Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Malawi (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=10)
-   -   νεα αρχη (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=64513)

kws 08-09-12 12:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stelios816 (Μήνυμα 690080)
2007 παραγωγη παρε αλλο και καθαρισες αυτο:smt059

δεν εχει ισχυ λες πλεον επομενως δεν κανει δουλεια?
-------------------------
καηκαμε. εχει 40 ευρω το καινουριο και αυτο που εχω ρε γαμωτο εχει για πολλα τεστ ακομα. τη κατσαμε η βαρκα

\/ag 08-09-12 13:37

Πάρε ένα τεστ μόνο για νιτρικά..πάνω απο 15Ε δεν έχει...

stratigos24 08-09-12 13:47

Ριξε και μια ματια εδω και κανε οτι λεει ο delta για το τεστ νο3 μηπως και δεις κατι μεχρι να παρεις καινουριο αν και οπως σου ειπε ο φιλος πιο πανω εχει ληξει με βαση οτι το νο3 τεστ κραταει για 3 χρονια και μαλλον ασκοπα θα το κανεις αυτο που σου λεω. Απο εκει και περα καλο ειναι να το διαβασεις για να το κανεις στο νεο σου τεστ ωστε να παιρνεις σωστες μετρησεις.
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 688788)
βάση των χαρακτηριστικων τους μου ειπαν στο καταστημα ωκεανος στον αγ. δημητριο οτι ειναι θηλυκα

Μαλιστα...αχχαχα. Δεν γελαω με εσενα αλλα με το μαγαζι...

Τις προαλλες μου ελεγε (η κοπελα εκει) οτι οι μονομαχοι μια χαρα ζουν σε ελαχιστα λιτρα. Φιλη της ειχε μονομαχο σε ποτηρι σαμπανιας παρακαλω για 3.5 χρονια και ο μονομαχος αρχοντας....Οκ, μακρια....Και το λεει και σε ολο τον κοσμο...

kws 24-01-13 20:02

γεια σας και παλι. μετα απο 7-8 μηνες απο τις αλλαγες ολα βαινουν καλως και τα ψαρακια μεγαλωνουν. εχω ομως μια απορια. οι πετρες μου και η πλατη εχουν πιασει κατι σαν φυκια σαν μαλλι. το ενυδρειο τρεχει 2,5 χρονια. ειναι φυσιολογικο?

Κλεόβουλος 24-01-13 20:13

Για βάλε καμμιά φωτο.
Δες κι εδώ μήπως βρεις τι άλγη είναι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876

kws 24-01-13 20:39

ειμαι με λινουξ και δεν μπορω να ανεβασω φοτος. καθε δυο βδομαδες καθαριζω τα τζαμια του ενυδρειου για πιανουν πρασινιλα σαν το Πράσινο νερό (green water) αλλα το νερο ειναι διαβγες απλως το ενυδρειο εχει περιπου την εικονα αυτη. αυτο που εχουν οι πετρες μου μοιαζει για αυτη Hair algae

kws 30-01-13 11:21

3 Συνημμένο(α)
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 729275)
Για βάλε καμμιά φωτο.
Δες κι εδώ μήπως βρεις τι άλγη είναι
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36876


να και μερικες φωτογραφιες

Κλεόβουλος 30-01-13 11:44

Η μαλλιαρή για Staghorn μου φαίνεται αλλά πρέπει να έχεις κι άλλες.
Μήπως το έχεις λίγο παραμελημένο το ενυδρείο?
Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042

kws 30-01-13 13:16

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 731138)
Η μαλλιαρή για Staghorn μου φαίνεται αλλά πρέπει να έχεις κι άλλες.
Μήπως το έχεις λίγο παραμελημένο το ενυδρείο?
Συμπλήρωσε αυτή τη φόρμα http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=54042


