Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Paludarium - Vivarium - Καλλιέργειες εκτός νερού (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=105)
-   -   Viva vιvarium το είπα και το έκανα… (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38763)

rottbea 23-04-10 23:52

Ηρθε και εδεσε με τα ξυλα Αντωνη!!Πανεμορφο

AQUA PURA 24-04-10 00:01

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από tsilojohn (Μήνυμα 439139)
Ωραιο Αντωνη .
με τα ξυλα ειναι πολυ πιο ομορφο.....

να σαι καλά Αντρίκο, ευχαριστώ..:p που να μπεί και η ..... γκουχ γκουχ δεν το λέμε... το κρατάμε για έκπληξη :D:D:D ;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από rottbea (Μήνυμα 439142)
Ηρθε και εδεσε με τα ξυλα Αντωνη!!Πανεμορφο

ευχαριστώ πολύ Δημητράκη :p του έλειπαν τα ξύλα…και άλλαξε κατα πολύ πιστεύω...:) θα μπουν και άλλα φυτά...και θα δείχνει πιο όμορφο....;)

Raven 24-04-10 00:47

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 439141)
Ευχαριστώ φίλε krisos :p και που είσαι ακόμα…ετοιμάζω και δεύτερο…στο οποίο θα βάλω όλη μου την τέχνη…καταρράκτες κλπ…για να χαρεί και ο Γιωργάκης (giorgarask) ;) :D

Θα ερχεται να λουζεται κατω απο τον καταρρακτη :D


Σου το ειπα και απο κοντα... εχει γινει κουκλι. Σκεψου το ενδεχομενο να γεμισεις τα κλαδια κατα τα 3/4 με plagiomnium και moss ;)
To Αδιαντο παει καλα , τι μου ελεγες οτι δεν παει... βλεπω πολλα νεα φυλλαρακια.
Αυτο που μου χτυπησε αμεσως θετικα στο ματι ειναι οι φτερες :smt060Συντομα θα σου φερω και την Pteris cretica που ειναι must για καθε Viv.

oko 24-04-10 01:28

Παλι καλα που ξερουμε και τα ορια μας δεν φτανει που κολλήσαμε το μικροβιο της γαριδας τωρα κι αυτο παραπάει. Χιλια μπραβο Αντωνη εχεις ξεπερασει τα ορια του απλου χομπίστα.

lucy 24-04-10 09:06

Άντε τώρα ... όλοι το "ρίξατε" στα vivarium!!!
Θα με κάνετε να αδειάσω το ενυδρείο μου!
Πάρα πολύ όμορφο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το κάτι άλλο!!!

frits 24-04-10 11:21

Παρα πολύ όμορφο! Το μόνο που λείπει είναι 1-2 βατραχάκια να γυρνάνε εκεί μέσα :D

Τσιόνογλου Σταύρος 24-04-10 12:21

Μου αρέσει πολύ πάρα πολύ που άρχισα να ζηλεύω .
Φτου φτου να μην το ματιάξω.

AQUA PURA 24-04-10 13:12

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Raven (Μήνυμα 439152)
Θα ερχεται να λουζεται κατω απο τον καταρρακτη :D

Σου το ειπα και απο κοντα... εχει γινει κουκλι. Σκεψου το ενδεχομενο να γεμισεις τα κλαδια κατα τα 3/4 με plagiomnium και moss ;)
To Αδιαντο παει καλα , τι μου ελεγες οτι δεν παει... βλεπω πολλα νεα φυλλαρακια.
Αυτο που μου χτυπησε αμεσως θετικα στο ματι ειναι οι φτερες :smt060Συντομα θα σου φερω και την Pteris cretica που ειναι must για καθε Viv.

