Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Red cherry γόνο σε ενυδρείο με guppy... (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72996)

alchemist 02-01-14 12:26

Μετα από τοσο καιρο...
είμαι στη ευχαριστη θεση να ανακοινωσω
ότι εχω κυριολεκτικα γεμισει γαριδες
που συμβιωνουν απολυτα αρμονικα με τα γκαπυ μου!

kifinas 02-01-14 14:25

απλα δεν βλεπεις ποσες τρωνε τα guppy.

παντως μπραβο σου για την αναπαραγωγη τους.

nospanos 19-01-14 03:32

Καλό θα είναι να συνεχίζουμε να διευκρινίζουμε ότι γαρίδες και ψάρια δεν πάνε μαζί!!

Το ότι ο φίλος μας έχει αυξήσει τον πληθυσμό των γαρίδων του πιστεύω ότι ήταν καθαρά θέμα τύχης και έπεσε στις πιθανότητες του να επιβιώσουν αρκετές!

Παρ' όλα αυτά να τις χαρείς όσο περίσσότερο μπορείς, το ίδιο και τα υπόλοιπα ψαράκια σου και το ενυδρείο :D

Υ.Γ. και βάλε μας και καμια φωτογραφία ;)

tsoui 20-01-14 23:41

Θα διαφωνησω ελαφρα τα pseudomugil gertrudae αν μπορεις να διακρινεις την γαριδα με το ματι δεν υπαρχει περιπτωση να την φανε, σαφως οι νεογενητες αν δεν υπαρχουν κρυψωνες θα γινουν γευμα.Και ουτε τις αγχωνουν να ειναι κρυμενες για την ακριβεια κολυμπανε στα μουτρα τους :D μπορω να σε διαβεβαιωσω οτι οι amano ειναι απειρως επιθετικοτερες προς τις cherry

nospanos 21-01-14 02:21

Δεν αντιλέγω για τα συγκεκριμένα ψαράκια ;)
Όταν με το καλό φουντώσουν τα φυτά όσο δεν πάει τότε ΙΣΩΣ να βάλω κανα μικρό κοπαδάκι, έτσι ίσα-ίσα για την κίνηση.. αλλά ίσως, θα το σκεφτώ αρκετά πριν..

korasidikos 21-01-14 09:00

οταν ειχα βαλει ενα κοπαδακι pseudomugil gertrudae,δεν παρατηρησα επιθετικοτητα προς τις γαριδες!το μονο θεμα που ειχα ηταν οτι πηγαιναν συνεχεια και τσιμπαγαν :smt106τη τροφη τους με αποτελεσμα οι γαριδες να ειναι ψιλοκρυμενες συνεχεια!οποτε τα εβγαλα και οι κυριες σουλατσαριζαν ελευθερα :D

nospanos 21-01-14 12:23

Άρα κάτι παραπάνω θα ξέρουν και οι εμπειρότεροι γαριδάδες που μας συμβουλεύουν εσένα κι εμένα να τις κρατάμε μόνες τους χωρίς ψάρια ;)

korasidikos 21-01-14 12:32

ολα ειναι σχετικα σε γαριδαδικο φιλου με τις γαριδες να κανουν στρωμα κοκκινο χαλι,δεν υπαρχει θεμα με τα ψαρακια!!;)

Τάκης 21-01-14 12:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nospanos (Μήνυμα 815227)
Άρα κάτι παραπάνω θα ξέρουν και οι εμεπιρότεροι γαριδάδες που μας συμβουλεύουν εσένα κι εμένα να τις κρατάμε μόνες τους χωρίς ψάρια ;)

Είναι αλήθεια αυτό, από το Σάββατο που ο κύβος μου έχει πλέον ΜΟΝΟ γαρίδες, τις βλέπω παντού, δεν περίμενα τέτοια κίνηση, σε κανά μήνα προβλέπω να κοκκινίσει ο τόπος αν δεν αρχίσουν τίποτα κανιβαλισμοί βέβαια

delta66 21-01-14 16:18

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από korasidikos (Μήνυμα 815229)
ολα ειναι σχετικα σε γαριδαδικο φιλου με τις γαριδες να κανουν στρωμα κοκκινο χαλι,δεν υπαρχει θεμα με τα ψαρακια!!;)

Τρελλο χορό βλεπει?
Ο χορός ειναι για μενα το πιο ομορφο θεαμα που προσφερουν οι γαριδες.

alchemist 19-02-14 20:56

3 Συνημμένο(α)
Συνημμένο Αρχείο 62674

Συνημμένο Αρχείο 62675

Συνημμένο Αρχείο 62676

Μια εικονα λενε 1000 λεξεις...οριστε 3!!

Για να τα λεμε όπως πρεπει χορο ζευγαρώματος δεν εχω δει,
αλλα ουτε και επιθεσεις πλεον!

nospanos 19-02-14 21:35

Ωραίες εικόνες φίλε μου!! μπράβο να τις χαιρεσαι :D βλέπω και αυγωμένες! (αλλά και τα ψαράκια σου σαν πολύ κοντά στις γαρίδες τα βλέπω....)

alchemist 19-02-14 22:20

Ναι..ειναι γιατι μολις ειχα ταισει!
από 10 εχουν γινει 100δες..

nazgul 20-02-14 20:02

To nerite μην εισαι σιγουρος οτι θα τον εχεις για παντα με τα helenas.

alchemist 21-02-14 17:14

Ψαχνω να τ ανταλλαξω με βαλισνερια η καποιο φυτο
ιδιας φασης χαμηλων απαιτήσεων...

Πιστεψεμε το ξερω...
ειχα μεσα ένα apple και το ρουφηξαν...
Το nerite είναι δυσκολο γιατι κλεινεται μεσα στο καβουκι του!

Αλλα καποια στιγμη...θατο κλαιω...

plin 21-02-14 17:45

Πάντως εγώ είχα 2-3 nerite μαζί με 5-7 helena για 8 περίπου μήνες, και μάλιστα χωρίς άλλα σαλιγκάρια, και δεν τα άγγιξαν! Όπως είπες, κλείνονται καλά στο καβούκι τους.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:12.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01658 seconds with 10 queries