Χωρητικοτητα ενυδρειου σε λιτρα:240l
Τυπος ενυδρειου (πχ.φυτεμενο, Μονο με πετρες ,Δισκοι κλπ.):κιχλιδες μαλαουι
Χρονος λειτουργιας:2,5 χρονια
Υποστρωμα και ποιο:χαλαζιακη αμμος
Φωτισμος (ποσα watt-αριθμος και τυπος λαμπτηρων):οτι εχει το φωτιστικο της juwel δεν το εχω αλλαξει
Φωτοπεριοδος:παρισπου 6-7 ωρες
Παροχη CO2:οχι
Χρηση excel:οχι
Λιπασματα που χρησιμοποιειτε:οχι
Ταμπλετες λιπανσης:
οχι
Προγραμμα λιπανσης:οχι
Αλλαγες νερου (καθε ποτε και ποσο %):καθε δυο εβδομαδες 40%
Θερμοκρασια:22-26
Μετρησεις:
ΝΗ3/ΝΗ4:εχω καιρο να κανω γιατι εχει βγει off το σετ των τεστ και δεν μπορω να παρω αλλο
ΝΟ2:
ΝΟ3:
ΡΟ4:
Fe:
ΡΗ:
KH:
GH:
Φιλτρανση:το εσωτερικο της juwel και εξωτερικο eheim 1000l/h
Ιχθυοφορτιση (αριθμος και ειδος ψαριων και ασπονδυλων):11 ψαρια αλλα ειναι ολα μικρα εκτος απο ενα
Ειδη φυτων:τιποτα
Φυτομάζα (σε μια κλιμακα απο το 1 εως το 10):τιποτα
Περιγραφη αλγης:
Ποτε εμφανιστηκε:1 χρονο σιγουρα
Αλλα σχολια:

Κλεόβουλος 30-01-13 13:29

Σαν γενική εικόνα, πιστεύω ότι είναι λογικό να έχεις άλγες.
Χωρίς φυτά και αραιές αλλαγές νερού (τα φίλτρα πόσο συχνά τα καθαρίζεις?) φαντάζομαι θα έχεις πολλά νιτρικά=τροφή για τις άλγες.

kws 30-01-13 13:38

δεν τα καθαριζω πολυ συχνα, αλλα εχω αλλαξει δυο φορες τον υαλοβαμβακα απο το εσωτερικο και το σφουγγαρι απο το εξωτερικο. τι να κανω δηλαδη για να το αντιμετωπισω?

Κλεόβουλος 30-01-13 13:54

Εγώ αν το έβλεπα έτσι θα το ξήλωνα όλο και φτου απ' την αρχή :-P

Θα πρότεινα
"χειροκίνητη" απομάκρυνση της περισσότερης άλγης
τώρα μια καλή σκούπα βυθού (και μετά κάθε 15 μέρες)
αλλαγές νερού σε εβδομαδιαία βάση
καθάρισμα των φίλτρων εναλλάξ, τώρα το 1 σε κάθε αλλαγή νερού και μετά το ίδιο κάθε 6μηνο(?) (αλλαγή ενυδρειακού βάμβακος,πλύσιμο σφουγγαριών και βιολογικών υλικών με νερό του ενυδρείου κλπ)
προσθήκη ανθεκτικών φυτών

περίμενε καμμιά γνώμη κι απο τους "φυκο/αλγο/φυτο-λόγους" :cool:

kws 30-01-13 19:34

κλεοβουλε σε ευχαριστω πολυ. η αλγη δημιουργει προβλημα στα ψαρια? ειναι αρκετα δυσκολο να την απομακρυνω χειροκινητα

