Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Στήσιμο Κοινωνικών ενυδρείων (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=148)
-   -   Όχι πλέον αρχάριος (πιστεύω) (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=69686)

stav 06-03-13 17:50

Το φιλτρο δεν σταματαει ποτε.

maria p 06-03-13 18:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 743838)
εχει γινει σχεδον κρυσταλο παιδια. σας ευχαριστω ολους για τις απαντησεις σας. το φιλτρο πρεπει να δουλευει συνεχεια? γιατι το βραδυ στην απολυτη ησυχια ψιλοακουγεται?

και κατι αλλο μπορω να βαλω μεσα φυτα απο καμια λιμνη η φραγμα η θα εχω προβλημα?

για το φίλτρο σου είπε ο stav, αν ακούγεται κατ αρχήν από που ακούγεται? το νερό στην έξοδο? το μηχάνημα? αν είναι από την έξοδο, αφού καθαρίσει η άμμος κάνε δοκιμαστικές κινήσεις να δεις που είναι πιο αθόρυβο. η μηχανή συνθήθως δεν ακούγεται ή ελάχιστα. περίμενε να σου πει και κάποιος άλλος.
φυτά μπορείς να βάλεις από ποταμό ή λίμνη, θα κοιτάξεις να έχουν ρίζα και πριν τα βάλεις στο ενυδρείο θα τ απολυμάνεις με χλωρινόνερο (χλωρίνη απλή όχι την παχύρευστη με τα σαπούνια), και θα το ξεβγάλεις με μπόλικο νερό βρύσης μετά. τώρα αν θα αναπτυχθούν και ποια πρέπει να διαλέξεις, δεν ξέρω.

ducatista 06-03-13 18:24

για τα φυτα μαρακι με καλυψες. το φιλτρο ακουγεται απο τη μηχανη εδω και μια μερα τωρα. παιζει επειδη μαζεψε τη θολουρα να εχει μεσα αμμο και να δυσκολευει τη λειτουργια του?

maria p 06-03-13 18:31

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 743887)
για τα φυτα μαρακι με καλυψες. το φιλτρο ακουγεται απο τη μηχανη εδω και μια μερα τωρα. παιζει επειδη μαζεψε τη θολουρα να εχει μεσα αμμο και να δυσκολευει τη λειτουργια του?

δεν έβαλες υαλοβάμβακα που σου είπαν τα παιδιά, ενδεχομένως να φταίει η σκόνη. έχεις "στρώσει"? με μπόλι ή τι άλλο? για να το ξέπλενες λίγο

ducatista 06-03-13 19:14

υαλοβαμβακα ειχε το φιλτρο αλλα μονο τον ξεπλυνα δεν τον αλλαξα. για στρωσιμο δεν εβαλα μπολι αλλα με αμμωνια και μετρησεις και μαλλον βακτηρια.

υαλοβαμβακα για να αγορασω καινουργιο εχουν τα πετ σοπ για eheim?

maria p 06-03-13 19:17

έχουν, δεν ξέρω αυτά τα φίλτρα παίρνουν κάποιο διαφορετικό? είναι σε συσκευασίες μεγάλες και κόβεις και βάζεις όσο χρειάζεσαι

ducatista 06-03-13 19:22

ευχαριστω πολυ. θα εχετε νεοτερα οταν βαλω και τα φυτα

Timekeeper 06-03-13 20:58

Φιλαρακο μου αμα χρειαστεις υαλοβαμβακα παμε μαζι να παρουμε στο Βολο ενα μαγαζι που ξερω εχει σιγουρα οσο για την αμμο στο αρχικο θεμα θα καθαρισει μολις ρολαρει το ενυδρειο μην ανυσηχεις!φιλικα γιωργος

STEFANOS PAKOU 07-03-13 11:29

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 743864)
αν μπορεις αγορινα να βοηθησεις απαντα στο προβλημα που εχω και μην πιανεσαι απο τον τιτλο.

