Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γλυκό νερό - Γενικά (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=8)
-   -   συνδυασμός για community tank (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=4659)

pavloukos 28-01-03 15:46

πράγματι hatchet δεν μπόρεσα να βρω πουθενά ...
έχω σκοπό να αγοράσω άλλα 2 cories καθώς και 4 otos ... τα συγκεκριμένα cories τα αγόρασα 12 ευρώ έκαστο και για αυτό αρκέστηκα με 2 για την ώρα ... Παρασκευή που θα πληρωθώ θα βάλω άλλα δύο ... αφού το παώ για νοτιοαμερικάνικο βιότοπο (λέμε τώρα) τα guppies δεν θα είναι λίγο ξεκάρφωτα - ξέρω ότι είναι από Κεντρική Αμερική;
Καμμιά άλλη πρόταση για 2, το πολύ 3 ψάρια από νότια Αμερική τα οποία να συχνάζουν περισσότερο κοντά στην επιφάνεια;

george 28-01-03 15:55

Τα πληρωσες ακριβα !!!
Γιατι τετοιο κολλημα με τους "βιοτοπους" ρε Παυλε ::
Να μην τρελλαθουμε κιολας !
Βαλε ψαρακια που σου αρεσουν και μπορουν να συμβιωσουν
αρμονικα μεταξυ τους !

Και το σε ποια σημεια κολυμπανε τα ψαρια ειναι σχετικο.Υπαρχουν καποιοι κανονες αλλα δεν ειναι δεμενα τα ψαρια για να μην μπορουν πηγαινουν στο μεσον ή στην επιφανεια.Γουστο τους ειναι...οπου θελουν κολυμπανε !

Και θα επιμεινω σε οτι εχω ξαναπει ! Ειναι πολυ λιγα τα ψαρια για 110 λτ ενυδρειο ..ΙΜΟ

Obelix(Reifen) 28-01-03 16:44

Ωραία το έλυσα το πρόβλημα .Τα Guppy σύμφωνα με το βιβλίο μου ζουν και στην Βόρια Βραζιλία .(Είπες Νότιο Αμερική μην μου το αλλάξεις τώρα)

pavloukos 28-01-03 17:54

Εντάξει!!!! Κλείσαμε :)
Θα βάλω και 6 guppies, 2 αρσενικά και 4 θυληκά και ο Θεός βοηθός με τις γέννες ...

Έχουμε και λέμε λοιπόν

4 corydoras
4 otos
6 guppies
8 neon

Obelix(Reifen) 28-01-03 18:17

3 αρσενικά και 5 θηλυκά (βλέπεις κάνω και σκόντο) και Κανά φυτό παραπάνω για να μπορούν τα θηλυκά να κρυφτούν :?:
8)

Giorgos 28-01-03 21:12

Παυλούκε να είσαι έτοιμος να αγοράσεις (πολύ μα πάρα πολύ σύντομα) κι άλλα ενυδρεία γιατί δεν θα έχεις που να βάζεις τα guppies που πρόκειται να γεννηθούν.

ASCCO1 30-01-03 15:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από PLECO
3 αρσενικά και 5 θηλυκά (βλέπεις κάνω και σκόντο) και Κανά φυτό παραπάνω για να μπορούν τα θηλυκά να κρυφτούν :?:
8)

εγω δεν θα εκανα σκοντο 3 αρσενικα και 9 θυληκες. 8)

pavloukos 30-01-03 15:42

3/5 θα είναι η αναλογία μην σου πω 5/0 γιατί αν πήξει το ενυδρείο σε μωράκια θα σας κυνηγάω με απόχες!

ASCCO1 30-01-03 15:45

υπαρχει βεβαια και η αλλη λυση που ειναι σαφως καλυτερη.
να κρατας τα θυληκα σε ξεχωριστο ενυδρειο (( για να ελενχεις τις γεννες))
Μηπως σου βαζω ιδεες??? :lol: :lol:

pavloukos 30-01-03 16:07

για την ώρα χλωμό για δεύτερο ενυδρείο ... είδα και έπαθα να στήσω το πρώτο
αν έχω γεννητούρια, όσα ζήσουν έχει καλώς ... θα τα δώσω στον πετσοπά ... όσα γίνουν μεζές έγιναν

halvas69 31-01-03 01:36

Ρώτα και εμενα τι τραβάω ο έρημος :cry: :cry: :cry:

pavloukos 03-02-03 21:17

πανζουρλισμός στο ενυδρείο μου!
λόγω του θανάτου του ενός cardinal όπως είπα έκανα στον εαυτό μου δώρο ένα shopping therapy σε τοπικό LFS και αυτή τη στιγμή στο ενυδρείο υπάρχουν τα εξής:

4 corydoras julii
18 cardinal tetra
3 guppy (M)
5 gyppy (F)

Και έψαχνα να βρω να βάλω και 4 oto αλλά δεν βρήκα πουθενά.
Οι αρσενικοί guppy μου έχουν λυσσάξει και κυνηγούν τις θυληκές. Ελπίζω αυτό το κυνήγι να μην βγει μοιραίο για τις κακομοίρες οι οποίες τρέχουν και κρύβονται σαν παλαβές.
Τα 7 cardinal που είχα πριν και όλη την ώρα κρυβόντουσταν πίσω από φυτά και πέτρες έχουν ξεμουρίσει τώρα και καλύβουν όλο το ενυδρείο ... φαίνεται είναι μεγάλη ομάδα (18) και νοιώθουν πιο σίγουρα. Οι corydoras κλασικά κρυμένοι κάτω από το driftwood και κυνηγάνε ο ένας τον άλλον. Πάντως πρέπει όπωσδήποτε να βρω otos γιατί φοβάμαι ότι η άλγη θα εξαπλωθεί ραγδαία. Η καφέ πάντα ... για την πράσινη δεν ανησυχώ.

