Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   DIY . Φτιάχτο μόνος σου (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=28)
-   -   ΕΡΩΤΗΣΗ ΓΙΑ ΣΤΑΘΕΡΟΤΗΤΑ ΕΝΥΔΡΕΙΟΥ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=75709)

kixlidatos 19-11-13 12:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 801040)
Εχεις δει βαρκα απο κοντραπλακε?
Το ονομα του το πηρε για την αντοχη του σε νερου και οι χρησεις του πολλες!
Και στα 15 χιλ δεν νομιζω να ειναι ευκαμπτο

Μια απο αυτες ειναι και να καμπυλωνει φιλε μου.;)

Διαβασε το σκεπτικο του Τακι,και εαν εχεις αλλη αποψη οτι θα κρατα το κραδασμο ενα κομματι ξυλου ,με 15 χιλιοστα παχος,τοτε το κουβεντιαζουμε ξανα.

Πριν βγει ο πολιεστερας για τα καλα,το θαλασσης εκανε θαυματα σε ξυλινα σκαρια.

rottbea 19-11-13 12:24

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 801042)
Έχει λογική πως δεν θα κάνει δουλειά, μας είπε ο φίλος πως όταν περπατάει κουνιέται το ενυδρείο, και όχι όταν πατάει σε συγκεκριμένο ξύλο. Άρα κουνιέται όλη η κατασκευή, με το να βάλει το κόντρα πλακέ πάλι θα κουνιέται όλη η κατασκευή, ενώ αν με κάποιο τρόπο στηριχτεί στη πλάκα κατευθείαν τότε θα σταματήσει αυτό, και η λύση που δίνει ο φίλος ο κιχλιδατος είναι πως σταθεροποιεί τα ξύλα στη πλάκα και σταματάει ή μειώνεται το φαινόμενο.

Τωρα πρεπει να μπουμε σε τεχνικες λεπτομερειες για ενα θεμα που ο ανθρωπος εχει παρει την αποφαση του!
Λοιπον εχετε δει ποτε πως καρφωνουν ξυλινα πατωματα?
Τα καδροναρουν ανα 30-40 ποντους και πανω καρφωνουν τις σανιδες.
Αρα ο αφρος πως θα περασει σε ολη την επιφανεια απο μια τρυπα?Εκτος αν προτεινετε πατωμα σουρωτηρι.
Αυτα δεν ειναι πεταμενα λεφτα?

carvefish21 19-11-13 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 801042)
Έχει λογική πως δεν θα κάνει δουλειά, μας είπε ο φίλος πως όταν περπατάει κουνιέται το ενυδρείο, και όχι όταν πατάει σε συγκεκριμένο ξύλο. Άρα κουνιέται όλη η κατασκευή, με το να βάλει το κόντρα πλακέ πάλι θα κουνιέται όλη η κατασκευή, ενώ αν με κάποιο τρόπο στηριχτεί στη πλάκα κατευθείαν τότε θα σταματήσει αυτό, και η λύση που δίνει ο φίλος ο κιχλιδατος είναι πως σταθεροποιεί τα ξύλα στη πλάκα και σταματάει ή μειώνεται το φαινόμενο.

Εδώ να διακόψω, όταν περπατάω δίπλα στο ενυδρείο και όταν είμαι στο κρεβάτι που βρίσκεται ακριβώς δίπλα στο ενυδρείο κουνιέται, οπότε μπορεί να φταίει η συγκεκριμένη σανίδα (ή και παραπάνω)

kixlidatos 19-11-13 12:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 801049)
Τωρα πρεπει να μπουμε σε τεχνικες λεπτομερειες για ενα θεμα που ο ανθρωπος εχει παρει την αποφαση του!
Λοιπον εχετε δει ποτε πως καρφωνουν ξυλινα πατωματα?
Τα καδροναρουν ανα 30-40 ποντους και πανω καρφωνουν τις σανιδες.
Αρα ο αφρος πως θα περασει σε ολη την επιφανεια απο μια τρυπα?
Αυτα δεν ειναι πεταμενα λεφτα?

Μα ειναι τεχνικο το θεμα που κουβεντιαζουμε.
Ο αφρος θα απλωθει τυχαια ,αλλα θα συνδεση το μπετο με τα ξυλα,και θα αποροφησει τους κραδασμους,δεν ειναι απαραιτητο να απλωθει σε ολη την βαση.Και με δυο τουβλα,(αν υπηρχε η δυνατοτητα να μπει)θα εκανε πολυ καλη δουλεια ο φιλος.