κατα την γνωμη μου να μην βαλεις φυτα απο λιμνη η φραγμα γιατι δεν ξερεις τι οργανισμους θα μεταφερεις μεσα στο ενυδρειο σου

ducatista 07-03-13 21:14

παιδες θα κληρονομησω 4 αρσενικα γκαπυ και σκεφτομαι να παρω και 2 θυληκα. απο οτι διαβασα δεν πανε με τα χρυσοψαρα που εχω. τι μπορω να κανω γι αυτο? να δωσω τα χρυσοψαρα

maria p 07-03-13 21:23

δεν είχα ποτέ γκάπυ, ωραία ψαράκια είναι, θέλεις και θερμαντήρα γι αυτά.
επίσης απ ότι διαβάζω πρέπει τα αρσενικά να είναι λιγότερα από τα θηλυκά.
ακόμα γεννούν πολύ και την πρώτη φορά είναι ευχάριστο, μετά τι θα κάνεις με τα πολλά μωρά?
και τέλος γιατί να δώσεις τα χρυσοψαράκια? που θα τα δώσεις? αφού γι αυτά δεν έγινε όλο το θέμα?
εντάξει ότι νομίζεις κάνε, αλλά μην νομίζεις οτι με χρυσόψαρα δεν μπορείς να έχεις ένα ευχάριστο ενυδρείο.

nazgul 07-03-13 22:06

Και εγω δεν βρισκω λογο να βγαλεις τα χρυσοψαρα απο τα 200 λιτρα.
Παντως μαζι δεν γινεται. Εχουν αλλες απαιτησεις. Τα guppies θελον αναλογια 1 αρσενικο / 3 θυληκα αν αποφασισιες, παντως.

ducatista 08-03-13 16:10

το νερο εγινε κρυσταλο. το φιλτρο το καρθαρισα και αλλαξα και υαλοβαμβακα και δουλευει και παλι αθορυβα. αρχισα τις μετρησεις για να δω πως θα ειναι το νερο. το σαββατοκυριακο θα παω να παρω και φυτα και πετρες ωστε να κανω και διακοσμηση οπως πρεπει. θα εχετε νεοτερα απο την κυριακη τωρα.

ακομα μια φορα συγχαρητηρια για την οργανωση του φορουμ. τα σπατε ρε:D

ducatista 09-03-13 16:58

πηγα σημερα σε μια παραλια και πηρα πετρες. της βραζω τωρα και αμεσως μετα σε πολυ κρυο νερο τις πεταω για να αποβαλω το αλατι.

αυριο λογικα θα τις εχω στο ενυδρειο μεσα

καμια συμβουλη περαιτερω?

maria p 09-03-13 17:42

τις πέτρες κανονικά πρέπει αφού τις πλύνεις και πριν τις βράσεις, να τις τσεκάρεις με ακουα φόρτε να δεις αν αφρίζουν. αν αφρίζουν δεν κάνουν. εννοείται μετά τις ξαναπλένεις και μετά βράσιμο και μετά ενυδρείο.

ducatista 09-03-13 17:45

πετρες απο τη θαλασσα δεν εχουν μεσα ασβεστη βρε μαρακι

maria p 09-03-13 17:51

εντάξει τότε, αν είσαι σίγουρος, όπως τα είπες πριν είναι οκ. (βρήκες ωραίες?)

ducatista 09-03-13 18:28

πλακε περισσοτερες για να κανω και κανα σχεδιο (οικοδομος στο επαγγελμα)
καμια σπηλια η κανα πυργακι με τουνελ και ετσι
και 2 μεγαλες με πολλες τρυπες ετσι για ξεκαρφωμα θα τις βαλω μονες τους

nazgul 09-03-13 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από maria p
τις πέτρες κανονικά πρέπει αφού τις πλύνεις και πριν τις βράσεις, να τις τσεκάρεις με ακουα φόρτε να δεις αν αφρίζουν. αν αφρίζουν δεν κάνουν. εννοείται μετά τις ξαναπλένεις και μετά βράσιμο και μετά ενυδρείο.

Μαρια αν αφρισουν δεν σημαινει οτι δεν κανουν για ενυδρειο γενικως. Απλα δεν κανουν για ψαρια που προτιμουν μαλακο νερο, γιατι θα ανεβασουν τις σκληροτητες. Για κιχλιδες, ζωοτοκα, σαλιγκαρια για παραδειγμα, ειναι καλυτερα να ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες.

maria p 09-03-13 18:52

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ducatista (Μήνυμα 744782)
πλακε περισσοτερες για να κανω και κανα σχεδιο (οικοδομος στο επαγγελμα)
καμια σπηλια η κανα πυργακι με τουνελ και ετσι
και 2 μεγαλες με πολλες τρυπες ετσι για ξεκαρφωμα θα τις βαλω μονες τους

