Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα: Οι γαρίδες μου δεν γεννούν (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=37022)

daimosth 17-01-11 23:00

red cherry που δεν γενναν
 
Καλησπερα...
Εδω και 2-2,5 μηνες εχω 3 θηλυκες και μια αρσενικη red cherry...
Παροτι εχουν γινει γυρω στα 2,5 εκατοστα και εχουν και "σελλα" δεν εχουν κατεβασει ακομα αυγα.
Τις εχω σε φυτεμενο μαζι με endlers αλλα τις βλεπω και βοσκουν ανετα...
Απ οτι βλεπω τα εντλερακια δεν ασχολουνται μαζι τους...
Κρυψωνες εχει μιας και εχω πολλες ανουμπιες πανω σε μια ριζα και οι ριζες τους κανουν ωραιο και πυκνο καταφυγιο.
Η αληθεια ειναι πως δεν τις εχω δει ποτε να κανουν εκδυση, αλλα δεν νομιζω να την καναν και στα ανοιχτα...
Μηπως παρ ολ αυτα φοβουνται λογω των ψαριων ή ειναι λιγες στον αριθμο?
Μηπως ο αρσενικος ειναι τικιτανγκας :cool:?
Καμια ιδεα?

ΜΙΜΗΣ 17-01-11 23:16

βαλε και java moss θα εχεις καλητερη κρυψωνα και infusoria τροφη για τα μωρα.

Alex_Salonica 17-01-11 23:18

Δώσε αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.
Διαστάσεις, παραμέτρους, ρουτίνες κ.λ.π

daimosth 17-01-11 23:28

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Alex_Salonica (Μήνυμα 539879)
Δώσε αν θέλεις περισσότερες πληροφορίες για το ενυδρείο σου.
Διαστάσεις, παραμέτρους, ρουτίνες κ.λ.π


Διαστασεις:50Χ25Χ30
Όγκος:
Κατηγορία:κοινωνικο
Φυτά:Ανουμπια, κρυπτοκορινες, βαλισνεριες, φακη, υγροφιλο πολυσπερμο, limnophila sessiliflora, cabomba
Ψάρια / Άλλα είδη:Endlers , 3 μικρα corydoras paleatus,
Διακοσμητικά υλικά:Λεπτο χαλικι, μια ριζα, ενα εσωτερικο φιλτρο :razz:
(χαλίκι, ξύλα κ.λ.π.)
Φόντο: Μαυρο χαρτονι
Φωτισμός: Μια λαμπα αγνωστων Watt
Διάρκεια φωτισμού: 8 Ωρες
Φιλτράρισμα:eheim pick up 2008
Θερμοστάτης:sera 50W
Λίπανση:Οχι
Παροχή CO2:DIY

Παράμετροι:

pH:7
Γενική σκληρότητα (GH):>7d
Ανθρακική σκληρότητα (ΚΗ):6d
Αμμωνία (ΝΗ3):0
Νιτρώδη (ΝΟ2):0
Νιτρικά (ΝΟ3):10-15
Αλλαγές νερού:30% εβδομαδιαία
Θερμοκρασία:24-25

ARIS1983 17-01-11 23:39

Και εγω εχω Red-Fire, καμια 10αρια σε 70λιτρο εδω και 2,5 μηνες ουτε μια γεννα! Παιζει ο εκτροφεας που τις πουλαει να τους εχει κανει κατι σαν στηρωση?

daimosth 18-01-11 02:14

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 (Μήνυμα 539897)
Και εγω εχω Red-Fire, καμια 10αρια σε 70λιτρο εδω και 2,5 μηνες ουτε μια γεννα! Παιζει ο εκτροφεας που τις πουλαει να τους εχει κανει κατι σαν στηρωση?


Εσυ εχεις αλλα ψαρια μεσα?