Obelix(Reifen) 04-02-03 00:41

Είπαμε να κάνουμε σκόντο αλλά είπαμε και να βάλουμε και φυτά για να μπορούν τα θηλυκά να κρύβονται αλλά στο Shopping therapy δεν είδα να αναφέρονται πουθενά τίποτα φυτά
Επειδή προβλέπω να πηγαίνεις αλλά 5 Shopping therapy λέω να πας να πας ένα ακόμα.
Πρώτα περνάς και κοιτάς για φυτά αναπτυγμένα άμα δεν βρεις περνάμε στην δεύτερη λύση (παίρνεις όμως και Κανά φυτό ,κάτι σαν Hygrophila μιας και πήγες μην φύγεις με άδεια χέρια ,ντροπή ,2-3 γλαστρακια μίνιμουμ) που είναι το δεύτερο post κάτω από το δικό μου. Στην συνεχεία περνάμε η από το Supermarket η το Ανθοπωλείο αγοράζουμε ανάλογος ότι ταιριάζει περισσότερο στην αισθητική μας η μια καρύδα η πήλινα γλαστρακια με τα οποία σχηματίζουμε σπηλιές που θα εκτιμήσουν και τα Guppy(f) αλλά και τα Cory σου.

P.S. Δεν πιστεύω να είσαι από τους παραδοσιακούς Κριτικούς με μαύρο πουκάμισο, φιλεδακι, και το αυτόματο πάνω από το τζάκι?
8)

Tolis 04-02-03 04:35

Συμφωνω με τη προσθηκη ζωντανων stem plants.
Διαφωνω (χωρις να λεω οτι απαγορευεται κιολας) με τις σπηλιες - ουτε τα cories και κυριως ουτε τα guppies αναζητουν κτυψωνες σε σπηλιες.

Μην τρελλενεσαι με την καφε αλγη, ειναι συνηθισμενο φαινομενο σε φρεσκοστημενα ενυδρεια, θα κανει τον κυκλο της και θα φυγει.

pavloukos 04-02-03 12:23

Απαντήσεις:

1. Κλασικός Κρητικός δεν είμαι ... την καραμπίνα την έχω στην ντουλάπα (δώρο στα 18 μου) :twisted:

2. Στο φόντο έχω αρκετά ψηλά silk plants όπου μπορούν να κρυφτούν. Μπροστά έχω ένα ψηλό ματσάκι ceratophylum και ένα πιο κοντό από το κλάδεμα την Κυριακή, το οποίο ελπίζω να μεγαλώσει σύντομα. Πάντως, πολύ harassment οι αρσενικοί μου. Χειρότεροι από εμένα είναι ;)
Εδώ που τα λέμε ούτε τα φυτά τις σώνουν καθώς αυτές επιμένουν να κολυμπούν σε ανοιχτά μέρη και να τσιμπολογούν από το χαλίκι και από τα φύλλα των φυτών.

Giorgos 04-02-03 16:29

Τα stem plants να είναι ζωντανά και όχι μεταξωτά για τους γνωστούς λόγους... όχι μόνο για να κρύβονται μερικά ψάρια αλλά να προσφέρουν κι άλλα πράγματα στο ενυδρείο και τα ψάρια σου που δεν μπορούν να προσφέρουν τα ψεύτικα φυτά. Ένα ψηλό και ένα μικρό ματσάκι Ceratophylum demersum δεν αρκέι.

Τα αρσενικά guppies έτσι θα κάνουν πάντα. Δεν πρόκειται ποτέ να κουραστούν ή να βαρεθούν.

Obelix(Reifen) 04-02-03 18:28

Αν τα θηλυκά σου τα δεις να προσπαθούν να μένουν το περισσότερο καιρό κρυμμένα π.χ. πίσω από θερμοστάτες και να βγαίνουν μόνο όταν ρίχνεις φαγητό τότε απαραίτητος και χωρίς αντιρρήσεις περισσότερα φυτά και περισσότερα θηλυκά.

P.S. εγώ έχω ένα ψαροντουφεκο για τους Αλβανούς

chris 18-02-03 01:35

θέλω να ρωτήσω αν στο community tank μου που έχει κυρίως tetras μπορώ να προσθέσω ένα μονομάχο. Μήπως είναι προτιμωτερο να τον στο 15 αρι μου με το χρυσόψαρο; Λίγο γρήγορα σας παρακαλώ γιατί το έχω σε ένα βάζο. :mrgreen:


Σοφία.

newfish 18-02-03 02:30

Θα βοηθούσε πάρα πολύ μια περιγραφή του ενυδρείου σου καθώς και τι φυτά και ψάρια έχεις μέσα.
Εγώ έχω έναν μονομάχο με Rummy nose Tetra (Hemigrammus rhodostomus) και είναι μια χαρά.
Όταν όμως χρειάστηκε να τον βάλω στο άλλο ενυδρείο διαπίστωσα ότι τα Glowlight tetra (Hemigrammus erythrozonus) του τσιμπάγανε τα πτερύγια και τον έβαλα σε άλλο ενυδρείο. Δεν συμπεριφέρονται όλα τα Tetra το ίδιο.

ΙΜΟ μην τον βάλεις με το χρυσόψαρο.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 01:16.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02172 seconds with 10 queries