Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου

Greek Aquarist's Boards - Φόρουμ συζητήσεων γιά το χόμπυ του Ενυδρείου (http://www.aquatek.gr/vb/index.php)
-   Γαρίδες του γένους Neocaridina (http://www.aquatek.gr/vb/forumdisplay.php?f=222)
-   -   Θέματα σχετικά με τροφές για γαρίδες (http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=35598)

platy 19-04-10 22:31

δοκιμασε και καροτο,αγγουρι,αρακα τα τιμανε

oko 20-04-10 08:20

Αμα εχεις και καποιο ειδος moss στο ενυδρειο σου να ξερεις οτι δεν θα πεινασουν ποτε.Η DIY ειναι φοβερη αυτη θα φτιαξω σημερα κι εγω. Παντως για τις τροφες των ψαριων που χρησιμοποιείς πρεπει να διαβαζεις τις ετικετες να μην περιεχουν χαλκο.

giannisqq 10-10-10 19:22

παιδια πριν λιγο εριξα 4 κοματια καροτο λιγο χοντρα θα ελεγα,τα εβρασα κανενα 7λεπτο,και οπως βλεπω οι γαριδες ορμησαν αλλα λιγο τις κυνηγανε τα εντλερς!!!θελουν και αυτα:D:Dποσες μερες να το αφησω μεσα??ειναι 50λιτρα το ενυδρειο

delta66 10-10-10 23:46

Εμενα το τσιμπολογανε οπως και το κολοκυθι και το αγγουρι (ωμα).
Αρκει να μεινει λιγο παραπανω στο νερο.

giannisqq 10-10-10 23:57

ποσες μερες λες να το αφησω μεσα?ειναι καλυτερα να βραζονται η οχι ?ποια η διαφορα?

delta66 11-10-10 00:26

Οταν βραζονται ή μαλλον ζεματιζονται για μερα λεπτα, γινονται μεν πιο μαλακά, αλλα αρχιζουν να χαλανε πιο γρηγορα μεσα στο νερο.
Εγω ζεματιζω μονο χοντρα λαχανικα οπως μπροκολο.
Το αγγουρι, κολοκυθι, μαρουλι, καρωτο τα ριχνω ωμα.

Τα ζεματισμενα τα αφηνω το πολυ 12 ωρες στο ενυδρειο και τα ωμα μεχρι 2 ημερες.

Παιζει μεγαλο ρολο φυσικα, η ποσοτητα των λαχανικων και τα λιτρα του ενυδρειου για την επικειμενη ή οχι μολυνση του νερου.
Πχ σε 20 λιτρα βαζω ενα κομματακι σαν το ευρω, ενω σε 400 βαζω μισο κολοκυθι (κομμενο εγκαρσια στη μεση).

Raven 11-10-10 00:35

Επειδη ταιζω συχνα με καροτο, θεωρω οτι ειναι το λαχανικο που επιβαρυνει λιγοτερο το νερο αν μεινει 2-3 μερες. Δεν το βραζω ομως, μονο το πλενω πολυ καλα και το ριχνω ωμο. Ισως την 2η μερα να μην το αγγιξουν αλλα μολις μαλακωσει απο την 2η μερα, το τρωνε κανονικα και οι γαριδες και τα σαλιγκαρια. Αν περισσεψει, την 3η μερα το αφαιρω.
Προσεχε η ποσοτητα να ειναι μικρη στην αρχη και με τον καιρο θα δεις ποσο χρειαζεται να ριχνεις ωστε να καταναλωνεται μεχρι την 3η μερα.

giannisqq 11-10-10 00:39

οκ καταλαβα αυριο θα δω πως θα ειναι κ μαλλον θα βγαλω κανενα κομματι!!χωρις βρασιμο τι αλλο βαζουμε?

Raven 11-10-10 00:45

Αγγουρι, κολοκυθακι, μαρουλι , τσουκνιδα τα πιο συνηθισμενα(προσοχη στα φυτοφαρμακα, καλο πλυσιμο σε ολα).

delta66 11-10-10 00:49

Μια λεπτομερεια που ξεχασαμε ειναι να ξυνουμε τα καρωτα για να φευγει η φλουδα τους.