ARIS1983 18-01-11 02:20

Oχι για παρτυ τους ειναι ολο το ενυδρειο!

piranhas2 19-02-11 21:27

δεν γεννάνε Red Cherry
 
γεια σας παιδιά εχω μια 6αδα red cherry οι 5 απο αυτες εχουν κανει "σελα",εδω και πολυ καιρο αλλα τιποτα απο αυγα!Παιζει να ειναι ολα θηλυκα?μεσα στο ενυδρειο εχω πολυ moss ολος ο πατος ειναι με φυλλα πλατανου και τις γαριδες τις εχω απο πολυ μικρες εχουν γινοι τωρα 2-2.5 cm και εχω και ενα χαρεμακι με endler τι να κανω????

dizio 19-02-11 22:15

εν σελώνουν όλες τότε, ναι είναι όλες θυλικές. σκέψου όμως ότι όταν αυγώνονται, είναι συννέχεια κρυμένες, πόσο μάλλον όταν ο αριθμός τους είναι μικρός. οπότε μπορεί να κατεβάζουν αυγά, αλλά πολύ απλά εσύ να μην το βλέπεις. τώρα στο ότι δε βλέπεις γόνο κυρίως υπαίτια είναι τα εντλερ.

delta66 19-02-11 22:37

Εχεις καμια που να μην ειναι τελειως κοκκινη?
πχ
http://farm3.static.flickr.com/2129/...33ca96.jpg?v=0


Aν οχι, δεν εχεις αρσενικη μεσα. ;)

piranhas2 24-02-11 19:53

τελικα δεν εχω αρσενικες ευχαριστω

panos tsokas 27-02-11 17:26

Τι ειναι το "σελωνουν"???
εγω εχω αρσενικες αλλα δεν ξερω πως ειναι οι θηλυκες για να τις ξεχωρισω. Ειναι ευκολο να βαλει κανενας φωτο και απο τα δυο φυλα?
ποσο καιρο θελουν για να κανουν αυγα???

tsilojohn 27-02-11 17:29

Εδω ειναι ολα οσα θες
http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=38771

stav 28-02-11 14:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από dizio (Μήνυμα 554834)
εν σελώνουν όλες τότε, ναι είναι όλες θυλικές. σκέψου όμως ότι όταν αυγώνονται, είναι συννέχεια κρυμένες, πόσο μάλλον όταν ο αριθμός τους είναι μικρός. οπότε μπορεί να κατεβάζουν αυγά, αλλά πολύ απλά εσύ να μην το βλέπεις. τώρα στο ότι δε βλέπεις γόνο κυρίως υπαίτια είναι τα εντλερ.

Τα εντλερς δεν πειραζουν τις γαριδες.

Γιώργος Κ 28-02-11 17:44

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από stav (Μήνυμα 559520)
Τα εντλερς δεν πειραζουν τις γαριδες.

Απο οσο ειδα ... ειναι να μην τις δοκιμασουν ... Οταν ειχα εντλερακια ειχαν αρπαξει μια red cherry που πεθαινε και την εκαναν κομματακια! Απο τοτε ολο και εβλεπα να τις κυνηγανε :rolleyes:

daimosth 29-03-11 17:52

Γαριδουλες Red cherry με περιορισμενη libido?
 
Καλησπέρα σε ολους,
Εχω Γυρω στις 10 Red Cherry μαζι με κάμποσα enlerakia...
Το ενυδρειο ειναι στρωμενο και ο βυθος επισης.
Οι γαριδες κολυμπαν και βοσκουν ανενοχλητες μαζι με τα εντλερακια...
Απο τοτε που μου τις δωσαν ( Γυρω στον Νοεμβρη με Δεκεμβρη), δεν εχω δει ουτε μια αυγομενη παροτι κανουν τις "σελλες").
Στο ενυδρειο υπαρχουν αρκετες κρυψωνες αλλα οι γαριδουλες φενεται ειναι ανοργασμικες ή νομιζουν οτι ειναι σε μοναστηρι... :P
Κατα καιρους διαβαζω και οτι συμβαινει και σε αλλους οι οποιοι εχουν μονο γαριδες στα ενυδρεια τους.
Μπορει να υποψιαστει κανεις τι συμβαινει?
Οι μετρησεις μου ειναι μια χαρα και η θερμοκρασια στους 24-25.
Συντομα θα βαλω και JAVA αν και νομιζω κρυψωνες υπαρχουν αρκετες μιας και ειναι ψιλοζουγκλα εκει μεσα...