Τάκης 19-11-13 12:47

Παιδιά, δοκιμή και λάθος, το κοντρα πλακε δεν θα κάνει πάνω από 20 Ευρω (αν δεν κάνω λάθος, στο leroy σου κόβουν όσο θες, στο Praktiker είναι πολύ πιο ακριβά), η πολυουρεθάνη έχει γύρω στα 8 Ευρω το μπουκάλι (αν θυμάμαι καλα) αλλά έχει πιο μεγάλη δυσκολία να τη βάλει, ας δοκιμάσει το εύκολο και βλεπουμε. Ας πάρει τιμές να δούμε και το κόστος

rottbea 19-11-13 12:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 801052)
Παιδιά, δοκιμή και λάθος, το κοντρα πλακε δεν θα κάνει πάνω από 20 Ευρω (αν δεν κάνω λάθος, στο leroy σου κόβουν όσο θες, στο Praktiker είναι πολύ πιο ακριβά), η πολυουρεθάνη έχει γύρω στα 8 Ευρω το μπουκάλι (αν θυμάμαι καλα) αλλά έχει πιο μεγάλη δυσκολία να τη βάλει, ας δοκιμάσει το εύκολο και βλεπουμε. Ας πάρει τιμές να δούμε και το κόστος

Σωστος!!
:smt023

carvefish21 19-11-13 18:26

Ετσι σκεφτηκα κιεγω! Ξεκιναω απο τα ευκολα και αν δεν... Το ξανασυζηταμε...
-------------------------
Βρήκα ένα χοντρό ξύλο στο σπίτι για να πειραματιστώ, το έβαλα αλλά δεν γίνεται δουλειά... Όσο για την πολυουρεθάνη είμαι τελείως άσχετος με το θέμα για να το κάνω μόνος μου, πρέπει να ρωτήσω κάποιον ειδικό που να ασχολείται με αυτά και να το κάνει κιόλας... Από την άλλη σκέφτομαι μήπως το ρισκάρω και το αφήσω έτσι.... δεν ξέρω

Nick74 19-11-13 19:39

Δε γνωριζω αν ο αφρος πολυουρεθανης ειναι ικανος να αποσβεσει εντελως αυτο το οποιο προκαλειται απο -προφανως- κατασκευαστικο ελαττωμα, ομως σαν ιδεα τη βρισκω πολυ λογικοτερη απο τη χρηση καποιου ξυλου (που μαλλον δεν δειχνει να εξυπηρετει κατι)

Τάκης 19-11-13 20:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 801056)
Βρήκα ένα χοντρό ξύλο στο σπίτι για να πειραματιστώ, το έβαλα αλλά δεν γίνεται δουλειά... Όσο για την πολυουρεθάνη είμαι τελείως άσχετος με το θέμα για να το κάνω μόνος μου, πρέπει να ρωτήσω κάποιον ειδικό που να ασχολείται με αυτά και να το κάνει κιόλας... Από την άλλη σκέφτομαι μήπως το ρισκάρω και το αφήσω έτσι.... δεν ξέρω

Λογικό , ισχύει αυτό που είπα παραπάνω, κινείται όλη η κατασκευή και οτιδήποτε είναι πάνω της. Έγινε η δοκιμή και απέτυχε. Τώρα αν βάλεις πολυουρεθάνη θέλει προσοχή, γιατί δεν ξέρουμε αν πάει παντού, και δεν πρέπει να πέσουν νερά γιατί η πολυουρεθάνη λειτούργει και σαν σφουγγάρι και θα κρατήσει το νερό με αποτέλεσμα κάποια στιγμή να σου σαπίσει τα ξύλα. Το πρόβλημα δυσκολεύει

carvefish21 19-11-13 21:05

μίλησα με 2 κατασκευαστές ενυδρείων πάντως, μου είπαν ότι δεν θα έχω πρόβλημα. anyway αφού δεν υπάρχει ''εύκολη'' λύση το ρισκάρω και το αφήνω έτσι. Αυτό με το υγρό μου φαίνεται πολύ δύσκολο και έχει πολλά αν (αν απλωθεί καλά, αν δεν έχουν χαραμάδες οι σανίδες και αν τελικά κάνει δουλειά). Άσε μη χαλάσουμε κάνα πάτωμα και πάμε για άλλα μετά...
Ευχηθείτε μου καλή τύχη και ΕΥΧΑΡΙΣΤΩ όλους όσους ασχολήθηκαν μαζί μου...

:)

Τάκης 19-11-13 21:15

Καλή τύχη τότε

carvefish21 19-11-13 23:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 801198)
Καλή τύχη τότε

ευχαριστω!!

nicpapa 19-11-13 23:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από snakepanos (Μήνυμα 800914)
Στα θαλασσινα ενυδρεια τοτε γιατι βαζουν κοραλιες που κανουν κυμα και εχουν συνεχεια αναταραξη και δεν ανοιγουν τα ενυδρεια .

+1
Για να πάρετε και μια ιδεα...
Μια ειναι η λυση , βάλε το ενυδρειο να πατάει σε οσο περισότερο , πατωμα γίνεται...
Τα τζαμια μην τρελαινομαστε δεν σπάνε ετσι για πλάκα, δεν ειναι και κανένα τεράστιο ενυδρειο...

