Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Greek Aquarist's Boards (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=23)
-   -   Προβλημα μεγαλο, τεραστιο! (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=39371)

almost 10-04-10 07:20

Ο φίλος σου που είδε το ενυδρείο και σου είπε ότι ξεκόλησε ο πάτος, σου είπε μήπως από τι μπορεί να συναίβει ή αν το έχει ξανά ακούσει;

Έχω ακριβώς το ίδιο ενυδρείο και όπως καταλαβαίνεις είμαι λιγάκι στη μπρίζα..

Rofos 10-04-10 10:35

Kαλημερα. Ειπε οτι αυτα βγαζανε προβλημα αμεσως η' ποτε! Δακρυζανε μεσα στη βδομαδα που τα εβαζε η' δεν θα εβγαζε ποτε τιποτα. Αυτο βεβαια μεχρι την περασμενη βδομαδα!
Μου ειπε οτι δεν ειχε ακουσει προβλημα να βγαινει σε 4 χρονια. Να ομως που βγηκε....

Οσο σκεφτομαι τη συμπεριφορα του μαγαζιου του Αποστολη τρελενομαι. Θα μπορουσε ανετα να ερθει να ριξει μια ματια, ετσι για το γαμωτο. Να πει μια γνωμη. Τοσα χρονια που του τα εσκαγα καλα ητανε????
-------------------------
http://www.youtube.com/watch?v=0jQEhOG6udg

Να αλλο ενα βιντεακι με το ενυδρειο μου εν ζωη...
Μονο αυτο εχω.

frits 10-04-10 11:38

συμφωνώ απόλυτα, κι εγώ αυτό θα περίμενα από το μαγαζί που είχα αγοράσει το ενυδρείο... τι να πεις, απαράδεκτη συμπεριφορά :(
φίλε μου καλό κουράγιο, εγώ θα το πάλευα και δεν θα παράταγα το hobby μακάρι κι εσύ να κάνεις το ίδιο...

exelix 10-04-10 12:12

Ρωτάω απλά για να μάθω, μην πέσει κανείς να με φάει! Σε τόσα post την πέφτουμε στον πετσοπά επειδή δεν πήγε να κάνει αυτοψία. Ο φίλος που το έπαθε προφανώς και έχει λόγω να είναι τσατισμένος και με το θεό τον ίδιο! Όμως σε ανάλογες περιπτώσεις οι υπόλοιποι τρέχουν να βοηθήσουν ή απλά επειδή κάποιος είναι φίλος μπορεί να έρθει; Είναι κάτι το οποίο είναι αναμενόμενο από έναν επαγγελματία να είναι υπεύθυνος για ό,τι μας συμβεί και πρέπει να γίνει χίλια κομμάτια για να μας εξυπηρετήσει, ακόμα και αν δεν είναι στη σφαίρα της ευθύνης του το πρόβλημα; Εγώ που δεν ξέρω θα μπορούσα να σου πω ότι σιγά και τι θα σου έκανε ο άνθρωπος; Άντε αν δεν είχαν πεθάνει τα ψάρια σου να σε εξυπηρετούσε να σου τα κρατήσει σε ένα αχρησιμοποίητο ενυδρείο του λίγες μέρες, μέχρι να έβρισκες εσύ μια λύση. Λέω απλά, δεν ξέρω και για αυτό ρωτάω. Έχει κάποιος ανάλογη εμπειρία;

marin0s 10-04-10 12:53

Πολύ κρίμα φίλε κάνε οτι είναι να κάνεις μόνος γιατι αν δεν έχουν συμφέρον δεν βοηθάνε ο θέος να κατεβεί. Το ίδιο πιστέβω θα νιώθαμε όλοι μετα απο τόσο κόπο να βλέπεις όλα οσα έχτισες να κρεμμίζονται.:(:(:(:(:(