Αber 29-03-11 17:53

μηπως ειναι ολες θυληκες?

daimosth 29-03-11 18:03

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από Αber (Μήνυμα 572330)
μηπως ειναι ολες θυληκες?

Οχι... υπαρχουν σιγουρα 2 αρσενικες, μπορει και μια τριτη

Raven 30-03-11 00:11

Αφου πρωτα σιγουρευτεις οτι δεν φταιει η ποιοτητα του νερου και η σωστη συντηρηση του ενυδρειου, προχωρα σε μερικα κολπακια που ισως τις κανει να "ξυπνησουν".
1. Αυξησε την φωτοπεριοδο σταδιακα μεχρι να φτασει τις 12 ωρες. Μερικες φορες νομιζουν οτι ερχεται η ανοιξη και μεγαλωνει η μερα.

2. Κανε επι 2 εβδομαδες συχνες αλλαγες νερου αλλα μικρες (10%), με νερο ψυχροτερο κατα 2-3 βαθμους. Ετσι νομιζουν οτι ηρθε η εποχη των βροχοπτωσεων.

Ολα τα ειδη γαριδων σταματουν να αναπαραγονται και ξεκουραζονται για 1-2 μηνες συνηθως κατα το χειμωνα. Βλεπεις η αναπαραγωγη ειναι επιπονη και κοστιζει πολυ σε ενεργεια.

ARIS1983 30-03-11 01:42

Eπισης βοηθαει και η σωστη διατροφη, σπιρουλινα, ειδικη τροφη για γαριδες, ακομα και μερικα λαχανικα οπως το καροτο και ο αρακας.

daimosth 07-04-11 23:18

Χαρισα και καμποσα endlerakia ωστε να μειωθει σημαντικα ο αριθμος τους και βλεπω πως οι γαριδες ειναι πιο ενεργητικες.
Εβαλα και JAVA, εφτιαξα και DIY CO2 για να αναπτυχθει ταχυτερα...
Αντε να δουμε... θα τουσ κανει κουκου ή ασχολούνται με πραγματα ανωτερα και πιο πνευματικα απο το θεμα της διαιώνισης του ειδους τους σε αιχμαλωσια?...

Raven 08-04-11 00:06

Σιγουρεψου οτι αλλαζουν κελυφος γιατι αυτο μπορει να ειναι η αιτια...θηλυκη γαριδα που δεν αλλαζει κελυφος, δεν μπορει να κατεβασει αυγα ή να ζευγαρωσει.
Αν αυτη ειναι η αιτια, αρχισε να δινεις τροφες πλουσιες σε πρωτεινες και λιπαρα (κατεψυγμενη mysis, artemia, bloodworms) καθως και ζεματισμενο σπανακι που ενεργοποιει την εκδυση.
Μην το παρακανεις ομως. 1-2 φορες την εβδομαδα με μικροποσοτητες, ειναι αρκετες. Οι γαριδες και τα αλλα καρκινοειδη οπως αστακοι και καβουρια χρειαζονται την χοληστερολη για την εκδυση τους, μια ουσια που δεν μπορει να παραξει ο οργανισμος τους και πρεπει να την δωσουμε εμεις. Οι λιπαρες τροφες περιεχουν ποσοτητες χοληστερολης.