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από beat89 (Μήνυμα 491821)
Μα καλα στο 400αρι ποια τρωνε κολοκυθι?:confused::grin:

Φυτοφαγα γατοψαρα και σαλιγκαρια ;)

giannisqq 11-10-10 00:53

ναι φυσικα καθαρισμα κ καλο πλυσιμο.καθε ποτε ειναι καλο να προσφερουμε τετοιες τροφες?

panospkk 14-10-10 08:44

Η αλήθεια είναι ότι και οι δικές μου γαρίδες δεν το τρώνε το καρότο. Το βράζω για 3 λεπτά μέχρι να μαλακώσει λιγάκι αλλά τρώγετε σχεδόν όλο από τα σαλιγκάρια. Με άλλα λαχανικά δεν έχω δοκιμάσει. Όπως προαναφέρθηκε το καρότο επιβαρρύνει λιγότερο το νερό συγκριτικά με άλλα λαχανικά.

GiChoc 03-12-10 21:51

Καλυτερη συσκευασμενη γαριδοτροφη
 
Ποια κατα την γνωμη σας ειναι η καλυτερη για red cherries?

Γιώργος Κ 03-12-10 21:56

Αυτη: http://www.aquatek.gr/vb/showthread.php?t=36231 κανεις τη συσκευασια μονος σου ... ;):p

GiChoc 03-12-10 22:10

Οι ταμπλέτες για πλεκο,κανουν?

delta66 04-12-10 18:11

Εκτος απο φρεσκιες (ωμο αγγουρακι καροτο κολοκυθι) δινω για βασικη τροφη στικς για γαριδες Tropical caridina nano sticks και Tropical Crusta sticks,
Μετα απο τροφες που ταιζω τα ψαρια μου οπως:
Απο ταμπλετες, Sera Vifformo (γενικη), Tropical pleco's tabin (φυτικη-σπιρουλινας),
Απο μικρα πελετακια Ocean nutrition Formula One Marine Pellets, Tetra discus (θελουν μουλιασμα, δεν πανε κατω ευκολα), Sera discus granules, Tropical discus gran.
Απο φυλλαρακια Tropical Supervit και Hikari flake tropical.
Πιο σπανια Ocean nutrition κατεψυγμενα bloodworms, Preis Microplan (υγρη για τα μωρα).

Ποικιλια

xristosss 31-05-11 20:47

τι τροφή τρώνε τα μικρά γαριδάκια;
 
τι τροφή τρώνε τα μικρά γαριδάκια;

irongud 31-05-11 20:51

flakes , spirulina ταμπλετες βυθου για γατοψαρα και αλλα, οτι τρωνε οι μεγαλες

delta66 01-06-11 11:57

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από irongud (Μήνυμα 595180)
flakes , spirulina ταμπλετες βυθου για γατοψαρα και αλλα, οτι τρωνε οι μεγαλες

:smt023
Οπως και σπιτικες

klipitiklopos 05-10-11 20:43

Τροφη για μωρα red cherry
 
Ποια ειναι η ενδεδειγμενη τροφη για μωρα red cherry?
Aυτην την στιγμη τους ριχνω μιση ταμπλετα τροφης για πλεκο και ψαρια βυθου (σπιρουλινα) οταν δω και εχουν φαει την προηγουμενη.
Υπαρχει κατι καλυτερο;

janickrules 05-10-11 20:54

δεν νομιζω να υπαρχει κατι καλυτερο..
σαν τις μεγαλες κι'αυτες "μασουλανε" οτι βρουν!
αλλωστε οι ταμπλετες λιωνουν μετα απο καποια ωρα...

pavlos1988 05-10-11 20:57

Dennerle Crusta Gran Baby 100 ml Δοκιμασε το,ειναι καλο και φθηνο..:p

klipitiklopos 05-10-11 23:04

Να υποθεσω οτι προκειται για τυπογραφικο λαθος;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2524

"περιέχει ποσότητα χαλκού ο οποίος είναι απαραίτητος για το αίμα των γαρίδων'.

Γιώργος Κ 06-10-11 08:22

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 622551)
Να υποθεσω οτι προκειται για τυπογραφικο λαθος;
http://www.petcumulus.gr/index.asp?p...oduct&pid=2524

"περιέχει ποσότητα χαλκού ο οποίος είναι απαραίτητος για το αίμα των γαρίδων'.