Αλεξ σε ευχαριστώ πολύ… :p ήδη έχω βάλει κάποια mossστα κλαδάκια στην αριστερή μεριά για να δώ πως θα πάνε.. ;) μέχρι στιγμής είναι ok… από το αδίαντο κλάδεψα κάποια κλαδάκια τα οποία είχαν χαλάσει και εμφανίστηκαν τα νέα που φαίνονται στην Φώτο …σε ευχαριστώ για την Pteris cretica…:p:p:p έλα εσύ με το καλό και θα την έχω κόσμημα μέσα στο viv. ;)


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από oko (Μήνυμα 439158)
Παλι καλα που ξερουμε και τα ορια μας δεν φτανει που κολλήσαμε το μικροβιο της γαριδας τωρα κι αυτο παραπάει. Χιλια μπραβο Αντωνη εχεις ξεπερασει τα ορια του απλου χομπίστα.

για αυτό είναι το χόμπι φίλε μου Γιώργο για να αναδεικνύουμε καινούριες ιδέες και τρόπους...εντός ορίων πάντα...:p σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια..:smt053



Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από frits (Μήνυμα 439212)
Παρα πολύ όμορφο! Το μόνο που λείπει είναι 1-2 βατραχάκια να γυρνάνε εκεί μέσα :D

Λίγα τα λίτρα για βατραχάκια…δυστυχώς:rolleyes: αλλά έχω τα μυγάκια μου (SSS Grade Mosura ;):p) και μία μικρή σαρανταποδαρούσα…την οποία δεν μπορώ να πιάσω με τιποτα…:smt017:D:D


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από lucy (Μήνυμα 439194)
Άντε τώρα ... όλοι το "ρίξατε" στα vivarium!!!
Θα με κάνετε να αδειάσω το ενυδρείο μου!
Πάρα πολύ όμορφο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Το κάτι άλλο!!!

Σε ευχαριστώ πολύ Lucy νομίζω μυρίζομαι vivarium εεεε?;)
-------------------------
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Τσιόνογλου Σταύρος (Μήνυμα 439226)
Μου αρέσει πολύ πάρα πολύ που άρχισα να ζηλεύω .
Φτου φτου να μην το ματιάξω.

Φίλε μου Σταύρο θέλω να το δώ αυτό…κρίνοντας από τις υπέροχες δημιουργίες σου.. και σε αυτό τον τομέα θα καταπλήξεις σίγουρα…(ζήλεψε λίγο παραπάνωωωωω...:p;))

frits 24-04-10 13:39

έχεις δίκιο, τώρα πρόσεξα ότι είναι 40 λίτρα...μια χαρά και η σαρανταποδαρούσα όμως! :p

Eric 24-04-10 15:29

Απλα... πανεμορφο!!! Μας βαζεις μπριζες!!

Χριστόφορος Μίχας 24-04-10 22:20

Πολλά μπράβο γιαυτό που βλέπουμε....είναι πρωτότυπο και απίστευτα όμορφο.

Τώρα καταλαβαίνω γιατι εγώ δεν μπόρεσα να διατηρήσω το Αδιάντο σε γλαστράκι στο πάσο του σαλονιού μου, κι άς το ψέκαζα 2 φορές τη μέρα. Ολοένα ξερενόταν. Με τα δόντια κρατήθηκε 3 μήνες και μετά.....πάει !! Τότε δεν ήξερα για τα βιβάριουμ βλέπεις....

AQUA PURA 26-04-10 00:05

Να στε καλά παιδιά σας ευχαριστώ πολύ…:p

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από frits (Μήνυμα 439242)
έχεις δίκιο, τώρα πρόσεξα ότι είναι 40 λίτρα...μια χαρά και η σαρανταποδαρούσα όμως! :p

Μια χαρά δεν λές τίποτα...:p απλά παρακαλάω να μην μεγαλώσει ….

:smt105
Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Eric (Μήνυμα 439262)
Απλα... πανεμορφο!!! Μας βαζεις μπριζες!!

\

Ότι μπορώ κάνω φίλε Eric…:rolleyes::p


Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 439335)
Πολλά μπράβο γιαυτό που βλέπουμε....είναι πρωτότυπο και απίστευτα όμορφο.

