Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Αρχάριοι γλυκού νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=34)
-   -   Νέο ενυδρείο σε στρώσιμο με μπόλι - ΠΡΟΒΛΗΜΑ με φυτά που χάσανε το χρώμα τους (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=66568)

nospanos 26-11-12 15:01

Καλά νέα από τις μετρήσεις!
 
Καλησπέρα σας παίδες!

Έχω καιρό να ποστάρω αλλά επανέρχομαι με πολύ καλά νέα! :D
Οι μετρήσεις έχουν ως εξής:

NH3: 0,5mg
NO2: 5mg
NO3: >100mg (έχει μαυρίσει τόσο πολύ που έχει ξεφύγει από το χρωμοδιάγραμμα...)

Κουραμπιές 26-11-12 15:18

Wow. :D ωραια. Τα φυτα πως τα πανε με τοσα νιτρικα? Μου κανει εντυπωση που ακομα μετρας αμμωνια και no2....εγω εμενω λιγο στην αποψη που εξεφρασα στο προηγουμενο ποστ. Αν τα μαθηματικα μου ηταν σωστα η αμμωνια ειναι λογικο να μετριεται ακομα. Μηπως μια αλλαγη νερου θα βοηθουσε? Εχεις και τα φυτα μεσα.

Nick74 26-11-12 19:46

στρωμενο ειναι, απλα θελει αλλαγες να πεσουν τα νιτρικα, δεν παιζει ρολο που μετρας αμμωνια με αυτο τον τροπο στρωσιματος (αν ριξεις τα νιτρικα δε θα την ξαναδεις ετσι κι αλλιως)
Με τοσα νιτρικα τωρα τα φυτα πρεπει να ειναι τουμπανο...

nospanos 27-11-12 05:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κουραμπιές (Μήνυμα 714591)
Wow. :D ωραια. Τα φυτα πως τα πανε με τοσα νιτρικα? Μου κανει εντυπωση που ακομα μετρας αμμωνια και no2....εγω εμενω λιγο στην αποψη που εξεφρασα στο προηγουμενο ποστ. Αν τα μαθηματικα μου ηταν σωστα η αμμωνια ειναι λογικο να μετριεται ακομα. Μηπως μια αλλαγη νερου θα βοηθουσε? Εχεις και τα φυτα μεσα.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 714663)
στρωμενο ειναι, απλα θελει αλλαγες να πεσουν τα νιτρικα, δεν παιζει ρολο που μετρας αμμωνια με αυτο τον τροπο στρωσιματος (αν ριξεις τα νιτρικα δε θα την ξαναδεις ετσι κι αλλιως)
Με τοσα νιτρικα τωρα τα φυτα πρεπει να ειναι τουμπανο...

Καλησπέρα παίδες!

Δυστυχώς τα φυτά τα είχα ξηλώσει όλα... (σαπίσανε και βρωμάγανε πολύ άσχημα) :(. Με αφορμή αυτό το ξήλωμα, έκανα και κάποιες μικρές αλλαγές στον διάκοσμο. Θα φυτέψω με το καλό μεθαύριο, αμέσως μετά την μεγάλη αλλαγή νερού που επιβάλει η λήξη του στρωσίματος και πλέον είναι το μόνο σίγουρο ότι έχω μάθει από τα λάθη μου!

Αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουνε μόνο οι πέτρες, το ξύλο-ρίζα (το οποίο ήδη έχει σημάδια ζωής από άλγη νεοστημένου ενυδρείου) και ένα επιπλέον εσωτερικό φιλτράκι της Eheim το οποίο προορίζεται για ένα nano 16 λίτρων και το έβαλα για να στρώσει κι αυτό μαζί με τον βασικό μου εξοπλισμό.

Όσον αφορά τα υλικά του φίλτρου, πέρα από τα τέσσερα σφουγγάρια (2 λεπτόκοκκα + 2 κανονικά), διαθέτει ένα συρτάρι με ανακατεμένο το μαμίσιο Cirax που είχα μαζί με μπολιασμένο Siporax (σε αυτό οφείλεται που έπιασε τελικά το μπόλι :D) και ένα συρτάρι Bio-Chem Stars (όλα αποκτήματα από τις τελικές 3 απόπειρες μπολιάσματος).

Παρ' όλη την ταλαιπωρία και τις θυσίες των άτυχων πρώτων μου φυτών, τουλάχιστον τέλος καλό, όλα καλά, με νέα αρχή! ;)

Nick74 27-11-12 05:54

αλλαγες νερου μπορει να χρειαστει περισσοτερες απο μια για να πεσουν ολα αυτα τα νιτρικα.
Στην αρουσα φαση δεν απαγορευονται οι ολικες αλλαγες, αλλα καλυτερανα μη γινουν απανωτα, αν πχ κανεις μια ολικη το πρωι μετα κανε μια μερικη το απογευμα

nospanos 27-11-12 06:04

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 714777)
αλλαγες νερου μπορει να χρειαστει περισσοτερες απο μια για να πεσουν ολα αυτα τα νιτρικα.
Στην αρουσα φαση δεν απαγορευονται οι ολικες αλλαγες, αλλα καλυτερανα μη γινουν απανωτα, αν πχ κανεις μια ολικη το πρωι μετα κανε μια μερικη το απογευμα

Σκεφτόμουν να την κάνω την Τετάρτη, με το που δω 0 σε αμμωνία και νιτρώδη (σύμφωνα με τους υπολογισμούς μου και την μέχρι τώρα ταχύτητα στρωσιματος), ακολουθώντας τις οδηγίες του άρθρου περί στρωσίματος με αμμωνία

Nick74 27-11-12 06:12

κανε τοτε την τεταρτη, η οποτε θες... οσο το αφηνεις τοσο πιο πολυ βιολογια αναπτυσεται ;) απλα διευκρινησα αν θες δευτερη (η και τριτη) αλλαγη να μην τις κανεις απανωτα

nospanos 27-11-12 13:20

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Nick74 (Μήνυμα 714780)
κανε τοτε την τεταρτη, η οποτε θες... οσο το αφηνεις τοσο πιο πολυ βιολογια αναπτυσεται ;) απλα διευκρινησα αν θες δευτερη (η και τριτη) αλλαγη να μην τις κανεις απανωτα

OOOOKKK!! ;)
Σ' ευχαριστώ για την παρατήρηση

nospanos 15-03-13 04:27

Αποστολή εξετελέσθη!
 
6 Συνημμένο(α)
Καλησπέρα παίδες!

Κάνω ένα up στο θέμα, μη νομίζετε ότι σας ξέχασα... :p :p

Το ενυδρείο τρέχει πλέον φυσιολογικότατα εδώ και 4 μήνες και δόξα το Θεό πάει από το καλό στο καλύτερο!! :D
Αναμένονται να γίνουν κάτι μικροαλλαγές στο στήσιμο των φυτών και θα κάνω επίσημη και ολοκληρωμένη παρουσίαση στο αντίστοιχο θεματικό του φόρουμ ;)

Για να έχετε μια εικόνα, σας παραθέτω φωτογραφίες πριν από το πρόσφατο κλάδεμα που έγινε τη Δευτέρα που μας πέρασε (11/3)
( οι φωτογραφίες είναι τραβηγμένες, οι πρώτες 2 στις 7/3 και οι υπόλοιπες στις 10/3 με αφορμή την εβδομαδιαία αλλαγή νερού )

Υ.Γ. Τώρα που μιλάμε είναι κουρεμένο και σουλουπωμένο! ...άφησα είναι η αλήθεια τη φύση να οργιάσει ...λίγο!! :) :)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 16:43.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,01506 seconds with 10 queries