daimosth 08-04-11 01:12

Η αληθεια ειναι πως ποτε δεν εχω δει αδειο κελυφος, αλλα φανταζομουν οτι το τρωνε κατευθειαν ενω ειναι κρυμμένες.
Αρχιζω και πιστευω ομως πως δεν αλλαζουν κελυφος, οπως θα επρεπε...
Επειδη δεν εχω εμπειρια γιατι δεν εχω δει ποτε πως ειναι μια γαριδα με καινουριο κελυφος, ειναι εμφανες?
Δηλαδη το καινουριο κελυφος φενεται πιο "φρεσκο και καθαρο"?
Ειναι φως-φαναρι πως μια γαριδα εχει καινουριο κελυφος?
Το αδειο κελυφος ειναι σαν μια ασπρη κενη γαριδα οπως το κελυφος του τζιτζικα το καλοκαιρι?
Ισως γι αυτο δεν ειδα ποτε γαριδα στο ενυδρειο να εχει κατεβασει αυγα...
Ευχαριστω για την συμβουλη μιας και αρχιζω να πιστευω πως αυτη ειναι η αιτια...

Raven 08-04-11 01:21

Απλως εχε το νου σου για αδεια κελυφη γυρω απο τις ημερες στην σκοτεινη φαση της σεληνης (τοτε αλλαζουν δερμα οι γαριδες συνηθως) και σιγουρεψε το. Εχε υπ οψιν οτι αν δεν κανουν εκδυση, δεν μεγαλωνουν κιολας (αναφερομαι στις ενηλικες ).
Ναι το "πουκαμισο" ειναι διαφανο σαν αυτο των εντομων. Αν μια red cherry εχει αλλαξει προσφατα , δυσκολα θα το καταλαβεις απο το χρωμα.

daimosth 08-04-11 01:31

Θα ταιζω με μετρο και θα χω τα ματια μου ανοιχτα...
Αντε να δουμε και καμια γαριδουλα με αυγα...
τοσους μηνες ουτε μια...

ARIS1983 08-04-11 03:23

Αστα μετα απο 7-8 μηνες σε 70λιτρο μονες του και ακομα δεν γεννησαν. Μολις πριν μια εβδομαδα ειδα 2 με αυγα και αναμενω μπας και γινει το θαυμα!

daimosth 09-05-11 22:34

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 (Μήνυμα 576250)
Αστα μετα απο 7-8 μηνες σε 70λιτρο μονες του και ακομα δεν γεννησαν. Μολις πριν μια εβδομαδα ειδα 2 με αυγα και αναμενω μπας και γινει το θαυμα!

Τελικα ειδες κανα γαριδακι ή ακομα τιποτα?

ARIS1983 10-05-11 00:26

Μπααα! Τιποτα και πριν λιγες μερες ειχα σηκωσει μια ριζα που εχω στο ενυδρειο και βρηκα 2 νεκρες! Μαλλον θα πρεπει να κανω αυξηση του πληθυσμου γιατι εχουν μηνει καμια 20αρια μονο. Μεχρι και εξωτερικο φιλτρο εβαλα μαζι με το εσωτερικο μπας και εφταιγε η φιλτρανση αλλα τιποτα. Ολες οι τιμες κανονικες ουτε αμμωνιες ουτε τιποτα και PH 6,8 πανω κατω.

daimosth 10-05-11 01:19

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από ARIS1983 (Μήνυμα 588233)
Μπααα! Τιποτα και πριν λιγες μερες ειχα σηκωσει μια ριζα που εχω στο ενυδρειο και βρηκα 2 νεκρες! Μαλλον θα πρεπει να κανω αυξηση του πληθυσμου γιατι εχουν μηνει καμια 20αρια μονο. Μεχρι και εξωτερικο φιλτρο εβαλα μαζι με το εσωτερικο μπας και εφταιγε η φιλτρανση αλλα τιποτα. Ολες οι τιμες κανονικες ουτε αμμωνιες ουτε τιποτα και PH 6,8 πανω κατω.


Και σενα μαλλον μοναστηριακη ζωη θα εφαρμοζουν... Προσευχη και υπνο μονο ... :cool:

ARIS1983 10-05-11 01:32

Αστα να δω τι θα κανω, μεχρι και catapa φυλλα τους εχω βαλει!


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 09:51.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,02631 seconds with 10 queries