Τώρα καταλαβαίνω γιατι εγώ δεν μπόρεσα να διατηρήσω το Αδιάντο σε γλαστράκι στο πάσο του σαλονιού μου, κι άς το ψέκαζα 2 φορές τη μέρα. Ολοένα ξερενόταν. Με τα δόντια κρατήθηκε 3 μήνες και μετά.....πάει !! Τότε δεν ήξερα για τα βιβάριουμ βλέπεις....


Eίναι πολύ εύκολο στην διατήρηση του το Αδίαντο. Από ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένει κανείς μέχρι να προσαρμοστεί μετά είναι όλα ok . :) Θέλει πολύ υγρασία και τα ριζώματα του να έχουν χώμα και να ακουμπάνε σε πέτρα…;)
Τώρα όμως που έμαθες φίλε Χριστόφορε περιμένουμε ένα vivarium εεε?;):)

Πάνος 26-04-10 11:11

πανεμορφο!!:p

AQUA PURA 26-04-10 23:23

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από panos-alex/polis (Μήνυμα 439703)
πανεμορφο!!:p

Ευχαριστώ πολύ Πάνο …:p

Χριστόφορος Μίχας 28-04-10 00:25

Eίναι πολύ εύκολο στην διατήρηση του το Αδίαντο. Από ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένει κανείς μέχρι να προσαρμοστεί μετά είναι όλα ok . :) Θέλει πολύ υγρασία και τα ριζώματα του να έχουν χώμα και να ακουμπάνε σε πέτρα…;)
Τώρα όμως που έμαθες φίλε Χριστόφορε περιμένουμε ένα vivarium εεε?;):) [/QUOTE]


Ναι, θα κάνω νομίζω βιβάριουμ και θα βάλω και Αδίαντο!! έτσι για να πάρω το αίμα μου πίσω.:smt041

Liz@ 28-04-10 00:42

πολυ ομορφο! ενας μικρος "κηπος"!!:smt041

AQUA PURA 28-04-10 12:32

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Χριστόφορος Μίχας (Μήνυμα 440378)
Eίναι πολύ εύκολο στην διατήρηση του το Αδίαντο. Από ότι κατάλαβα πρέπει να περιμένει κανείς μέχρι να προσαρμοστεί μετά είναι όλα ok . :) Θέλει πολύ υγρασία και τα ριζώματα του να έχουν χώμα και να ακουμπάνε σε πέτρα…;)
Τώρα όμως που έμαθες φίλε Χριστόφορε περιμένουμε ένα vivarium εεε?;):)


Ναι, θα κάνω νομίζω βιβάριουμ και θα βάλω και Αδίαντο!! έτσι για να πάρω το αίμα μου πίσω.:smt041[/QUOTE]

;):smt023

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Liz@ (Μήνυμα 440381)
πολυ ομορφο! ενας μικρος "κηπος"!!:smt041

Ευχαριστώ πολύ Liz@ ..

Αλεξάνδρα Κατσούρη 28-04-10 13:02

Πανέμορφο στήσιμο και όμορφες μός. Θα με ενδιέφερε να βάλω κι εγώ σε βιβάριουμ (όταν!) φλέιμ μος αλλά δεν ξέρω που και αν θα τη βρώ σχετικά εύκολα. Δεν τη έχω δεί νομίζω κάπου.

Εχεις καμμιά ιδέα ....γείτονα??

AQUA PURA 28-04-10 13:18

Ευχαριστώ πολύ γειτόνισσα :p πολύ όμορφο το flame moss…δεν έχω και να σου δώσω (είχα πριν κάποιους μήνες και το έδωσα όλο για καλό σκοπό);) από μαγαζιά φέρνει το water inn ή μπορείς να παραγγείλεις από ebay αν ασχολείσαι…σε emersed μορφή δεν είναι και τόσο όμορφο…όσο μέσα στο νερό.. για vivarium καλύτερα είναι τα χαμηλά (nano mosses) ή τα θαμνοειδή moss πχ plagiomnium, fissidens,willow, triangle, star moss κλπ…

rottbea 28-04-10 14:20

δεν εχεις flame?? ΝΤΡΟΠΗ σου αλητη.Τσακισου και ελα να σου δωσω εχω λιγη.Αντε και για τη γειτονισσα εχω.