Rofos 10-04-10 15:28

Λες καθε μερα να του "ανοιγουν" τοσα ενυδρεια που να τρεχει και να μην προλαβαινει να τα δει???????????????????????????????
Οταν εγω το παραγγειλα το πρωι,πως ηταν το μεσημερι σπιτι? Απο Βουλιαγμενης σε Ν.Σμυρνη θα ερχοτενε.... Οχι απο Βουλιαγμενης στο Μ.Πευκο...
Εγω οταν δουλευα σε καταστημα με τηλεορασεις στη πλατεια της Ν.Σμυρνης και εμπαινε πελατης που ειχε παρει tv απο εμας και του εβγαινε ενα προβλημα ακομα και ενα χρονο μετα της ληξης της εγγυησης εμεις σκοτωνομασταν να του βρουμε μια πιο προσφατη εγγυηση για να καλυψει ο ανθρωπος την εγγυηση του. Βεβαια θα μπορουσα να του δωσω ενα κατσαβιδι και λιγη λογκο μπας και τη φτιαξει μονος του....

Γιαννης Μ5 10-04-10 15:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rofos (Μήνυμα 434311)
Λες καθε μερα να του "ανοιγουν" τοσα ενυδρεια που να τρεχει και να μην προλαβαινει να τα δει???????????????????????????????
Οταν εγω το παραγγειλα το πρωι,πως ηταν το μεσημερι σπιτι? Απο Βουλιαγμενης σε Ν.Σμυρνη θα ερχοτενε.... Οχι απο Βουλιαγμενης στο Μ.Πευκο...
Εγω οταν δουλευα σε καταστημα με τηλεορασεις στη πλατεια της Ν.Σμυρνης και εμπαινε πελατης που ειχε παρει tv απο εμας και του εβγαινε ενα προβλημα ακομα και ενα χρονο μετα της ληξης της εγγυησης εμεις σκοτωνομασταν να του βρουμε μια πιο προσφατη εγγυηση για να καλυψει ο ανθρωπος την εγγυηση του. Βεβαια θα μπορουσα να του δωσω ενα κατσαβιδι και λιγη λογκο μπας και τη φτιαξει μονος του....

Φιλε μου εχεις δικιο και απο τη στιγμη που του τα ακουμπαγες καθε μηνα δεν θα επρεπε να σου συμπεριφερθει με αυτο τον τροπο.Αλλα που να το βρεις το δικιο σου....

Rofos 10-04-10 15:55

Λοιπον, το ενυδρειο το ξερετε (Οποιος το θελει και δωσει κατι εντελως συμβολικο,μπορει να θελει να το φτιαξει,να βαλει φιδια,ποντικια δεν ξερω και γω τι, το δινω). Απο κει και περα εχω: απο θερμοστατες εναν Scuba 50', 50Watt. Eναν Therowave model TB-IQH 250-12(S), 250 Watt. Kαι εναν Juwel 300Watt.
Aπο αερα 1 Pump1000, ενα Rena Air 400 και ενα NewAir3, 3.5W 200L/H.
Ενα Schego optimal. Και ενα μοτερ αερα μικρο Heto.
Μια ταιστρα ηλεκτρονικη της EHEIM.
Τροφη αρκετη μαζι με Test No2, TestNH4-NH3, Γενηστρα,καλτσακια,υαλοβαμβακα,αστερακια καλωδια για αερα και πολλα ακομα ψιλα...

Aπο φιλτρα εξωτερικα: Eνα EHEIM 2213 και ενα 2215 με ολα τα παρελκομενα τους.
Και δυο φιλτρα της Rena XP2.
Kαι ενα μικρο φιλτρο MaxiJet 750'.

Tωρα τιμες, οτι νομιζετε. Ολα αυτα ειναι σε αριστη κατασταση.
Το κινητο ειναι 6972777707, Γιαννης.
-------------------------
Επισεις και ενα καραβι μεγαλο και πολλες πετρες. Και την αμμο εαν τη θελει κανεις.

