Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Ασθένειες - Θεραπείες γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=20)
-   -   DATNOIDES MICROLEPIS περιεργα σημαδια. (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=72199)

nazgul 14-06-13 15:32

Κριμα το ψαρακι...

Παντως το πιο σημαντικο θεμα σε μια ασθενεια κατα τη γνωμη μου, ειναι ο ακριβης εντοπισμος του προβληματος. Αν δεν γινει σωστη διαγνωση, το ψαρι δυστυχως δεν μπορει να σωθει. Μερικες φορες ειναι πολυ δυσκολη η σωστη διαγνωση και θελει πολυ διαβασμα, σε ελληνικα αλλα και αγγλοφωνα sites. Τουλαχιστον αυτο ισχυει σε μη συνηθισμενα για τα ελληνικα δεδομενα ψαρια. Ειναι σαν να παει ενας ανθρωπος με την καρδια του στο γιατρο και εκεινος του δινει φαρμακα για το ελκος. Ε θα το παθει το εμφραγμα καποια στιγμη.

harris samos 14-06-13 15:32

3 ψαρακια ομως !!!!
δεν αναφερει πουθενα οτι δεν ετρωγε ! :rolleyes:

κοκκινα βρανχια καμενη ουρα κοκκινο σημαδι πισω εμενα μονο για βακτιριακη μου κανει !!!!!!

nazgul 14-06-13 15:37

Παράθεση:

3 ψαρακια ομως !!!!
δεν αναφερει πουθενα οτι δεν ετρωγε ! :rolleyes:

κοκκινα βρανχια καμενη ουρα κοκκινο σημαδι πισω εμενα μονο για βακτιριακη μου κανει !!!!!!
3 ψαρακια δεν αρρωσταινουν μαζι ετσι. Θα συμφωνησω οτι προκειται για βακτηριδιακη μολυνση και το ενα κολλησε το αλλο. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, ακομα και αστρωτο φιλτρο να υπηρχε, καποιο θα ηταν πιο δυνατο και θα αντεχε.

harris samos 14-06-13 15:39

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 771963)
3 ψαρακια δεν αρρωσταινουν μαζι ετσι. Θα συμφωνησω οτι προκειται για βακτηριδιακη μολυνση και το ενα κολλησε το αλλο. Σε οποιαδηποτε αλλη περιπτωση, ακομα και αστρωτο φιλτρο να υπηρχε, καποιο θα ηταν πιο δυνατο και θα αντεχε.

το 3 ψαρια πηγενε στο θαναση με τα λιτρα !!!!!

ο σακης ειχε χασει ενα ακομα πριν λιγο καιρο ετσι ξαφνικα :rolleyes:

Sakisdraminos 14-06-13 21:06

λοιπον επιδι εχουμε και υποχρεωσεις τωρα διαβασα αυτα που γραφαται.

1 το ψαρακια μεχρι και την τελευταια μεχρι και πριν το βαλω ετρογε κανονικα.
2 δεν ακουσα απο κανεναν απο εσας να λεει κατι πριν ξεκινησω θεραπεια.
3 εγω μπηκα στο φορουμ γιανα μαθω καποια πραγματα και να ανεβω λιγο επιπεδο. οταν μπηκα στης ασθενιες αυτο που βρηκα ηταν για βραχιοσκωληκες
και γιαυτο εκανα αυτο που ελπιζα να εχει.(ο μονος που μου ειπε να κανω κατει για αρχει ηταν ο γιωργος κ και αυτο οχι για θεραπια απλα για προληψη.)
δεν ξερω τελικα τι εφταιξε ισως η υπερδοσολογια ισως λαθος θεραπεια παντος το ψαρακι παει! σας ευχαριστω ολους για οτι μου προτηνατε!

nazgul 14-06-13 21:15

Ξερεις, μερικες φορες ειναι πολυ δυσκολο εως και αδυνατο να καταλαβει καποιος τι ακριβως εχει ενα ψαρι. Ποσο μαλλον οταν δεν το παρακολουθει στενα απο κοντα και προσπαθωντας να καταλαβει απο περιγραφες. Δυστυχως σε αυτο το χομπι δεν υπαρχουν κτηνιατροι (ισως και ευτυχως). Αυτο το ρολο πρεπει να τον παιξουμε εμεις, με οσο ρισκο αυτο εμπεριεχει.