Κλεόβουλος 30-01-13 20:19

Στα ψάρια δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά η μεγάλη της ανάπτυξη υποδηλώνει ότι υπάρχουν προβλήματα στις ρουτίνες σου (αποτέλεσμα=οργανικά υπολείμματα, αυξημένα νιτρικά/φωσφορικά, τροφή για τις άλγες) και πρέπει να τις βελτιώσεις όπως προτείνω πιο πάνω, γιατί τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα αλλά όχι απο τις άλγες.
(:) Χειροκίνητα εννοώ, βγάζεις τις πέτρες και τις καθαρίζεις μία μία)

kws 30-01-13 22:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 731329)
Στα ψάρια δεν δημιουργεί πρόβλημα αλλά η μεγάλη της ανάπτυξη υποδηλώνει ότι υπάρχουν προβλήματα στις ρουτίνες σου (αποτέλεσμα=οργανικά υπολείμματα, αυξημένα νιτρικά/φωσφορικά, τροφή για τις άλγες) και πρέπει να τις βελτιώσεις όπως προτείνω πιο πάνω, γιατί τα ψάρια θα έχουν πρόβλημα αλλά όχι απο τις άλγες.
(:) Χειροκίνητα εννοώ, βγάζεις τις πέτρες και τις καθαρίζεις μία μία)

θα κανω μια δοκιμη μολις βρω χρονο να καθαρισω τις πετρες με πιεστικο. κατα τα αλλα θα αυξησω τις αλλαγες και να καθαρισω σταδιακα τα φιλτρα? μια σκουπα βυθου που εχω, αυτη που λειτουργει με τη βαρυτικη δυναμη του νερου, κανει?

exelix 31-01-13 00:09

Δε θα κάνεις δουλειά με το πιεστικό. Καλύτερα να τις βγάλεις όλες και να τις βάλεις σε διάλυμα χλωρίνης-νερού για καμιά ώρα, να τις ξύσεις και μετά καλό ξέπλυμα και αντιχλώριο. Ξύσιμο και σιφονάρισμα όπου αλλού υπάρχει στο ενυδρείο, αλλαγή το filterwool και καθάρισμα τα σφουγγάρια. Από εκεί και πέρα βελτιώνεις τις ρουτίνες σου.

Το αν η πλήρης αφαίρεση των πετρών θα δημιουργήσει θέμα στα ψάρια σου δεν το ξέρω, μια και δεν είμαι "Αφρικανός", μιλάω καθαρά για να τελειώνεις μια κι έξω με την άλγη. Τουλάχιστον για μένα είσαι τυχερός που δεν την έχεις πάνω σε φυτά.

kws 01-02-13 18:40

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από exelix (Μήνυμα 731431)
Δε θα κάνεις δουλειά με το πιεστικό. Καλύτερα να τις βγάλεις όλες και να τις βάλεις σε διάλυμα χλωρίνης-νερού για καμιά ώρα, να τις ξύσεις και μετά καλό ξέπλυμα και αντιχλώριο. Ξύσιμο και σιφονάρισμα όπου αλλού υπάρχει στο ενυδρείο, αλλαγή το filterwool και καθάρισμα τα σφουγγάρια. Από εκεί και πέρα βελτιώνεις τις ρουτίνες σου.

Το αν η πλήρης αφαίρεση των πετρών θα δημιουργήσει θέμα στα ψάρια σου δεν το ξέρω, μια και δεν είμαι "Αφρικανός", μιλάω καθαρά για να τελειώνεις μια κι έξω με την άλγη. Τουλάχιστον για μένα είσαι τυχερός που δεν την έχεις πάνω σε φυτά.

οταν λες καλο ξεπλυμα με αντιχλωριο, ενοεις να τις ξεπλυνω με νερο και μετα να τις βαλω σε δοχειο με νερο και αντιχλωριο?

exelix 02-02-13 10:28

Ναι, αλλά ξεκίνα με πολλά ξεπλύματα μέχρι να μη μυρίζεις καθόλου χλωρίνη και άσε το αντιχλώριο στο τέλος για σιγουριά.

kws 02-02-13 14:26

εγινε. οποτε βρω χρονο θα το κανω

samilias21 04-02-13 15:08

Μαλιστα...αχχαχα. Δεν γελαω με εσενα αλλα με το μαγαζι...

