ.Γ. να ξέρεις ότι όταν την βάλεις το ενυδρείο σου μη σου κάνει εντύπωση αν ψαχουλέυει το βυθό, επειδή τις περισσότερες φορές δεν τις ταϊζουν στα πετσοπ και φυσικό είναι να πεινάει, όμως αν την δεις μετά από καιρό να βρίσκεται συχνά στο βυθο κάτι ενδεχομένως να μην πάει καλά...

bilaras7 01-03-14 15:51

οκ φιλε μου σε ευχαριστω πολυ..ρε παιδια να ρωτησω ειναι φυσιολογικο να βλεπω τις αμανο μου και μια συγκεκριμενη συνηθως να τη πεφτει στα helena μου να το αναποδογυριζει να το καβαλαει και να του ριχνει μπουνιδια ??? ;)

Alex_Salonica 01-03-14 16:00

Μην βαλεις bamboo ακομα, ειναι ανωριμο το ενυδρειο σου. Προσωπικα δεν θα εβαζα καθολου bamboo σε 50λιτρο

nospanos 01-03-14 16:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 824666)
Μην βαλεις bamboo ακομα, ειναι ανωριμο το ενυδρειο σου. Προσωπικα δεν θα εβαζα καθολου bamboo σε 50λιτρο

Συμφωνώ κι εγώ

bilaras7 01-03-14 16:30

ok παιδια ..ευχαριστω,,ισως να μην βαλω τελικα

bilaras7 01-03-14 16:35

1 Συνημμένο(α)
εχω και γεννητουρια

bilaras7 01-03-14 19:32

να ρωτησω λιγο γτ να μην μπει bamboo σε 50 λιτρα? λογω μεγεθους? λογω ρυπων? γτ ετσι και αλλιως ταιζω αρκετα κιι η βιολογια τρεχει φουλ γτ εχω 5 νιτρικα το πολυ και κανω αλλαγη μια φορα την εβδομαδα

nicpapa 01-03-14 19:36

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από bilaras7 (Μήνυμα 824694)
να ρωτησω λιγο γτ να μην μπει bamboo σε 50 λιτρα? λογω μεγεθους? λογω ρυπων? γτ ετσι και αλλιως ταιζω αρκετα κιι η βιολογια τρεχει φουλ γτ εχω 5 νιτρικα το πολυ και κανω αλλαγη μια φορα την εβδομαδα

Γιατι τρέφεται με μικροοργανισμους και οχι με τροφη εμποριου...
Για να αναπτυχουν μικροοργανισμοι σε ενυδρειο, θέλει πολυ καιρο και σταθερες παραμέτρους.

tsoui 01-03-14 22:07

Παντως μια vampire shrimp που εχω μια χαρα φυλαρακια τρωει αν πανε στις βενταλιες τις :smt025 τοσο πολυ απεχουν?

Alex_Salonica 01-03-14 22:51

Δυστυχως σχεδον ολες οι bamboo ειναι αγριες δλδ πιασμενες απο τη φυση και οχι αναπαραγωγης. Καποια στιγμη μπορει να δεχθει τυποποιημενες τροφες αλλα δεν ειναι σιγουρο. Οι συγκεκριμενες γαριδες πιο πολυ κινδυνευουν απο ασιτια και μετα απο οτιδηποτε αλλο.

Επειδη λοιπον μιλαμε για αγριο ειδος με σχεδον αδυνατη την αναπαραγωγη σε ενυδρεια ας σκεφτουμε δυο φορες αν μπορουμε να τις παρεχουμε τις αναγκες τους γιατι λογικα αργα η γρηγορα θα γινει απειλουμενο ειδος προς εξαφανιση. Ας ειμαστε παρακαλω συνειδητοποιημενοι χομπιστες.

tsoui 01-03-14 23:31

Μια επισήμανση ήταν απλά και όχι προτροπή
Και η vampire επίσης είναι άγρια δεν αναπαράγετε στο γλυκό
Φιλικά πάντα


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 13:45.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01783 seconds with 10 queries