Sakisdraminos 14-06-13 21:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 772044)
Ξερεις, μερικες φορες ειναι πολυ δυσκολο εως και αδυνατο να καταλαβει καποιος τι ακριβως εχει ενα ψαρι. Ποσο μαλλον οταν δεν το παρακολουθει στενα απο κοντα και προσπαθωντας να καταλαβει απο περιγραφες. Δυστυχως σε αυτο το χομπι δεν υπαρχουν κτηνιατροι (ισως και ευτυχως). Αυτο το ρολο πρεπει να τον παιξουμε εμεις, με οσο ρισκο αυτο εμπεριεχει.

δεν ειπα ποτε το αντιθετο!

harris samos 14-06-13 21:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Sakis Papadopoulos (Μήνυμα 772039)
λοιπον επιδι εχουμε και υποχρεωσεις τωρα διαβασα αυτα που γραφαται.

1 το ψαρακια μεχρι και την τελευταια μεχρι και πριν το βαλω ετρογε κανονικα.
2 δεν ακουσα απο κανεναν απο εσας να λεει κατι πριν ξεκινησω θεραπεια.
3 εγω μπηκα στο φορουμ γιανα μαθω καποια πραγματα και να ανεβω λιγο επιπεδο. οταν μπηκα στης ασθενιες αυτο που βρηκα ηταν για βραχιοσκωληκες
και γιαυτο εκανα αυτο που ελπιζα να εχει.(ο μονος που μου ειπε να κανω κατει για αρχει ηταν ο γιωργος κ και αυτο οχι για θεραπια απλα για προληψη.)
δεν ξερω τελικα τι εφταιξε ισως η υπερδοσολογια ισως λαθος θεραπεια παντος το ψαρακι παει! σας ευχαριστω ολους για οτι μου προτηνατε!

βραχιοσκολικες σε κατηγορια με δισκους μονο γιατι σε αλλα ψαρια χλωμο δυστηχος δεν εχεις δισκους αν ειχαν βραχιοσκολικες θα ειχαν ολα τα ψαρια και τα δικα σου και τα δικα μου και του θαναση μια και τα κολανε απο τους γονεις

Γιώργος Κ 14-06-13 23:07

1 Συνημμένο(α)
Ασχετο αλλα βραγχιοσκωληκες οι δισκοι τους κολλανε απο αλλα ψαρια που κρατουνται σε ενυδρεια!! Στη φυση οι δισκοι εχουν ενα παρασιτο πολυ πιο "φοβερο" απο τους βραγχιοσκωληκες!! Το παρακατω:

Netrino 15-06-13 13:51

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Γιώργος Κ (Μήνυμα 772062)
Ασχετο αλλα βραγχιοσκωληκες οι δισκοι τους κολλανε απο αλλα ψαρια που κρατουνται σε ενυδρεια!! Στη φυση οι δισκοι εχουν ενα παρασιτο πολυ πιο "φοβερο" απο τους βραγχιοσκωληκες!! Το παρακατω:

Τι είναι αυτό ρε γιώργο??Ανατρίχιασα μόνο που το είδα....

harris samos 15-06-13 13:53

η λεγομενη ψειρα

εχουν και τα θαλασινα στο στομα τους οποιος παει για ψαρεμα θα εχει δει :rolleyes:

Netrino 15-06-13 13:55

Ψαροντουφεκο δν κάνω,αλλα για ψάρεμα πάω...δν έχω δεί ποτε κατι τέτοιο...Είναι πάντως πολύ ανατριχιατικό...και αυτο το πράμα είναι πάντα μέσα στο στόμα του ψαριού???

harris samos 15-06-13 13:58

αλλος τοτε τα καθαριζει :D:D:D

Cymothoa exigua ειναι το ονομα τις

Netrino 15-06-13 14:03

Όχι εγώ τα καθαρίζω...μπορεί να μην έχει τύχει όμως..!!

Γιώργος Κ 15-06-13 21:34

Πρoκειται για ισοποδα B. cichlae (Cymothoidae)

Μεγαλωνουν παρα πολυ οπως βλεπετε εδω:

https://www.google.gr/search?q=Cymot...w=1366&bih=690

genecr 16-06-13 12:09

:smt103 τι λες τώρα... σαν το alien είναι...

Netrino 16-06-13 14:17

Καλά και δν υποφέρουν τα κακόμοιρα με αυτό το πράμα στο στόμα τους μέσα?να φανταστώ δν μπορούν να το αποβάλουν με κάποιο τρόπο!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 17:01.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02253 seconds with 10 queries