καλές δημιουργίες:)

leandros69 10-03-13 10:30

με τα ασβεστολιθικα υλικα ολα σχετικα ειναι.εμεις εχουμε χαμηλες σκληροτητες και ετσι στο ενυδρειο που εχω ζωοτοκα εχω βαλει ασβεστολιθικες απο επιλογη.αλλα και στα υπολοιπα 3 ενυδρεια με μαλακο νερο που εχω εχω βαλει μια ποσοτητα απο αμμο θαλασσης και η ανωτερη gh που εχω μετρησει ειναι 8.

maria p 10-03-13 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από nazgul (Μήνυμα 744788)
Μαρια αν αφρισουν δεν σημαινει οτι δεν κανουν για ενυδρειο γενικως. Απλα δεν κανουν για ψαρια που προτιμουν μαλακο νερο, γιατι θα ανεβασουν τις σκληροτητες. Για κιχλιδες, ζωοτοκα, σαλιγκαρια για παραδειγμα, ειναι καλυτερα να ειναι ασβεστολιθικες οι πετρες.

τώρα είδα την απάντησή σας, ευχαριστώ πολύ!

ducatista 21-03-13 19:57

παιδια καλησπερα. το ενυδρειο απο στρωσιμο ειναι πανετοιμο αλλα δυστυχως μονο με 3 χρυσοψαρα. αφου οι μετρησεις ειναι οκ ποτε ειναι η καταλληλη στιγμη να βαλω φυτα? θα τα παρω οπως σας ειχα πει απο ενα φραγμα εδω κοντα.

maria p 21-03-13 20:59

μπορείς να βάλεις φυτά. (προσοχή για τα φυτά, ψάξ' το λίγο, αν τα πάρεις από την φύση θέλουν απολύμανση). απλά όταν είναι εντελώς γεμάτο νερό, δυσκολεύεσαι στην φύτευση. τοποθέτησέ τα όταν κάνεις μια μεγάλη αλλαγή νερού.

ducatista 21-03-13 21:10

τωρα που στρωθηκε θα κανω μια μεγαλη αλλαγη νερου οποτε ειναι ευκαιρια.

κατι τελευταιο ρε συ μαρακι. θελει ειδικη λαμπα για τα φυτα? εννοω για το χρωμα παντα

maria p 21-03-13 22:57

δεν είμαι σχετική, στο δικό μου που έχω φυτά έχει κάποιες aqua glo είναι για φυτά. το χρώμα έχει να κάνει με τα ψάρια πιο πολύ απ όσο ξέρω κάποια δεν ανέχονται τον έντονο φωτισμό.

nazgul 22-03-13 00:02

Ριξε μια ματια στα θεματα ελληνικων υδροβιοτοπων, μπορει να βρεις αρκετες πληροφοριες για τα συγκεκριμενα φυτα και τις απαιτησεις τους:

http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=150
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=151
http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=152


Γενικως για τα φυτα καλο ειναι να χρησιμοποιουνται λαμπες που ενισχυουν τη φωτοσυνθεση. Οι περισσοτερες απο αυτες εχουν ροζ αποχρωση. Ισως η καλυτερη και πιο οικονομικη λυση ειναι η sylvania grolux. Πολλοι, βεβαια, εχουν χρησιμοποιησει και απλες ηλεκτρολογικες λαμπες με μεγαλη επιτυχια.

ducatista 23-03-13 19:47

παιδες καλησπερα. σημερα παρελαβα 30+ γκαπυ (μικρα και μεγαλα) και τα εβαλα στο ενυδρειο. εχω βασικα καποιες ερωτησουλες.

θερμοκρασια το εβαλα στο 26 εκανα καλα?
εβαλα τουλι στο φιλτρο
τα ταιζω φιλαρακια της sera αλλα για τα μικρα δεν ειμαι σιγουρος και εαν τρωνε και αν μπορουν να τα φανε ευκολα τα φυλλαρακια.
σε ποσο καιρο μεγαλονουν αρκετα ωστε να βγαλω το τουλι?

καθε αλλη πληροφορια δεκτη

ενα μεγαλο ευχαριστω στον alex salonica που μου χαρισε τα γκαπακια

stav 23-03-13 19:52

Τριβε το φυλαρακι να γινεται σκονη και ριχνε την για τα μικρα.

ducatista 23-03-13 20:07

και πως ξερω οτι χορτασαν? πρεπει να ριχνω συγκεκριμενη τροφη η μεχρι να χορτασουν?


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:09.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02371 seconds with 10 queries