exelix 10-04-10 16:08

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rofos (Μήνυμα 434311)
Λες καθε μερα να του "ανοιγουν" τοσα ενυδρεια που να τρεχει και να μην προλαβαινει να τα δει???????????????????????????????
Οταν εγω το παραγγειλα το πρωι,πως ηταν το μεσημερι σπιτι? Απο Βουλιαγμενης σε Ν.Σμυρνη θα ερχοτενε.... Οχι απο Βουλιαγμενης στο Μ.Πευκο...
Εγω οταν δουλευα σε καταστημα με τηλεορασεις στη πλατεια της Ν.Σμυρνης και εμπαινε πελατης που ειχε παρει tv απο εμας και του εβγαινε ενα προβλημα ακομα και ενα χρονο μετα της ληξης της εγγυησης εμεις σκοτωνομασταν να του βρουμε μια πιο προσφατη εγγυηση για να καλυψει ο ανθρωπος την εγγυηση του. Βεβαια θα μπορουσα να του δωσω ενα κατσαβιδι και λιγη λογκο μπας και τη φτιαξει μονος του....


Φίλε μου αν σε κάνει να νιώθεις καλύτερα όταν μου τη λες συνέχισε. Εγώ δεν έχω κάτι μαζί σου. Εγώ έκανα μία απλή ερώτηση και δεν απάντησε κανένας, απλά επέλεξες να με ειρωνευτείς. Συγγνώμη κιόλας.

Γιαννης Μ5 10-04-10 16:23

Φιλε exelix συγνωμη που παρεμβενω αλλα δεν νομιζω οτι σε ειρωνευτηκε.Απλα ειπε την αληθεια.Εγω σε φιλο με ηχοσυστηματα αυτοκινητου εφτιαξα 2 φορες radiocd αφου ειχε ληξει η εγγυηση και παντα το περναγε σε αλλη εγγυηση.Βεβαια του ειχα αφησει πολυ χρημα.Ετσι και ο φιλος αφου για 10 χρονια εσκαγε 200-250 ευρω το διμηνο θα επρεπε ο καταστηματαρχης αν οχι να του περασει το ενυδρειο στην εγγυηση(γιατι αν πραγματικα γουσταρει το κανει)τουλαχιστον να παει στην πρωτη ευκαιρια που ευκαιρει να δει τι εγινε.Παντως ειναι πρωτη φορα που ακουω κατι αρνητικο για το συγκεκριμενο μαγαζι.Φιλικα παντα:)

exelix 10-04-10 16:29

Η απάντηση με το κατσαβίδι δεν είναι ειρωνία;

Εγώ έκανα μια αθώα ερώτηση, αν το ύφος μου παρεξηγήθηκε λόγω του ότι βλέπει απλά τι γράφω και όχι την έκφρασή μου να το ξαναγράψω πιο απλά. Εγώ είμαι άσχετος (δεν κάνω μια υπόθεση, είμαι) και ρωτάω για να καταλάβω. Σε κάποιον άλλο που δεν ήταν φίλος ο καταστηματάρχης και του συνέβη έτρεξε να δει τι παίζει για να δει τι μπορεί να κάνει; Είναι αυτή η αναμενόμενη συμπεριφορά από έναν επαγγελματία του είδους ή απλά το ήλπιζε ο φίλος ανθρωπιστικά; Για παράδειγμα αν φωνάξω τον υδραυλικό μου να μου σφίξει απλά μια βρύση που τρέχει δεν πρόκειται να μου ζητήσει λεφτά. Μιλάμε για το ίδιο πράγμα ή απλά θα θέλαμε να είναι έτσι;


Υ.Γ.: Μέσα σε όλα μου έχουν αρνηθεί εγγύηση σε μαγαζί με ηλεκτρονικά για 2 μέρες.