Τις προαλλες μου ελεγε (η κοπελα εκει) οτι οι μονομαχοι μια χαρα ζουν σε ελαχιστα λιτρα. Φιλη της ειχε μονομαχο σε ποτηρι σαμπανιας παρακαλω για 3.5 χρονια και ο μονομαχος αρχοντας....Οκ, μακρια....Και το λεει και σε ολο τον κοσμο...[/QUOTE]

Προσοχη μην τον πιει καταλαθος κανα βραδυ!!!

gmaravelisvet 04-02-13 17:04

τσεκαρε και τις λάμπες..αν εχουν πολυ καιρο να αλλαχτουν πέφτει η απόδοση και μπορει να σου εμφανίστουν άλγες...οπως και αν πέφτουν οι ακτίνες του ηλιου...

kws 15-06-14 12:23

Παιδία μέτα από καιρό που έχω παραμελήσει το ενυδρείο, λόγω πανελληνίων, ήρθε η ώρα να ασχοληθώ και πάλι και να το επαναφέρω στην αρχική του κατάσταση. Η αλγή τον τελευταίο καιρό έχει γίνει υπερβολική και η μορφή της είναι πράσινη παχύρευστη και έχει καλήψει όλο το ενυδρείο. Θέλω να μου πείτε τι ακριβώς να κάνω για να ξεκινήσω από την αρχή με ένα υγιές ενυδρείο?

kixlidatos 15-06-14 12:43

Τωρα τι ψαρακια εχεις?

kws 15-06-14 22:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kixlidatos (Μήνυμα 842997)
Τωρα τι ψαρακια εχεις?


Εχώ 2 λαπμιπο και 2 mamba

kws 18-06-14 17:11

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από kws (Μήνυμα 843109)
Εχώ 2 λαπμιπο και 2 mamba

3 και 3 είναι έκανα λάθος.

kixlidatos 18-06-14 17:42

Κρατα το 50% του νερου μαζι με τα ψαρακια,μετα αδειασε ολο το υπολοιπο νερο,καθαρισε την αλγη,μην πειραξεις την αμμο,βαλε το νερο που κρατησες ,τα ψαρακια,προσθεσε το καινουργιο νερο,και απολαυσετο:D

Τα ψαρακια σου ειναι χαρεμακια?

kws 07-10-14 20:20

Παιδιά μετά από το αδιασμά και καθάρισμα που έκανα στο ενυδρείο και ένα αρκετά μεγάλο διάστημα απραξίας μέτρησα σήμερα την αμμώνια και έχω 0.25
Τι προτείνεται να κάνω ώστε να επαναφέρω το ενυδρείο σε μια ισσοροπημένη κατάσταση?
Το ενυδρείο εσωτερικά είναι καθαρό και οι πέτρες και η άμμος το ίδιο. Επιπλέον τα φίλτρα είχαν καθαρίστει.

Κλεόβουλος 08-10-14 07:24

Άλλες μετρήσεις έχεις?
Τα φίλτρα πως τα καθάρισες?
Ψάρια υπάρχουν?

kws 08-10-14 19:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Κλεόβουλος (Μήνυμα 857047)
Άλλες μετρήσεις έχεις?
Τα φίλτρα πως τα καθάρισες?
Ψάρια υπάρχουν?

Δεν βρήκα εχθές στο μαγαζί τεστ νιτρικών και για αυτό δεν μπορώ να σου δώσω αλλές μετρήσεις. Από τα φίλτρα έβγαλα όλα τα υλικά και τα ξέπλεινα με νερό από το ενυδρείο. Αυτή τη στιγμή υπάρχουν 4 ψάρια στο ενυδρείο.

Κλεόβουλος 08-10-14 19:51

Για να μετράς αμμωνία πρέπει να αδυνάτισε η βιολογία σου.
Αλλαγή νερού με Prime και κόψε το τάισμα μέχρι να ισορροπήσει και να μετράς 0.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 12:44.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02832 seconds with 10 queries