BORKED

BORKED

BORKED

BORKED

carvefish21 20-11-13 10:13

Εντάξει παιδιά ο κυματισμός που λέω ότι δημιουργείται από το κούνημα δεν έχει καμία σχέση με αυτόν στα βίντεο... Είναι πολύ πολύ μικρότερο το πρόβλημα μου. Καμία σχέση με όλα αυτά... Ίσα ίσα κουνιέται η επιφάνεια του νερού.
(Έχω και extra οξυγόνο :D)

Το απόγευμα θα τραβήξω ένα βίντεο για να δείτε ακριβώς τι παίζει

carvefish21 23-11-13 18:05

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 801341)
Εντάξει παιδιά ο κυματισμός που λέω ότι δημιουργείται από το κούνημα δεν έχει καμία σχέση με αυτόν στα βίντεο... Είναι πολύ πολύ μικρότερο το πρόβλημα μου. Καμία σχέση με όλα αυτά... Ίσα ίσα κουνιέται η επιφάνεια του νερού.
(Έχω και extra οξυγόνο :D)

Το απόγευμα θα τραβήξω ένα βίντεο για να δείτε ακριβώς τι παίζει

Να και το βίντεο για την ιστορία. Ο θόρυβος που ακούγεται φυσικά είναι από το πάτωμα εκεί που πατάω, όχι από το ενυδρείο ή τη βάση του...

https://www.youtube.com/watch?v=JEgkazOs2js

Τάκης 23-11-13 19:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 802193)
Να και το βίντεο για την ιστορία. Ο θόρυβος που ακούγεται φυσικά είναι από το πάτωμα εκεί που πατάω, όχι από το ενυδρείο ή τη βάση του...

https://www.youtube.com/watch?v=JEgkazOs2js

Εντάξει βρε, δεν είναι τίποτα αυτό, δεν το έχεις και ξέχειλα, αλλά έτσι που είδα το βίντεο, αν μπορούσες να βιδώσεις το έπιπλο/βάση στο τοίχο θα εξαφανιζόταν ή θα μειωνόταν και αυτό, βίδωμα με στριφώνια όμως

rottbea 23-11-13 19:31

θα προτιμουσα βιντεο με το πατωμα!:p

carvefish21 23-11-13 19:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 802211)
Εντάξει βρε, δεν είναι τίποτα αυτό, δεν το έχεις και ξέχειλα, αλλά έτσι που είδα το βίντεο, αν μπορούσες να βιδώσεις το έπιπλο/βάση στο τοίχο θα εξαφανιζόταν ή θα μειωνόταν και αυτό, βίδωμα με στριφώνια όμως

Τώρα έχει στηθεί, δεν το πειράζω άλλο..

carvefish21 23-11-13 19:41

1 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 802216)
θα προτιμουσα βιντεο με το πατωμα!:p

Μια χαρά είναι το πάτωμα ούτε σάπιο, ούτε με τρύπες/χαραμάδες ούτε με τίποτα, λίγο κακοφτιαγμένο μάλλον...

Τάκης 23-11-13 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 802220)
Τώρα έχει στηθεί, δεν το πειράζω άλλο..

Εννοείται αυτο, δεν είναι τοσο πολύ που θα πρέπει να κάνεις τέτοια κίνηση, σε 1 2 3 κλπ χρόνια , αν το ξεστήσεις έχετο υπό όψη σου

carvefish21 23-11-13 19:48

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 802223)
Εννοείται αυτο, δεν είναι τοσο πολύ που θα πρέπει να κάνεις τέτοια κίνηση, σε 1 2 3 κλπ χρόνια , αν το ξεστήσεις έχετο υπό όψη σου

Σε 1-2 χρόνια δεν θα είμαι σε αυτό το σπίτι οπότε δεν με νοιάζει... (καιρός να νοικοκυρευτώ...):D:D

Τάκης 23-11-13 19:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 802227)
Σε 1-2 χρόνια δεν θα είμαι σε αυτό το σπίτι οπότε δεν με νοιάζει... (καιρός να νοικοκυρευτώ...):D:D

αντε με το καλό τότε, και ένα μεγαλύτερο ή περισσότερα ενυδρεία

carvefish21 23-11-13 19:55

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 802229)
αντε με το καλό τότε, και ένα μεγαλύτερο ή περισσότερα ενυδρεία

Ευχαριστώ αλλά για περισσότερα λίγο δύσκολα... (θα πέσει παντόφλα) :smt075 για μεγαλύτερο θα πρέπει να το σχέδιο να γίνει με διπλωματία...:smt080

Τάκης 23-11-13 20:02

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από carvefish21 (Μήνυμα 802230)
Ευχαριστώ αλλά για περισσότερα λίγο δύσκολα... (θα πέσει παντόφλα) :smt075 για μεγαλύτερο θα πρέπει να το σχέδιο να γίνει με διπλωματία...:smt080

χαχαχαχχα
και εγω για ένα ξεκίνησα και σε 1,5 χρόνο έχω 3, στο 4ο σκαλώνω τώρα, αντε με το καλο τότε στο ενα και μεγαλύτερο

carvefish21 23-11-13 20:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από takis_gt (Μήνυμα 802237)
χαχαχαχχα
και εγω για ένα ξεκίνησα και σε 1,5 χρόνο έχω 3, στο 4ο σκαλώνω τώρα, αντε με το καλο τότε στο ενα και μεγαλύτερο

:smt023 μια χαρά σε βρίσκω. Ευχαριστώ!!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 11:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02440 seconds with 10 queries