Γιαννης Μ5 10-04-10 16:35

Οχι φιλε μου δεν σε παρεξηγησα.Ισως να το λεει ανθρωπιστηκα αλλα αυτο ας μας το πει ο rofos.Αλλα οταν ακουμπας για 10 χρονια τοσα λεφτα αν μη τι αλλο γνωριζεσαι με τον καταστηματαρχη.Για μενα λαθος ειναι το φερσιμο του.Παντα φιλικα:)

paco 10-04-10 17:29

ο καθε επαγγελματιας με τον τροπο του κερδιζει η χανει αντιστοιχα πελατες
αν και δεν τον ξερω αυτον τον επαγγελματια πιστευω οτι εχασε πελατες με αυτη του την κινηση
γιατι ο πελατης ειναι η καλυτερη διαφημιση η δισφημιση

Rofos 10-04-10 18:31

Ωπα παιδια, δεν γραφτηκα εδω για να ειρωνευτω κανεναν. Η απαντηση μου για το κατσαβιδι και τη λογκο ηταν γι'αυτη την απαντηση που μου εδωσε το μαγαζι. "Ελα απο εδω,παρε σιλικονη και κολατο μονος σου.". Οκ? Δεν ξερω κανεναν και δεν μπηκα για να ειρωνευτω κανεναν.
Και για να ξερεις, τον Αποστολη τον ξερω απο τοτε που ηταν συνετεροι με τον Ντινο στο στενακι στη Βουλιαγμενης. Οι ειδικοι του φορουν καταλαβαινουν τι λεω. Δεν ειμαι μια περιπτωση που "ανοιξε" η βρυση. Εδω μιλαμε για ολοκληρωτικη καταστροφη. 450Lit xυμενα στο σπιτι και τα παντα νεκρα. Ακομα και απο "ανθρωπιστικη" πλευρα να το επαιρνες, αυτος ο Αποστολης θα επρεπε τουλαχιστον να με παρει ενα τηλεφωνο. Αλλα ετσι ειναι αυτα, οταν τους τα ακουμπας ειναι ολα καλα. Στα δυσκολα εξαφανιζονται!

almost 10-04-10 19:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rofos (Μήνυμα 434238)
Kαλημερα. Ειπε οτι αυτα βγαζανε προβλημα αμεσως η' ποτε! Δακρυζανε μεσα στη βδομαδα που τα εβαζε η' δεν θα εβγαζε ποτε τιποτα. Α

Δεν ξέρεις πόσο πολύ θέλω να ισχύει αυτό το διαζευτικτό ή.

Το δικό μου, όντως δάκρυσε την πρώτη ημέρα και μου τα αλλάξανε.

Alex1001 11-04-10 15:30

Πάντως στο συγκεκριμένο μαγαζί υπάρχει μια ψυχρότητα γενικά από αυτούς που το έχουν τουλάχιστον εγώ έτσι το αντιλαμβάνομαι οποτε έτυχε να συνομιλήσω μαζί τους..
για να καταλάβεις φιλε μου δεν μου έκανε καθόλου εντύπωση πως δεν τους ένοιαξε και πολύ για την ζημια που έπαθες! να το πω εδώ πως δεν ξέρω κάποιο άσχημο περιστατικό για το μαγαζί απλά μονο πως αισθάνομαι σαν πελάτης..

αλλα αφού είναι τέτοιοι οι περισσότεροι έμποροι στην ελλάδα δεν καταλαβαίνω γιατί περιμένουν από τον κόσμο να τους υποστηρίζει και να μην παραγγέλνει από το net.. γιατί ουσιαστικά η ίδια υποστήριξη δίνεται..

ΚΑΛΥΜΝΟΣ 11-04-10 17:29

Φίλε λυπάμαι ειλικρινά για ότι σου συνέβη με το ενυδρείο σου, αλλά πιο πολύ λυπάμαι για την έκταση του θέματος εδώ στο φόρουμ.
1. Γιατί σε τσίτωσε περισσότερο με αποτέλεσμα να θέλεις και να τα παρατήσεις (εύχομαι τελικά να μην γίνει).
2. Έχει δημιουργήσει άγχος και αγωνία σε πολλούς, μην τυχόν τους τύχει και σ' αυτούς το ίδιο.
Τέλος για τον "μαγαζάτορα", φαίνεται ότι μάλλον ανήκει στην πλειοψηφία των ελλήνων επαγγελματιών(Ο θεός να τους κάνει). Μάλλον η οικειότητα και η σιγουριά του σταθερού πελάτη-θαμώνα που είχατε, μετά από τόσα χρόνια, είναι ο λόγος που το έκανε να αντιδράσει έτσι, "έλα μωρέ δικός μας είναι"(νομίζω ότι θα έλεγε..... λάθος βέβαια.)
Το δίδαγμα για μένα είναι ότι ποτέ δεν πρέπει να δίνουμε στον άλλο να καταλάβεις ότι μας έχει σίγουρους γιατί επαναπαύεται και............. the game is over.
Και πάλι λυπάμαι και κράτα γερά.

