Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Χρυσόψαρα (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=24)
-   -   Απαράδεκτη προωθητική ενέργεια στα ΙΚΕΑ (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=50436)

giannisaek 15-03-11 02:04

Μπράβο και από μένα Κώστα για την προσπάθεια και το mail σου. :smt041:smt041:smt041:smt041

Chris82 15-03-11 10:38

Η ισχυς εν τη ενωση!!!
Μπραβο παιδια για την προσπαθεια.Αν γινει και αυτο που προτεινε ο delta θα ειναι ακομα καλητερα!!

QS-Plan 15-03-11 11:15

Όλως περιέργως, μου απαντήσαν και σε αρκετά σύντομο χρόνο.

Επισυνάπτω την απάντηση....


"Dear Mr. Iliadis,


Thank you for your message concerning the goldfish in our Thessaloniki store.

The points you raise in your email are valid.

We agree with your view and would like to emphasize our principle of not using animals in our activities as a company.

Your letter has helped us amend a situation caused by eagerness and enthusiasm, despite the fact that the water in the specific jar where the goldfish was sheltered was renewed every day in order to avoid what you describe below. However, we agree with you that this was not the proper way to shelter the goldfish. For this reason we have already removed the goldfish from this jar and have given it to one of our employees that was willing to shelter it in a fish tank that he already has at his home.

Again, we would like to thank you for your valuable contribution on this particular issue.

Best Regards,



Nicholas Karavanatzis

Customer Care Manager IKEA Greece "

Κλεόβουλος 15-03-11 11:24

:smt041:smt041:smt041

olga 15-03-11 11:28

Mπραβοοοο:smt041

LeeHook 15-03-11 12:00

Συγχαρητήρια!!

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από QS-Plan (Μήνυμα 566677)
For this reason we have already removed the goldfish from this jar and have given it to one of our employees that was willing to shelter it in a fish tank that he already has at his home.

Κάτι μου λέει πως πιθανόν αυτός ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για την "διακόσμηση" με το χρυσόψαρο!! :D :D :D

vaspiou 15-03-11 12:05

Ηρθε και εδω απαντηση! Πρωι πρωι!
Μπραβο αφου ενδιαφερθηκαν.

QS-Plan 15-03-11 12:10

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από mikenuke (Μήνυμα 566317)
Συγχαρητηρια Κωστα για την επιστολη που συνταξες.

Στην επικειμενη απαντηση, απο το ΙΚΕΑ θεσσαλονικης εαν θελεις μπορουμε να τους παροτρυνουμε να αναρτησουν και μια αφισα "οχι τα χρυσοψαρα σε γυαλες" (επι τη ευκαιρια που εχθες παρελαβα τις αναλογες αφισες που εχουμε αποστειλει σε δυο πετσοπ που ενδιαφερθηκαν να τις αναρτησουν στα μαγαζια τους).

Επικοινωνησε μαζι μου οταν χρειαστει για να σου δωσω περισσοτερες λεπτομερειες.

Μιχάλη,

επικοινώνησα και πάλι μαζί τους, μετά την απάντηση τους, και τους έστειλα το ακόλουθο e-mail...
Ελπίζω να ενδιαφερθούν και να γίνει κάτι και με τα πόστερ...


Dear Mr. Karavanatzi.

I would like to thank you both for your quick reply and the handling of my complaint as well.

I am glad to hear that IKEA's principles are on the right way, concerning the use of animals.

Our main concern is that due to the fact of the high volume of your daily visitors (statistically, among them are people with no knowledge of how to keep a fish in a proper way), your act might have been considered as a wise example which led them to buy jars, tapers or vases in order to keep a goldfish there. You have so many beautiful items in different fancy sizes that people might say "ohhhh what a lovely home for this fancy goldfish".

As you understand, we have to find a way to inform those people that this thing is terribly wrong and so harmful for the fishes.

We, the people of Greek Aquarist's Boards (GAB) can help you in your effort to strongly emphasize your principles of not using animals and especially fishes.

What we propose, is to organize a campaign at your store in Thessaloniki, and even better at every IKEA store in Greece, where we can place a few educational posters regarding the right way of keeping a goldfish. The posters could be placed in the vases area or in the main entrance of the store.

You can find more information about GAB in our homepage, http://www.aquatek.gr
Furthermore, you can find more information about the Greek Aquarist's Club in our official homepage, http://www.aquarist.gr

Looking forward to hear your thoughts about our proposal.