AQUA PURA 28-04-10 14:27

:smt053:oops: Είδες Αλεξάνδρα τι καλοί φίλοι υπάρχουν… πάντα πρόθυμος να δώσει τα πάντα… μέσα από την καρδιά του.. ο Δημητράκης :p! σε ευχαριστώ πολύ Δημητράκη θα σου τηλ…;)

Χριστόφορος Μίχας 28-04-10 18:12

Ευχαριστώ πολύ Δημητρη και εσένα Αντώνη για τη φλέιμ μός και την προθυμία σας. Χα χα. σας την έσκασα. Σε μένα θα έρθει έτσι κι αλλιώς, αφού τη ζήτησε η γυναίκα μου. ;)

rottbea 28-04-10 20:05

Ααααα ωστε ετσι ε.Το εχουμε διπορτο ?Για να σε προσεχω εσενα!!!

Χριστόφορος Μίχας 28-04-10 20:38

Καλοπροαίρετα πάντα όμως... Είπα να βάλω το γυναικείο μέσο, άν και δεν έχω παράπονο γιατί και σε μένα τον μαντραχαλά αμέσως έσπευσαν να μου στειλουν χέρι βοηθείας... Είτε με γυναίκα, είτε χωρίς, σας ευχαριστώ όλους!!!!:p

rottbea 28-04-10 21:12

Οk φιλε μου.Να κανουμε και λιγο πλακα.Και οτι χρειαστεις εδω ειμαστε.

Χριστόφορος Μίχας 28-04-10 21:45

Από πλάκα ειδικά στους δύσκολους καιρούς που ζούμε.....κοντεύουμε να ξεμείνουμε. Ας το διασκεδάζουμε τουλάχιστον.

Thanks budies and ....neighbours !!!!:smt052:)

AQUA PURA 11-05-10 16:05

Νέες φωτογραφίες ….:p όλα τα φυτά πηγαίνουν πάρα πολύ καλά σε ανάπτυξη …Πρόσθεσα κάποια καινούρια φυτά όπως φτέρες, moss και κάποια ξύλα δωράκι από τον Αλέξανδρο (Raven) όπου τον ευχαριστώ πολύ….σε λίγες μέρες θα μπουν και κάποια άλλα moss και ξύλα οπότε θα υπάρξει και συνέχεια….;)



http://www.aquatek.gr/rimages/albums...0023-viv16.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...l0023-viv2.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...l0023-viv1.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...23-viv0172.jpg

http://www.aquatek.gr/rimages/albums...023-viv009.jpg

ευχαριστώ Αντώνης :)

alex 11-05-10 16:08

γεια σου ρε Αντωνη
κοιτωντας τις φωτο μου θυμισανε ενα μονοπατι σε μια ρεματια του χωριου μου... πολυ φυσικο και ρεαλιστικο το στησιμο... ολα δειχνουν να πηγαινουν τελεια..

AQUA PURA 11-05-10 16:19

Ευχαριστώ πολύ Αλεξ για τα καλά σου λόγια .. :p χαίρομαι που σου αρέσει και που σου θυμίζει κάτι υπαρκτό.. ;) άντε και στα δικά σου…όποτε είσαι έτοιμος.. φώναξε με να φτιάξουμε μια “ρεματιά”…ε?;):D

alex 11-05-10 16:43

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από AQUA PURA (Μήνυμα 445093)
Ευχαριστώ πολύ Αλεξ για τα καλά σου λόγια .. :p χαίρομαι που σου αρέσει και που σου θυμίζει κάτι υπαρκτό.. ;) άντε και στα δικά σου…όποτε είσαι έτοιμος.. φώναξε με να φτιάξουμε μια “ρεματιά”…ε?;):D

εννοειται, εχε το νου σου για καμια μικρη γυαλα να μην την χρειαζεται κανεις...;)


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 10:19.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03169 seconds with 10 queries