Διαβασε εδω: http://www.plantedtank.net/forums/sh...opper-why.html δεν ειναι τυπογραφικο λαθος η ιδια η εταιρια το ισχυριζεται!! :rolleyes:

georgis4 06-10-11 13:13

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 622514)
Ποια ειναι η ενδεδειγμενη τροφη για μωρα red cherry?
Aυτην την στιγμη τους ριχνω μιση ταμπλετα τροφης για πλεκο και ψαρια βυθου (σπιρουλινα) οταν δω και εχουν φαει την προηγουμενη.
Υπαρχει κατι καλυτερο;

Αν ειναι σε ενυδρειο μονες τους τοτε οκ να παρεις μια για γαριδες γενικη τροφη.(δεν χρειαζεται να ειναι ειδικη για μωρα)
Αν ειναι σε κοινωνικο δεν χρειαζεται να ταιζεις κατι εξτρα τις γαριδες...μια χαρα θα τρωνε οτι πεφτει κατω απο τις ψαροτροφες και θα ζουν και θα βασιλευουν μικρες/μεγαλες γαριδες.;)

klipitiklopos 06-10-11 13:35

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από georgis4 (Μήνυμα 622675)
Αν ειναι σε ενυδρειο μονες τους τοτε οκ να παρεις μια για γαριδες γενικη τροφη.(δεν χρειαζεται να ειναι ειδικη για μωρα)
Αν ειναι σε κοινωνικο δεν χρειαζεται να ταιζεις κατι εξτρα τις γαριδες...μια χαρα θα τρωνε οτι πεφτει κατω απο τις ψαροτροφες και θα ζουν και θα βασιλευουν μικρες/μεγαλες γαριδες.;)

Moνες τους ειναι, εχω κρατησει στο παλιο 17λιτρο τα γεννητουρια που ειναι σαν ψειρες, και εχουν μεταφερθει και καποια στο 80λιτρο (παλι γαριδαδικο) μαλλον με την μεταφορα της moss.
Aπλα επειδη εχει και σαλιγκαρια (ramshorn) δεν ειμαι σιγουρος αν τρωνε ολες (μιλαμε για πολυ πραμα):D

georgis4 06-10-11 16:46

Παράθεση:

Αρχική Δημοσίευση από klipitiklopos (Μήνυμα 622685)
Moνες τους ειναι, εχω κρατησει στο παλιο 17λιτρο τα γεννητουρια που ειναι σαν ψειρες, και εχουν μεταφερθει και καποια στο 80λιτρο (παλι γαριδαδικο) μαλλον με την μεταφορα της moss.
Aπλα επειδη εχει και σαλιγκαρια (ramshorn) δεν ειμαι σιγουρος αν τρωνε ολες (μιλαμε για πολυ πραμα):D

Να σαι σιγουρος οτι πρωτα τρωνε οι γαριδουλες και μετα τα σαλιγκαρια..:D

ShadowVValker 21-08-12 09:11

Red cherry και σκόρδο..
 
Έχει δοκιμάσει κανείς να ταίσει σκόρδο (ή τροφή βουτηγμένη σε σκορδόζουμο) τις γαρίδες του? Ξέρουμε θετικά ή αρνητικά αποτελέσματα?

Nick74 21-08-12 11:07

αμε, μια χαρα το τρωνε.
Λογικα θετικα πρεπει να συμβαλει, αν οχι τουλαχιστο σιγουρα κακο δεν κανει.
Διατηρω τα γαριδακια μου πανω απο χρονο, ξεκινησα με 14 και εφτασα πανω απο 500, δινω συνεχως και σε ολο αυτο το διαστημα μονο ενα γαριδακι εχω δει νεκρο

delta66 21-08-12 13:41

Εχω ταισει πολλες φορες και ξηρα τροφη με σκορδο και κατεψυγμενη που περιειχε και φρεσκο λιωμενο σκορδο εκτος των αλλων.
Εγω δεν ειχα κανενα προβλημα.


Όλες οι ώρες είναι GMT +2. Η ώρα τώρα είναι 05:57.

Forum engine powered by : vBulletin Version 3.8.8
Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Copyright 2000-2016 Greek Aquarists Board

Page generated in 0,03144 seconds with 10 queries