For further information, please do not hesitate to contact me.


Kind regards,

Konstantinos Iliadis"

Nikos3 15-03-11 12:10

:p:p:p:p:p:smt081

QS-Plan 15-03-11 12:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από LeeHook (Μήνυμα 566685)
Συγχαρητήρια!!

Κάτι μου λέει πως πιθανόν αυτός ο υπάλληλος είναι υπεύθυνος για την "διακόσμηση" με το χρυσόψαρο!! :D :D :D

λες να κάνουμε ένα fish tank με πιράνχας και να βάλουμε εκεί τον υπάλληλο για διακόσμηση?

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από vaspiou (Μήνυμα 566687)
Ηρθε και εδω απαντηση! Πρωι πρωι!
Μπραβο αφου ενδιαφερθηκαν.

αξιοπερίεργο και μπράβο τους.


μια απορία έχω μόνο... αν δεν είχε γίνει και κοινοποίηση και στα κεντρικά του ΙΚΕΑ, στο ίδιο e-mail, ώστε να φαίνεται.... θα είχαν δείξει την ίδια άμεση ευαισθησία και αντιμετώπιση?

kostasagk 15-03-11 12:22

το μονο που μπορω να πω:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038:smt038:smt03 8:smt038:smt038

skip1997 15-03-11 12:27

μπραβο σου.
τι θα απαντησει τωρα? για να δουμε.

delta66 15-03-11 13:41

Εγω ειμαι ευχαριστημενος απο την απαντηση.

Δεν νομιζω οτι ωφελουν οι ακραιες εκδηλωσεις ζωοφιλιας ή ριξιμο στην πυρα των ανενημερωτων επιχειρησεων και εμπορων.

Η πιο καλη προταση στο καταστημα θα ηταν να τους βοηθησουμε να στησουν στη θεση της γυαλας, ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα.

kostasagk 15-03-11 13:49

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 566720)
Εγω ειμαι ευχαριστημενος απο την απαντηση.

Δεν νομιζω οτι ωφελουν οι ακραιες εκδηλωσεις ζωοφιλιας ή ριξιμο στην πυρα των ανενημερωτων επιχειρησεων και εμπορων.

Η πιο καλη προταση στο καταστημα θα ηταν να τους βοηθησουμε να στησουν στη θεση της γυαλας, ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα.

σωστοσ!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Λάζαρος 15-03-11 14:42

μπραβο ...συμφωνω και με delta..

Christophe74 15-03-11 14:57

Μπράβο για την πολύ καλή προσπάθεια:smt038

mikenuke 15-03-11 15:16

Ωραια κωστα, εαν ενδιαφερθουν, ενημερωσε μας για να τους στειλουμε αφισες.

Ειναι προτιμοτερη η τοποθετηση μιας αφισας, παρα το στησιμο ενος ενυδρειου με αβεβαιο μελλον, ας μην αφησουμε τον ενθουσιασμο να μας οδηγησει σε ουτοπικες προτασεις.

Εξαλλου οι νεες αφισες, εχουν εκσυγχρονιστει και διαθετουν επανω τους QR code τον οποιο μπορουν να σκαναρουν οι περαστικοι και να βρεθουν κατευθειαν στην αναλογη σελιδα ενημερωσης του ΠΣΦΕ, μεσα απο το κινητο τους.

QS-Plan 15-03-11 15:33

Μιχάλη, πιθανώς και να ενδιαφερθούν μιας και το σκεπτικό του μέιλ ήταν το έκανες που το έκανες το κακό, βοήθα να το συμμαζέψουμε....

θα δείξει.... ό,τι μέιλ πάρω πάντως θα κοινοποιηθεί εδώ και σε περίπτωση όπου συμφωνήσουν είτε για το ΙΚΕΑ Θεσσαλονίκης είτε και σε άλλα ΙΚΕΑ ας πάει κάποιος από το Σύλλογο....

εν αναμονή και πάλι...

bokostas 15-03-11 15:46

Μπράβο Κώστα, πολύ καλή κίνηση και έφερε το επιθυμητό και απρόσμενο αποτέλεσμα.

Αν βάλουν και τις αφίσσες, θα είναι μεγάλη επιτυχία.

QS-Plan 15-03-11 15:50

Ήταν δυνατόν να μην φάμε πόρτα για τα πόστερ, τις αφίσες και οτιδήποτε αιωρούμενο? Πάντως δεν είναι απαραίτητα αρνητική η απάντηση.....