dimitris21 13-04-10 12:31

η γνωμη μου είναι να μην τα παρατήσεις. το ενυδρειο έχει πολλές πιθανότητες να επισκευάζεται και ευτυχώς μέσα εδώ υπάρχει και η γνώση αλλά και η εμπειρία να σε βοηθήσουμε σε αυτό.

είναι λάθος με την πρώτη στραβή να τα παρατάμε. αν ήταν έτσι θα ζούσαμε ακόμα στα δέντρα και θα τρώγαμε ρίζες.

έχεις όλο τον εξοπλισμό και αν επισκευάζεται το ενυδρειο το μόνο που θα σου λείπει είναι τα ψάρια. ίσως βρε αδερφέ να ήρθε και η ώρα να αλλάξεις σεταπ. για σκέψου το.

blackghost7 13-04-10 12:38

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dimitris21 (Μήνυμα 435438)
η γνωμη μου είναι να μην τα παρατήσεις. το ενυδρειο έχει πολλές πιθανότητες να επισκευάζεται και ευτυχώς μέσα εδώ υπάρχει και η γνώση αλλά και η εμπειρία να σε βοηθήσουμε σε αυτό.

είναι λάθος με την πρώτη στραβή να τα παρατάμε. αν ήταν έτσι θα ζούσαμε ακόμα στα δέντρα και θα τρώγαμε ρίζες.

έχεις όλο τον εξοπλισμό και αν επισκευάζεται το ενυδρειο το μόνο που θα σου λείπει είναι τα ψάρια. ίσως βρε αδερφέ να ήρθε και η ώρα να αλλάξεις σεταπ. για σκέψου το.


+1 :smt052 Συμφωνω απολυτα

3r4ndo 13-04-10 14:28

+1
Αν θελεις και μενεις και κοντα μπορω να σε βοηθησω στην επισκευη, σιγουρα θα υπαρχουν και αλοι εθελοντες, μην τα παρατας ετσι...!

Rofos 13-04-10 17:52

Ok. και αν ξαναανοιξει????????? Παιδια ευχαριστω, αλλα μου εγγυαται κανεις οτι θα ειναι οκ για παντα? Οχι!

Χριστόφορος Μίχας 13-04-10 18:35

Για παντα δεν ειναι τιποτα σε αυτη τη ζωη.

3r4ndo 13-04-10 18:58

Εκτος απο το ενυδριο σου, αν κολληθει σωστα θα γινει μπομπα και δεν προκειται να εχεις θεμα, αν πια το φοβασαι τοσο... Φτιαξε ενα εξωπραγματικο βιβαριουμ να το ευχαριστηθεις χωρις κανενα φοβο!! Απολυτα εγγυημενα!!!

(τωρα μια απωρια, μηπως ειχες μεσα θαλασσινη αμμο?????)