Αντιγράφω την απάντηση τους....



"Dear Mr. Iliadis,

Thank you for your return email.

Regarding your proposal, since there is no possibility for us to hang posters in the stores, we suggest and would welcome any information and/or training material that you might posses and are able to provide us in order to determine what can be incorporated into our already existing employee training programs.

Thank you again for your interest.

Best Regards,

Nicholas Karavanatzis"

lion 15-03-11 15:54

Λογικό. Έφυγε το ψαράκι από το βάζο, έφυγε και από το μαγαζί, τέλος.

mikenuke 15-03-11 15:55

Αναμενομενη η αρνηση, και κατανοητη.
Απο δω και περα το μονο που ειναι αμεσα εφαρμοσιμο ειναι η υποδειξη καποιων ενημερωτικων λινκ.
Αν ειχαμε φυλλαδιο για την καμπανια των χρυσοψαρων θα στελναμε αλλα δεν υπαρχει κατι.

Sotiris7 15-03-11 15:56

Φαίνεται παλιά καραβάνα ο Καραβανατζής............ :D :D :D

beat89 15-03-11 17:35

Συγχαρητηρια παιδια.Αν παντως εβαζαν κ αφισες θα ηταν πρωτοφανες.

Αλλα γιατι ανταλλασετε mail στα αγγλικα?
Ελληνας δεν ειναι υπευθυνος των ικεα στην Ελλαδα?

HLIASKR 15-03-11 17:49

Μπραβο σε οσους εκαναν αυτη την κινηση.

Chris82 15-03-11 22:45

Χιλια μπραβο και απο μενα!!!:smt041:smt041

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 566834)

Αλλα γιατι ανταλλασετε mail στα αγγλικα?
Ελληνας δεν ειναι υπευθυνος των ικεα στην Ελλαδα?

Αυτη την απορια εχω και εγω!!:D:D

OlgaM 15-03-11 22:59

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από delta66 (Μήνυμα 566720)
Εγω ειμαι ευχαριστημενος απο την απαντηση.

Δεν νομιζω οτι ωφελουν οι ακραιες εκδηλωσεις ζωοφιλιας ή ριξιμο στην πυρα των ανενημερωτων επιχειρησεων και εμπορων.

Η πιο καλη προταση στο καταστημα θα ηταν να τους βοηθησουμε να στησουν στη θεση της γυαλας, ενα ενυδρειο με χρυσοψαρα.



Με βρίσκεις απολύτως σύμφωνη. Ένα υπέροχο ενυδρείο είναι το καλύτερο παράδειγμα και τρόπος να περάσει κανείς θετικά το επιθυμητό μήνυμα :p
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chris82 (Μήνυμα 566962)
Χιλια μπραβο και απο μενα!!!:smt041:smt041



Αυτη την απορια εχω και εγω!!:D:D


Το έστειλε και στα κεντρικά που είναι εκτός Ελλάδας. Η κοινοποίηση έγινε εδώ

Πάνος 16-03-11 00:21

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Chris82 (Μήνυμα 566962)
Αυτη την απορια εχω και εγω!!:D:D

εγω εχω και αλλη μια!...αραγε το ψαρακι ηταν "τοσο" τυχερο που πηγε στο ενυδρειο ενος εργαζομενου της IKEA ή ..... με συνοπτικες διαδικασιες πηγε να ανακαλυψει το αποχετευτικο συστημα της Θεσσαλονικης?
κατι που δε θα το μαθουμε ποτε....
αλλα μπραβο σε οσους ασχοληθηκαν με το θεμα!

delta66 16-03-11 00:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 567014)
εγω εχω και αλλη μια!...αραγε το ψαρακι ηταν "τοσο" τυχερο που πηγε στο ενυδρειο ενος εργαζομενου της IKEA ή ..... με συνοπτικες διαδικασιες πηγε να ανακαλυψει το αποχετευτικο συστημα της Θεσσαλονικης?

Το σιγουρο κερδος ειναι οτι δεν εμεινε στη μοστρα να δινει το κακο παραδειγμα και για αλλα χρυσοψαρα σε γυαλες.

marigian 03-07-11 13:24

Μπραβο για την κινηση και αν μαζεψετε υπογραφες ειμαι μεσα.....


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 23:59.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02307 seconds with 10 queries