Dream Waters 13-04-10 23:12

Φιλε Rofos θα σου πω και γω κατι για μια δικια μου ιστορια.
Προσφατα επενδυσα κοντα 4.000 ευρω για να στησω στο σαλονι μου ενα θαλασσινο ενυδρειακι 500 λιτρων με ολα τα καλουδια.
Ενω, ολα πηγαιναν καλα μια τρελη ασθενεια σκοτωσε ΟΛΑ τα ψαρακια μου και απο την ολικη καταστροφη επιβιωσε μονο ΕΝΑ και μοναδικο.
Περα αυτου θα πρεπει να περιμενω 2-3 μηνες ωστε η ασθενεια να κανει τον κυκλο της και να φυγει....
Φαντασου πως νιωθω μπροστα σε ενα ενυδρειο που εχει μονο νερο!
Με λιγα λογια θελω να πω πως το χομπυ εχει απογοητευσεις και χοντρες μαλιστα.
Αν ειναι να τα παραταμε με την 1η δυσκολη στιγμη τοτε κλαφτα.
Επισης παλιοτερα εχω σηκωθει 3 τα χαραματα για να παω στο μπανιο , και αντικρυζω ΟΛΟ το σαλονι πλυμμηρισμενο επειεδη ξεχασα ανοιχτη την Αντιστροφη Οσμωση στην δεξαμενη αναπληρωσης.
Χαλια-επιπλα-Υπολογιστης κλπ κλπ ολα σε μαυρο χάλι!!.Να μη πω για την γκρινια της συζυγου ,ουτε οτι δεν κοιμηθηκα ολη νυχτα γιατι βγαζαμε τα επιπλα στο μπαλκονι και στραγγιζαμε τα νερα.
Αυτα τα παθαινουν ολοι...
Ελπιζω να μην κουρασα.

Rofos 14-04-10 06:21

Φιλε μου καλημερα. Κριμα για τα ψαρακια σου και λυπαμαι για το σαλονι. Εδω μιλαμε για ανοιγμα του ενυδρειου και εχασα και τα παντα απο μεσα. Δεν μιλαμε για κατι που ξεχυλισε. Και λεμε δεν πειραζει,θα τα μαζεψω. Εδω εχω και το ψυχολογικο. Μου λεει ο φιλος να μου το κολησει. Και αν? Παλι τα ιδια? Το καλοκαιρι λειπω 20 μερες και τα εχω με ταιστρες κ.τ.λ.... Και "ΑΝ" γινοτανε τοτε? Και η δουλεια μου ειναι τετοια που πλεον μπορει να λειπω βδομαδα ολοκληρα. Το μυαλο μου θα ειναι μονο στο ξανα-κολημενο ενυδρειο... (Απο αμμο ειχα παρει απο τον Αποστολη μεσα σε τσουβαλακι που ειναι για ενυδρειο).

almost 14-04-10 08:39

Όλοι έχουμε φάει ήττες.

Απλά πάρε την απόφασή σου, όταν ηρεμίσεις λίγο και όχι εν θερμό.

dimitris21 14-04-10 08:58

δεν ξέρω αν σε παρηγορεί αυτό που θα σου πω, αλλά από το 2002 που ασχολούμαι με ενυδρεία είσαι η πρώτη περίπτωση που ακούω με ολικό άνοιγμα ενυδρείου. εσύ που ασχολείσαι από το 1999 έχεις ακούσει άλλη περίπτωση σαν τη δικιά σου?

συνήθως αυτά ξεκινούν σιγά σιγά να δακρύζουν με αποτέλεσμα να έχεις το χρόνο να τα επιδιορθώσεις.

εκεί που θέλω να καταλήξω είναι ότι σου έτυχε η πιο απίθανη αστοχία και οι πιθανότητες να σου συμβεί πάλι θα έλεγα ότι είναι μη υπολογίσιμες.

εκτός και έχεις κολλητό το Μέρφι :grin:

Rofos 14-04-10 16:21

H' εαν εχεις γεννηθει την ιδια ημ/νια με τον Μητσοτακη... Που εχω... 13/11.!
Οποτε βρεθηκε τι φταιει.
Και οχι, δεν εχω ξανα-ακουσει αλλη περιπτωση γιατι δεν ηξερα ποτε μου αλλον με ενυδρειο!

almost 14-04-10 16:53

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Rofos (Μήνυμα 435885)
Και οχι, δεν εχω ξανα-ακουσει αλλη περιπτωση γιατι δεν ηξερα ποτε μου αλλον με ενυδρειο!

Σε αυτή την περίπτωση.. καλώς ήρθες στο κλουβί με τους τρελούς.:grin::grin:

Rofos 14-04-10 17:34

Tωρα που σας ανακαλυψα, ειναι αργα... Κριμα!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 21:58.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02959 seconds with 10 queries